Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 009
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc009.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 14.01.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Dobra matka jest więcej warta, niż stu nauczycieli."

George Herbert (1593 - 1633)



Duże obrazki są tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc009.html

1. Amas
Soft: Iris
Po konwersji poprawilem balans bieli (na oko), potem pobawilem sie kolorami (funkcja color stretching), nastepnie lekka poprawa kontrastu i na koniec odszumienie za pomoca wavelet_filter.


2. bEEf
Gimp+UFRaw. Na poczatku balans bieli w UFRaw (auto) + korekta ekspozycji (+0.4, na oko), potem juz w gimpie dodatkowa delikatna korekta balansem kolorów, by mimo wszystko nieco ochlodzic zdjecie - wydawalo mi sie, ze niebieskie tlo jednak zmylilo automat w UFRaw i wyszlo nieco za cieplo.
Na koniec odszumilem w NeatImage - sam bym tak zrobil przed wywolaniem w
LAB-ie, choc w pomniejszona wersje ogladana na monitorze mialo to znikomy wplyw (1600 w DS-ie jednak daje rade - pocieszajace przed przybyciem oczekiwanej kasetki :). Acha, no i mala wersje jeszcze wyostrzylem filtrem NL (bardzo dobrze sie sprawdza w GIMPie). A tak w ogóle - bardzo sympatyczna fotka :)


3. Bronek
W zasadzie nie ma co robic z takim zdjeciem. Nic nie zmienialem w balansie bieli bo wygladalo mi na dobrze ustawione (po kolorze skóry, szczególnie dlonie). Zalozylem ze bluzka wcale nie miala byc biala, a blekit z tylu to swiatlo sloneczne przebijajace przez zaslone, czyli o jakies 2000K zimniejsze niz swiatlo zarowe w studiu. Mozliwe ze jednak nalezalo troche oziebic balans bieli, ale teraz, gdy zaczalem sie nad tym zastanawiac, juz nie mam czasu. Mozliwe tez ze swiatlo jest delikatnie mieszane, czyli z mieszania w ACR wyniknie niewiele. Jedyne co zmienialem to ustalenie poziomu czerni, kontrast w dól i jasnosc w góre - z moich eksperymentów z karta Color Checker wynika ze zazwyczaj
tak sie dostaje (w swietle zarowym) najwierniejsze odwzorowanie tonów w ACR.


4. Clicofantastico


5. Cotti
Najsampierw okazalo sie, po otwarciu pliku, ze zupelna awersje zywie wzgledem tego niebieskiego w tle...
Postanowilam to usunac suwaczkami odpowiadajacymi za kolor niebieski. I tak dlugo usuwalam, az w tle pozostaly szarosci wylacznie. Ale dalej mi cos nie pasowalo, zbyt graficznie wygladaly te pasy za dziewczyna. Chcialam pozostawic zdjecie kolorowe, ale przez przypadek zaklikalam sobie grayscale i stwierdzilam, ze pojde w tym kierunku...
podkrecilam nieco saturation, pomachalam suwaczkami - temperature 2800; tint - 0; exposure - 0; recovery - 24; fill light - 12; blacks - 27; brightness - 95; contrast + 35; convert to grayscale; zmodyfikowalam krzywe wg uznania (mam screena); zakladka grayscale mix: reds -71; oranges - 38; yellows -35; aquas -5; blues +67; purples +11; magentas +10; na zakladce split toning tez nieco modyfikowalam (nieznacznie); sharpening 43; lumimance 18; reszty rzeczy w acr nie ruszalam.
Wersje kolorowa - odszumialam, tej mi sie nie udalo w neat image, zredukowalam w PS minimalnie szum, zmienilam jeszcze nieco krzywe, gdyz zauwazylam, ze widac cien jednej z zaslon, sprobowalam wyostrzyc, ale klasyczne metody zawiodly...
W czasie edycji po lewej stronie twarzy wystepowal mi momentami fioletowy zafarb.
Bardzo trudne zdjecie dla mnie, zdaje sobie sprawe, ze moja wersja absolutnie nie przypomina oryginalu. Ale na mojej wersji kolorowej nie potrafilam sobie poradzic z kolorem oczu :( aczkolwiek, reszta byla ok :-)
staralam sie, nie mialam zadnego tutoriala ;-)


6. Dancer


7. GrzegorzM


8. Ijon


9. Jarek Dabrowski
Najsamwpierw chcialem zdac sie calkowicie na PPL (skorygowac tylko balans bieli), ale zobaczylem wynik z softu Pentaksa i mnie nie zadowolil.
Z tego co wypluwal PPL, nie podobal mi sie kolor skory (zbyt pomaranczowo-czerwona, intensywna, podkreslona dodatkowo sztucznym oswietleniem). Dla mnie to zdjecie, ze wzgledu na temat, powinno byc spokojne, pastelowe, mile, ciche....
W zwiazku z tym, jak zwykle przysiadlem do Lightrooma i zaczalem taniec z suwakami.
Najpierw balans bieli na bluzke (ona na pewno byla biala... mam nadzieje), pozniej dopasowanie kalibracji RGB, zeby otrzymac pasujacy mi kolor skory, wywalenie niebieskiej poswiaty zza firanek (blue saturation w lewo), przyciemnienie calosci, rozjasnienie reds i yellows (twarz), delikatne wygiecie krzywej, zeby uzyskac ladne polcienie na twarzy i przyciemnic sukienke. Cos tam jeszce pewnie bylo, ale po zapisie do tifa zaczalem sie bawic ustawieniami historii operacji i wykasowalem sobie wszystkie zmiany. Ot, durak ze mnie. W PS wyostrzenie i zapis do jpg.


10. Korba
W dyskusji na temat zdjecia z zebraczka (RC007) jego autor, Fafniak, zapytal: "A dlaczego nie chcecie wywolac tego RAW-a w sofcie pentaxa BEZ zmiany ustawien????". W tamtym wypadku nie wydalo mi sie to sluszne, ale teraz przedstawiam publicznosci efekt dzialania Silkypix Free na standardowych ustawieniach (PPL dalby chyba taki sam rezultat). No, jesli mam byc scisly, to pózniej w PS wycialem troche cienie, których nie bylo (Levels - lewy suwaczek troche w prawo).


11. Macioh
Jak zobaczylem to zdjecie na poczatku, to nie wiedzialem czy w ogóle jest jakas potrzeba grzebania w nim. Chwilke pózniej zaczalem bawic sie (tak od niechcenia) suwaczkami w lightroom'ie i.. efekt widac gdzies w poblizu tych gryzmolów.
Obróbka sprowadzila sie do:
- postawienia ptaszka przy "auto adjust tonality"
- zabawy kolorami
- ustawieniu: highlights +46; lights +21; darks +12 i shadows -46
- wyostrzylem tez troche to zdjecie po jego zmniejszeniu


12. Michu
Sprawa byla dosc prosta: modelka.
W PPL balans bieli ustawilem na rekawie bialej bluzki, ekspozycje na -0,5EV i lekko odszumilem.
W Szopie poruszalem sie tylko miedzy krzywymi i hue/sturation. Przede wszystkim likwidowalem dominate niebieska z okna, pozostawiajac jednak pewien lekki odcien. Nawazniejsza jednak byla modelka i tu szczególna uwage poswiecilem temu, by skóra miala wlasciwy odcien. I wlasnie to zadanie bylo najbardziej czasochlonne. Calosc lekko wyostrzylem. A! Nie prostowalem specjalnie. Mysle, ze w RC powinnismy zachowac
kadr/krzywizny oryginalne, bo nie o to w tym chellengu chodzi.


13. Nowakka


14. Tref


15. Zdano
Prawde powiedziawszy to nie wiele mam do opisywania. Wszystkie operacje robilem w Picasa2, po formatowaniu dysku nie zainstalowalem jeszcze PS. Uznalem, ze nie ma co poprawiac, wedlug mnie wszystko jest dobrze. Wywolanie RAW i wyostrzenie, nie wiem czy potrzebnie to wyostrzenie, sami ocenicie.


16. Zorzyk
Edycja rc009 byla dla mnie niezlym wyzwaniem. Zdjecie zostalo zrobione przy swietle sztucznym na tle okna przyslonietego bialymi zaslonami, spoza ktorych przedziera sie swiatlo dzienne. Musialem wybrac: liwidowac niebieskosci ;-) swiatla dziennego czy zadbac o Piekna Pania? Wybralem ten drugi wariant uwypuklajac niebieski w tle, aby wzmocnic kontrast kolorow.
Ustawienia korekcyjne: ACR Adjust: WB 3250, Tint: +15
ACR Calibration: Shadow Tint: -10, Red Hue: -8, Red Saturation: +4, Blue saturation: +36 (!)
PS: drobna korekta w kanale zielonym dla swiatel (-3) i cyjanowym (-2) w celu pozbycia sie nadmiaru czerwonego.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Damn it, definitywnie mam coś w domu nie tak z monitorem :evil: Teraz w pracy widzę u mnie, że modelka ma zieloną twarz :oops: . A ponieważ inne zdjęcia wyglądają ok to wina jest gdzieś tam u mnie. Muszę mieć jakąś dominantę niebieskiego. Dobra, następny RC zaczynam od kalibracji. Szprzętowa odpada z powodu braku sprzętu - od czego najlepiej zacząć?

Podoba mi się wygrana z kolorami u Jarka, choć na mój gust wyszło trochę za chłodne. U Cotti jest bardzo fajnie, przez moment nawet miałem u siebie coś podobnego na ekranie, ale nie potrafiłem tego wykończyć tak jak chciałem.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Najbardziej podoba mi się wersja Zorzyka, za ładne niebieskie zasłony i kolor skóry oraz Jarka za radykalne pozbycie się problemu niebieskich zasłon :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najbardziej podoba mi się wersja Jarka a następnie Grzegorza M.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Przepiekny efekt uzyskal Michu. Na jego wersji zdjecia, modelka jest najwazniejsza - odwrocil uwage od tla, ktore jest nieciekawe. Ladny kontrast i ciekawa "miekkosc" calosci.

:-B
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Na przykładzie tego zdjęcia pięknie widać, na jak różne kwestie zwracamy uwagę, oceniając obrazki i do czego to może prowadzić.

Niektórzy wybielali bluzkę inni korygowali tło. Na przykład Cotti zaczęła od walki z niebieskim kolorem w tle a skończyła na jedynie słusznym kolorze szarym (i to góra czterobitowym ;-) ) Zorzyk zaś postanowił właśnie wyciągnąć ten niebieski. Nie ukrywam, że jego wersja bardziej mi się spodobała (podobne tło ma Amas, ale u Zorzyka skóra jest ładniejsza), ale kiedy jeszcze raz przyjrzałem się grafice Cotti, to zauważyłem, że w jej wersji modelka uśmiecha się jeszcze śliczniej niż na zdjęciach z kolorami i wszelkimi możliwymi przejściami tonalnymi.

Na mój rozum modelka jest dobrze oświetlona, a zdjęcie dobrze naświetlone, więc podobają mi się wersje, które nie odjechały za daleko od oryginału: Bronek, Nowakka, Zorz, Michu, Macioh...
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Dla mnie to zdjecie, ze wzgledu na temat, powinno byc spokojne, pastelowe, mile, ciche....


I ja też chciałem aby tak to zdjęcie tak właśnie wyglądało... !
Dlatego też moim zdaniem tym razem bezkonkurencyjnie wygrywa Jarek!
Bardzo ładnie pozbył się zimnego koloru niebieskiego i nadał charakter tenmu zdjęciu...! pięknie!!!!

Amas - poszedł zupełnie w inną stronę... kolory troszkę przejaskrawione
bEEf - za ciemno, ponuro
Bronek - zbyt pomarańczowy odcień skóry
Clicofantastico - za ciemno........ i zielona twarz?
Cotti - mimo, że lubię zdjęcia czarno-białe... to w tym wypadku ta kolorystka się wogóle nie sprawdziła
Dancer - coś za słabo się postarałem aby wyeliminować ten kolor niebieski
GrzegorzM - przyjemna praca dla oka ; )
Ijon - ciemnooo!
Jarek - w tym rozdaniu zdobywasz złoty laur
Korba - za duża intensywność kolorów
Macioh - całkiem przyjemna praca : )
Michu - poszedł w tym kierunku co chciałem... ale troszkę przesadzony kontrast (jak zawsze ; )
Nowakka - zbyt duże nasycenie
Tref - zbyr ponure tło i brakuje mi trochę bieli
Zdano- tragedia...... jednak chyba jest coś do poprawienia ; )
Zorzyk - miejsce 2

Zdjęcie robiłem w kiepskich warunkach oświetleniowych.... stąd te wysokie ISO i lekkie szumy z mojego DSa.....

Nie wiem jaki monitor ma moja siostra w pracy.... A siostra to ta nasza modelka ze zdjęcia. Ale najbardziej podobają się jej prace: Korby, Nowakka i Zorzyka ; )

Panowie i Panie...... proponuję RC011 uznać pojedynkiem czerni i bieli.... Co Wy na to?
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Dancer napisał/a:
Ijon - ciemnooo!
To znak, że kariera Trinitrona w domu powinna się już zakończyć ;) To że jest za ciemne zauważyłem dopiero po porównaniu z efektami pracy innych.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
bEEf - za ciemno, ponuro

No dokładnie - drugi raz biorę udział w RC i to samo - ciemno i ponuro, ale widzę to tylko w pracy na drugi dzień, w domu wszystko wydaje się ok. Tym razem dodatkowo za zielono. Może moim błędem jest, że kręcę gałkami zawsze w nocy przy świetle lampki. Niestety za dnia brak czasu :-/
Cytat
Panowie i Panie...... proponuję RC011 uznać pojedynkiem czerni i bieli.... Co Wy na to?

Ok. Proponuję dodatkowo wystawić maksymalnie ponure i mroczne w nastroju zdjęcie (zlot satanistów w Sątopach-Samulewie or sth), może w końcu trafię ze swoją wersją :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ciekaw jestem co u was widać, jak ja się przełączę w tryb sRGB moja praca to kaszana wyprana z kolorów, ale na pseudokalibracji wg której suwakowałem jest ładnie, ciepło i bez niebieskich firanek.
Cotti - podoba mi się
Dancer - jest ok
Jarek - bardzo fajnie [+]
Michu-tlo ładnie, ale coś na twarzy nie bardzo
Zorzyk - jak zwykle kolory idealne [+]

[+] - IMHO najfajniejsze
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
wg mnie, najlepiej poradził sobie ze zdjęciem Zorzyk :)

tym razem Cotti poszła na łatwiznę :-P
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Wiecej wypowiem sie jak obejrze w domu, na wyprofilowanym monitorze, a na szybko z pracy:
- bEEf, kolory cos nie teges. Ble.
- moje wlasne, jednak za cieple. I za bardzo zbilem kontrast.
- Clicofantastico - kolory fuj
- Dancer - kolory ble
- Ijon - noc, wszyscy spia
- Tref - jakos tak szaro
- Zdano - jakies takie ciemne i zamglone , ale ogolnie to OK

bEEf, Dancer, Clicofantastico - przyznac sie, skad macie takie kolory?

A co do tych naprawde fajnych:
- Jarek Dabrowski - kreatywne, ale nie ma czego sie przyczepic. Fajny efekt koncowy, chyba najlepszy (chociaz sam bym tak kreatywnie nie poszedl).
- Cotti - odwazne, ale bardzo fajne.
- Amas - kreatywne i jednoczesnie wierny. Kolor odrobine za zimny, ale moze mi sie wydaje (w pracy mam nieskalibrkowany monitor)
- GrzegorzM - wierne, bardzo mi sie podoba.
- Korba - i to jest przyklad ze Pentaxem mozna robic dobre zdjecia bez krecenia RAWow
- Nowakka - jak Korba. Lekko inne kolory, zwalam na kalibracje softu.
- Macioh - spoko, ale kontrast troche za bardzo. Moze lepiej nie korzystac z "auto" w ACR
- Michu - uzyskales podobny efekt co Jarek, ale kontrast chyba za bardzo. Fajne
- Zorzyk - fajne, moze kontrast za bardzo

W ogolnej klasyfikacji trudno ocenic ktory najlepszy, ale ... w kategorii "kreatywne" wygrywa Jarek, drugie Cotti, trzecie Amas. W kategorii "wierne" ci co najmniej krecili i nie zepsuli koloru/kontrastu ;) A dla mnie prywatnie przypomnienie (zebym lepiej zrobil nastepne) ze balans bieli jest najwazniejszy, i uwazac z kontrastem.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
  Postcriptum
Dwa w jednym - dla każdego coś miłego ;-)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
O, będą bliźniaki ;-)
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
bEEf, Dancer, Clicofantastico - przyznac się, skad macie takie kolory?


to już moja tajemnica.... skąd można zdobyć tak ładne kolory ; )

a tak poważnie........ nie wiem co widzi Twoje oko na Twoim minitorze......... ale moje oko na moim monitorze widzi całkiem przyjemne kolory na moim zdjęciu
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
 
Hmmm... zaciekawiła mnie opinia Dancera - że poszedłem w zupełnie innym kierunku (ale nie wiem jakim :) , a zasadzie na moje koślawe oko i zamortyzowany już dawno temu monitor, całkiem podobnie mi wyszło jak Zorzykowi (który zrobił nieco cieplejsze tonacje).
Ale ok, po obejrzeniu innych wersji wiem, że do głowy mi by pewnie nie przyszła tak drastyczna zmiana koloru tła, bo skoro było niebieskie to takie powinno zostać, dlatego wszystkie te wersje budzą moje mieszane odczucia.
Poza tym niektórzy mają chyba jakieś inne ustawienia monitora - na moim widzę np. że bEEf dał za żółto, Bronek - czerwonawo, Clicofantastico - niebiesko-zielono, a Cotti w ogóle zżarło kolor :mrgreen: , jeszcze Dancer ma jakieś takie zielonkawe...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Osobiście uważam, że zwycięzcami jesteśmy wszyscy: znów się czegoś nauczyliśmy (no, może poza jednym palantem, który jak zwykle pojechał z kontrastem).
Jeżeli chodzi o tło, to stanowczo praca Jarka jest najlepsza. Ale nie mogę zaakceptować koloru skóry. Uważam nieobiektywnie, że najbardziej podobają mi się prace Żorża i Bronka. Chociaż tło i tak miał najładniejsze moderator Jarek.
Taka przy okazji refleksja. Tak tu sobie siedzimy i udajemy znawców patrząc na owe obrazki. A czy ktoś z Was próbował je wydrukować? W wolnej chwili puszczę kilka prac, które mi się najbardziej podobają na atramentówkę - to chyba będzie niezła weryfikacja.
I jeszcze kilka smętnych myśli.
Jestem za tym, by RC011 był tylko w czerni i bieli. I mam nadzieję, że do tej pracy Jarek wybierze odpowiednio ciekawy motyw.
A do regulaminu proponuję dopisać, że zabronione jest konwertowanie zdjęć na c-b w przypadku pozostałych czelendzy. Żadnej łatwizny i dróg na skróty. Jako karę proponuję, by winny przez trzy dni chodził z pomalowanymi na czerwono paznokciami - kara niezbyt dotkliwa, ale kolegom w pracy/na studiach da do myślenia.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Dancer napisał/a:
A siostra to ta nasza modelka ze zdjęcia. Ale najbardziej podobają się jej prace: Korby, Nowakka i Zorzyka ; )


Dancer, przekaż proszę swojej siostrze moje serdeczne pozdrowienia. Nie tylko pięknie się uśmiecha, ale na dodatek zna się na fotografii ;-) .
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
bEEf, Dancer, Clicofantastico - przyznac się, skad macie takie kolory?

Bronek, ekhm, ale ja już się przyznałem, tam trochę wyżej ;-) W skrócie - dupny/niewykalibrowany panel LCD w laptopie + (może) praca w nocy. U siebie widziałem kolory spoko, piękne kobiece oko Najlepszej z Żon też to potwierdziło, na kolory (i temat zdjęcia) zdecydowanie wrażliwsze. A w pracy na innym monitorze (lepszym) + konfrontacja z innymi pracami - porażka, padaka, kupa z lokiem. Ale staram się :-) Z laptopa niewiele może da się wycisnąć, ale coś się da - wiem, bo na poprzednim laptopie parałem się nawet zawodowo grafiką i dawało radę (z odrobiną wyobraźni). Zacznę więc od lekkiego software'owego podkalibrowania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach