FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Siatka złotego podziału
Mam nadzieję że dobrze dział na forum wybrałem.
Dylemat ... Siatka złotego podziału - jaka powinna być na prawdę ... która kiedy jest "lepsza" ?

Ponieważ istnieje pewna niejednoznaczność dotycząca linii złotego podziału i mocnych punktów, może Wy się wypowiecie w tej kwestii ?

Czy stosować siatkę złotego podziału - czy też podziału na 1/3 - ewentualnie kiedy który podział ??

Przy okazji fajny Skrypt na Photoshop-a oraz artykuł - który to obrazuje.

A tutaj jeszcze inny wzór przedstawiony :-o
http://fotoblogia.pl/2008...-zloty-podzial/
Chyba się tutaj komuś coś namieszało z tym podziałem :lol: ?


Może sugestie - kiedy który podział stosować ?
Mam nadzieję iż będzie to owocny temat :)

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wstawiam z innego portalu coś na ten temat.
link
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Ja osobiście wolałbym bardziej konkretne przykłady (fotki) - kiedy stosować mocne punkty ze złotego podziału, a kiedy trójpodział. :-B

zobrazowanie samych siatek z Fotografuj pl. ...



 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Wszystko o złotym podziale:
http://pl.wikipedia.org/w...ty_podzia%C5%82

 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
czym się różnią to wiem, dodałem fotki.

Ale kiedy który podział stosować i dlaczego tak jest lepiej ?

Może ktoś mnie uświadomi ?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Nie wiem jak inni, ale ja nie zwracam szczególnej uwagi na takie podziały, oczywiście stosuję pewne zasady, ale ciągłe myślenie według ramek na pewno nie pomaga.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
A ja zwracam, złoty podział był najpierw że tak powiem, używany w malarstwie, architekturze, później wymyślono trójpodział, ;)
Ma to swoje uzasadnienie w sposobie odbioru przez "widza".
Natomiast nurtuje mnie który kiedy podział jest lepiej odbierany.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
FotoPepe, nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o to, żeby przesadnie nie myśleć o takich podziałach :-)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
FotoPepe, czy to ważne? to nie jest punkt wielkości 1x1mm. Chodzi o obszar mniej więcej wokół tego punktu, tak więc IMO i tak i tak będzie dobrze, to że zastosujesz trójpodział a nie złoty podział nie zepsuje Ci zdjęcia.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Raven napisał/a:
FotoPepe, nie zrozumiałeś mnie. Chodzi mi o to, żeby przesadnie nie myśleć o takich podziałach :-)

Zgadzam, się bez przesady, ale przed ostateczną obróbką prawie zawsze staram się patrzeć na swoich fotkach czy zastosowanie tej zasady (oraz paru innych) nie nada lepszego "wydźwięku" mojej fotce :)
Może to zbytnie "zboczenie" :lol:

[ Dodano: 2009-06-12, 13:03 ]
takseo napisał/a:
FotoPepe, czy to ważne? to nie jest punkt wielkości 1x1mm. Chodzi o obszar mniej więcej wokół tego punktu, tak więc IMO i tak i tak będzie dobrze, to że zastosujesz trójpodział a nie złoty podział nie zepsuje Ci zdjęcia.

Ważne - dlatego pytam :)
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
FotoPepe napisał/a:
Ale kiedy który podział stosować i dlaczego tak jest lepiej ?


Kto odpowie Ci na to pytanie? Przecież wszystko zależy od danej sytuacji. To nawet fotografia krajobrazu która wydawać by sie mogła taką statyczna nie może być podpięta jednej etykiecie, jednego kadrowania.

Raz będzie dobry trójpodział żeby zachować równowage 3 elementów sceny, np plaża - morze - niebo, kolejny raz będzie scena w której zastosujesz złoty podział.

A przy fotografowaniu ludzi czy reporterce? to juz w ogóle. Czasem przekątna podzieli pieknie obraz a czasem trzeba będzie zachować symetrie żeby podkreślić jakiś temat.

Oglądnij kilka najpopularniejszych prac Marca Riboud'a. Podobaja mi się jego prace "zamknięte" w ramy. To też specyficzny kadr

tak samo piękne potrafią być sceny z kompozycja radialną.

FotoPepe napisał/a:
ale przed ostateczną obróbką prawie zawsze staram się patrzeć na swoich fotkach czy zastosowanie tej zasady (oraz paru innych) nie nada lepszego "wydźwięku" mojej fotce :)

oby jak najmniej bylo tej obróbki co do kadru i oby był gotowy w chwili przyciśnięcia spustu migawki.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Badano kiedyś (jak już pojawiła się możliwość takich badań) jak "wędruje" oko po płaszczyźnie obrazu, fotografii itp. No i wyszło, że oko błądzi jak chce. Sprawdzano to pod kątem różnych teorii, w tym krzywej "S", złotego podziału i innych. Nie obchodzą oka żadne teorie.
Teraz ode mnie: wszelkie zasady wywodzą się z czasów, kiedy usiłowano w jakiś sposób usystematyzować prawidła, wedle których coś jest a coś nie jest dziełem sztuki - wiecie - Platon, Arystoteles i inni. Sądzono, że istnieje jakiś kanon, jeśli wedle którego zbuduje się dzieło, to na pewno będzie ono dziełem sztuki. Tak w muzyce, plastyce, jak w matematyce (por. Tatarkiewicz - "Dzieje sześciu pojęć").
A sztuka nie poddaje się regułom. Wedle reguł tworzy rzemieślnik. Artysta łamie reguły.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
Natomiast nurtuje mnie który kiedy podział jest lepiej odbierany.


Zrób badanie, test. Już takie w sumie robioną i tam wyszło, że złoty podział najlepiej odbierany. Ale co szkodzi zrobić taki test i opublikować wyniki tu.

Potrzebne: Zdjęcia i testowane grupy (najlepiej dwie, w tym kontrolna). Potem podliczamy wyniki i publikujemy oraz wyciągamy wnioski i piszemy rekomendacje :-)

[ Dodano: 2009-06-12, 16:56 ]
FotoPepe napisał/a:
przed ostateczną obróbką prawie zawsze staram się patrzeć na swoich fotkach czy zastosowanie tej zasady (oraz paru innych) nie nada lepszego "wydźwięku" mojej fotce


Myślę, że wprawieni w bojach fotoamatorzy wychowani na klasycznych książkach do nauki fotografowania mają ten podział z tyłu głowy przy kadrowaniu. I go mniej lub bardziej świadomie stosują przy kadrowaniu. Ewentualnie go łamią.
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
Andreas Feiniger w swojej książce nauka o fotografii
potwierdził to co pisał technik219
czyli życie oszukasz
oka nie oszukasz
i błądzi wzrok jak chce. wszystkie te kompozycyjne p***** to jak dla mnie wazelina na plfoto, gdzie piszą "gniot z centralnym kadrem".
no.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach