mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
c-41 w domu
Czy wywołujecie w domu filmy do c-41? Co można więcej uzyskać niż w labie ?? Czy to sie opłaca to sprawa drugorzędna ale też jestem ciekaw jak to sie ma do wywolania w labie za 5 pln?/ No i jeszcze jaka technika ? Koreks? Procesor?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kto nie spróbuje- ten w kozie nie siedzi ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Robie w koreksie, tak samo jak BW, z zastosowaniem chemii Fuji Hunt X-press 5l, w płaszczu wodnym kontrolowanym za pomoca urzadzen akwarystycznych (w zlewie), wychodzi mi od 0,75 euro do 0,5e za rolke (w zaleznosci czy przeciagam zalecane ilosci filmow na litr zestawu czy nie) - efekty na alkos.info :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Alkos woła w C41.

Znalazłem coś takiego na forum korex: http://www.korex.net.pl/f...&highlight=c-41
To mi podpowiedział wujek Google:
http://www.digart.pl/foru...k_po_kroku.html

Chemię spokojnie kupisz w necie.

[ Dodano: 2009-06-07, 11:40 ]
O, alkos dał głos :-)
 

whitesmoke  Dołączył: 14 Lip 2008
Alkos - gdzie kupujesz chemię?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
whitesmoke napisał/a:
Alkos - gdzie kupujesz chemię?


Kupowalem bezsposrednio od Tetenala UK, ale znalazlem Fuji Hunt w lokalnym sklepie - odchodzi mi przesylka (20Ł!)

Poza tym Tetenal jest latwiejszy w uzyciu - jedna kapiel mniej - ale mowi sie ze łączony bleach+fix jest niestabilny... no i czasem wychodzily mi pokrzywione kolorki pod koniec "żywotności" roztworów (ostatnie 2 klisze z polecanych 12) - a czasem dociągałem do 18tu.

W fuji sa oddzielnie.
 

whitesmoke  Dołączył: 14 Lip 2008
Dzięki, reasumując -tetenal łatwiejszy, polecasz fuji. Tak?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
whitesmoke napisał/a:
polecasz fuji. Tak?


Jeszcze nie wiem, czy jest rzeczywiscie lepszy - jestem w polowie pierwszego litra. Spytaj we wrzesniu, bede mial juz 5 litrow przerobione ;-)
 

whitesmoke  Dołączył: 14 Lip 2008
;-) Ja cały czas zbieram się do wołania kolory w domu. Do jesienie to nie nastąpi więc poczekam na ostateczną opinię :-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
whitesmoke napisał/a:
polecasz fuji. Tak?


Jeszcze nie wiem, czy jest rzeczywiscie lepszy - jestem w polowie pierwszego litra. Spytaj we wrzesniu, bede mial juz 5 litrow przerobione ;-)


masz może linkę do jakiegoś pdf'a z opisem co i jak (do zestawu fuji)? coś nie mogę znaleźć..

też powoli zbieram się do koloru, myślalem że jest tylko tetenal na rynku detalicznym a tu niespodzianka ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
masz może linkę do jakiegoś pdf'a z opisem co i jak (do zestawu fuji)? coś nie mogę znaleźć..


np. tu: http://www.apug.org/forum...s-c-41-kit.html

Po zalogowaniu do ściągnięcia instrukcja. Te wszystkie tabelki wygladaja skomplikowanie, ale po przenalizowaniu tematu wychodzi ze przy rozrabianiu jednorazowo na 1l roztworów da sie w nim wywolac 16-20 klisz przedluzajac czas wolania o 10s dla kazdych nastepnych czterech rolek.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Alkos mam jeszcze pytanie jak z wydajnoscią i trwałością chemii?? Oraz pytanie zasadnicze po co ?? Czy w takim samodzielnym wołaniu jest coś takiego dlaczgo warto sie w to bawić?? Jak robiłem odbitki kolorowe pod powiekszalnikiem to jedynie po to że dawalo to troche inne kolory, inne nasycenie i to mi sie podobało bo żaden LAB takiego efektu nie uzyska. Czy jest też "coś takiego" w wołaniu negatywów????????
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mike666 napisał/a:
Alkos mam jeszcze pytanie jak z wydajnoscią i trwałością chemii??


Tak jak pisalem - z litra (w cenie 45euro za 5l) mozna teoretycznie wolac 12 filmow = 60 klisz po 0,75e. Da sie w praktyce wyciagnac wiecej - powiedzmy 80 po 0,55e.

Trwałość jest taka, ze po pierwszym sprobowaniu (6 filmow) odstawilem rozcienczona chemie na pol roku do lodowki, po czym skonczylem na niej nastepne 6 filmow.

mike666 napisał/a:
Oraz pytanie zasadnicze po co ??


Przepraszam, kto zaczal watek? :-P Z mojej strony po to, zeby robic to samemu, wtedy kiedy chce i nie patrzec na porysowane negatywy oraz poprzecinane w polowie klatki, z zaciekami i prze/niedowolane.

mike666 napisał/a:
Jak robiłem odbitki kolorowe pod powiekszalnikiem to jedynie po to że dawalo to troche inne kolory, inne nasycenie i to mi sie podobało bo żaden LAB takiego efektu nie uzyska. Czy jest też "coś takiego" w wołaniu negatywów????????


Nie. Po prostu wole zwalic wine na siebie jak cos nie wyjdzie.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
alkos napisał/a:
porysowane negatywy oraz poprzecinane w polowie klatki, z zaciekami i prze/niedowolane.


Cholera to jakieś słabe laby w tym irelandzie ;-)

trzeba bedzie zobaczyć jednak jak to chula choć kiedyś już zarzekałem sie że w domu tylko c-b ale...
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Witam

Po sznurku do kłębka i powoli temat wołania c-41 w domu zaczyna się klarować.
Planuję kupić to:
1. Termostat RT-2 CI.

Ważne, że ma dokładność 0,1 stopnia Celsjusza no i wyświetlacz. Koszt około 66zł
2. Grzałka najlepiej nie za dużej mocy, żeby skok temp. nie był zbyt gwałtowny. Ale właśnie jaka moc była by odpowiednia i jaka ilość grzałek? Większość tanich grzałek ma już termostat ale ich dokładność to około 1 stopnia, więc w tym przypadku to zbędny bajer.
Jak później połączyć grzałki z termostatem, są w nim jakieś gniazda czy trzeba robić partyzantkę w przypadku kilku grzałek?:P
Grzałka AQSn-80 W

3. Pompka AQUAEL CIRCULATOR 350 L. Ktoś polecił ją na innym forum. Wydajność 350l/h ale czy to nie za dużo? Koszt pompki można zamknąć w granicach 15-30 zł.

4. Wanienka lub zlew. Plus dla wanienki, że można na stałe przymocować tam niezbędną akcesoria i nie rozkładać całego majdanu za każdym razem.
5. Koreks. Mam już do bw. Czy konieczny jest oddzielny do koloru czy wystarczy żeby ten co mam był czysty?
6. Chemia. W Polsce do kupienia tetenal lub fuji. Jeszcze nie wiem co wybrać, chyba alkos miał doświadczenia z jedną i drugą ;-)

Proszę o wszelkie uwagi co by na samym początku nie kupić zbędnych rzeczy :-)
Na początek planuje kupić min. ilość chemii ale w przyszłości jak najbardziej można by podzielić koszty przy większych ilościach gdyby znaleźli się inni amatorzy :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Ważne, że ma dokładność 0,1 stopnia Celsjusza no i wyświetlacz. Koszt około 66zł


Sprawdz czy ma zakres do 38C.

kefa napisał/a:
5. Koreks. Mam już do bw. Czy konieczny jest oddzielny do koloru czy wystarczy żeby ten co mam był czysty?

Bedzie ok.

Cytat
6. Chemia. W Polsce do kupienia tetenal lub fuji. Jeszcze nie wiem co wybrać, chyba alkos miał doświadczenia z jedną i drugą


Fuji tansze, obydwa daja rade :-)

Tylko radze rozrabiac na raz max. 1 wszystkiego i robic w tym co najwyzej 10 filmow. Potem zafarby biora sie znikad ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Rt-2C ma do 40 stopni. Kefa, planuję dokładnie to samo :->

Btw na rangefinderforum koleś testował że na 1 litr tetenala wchodzi spokojnie 20-30 rolek bez żadnych zafarbów - potwierdziły to inne osoby również tam.

Co do grzałek, w necie ludzie piszą że mają ca. 300 W włożone żeby szybko reagowało w razie czego ...
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Dzieki:)
alkos napisał/a:
Sprawdz czy ma zakres do 38C.
Ma nawet do 41
alkos napisał/a:
Tylko radze rozrabiac na raz max. 1 wszystkiego i robic w tym co najwyzej 10 filmow. Potem zafarby biora sie znikad ;-)

a sezonowales chemie przed wolaniem, jesli tak to jak dlugo?
Podpowiedz jeszcze z tymi grzalkami, ile uzywales sztuk i jakiej mocy? ;-)

guerilla, :-)
podaj ta cenna linke do rff:)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
http://www.rangefinderfor...ead.php?t=63614

i dalej w tym wątku ...

co do sezonowania - Fuji pisze że wystarczy 30 sekund mieszania ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
a sezonowales chemie przed wolaniem, jesli tak to jak dlugo?


Nie :-)

kefa napisał/a:
Podpowiedz jeszcze z tymi grzalkami, ile uzywales sztuk i jakiej mocy?


Jedna, chyba (!) 300W, na caly zlew. Jakbym kupowal raz jeszcze, to jakas wieksza bym wzial jednak, moze 500W :-)

[ Dodano: 2011-02-06, 12:40 ]
guerilla napisał/a:
Btw na rangefinderforum koleś testował że na 1 litr tetenala wchodzi spokojnie 20-30 rolek bez żadnych zafarbów - potwierdziły to inne osoby również tam.


Kurde, jakos nie chce mi sie wierzyc mimo wszystko. Zreszta przedluzenie czasu w bleachu musialo byc juz jakies kosmiczne przy 30 rolce...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach