miszyd  Dołączył: 01 Sty 2007
[ *istDS] istDS+M42: Ostrzenie
Witam ! Jako że jestem tu nowy proszę o wyrozumiałość :)

Mam pewną zagadkę związaną ze współpracą Pentaxa z obiektywem M42. Jak wcześniej czytałem na forum miał on potwierdzać ostrość i wszystko miało być ładnie i pięknie.
Ja natomiast mam dużo problemy z uzyskaniem tego potwierdzenia. Ponadto nie mam możliwości zmiany punktu pomiaru ostrości ze środkowego na inny.
Czy ktoś może mi pomóc?? Czy to usterka aparatu? Mam włączone wyświetlanie w wizjerze punktu pomiaru ostrości więc napewno powinny się one pojawiać, niestety nie wiem dlaczego w menu pole wyboru punktu jest wyszarzone (t.j. pole: Swtch dst msr pt).

Jak to u was wygląda?? Czy to po prostu kwestia korzystania z obiektywu M42? Może dla niektórych te pytania są śmieszne ale ja jestem w lekkim stresie i szukam deski ratunku.. :)

Pozdrawiam
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
miszyd napisał/a:
Ponadto nie mam możliwości zmiany punktu pomiaru ostrości ze środkowego na inny.
Bo chyba tylko taki będzie działał.

[ Dodano: 06-01-07, 20:47 ]
U mnie w Ds-ie oraz Kasetce tylko taki sobie ustawiałem. Po co inny, można przekadrować. Wiem, dla wygody. Ale czy na pewno ?
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
fotografuje modelke a punkt ostrości mam na ubraniu na poziomie spodni zamiast na oku czy głowie, jk to przekadrowac żeby ostrosc była tam gdzie chce nie ucinając dołu zdjęcia .
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie rozumiem, ustawiasz ostrość np. na oku i przekadrowujesz.

[ Dodano: 06-01-07, 20:53 ]
Dlatego stosuje pomiar ostrości ze środkowego czujnika, abym to ja wybierał gdzie ma być ostrość, a nie aparat.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
argawen napisał/a:
Nie rozumiem, ustawiasz ostrość np. na oku i przekadrowujesz.


no wlasnie, nie wiem w czym davnes, widzisz problem...
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
argawen napisał/a:
Nie rozumiem, ustawiasz ostrość np. na oku i przekadrowujesz.

[ Dodano: 06-01-07, 20:53 ]
Dlatego stosuje pomiar ostrości ze środkowego czujnika, abym to ja wybierał gdzie ma być ostrość, a nie aparat.


no własnie ustawiam ostrośc na oku i przekadrowuje tylko że jak tak zrobie to nie bedzie sie dało zrobć fotki bo juz lekko ostrośc mi zejdzie i aparat nie pozwoli naciosnąc

[ Dodano: 2007-01-06, 20:56 ]
moze tak dla mnie łapatologicznie chłopaki co?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
davnes napisał/a:
jk to przekadrowac żeby ostrosc była tam gdzie chce

Ustawiasz ostrość wciskając spust migawki do połowy. Nie puszczając przycisku ustawiasz kadr tak jak chcesz i robisz zdjęcie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Może chodzi o to: Wciskając spust do połowy aparat ustawia ostrość. Trzymając spust wciśnięty blokujesz tą ostrość, po zmianie kadru może zmienić się tylko ekspozycja czyli czas lub przesłona. Ale to także można zablokować zapamietaniem pomiaru przez wciśniecie AEL przed przekadrowaniem. Wtedy dociskasz spust do końca i fotka zrobiona.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
o własnie dzieki oto chodziło:]
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Poczytaj w instrukcji na stronie 130. Trochę o tym jest. Na stronie 148 jest o blokowaniu ustawień ekspozycji.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
davnes napisał/a:
no własnie ustawiam ostrośc na oku i przekadrowuje tylko że jak tak zrobie to nie bedzie się dało zrobć fotki bo juz lekko ostrośc mi zejdzie i aparat nie pozwoli naciosnąc


z tego co piszesz to masz puszke na AF, wlcz na MF, bedzie dzialalo potwierdzenie i nie bedzie problemu ...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
davnes napisał/a:
no własnie ustawiam ostrośc na oku i przekadrowuje tylko że jak tak zrobie to nie bedzie się dało zrobć fotki bo juz lekko ostrośc mi zejdzie i aparat nie pozwoli naciosnąc
Tak próbowałeś ? Pewnie masz body w trybie AF i jest automatycznie włączona tzw. pułapka ostrości. Przełącz puszkę na MF i nie będziesz miał problemu.
No tak, milo, już to napisał :-) .
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
milo napisał/a:
davnes napisał/a:
no własnie ustawiam ostrośc na oku i przekadrowuje tylko że jak tak zrobie to nie bedzie się dało zrobć fotki bo juz lekko ostrośc mi zejdzie i aparat nie pozwoli naciosnąc


z tego co piszesz to masz puszke na AF, wlcz na MF, bedzie dzialalo potwierdzenie i nie bedzie problemu ...


masz racje tak miałerm problem znikł- qurcze tyle czytałem a takiej p***** nie umiałem zrobic:] dzieks
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miszyd, vitaj.
Zapewne (koledzy pewnie to zweryfikują) z obiektywami bez styków masz możliwość używania jedynie środkowego punktu ustawienia ostrości.
Poza tym, w menu powinieneś mieć ustawioną funkcję (zakładka Custom Setting) "Fl with S lens used" na "2" czyli "Available". U mnie bez owego przestawienia co prawda potwierdzał ostrość z M42 ale tak jakoś nie chętnie. Po przestawieniu aparat zaczął udawać, że wie o co chodzi.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
miszyd

Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1
Skąd: Wrocław

Witamy na forum! Zaczynasz ładnie, z początkiem roku!

Z M42 dostaniesz potwierdzenie tylko na środku, nie możesz go przenieść (tak jak się to robi na AF poprzez wybór punktu ostrzenia jeszcze przed samym ostrzeniem). Tutaj musisz wyostrzyć w punkcie, w którym chcesz i przekadrować. Oczywiście dla małej GO należy stosować statyw (albo się nie gibać :mrgreen: )
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
Kadr tworzy się w glowie, a nie na podgladzie

e, a gdzie moj kopyrajt?? :evil: 8-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
już jest :-B
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
:-D wypas 8-) :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach