martyr  Dołączył: 28 Paź 2006
Takumar i przyslona
Ostatnio udalo mi sie zakupic Takumar'a 135/2.5. Ogolnie obiektyw jest w stanie idealnym. Zanim go zamontowalem do mojej kasetki pelen przeglad (tym bardziej ze szklo lecialo do mnie ze Stanow). Bagnet ok, przyslona po przesunieciu prowadnicy przymyka sie wszystko ok. Zakladam obiektyw pach, pach. Jest dobrze. Jeszcze kilka fotek (wszystkie na przyslonie 2.5). Obiektyw super... gdyby nie fakt, ze chcialem zmienic przyslone. Przestawilem pierscien pach... patrze zdjecie tak samo jasne jak na 2.5. Ustawilem na 22 pach... bez zmian. Przyslona nie dziala. Po wycianieciu go z korpusu ruszam reka prowidnice wszystko ok. przyslona przymyka sie. Na korpusie zero reakcji. Moze wiecie o co chodzi??

ps. kupilem ten obiektyw z mysla o koncertach wiec brak regulacji przyslony nie bedzie wielka ujma w tym szkle.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
martyr napisał/a:
Obiektyw super... gdyby nie fakt, ze chcialem zmienic przyslone.

1) to szklo gwintowe? jesli tak to praca wylacznie przy recznie przymykanej przyslonie - mozliwe jesli a) szklo ma przelacznik auto/manual b) sam sobie zamontujesz reczne przymykanie przyslony blokujac koleczek obiektywu, potem przestawiasz na Av lub M i ...dzialasz
2) to szklo bagnetowe? przymykanie przyslony bedzie tylko w trybie M, pozostale (w tym moj ulubiony Av) - tylko pelna dziura(nie przymykaja przyslony), rozwiazanie to przelaczenie sie na M, ustawienie reczne pierscieniem + symulowany pomiar swiatla > potem 'pach' fotka = zapomnij o komfortowej reporterce:>, coz bez stykow za duzo sie nie zwojuje
ps. jesli to szklo bagnetowe i sciagales to od indian to...wspolczuje bo takumary z tym mocowaniem to low-end;], inna sprawa gwintowe - tyle ze ich tez ostatnio u nas sporo
pozdrawiam
kp
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
martyr napisał/a:
ps. kupilem ten obiektyw z mysla o koncertach wiec brak regulacji przyslony nie bedzie wielka ujma w tym szkle.


no chyba na koncertach to na 2.5 musisz leciec :)
a co do przyslony to tylo na manualu [ M ] Ci bedzie dzialac...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
martyr napisał/a:
Przestawilem pierscien pach... patrze zdjecie tak samo jasne jak na 2.5. Ustawilem na 22 pach... bez zmian. Przyslona nie dziala.

hmmm, a od kiedy przeslona jest "regulatorem jasnosci"?

bylo kilka watkow, w ktorych omawiano problemy z przeslonami w kundelkach - dzwignia aparatu moze nie trafiac w dzwignie obiektywu, no i nie domyka przeslony. Widac to bez robienia zdjec - polecam podglad glebi ostrosci (ten mechaniczny). Rozwiazaniem okazuje sie uzycie mlotka lub innego, rownie delikatnego narzedzia w celu naniesienia poprawek na dzwigienke w obiektywie.
 

martyr  Dołączył: 28 Paź 2006
l_uka napisał/a:
martyr napisał/a:
Przestawilem pierscien pach... patrze zdjecie tak samo jasne jak na 2.5. Ustawilem na 22 pach... bez zmian. Przyslona nie dziala.

hmmm, a od kiedy przeslona jest "regulatorem jasnosci"?

bylo kilka watkow, w ktorych omawiano problemy z przeslonami w kundelkach - dzwignia aparatu moze nie trafiac w dzwignie obiektywu, no i nie domyka przeslony. Widac to bez robienia zdjec - polecam podglad glebi ostrosci (ten mechaniczny). Rozwiazaniem okazuje się uzycie mlotka lub innego, rownie delikatnego narzedzia w celu naniesienia poprawek na dzwigienke w obiektywie.


To rozwiazanie mi sie najbardziej podoba :). Aktualnie pracuje tylko na szklach manualnych wiec nie musze przelaczac "pokretla na M" (bo ono sie juz tam znajduje). Na obiektywie nie ma przelacznika M/A. Szklo bagnetowe.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Jesli na manualu i jakiejs mniejszej przyslonie niz maksymalnej w manualu nie dziala podglad glebi to cos jest nie tak. Tak jak pisze l_uka moze trzeba cos 'poprawic'.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Using aperture ring" na On w menu aparatu.
Wcisnąć AE-L przed zdjęciem, w celu pomiaru światła (dobrania czasu do przysłony).
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:

bylo kilka watkow, w ktorych omawiano problemy z przeslonami w kundelkach - dzwignia aparatu moze nie trafiac w dzwignie obiektywu, no i nie domyka przeslony.


Takumary bagnetowe wprawdzie sie nie ciesza super opinia, ale to nie "kundelki". W koncu to wypuscza ASAHI OPT CO... ino ze wersje nisko-budzetowe.
Mialem takiego, zmienilem na SMC M 135/3,5 i ... tesknie za swiatlem 2,5.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Takumary bagnetowe wprawdzie się nie ciesza super opinia, ale to nie "kundelki".

wybaczcie, jesli kogos urazilem ;-) Ten "kundelek" nie odnosil sie absolutnie do szanownych Takumarkow - mowie tylko, ze z kundelkami pojawialy sie takie problemy.
I male sprostowanie: przeslona otwiera sie po podpieciu obiektywu do korpusu, czyli dzwigienka trafia dobrze. Chodzi raczej o to, ze cos ja blokuje i nie pozwala przymknac przeslony. Mam do sprzedania Rikenona 35-70 i w jego przypadku, jesli cos nie dziala, wystarczy zdjac i jeszcze raz dokladnie zalozyc obiektyw - mocno dociskajac bagnet do body.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
wybaczcie, jesli kogos urazilem ;-)


W imieniu Takumarkow, wybaczamy. ;-)

A wracajac do tematu, to niepokoi mnie ten tekst "Przestawilem pierscien pach... patrze zdjecie tak samo jasne jak na 2.5. Ustawilem na 22 pach... bez zmian. Przyslona nie dziala."
Co to znaczy, ze zdjecia jasne jak na 2,5?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To pewnie znaczy, że przysłona się nie domknęła....
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Skoro to Takumar i na bagnet, to pełna nazwa brzmi Takumar-A (bayonet) 2.5/135.
A więc ustawiamy pieścień przysłony na A. Kółeczkiem w aparacie ustawiamy w okienku, tj. wyświetlaczu górnym, przysłonę na 22 czy inną i pstryk.

Inny sposób oszukania niepełnego bagnetu od kasetki podał wyżej Jarek Dąbrowski.

Powodzenia!
 

bumba  Dołączył: 16 Paź 2006
martyr napisał/a:
Przyslona nie dziala. Po wycianieciu go z korpusu ruszam reka prowidnice wszystko ok. przyslona przymyka się. Na korpusie zero reakcji. Moze wiecie o co chodzi??


Miałem podobny problem z K100 i manualną 50-ką i jej regulacja przysłony.
Poniżej pisze co musisz zrobić krok po kroku zeby zadziałało :-)

1/. w MENU Custom Setting ustaw "using aperture ring" na 2
2/.w MENU w C Custom Setting są dostępne 3 opcje dla pozycji AE-L. Zeby działało na manualu i przymykało przyslone do żądanego otworu trzeba zmienic na TV Shift lub Av Shift co powoduje zablokowanie przysłony i automatyczne ustawienie czasu migawki
3/. ustaw jakąś wartość przysłony pierścieniem
- skadruj i naciśnij AE-L na korpusie aparatu - aparat w tym momencie przymknie przysłonę, zmierzy światło i zapamięta wartość czasu dla wybranej przysłony a w momencie wyzwalania migawki przymknie szkło i użyje tego czasu.
4/. PSTRYKNIJ FOTĘ :-)
 

martyr  Dołączył: 28 Paź 2006
 
Hmmmm widze ze nie przeczytaliscie mojego posta do konca (tego drugiego)!!.
Cytat
To rozwiazanie mi się najbardziej podoba :). Aktualnie pracuje tylko na szklach manualnych wiec nie musze przelaczac "pokretla na M" (bo ono się juz tam znajduje). Na obiektywie nie ma przelacznika M/A. Szklo bagnetowe.

Rani mnie to ze bierzecie mnie za laika :mrgreen: .
Jak pisalem wyzej uzywam w swojej kasetce tylko i wylacznie szkiel manualnych (np Zeiss M42) i z nimi jest wszystko ok.!! Tylk ten Takumar odmawia posluszenstwa. A pelna nazwa tego cacka to ASAHI TAKUMAR (BAYONET) 1:2.5 135mm i nie pojawia sie tam znacznik A.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
martyr napisał/a:
Rani mnie to ze bierzecie mnie za laika :mrgreen: .


Wiesz, ja Cie nie znam, z tekstu nie wynika, jak wielkie jest Twoje doswiadczenie i znajomosc sprzetu...
Ja na ten przyklad niewiele wiem o cyfrowych body, ale najprosciej to chyba po prostu przymknac podgladem GO, albo dac dlugi czas (B) i obserwowac czy dziala.
Twoj opis jak i testowanie jest mocno "nie wprost" i dlatego kombinujemy jak kon pod gore. W pierwszym poscie nie piszesz o pracy w Manualu. Dlatego pytam, co to znaczy i co masz na mysli, bo mozna podejrzewac, ze oczekujesz po przymknieciu przyslony ciemnych zdjec.
Nie wiem, czy masz poustawiane wszystko w Menu, tak jak Ci podpowiadaja, nie wiem, czy masz inne manuale z bagnetem, ale bez A. Na M42 korpus nie domyka przeslony, wiec nie mozna porownywac.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
martyr napisał/a:
Rani mnie to ze bierzecie mnie za laika :mrgreen: .
Jak pisalem wyzej uzywam w swojej kasetce tylko i wylacznie szkiel manualnych (np Zeiss M42) i z nimi jest wszystko ok.!!

Ale myk polega na tym, że inaczej pracuje się z M42 (na roboczej przysłonie w Av) i inaczej z bagnetowcami (na pełnej dziurze w M +AE-L)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
martyr, wtrącę się OTowo, ale zobaczyłem co masz w stopce:
Cytat
Carl Zeiss Jena 50/1.8 M42

Dwa słowa na temat tego szkła poproszę, takie słowa od Ciebie! Ja swoje zdanie już mam, ale mało ludzi się chwali tym obiektywem, więc chciałbym skonsultować.
 

martyr  Dołączył: 28 Paź 2006
Arti napisał/a:
martyr napisał/a:
Rani mnie to ze bierzecie mnie za laika :mrgreen: .


Wiesz, ja Cie nie znam, z tekstu nie wynika, jak wielkie jest Twoje doswiadczenie i znajomosc sprzetu...
Ja na ten przyklad niewiele wiem o cyfrowych body, ale najprosciej to chyba po prostu przymknac podgladem GO, albo dac dlugi czas (B) i obserwowac czy dziala.
Twoj opis jak i testowanie jest mocno "nie wprost" i dlatego kombinujemy jak kon pod gore. W pierwszym poscie nie piszesz o pracy w Manualu. Dlatego pytam, co to znaczy i co masz na mysli, bo mozna podejrzewac, ze oczekujesz po przymknieciu przyslony ciemnych zdjec.
Nie wiem, czy masz poustawiane wszystko w Menu, tak jak Ci podpowiadaja, nie wiem, czy masz inne manuale z bagnetem, ale bez A. Na M42 korpus nie domyka przeslony, wiec nie mozna porownywac.


Leejejeku ja tak sobie tylko zartem to napisalem :). Ogolnie to chyba znalazlem juz rozwiazanie mojego problemu. Prawdopodobnie "suwak" przymkniecia mija sie delikatnie z dzyndzlem w obiektywie i poprostu nie domknie. I teraz pytanie czy za krotki, czy za daleko/blisko podchodzi na bagnecie. Niestety sam nie usune problemu. Zadowole sie tym 2.5 :).
Cytat
hmmm, a od kiedy przeslona jest "regulatorem jasnosci"?

...najlepiej sprawdzic czy domyka przeslona kierujac aparat w jeden (tak samo oswietlony) pkt i strzelac fotki na kazdym rozmiarze przeslony. Nie ma mocnych im wieksza liczba tym wyjdzie ciemniejsze. Prawda??

Cytat
Dwa słowa na temat tego szkła poproszę, takie słowa od Ciebie! Ja swoje zdanie już mam, ale mało ludzi się chwali tym obiektywem, więc chciałbym skonsultować.


Ogolnie dla mnie szkielko jest swietne :). Dobrze ostrzy nawet przy pelnej dziurze (choc reka zadrzec nie moze :) bo bedzie lipa). Uzywam go glownie do portretow lecz i w plenerku sie cos dla niego znajdzie. Dla mnie jest to najlepsze szkielko jakie posiadam!

edit:
Arti napisał/a:
Na M42 korpus nie domyka przeslony, wiec nie mozna porownywac.

Niezabardzo rozumiem z tym nie domykaniem :?: U mnie jest wszystko git :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
martyr napisał/a:
najlepiej sprawdzic czy domyka przeslona kierujac aparat w jeden (tak samo oswietlony) pkt i strzelac fotki na kazdym rozmiarze przeslony. Nie ma mocnych im wieksza liczba tym wyjdzie ciemniejsze. Prawda??

to chyba zalezy od ekspozycji, ktorej przeslona jest tylko jednym z parametrow. No bo np strzelasz w Av 2.5 - aparat dobiera czas. To samo iso, Av 22 - aparat dobiera odpowiednio dluzszy czas i co? Wychodzi taka sama jasnosc. Czy sie przeslona domyka to najlatwiej sprawdzic na Bulb albo podgladem ostrosci - patrzac w obiektyw ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ten wątek to jakaś paranoja - dwa dni, sporo odpowiedzi - a ciągle nie wiadomo o co chodzi.
Martyr, możliwe, że znów urażę Twoją fachowość, ale sprawdziłeś rady z ustawieniem w menu i AE-L ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach