GetRight  Dołączył: 29 Maj 2007
Fotografia Safari
Drodzy forumowicze!
W niedzielę wybieram się na urlop do Kenii i Tanzanii. Głównym punktem wyprawy będzie kilkudniowe safari (Lake Manyara, Serengeti, Ngorongoro, Lake Nakuru). Proszę o porady, głownie natury technicznej (czasy, przysłona, ISO itp.) dotyczące fotografii podczas safari. Aparatu, który posiadam od około 2 lat używam jedynie w czasie wakacyjnych wypadów - stąd moje małe pojecie o fotografii zwłaszcza dłuższymi obiektywami. Przeglądałem kilka amatorskich galerii i z tego co zauważyłem w exifach to bardzo dużo zdjęć robiono przy bardzo krótkich czasach i wysokim ISO. Priorytet czasu czy przesłony?

Sprzęt, który zabieram ze sobą to: Samsung GX-10 + Sigma 70-300 APO DG (właśnie zakupiona), Pentax kitowy 50-200 (jako backup) + 18-55. Będę miał też ze sobą jakiś tani statyw i beanbaga.

Może akurat był ktoś z Was w tych miejscach i może się pochwalić jakie ustawienie stosował najczęściej używając podobnego sprzętu. Za linki o tej tematyce (pl lub ang) będę również wdzięczny. Z góry dzięki za porady. Pozdrawiam.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Myślę, że przy fotografii Safari powinieneś stosować takie ustawienia aparatu, żeby zdjęcia wychodziły poprawnie naświetlone.

Czy stosować priorytet czasu czy priorytet przysłony? To dobre pytanie. Może pierwszego dnia spróbuj na priorytecie czasu, drugiego – na priorytecie przysłony, trzeciego – na pełnym programie, a czwartego – w trybie manualnym. Piątego dnia będziesz mógł wybrać to, co Ci najbardziej pasuje.

A poważnie – myślę, że do niedzieli masz jeszcze parę dni. W środę i czwartek ma być trochę słońca, więc wyskocz na spacer i poćwicz z aparatem oraz z tą nową sigmą 70-300.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Z moich doświadczeń, jeśli zamierzasz oceniać fotki na wyświetlaczu i nie masz z tym problemu w ostrym słońcu to ok, ja w słoneczne dni niestety przekonałem się że nie za bardzo to wychodzi, przynajmniej w k20.
 
GetRight  Dołączył: 29 Maj 2007
Samp napisał/a:

A poważnie – myślę, że do niedzieli masz jeszcze parę dni. W środę i czwartek ma być trochę słońca, więc wyskocz na spacer i poćwicz z aparatem oraz z tą nową sigmą 70-300.


Tak zamierzam zrobić . Mam nadzieje, że mi się uda chociaż z czasem u mnie ostatnio krucho. W sobotę biorę ślub a już w niedzielę o 8 rano wylatuję. Z tymi trybami pracy aparatu faktycznie może warto popróbować. Dzięki
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
darkduch napisał/a:
Z moich doświadczeń, jeśli zamierzasz oceniać fotki na wyświetlaczu


było takie słońce że histogramu nie widziałeś ??? :shock:
 
GetRight  Dołączył: 29 Maj 2007
darkduch napisał/a:
Z moich doświadczeń, jeśli zamierzasz oceniać fotki na wyświetlaczu i nie masz z tym problemu w ostrym słońcu to ok, ja w słoneczne dni niestety przekonałem się że nie za bardzo to wychodzi, przynajmniej w k20.


Niestety pozostaje mi tylko wyświetlacz. Podróżuje w backpacerskim stylu i nie zabieram ze sobą laptopów itp. Może nie będzie tak źle z tym ostrym słońcem. W Kenii i Tanzanii podczas safari nie można ponoć wychodzić z auta a one maja dziurę w dachu z daszkiem - nieco cienia powinno więc się znaleźć. Dzięki
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
guerilla napisał/a:
histogramu nie widziałeś ???

histogram moze byc widac, ale nie ocenisz czy lew to grozna bestia, ktora szarzuje na ciebie z paszcza pelna ostrych klow, czy moze przed obiektyw wpadla ci wielka buro-brazowa plama...

[ Dodano: 2009-06-09, 23:16 ]
GetRight napisał/a:
nie zabieram ze sobą laptopów itp.

wystarczylby jeden :D
, w takim razie moja rada - duzo kart SDHC! duzo :D
 
GetRight  Dołączył: 29 Maj 2007
[/quote]w takim razie moja rada - duzo kart SDHC! duzo :D[/quote]

Zabieram 16gb w kartach. No może jeszcze jakąś 4gb dokoptuje.


Znalazłem ciekawe porady, może się jeszcze komuś przyda:

http://photo.net/travel-photography-forum/00SnI5

A tu coś dla hardcorowców. Jak zamienię auto na sprzęt foto to może dam radę.

http://www.luminous-lands...fari-Tips.shtml
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
GetRight napisał/a:
Zabieram 16gb w kartach.

jak w jpg-ach masz robic, to 16 GB wystarczy :-D , kto to pozniej obejrzy ?!? :-D
a jak w Rawach to tez w sumie powinno wystarczyc, chociaz jak Cie stac, to i kolejne 4 nie zawadza :)
w kazdym razie od tej strony jestes raczej przygotowany! :mrgreen:
a porady na pierwszy rzut oka calkiem przydatne, niby oczywiste, ale jednak latwo nie uswiadamiac sobie ile kurzu w Afryce wszedzie :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
tatsuo_ki napisał/a:
guerilla napisał/a:
histogramu nie widziałeś ???

histogram moze byc widac, ale nie ocenisz czy lew to grozna bestia, ktora szarzuje na ciebie z paszcza pelna ostrych klow, czy moze przed obiektyw wpadla ci wielka buro-brazowa plama...


to trzeba umieć zdjęcia robić po prostu, a lcd sprawdzasz tylko naświetlanie, nic więcej nie trzeba oceniać ;-) Taka zaleta cyfrówki. No i dużo, dużo pstrykać, bo ze zwierzakami to co by nie mówić, przypadek rządzi.
 
GetRight  Dołączył: 29 Maj 2007
tatsuo_ki napisał/a:
GetRight napisał/a:
Zabieram 16gb w kartach.

jak w jpg-ach masz robic, to 16 GB wystarczy :-D , kto to pozniej obejrzy ?!? :-D
a jak w Rawach to tez w sumie powinno wystarczyc, chociaz jak Cie stac, to i kolejne 4 nie zawadza :)


Myślę, że 3/4 to bedą jpg ale miejsca na kartach nigdy nie za wiele. myślę, że będę pstrykał na maxa w końcu nigdy nie wiadomo czy spotkam później danego zwierzaka.
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
Witaj,

ja nie używałem ani beanbaga ani monopodu - za dużo problemów w dosyć dynamicznie zmieniającej sie sytuacji w terenie. Robiłem wszystko z ręki maksymalnie wykorzystując elementy karoserii samochodu. Kierowca będzie stawał i wyłączał silnik więc zawsze będzie czas na spokojne zdjęcie.

Zdjęcia robię zawsze na Av. Staraj się mieć przesłonę gdzie jest najlepsza ostrość - pewnie tak koło f8. Raczej nie schodź niżej chyba że musisz z powodu braku światła.

Sprawdzaj na podglądzie histogram - czy zdjęcienie jest czasem niedoświetlone lub prześwietlone.

Ważny jest dobry plecak - ja mam lowepro z takim przeciwdeszczowym opakowaniem. To sie może przydać gdyby był deszcz albo wręcz przeciwnie - czyli tumany kurzu.

P.S> ja byłem kilka dni w Botswanie kilka lat temu http://www.pbase.com/piotreks/africajuly05
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Jak będziesz fotografował leżącego lwa - priorytet przesłony, a gdy geparda goniącego antylopę - priorytet czasu, im krótszy tym lepiej.
:-)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
[ Dodano: 2009-06-10, 14:46 ]
xrog napisał/a:
a gdy geparda goniącego antylopę - priorytet czasu, im krótszy tym lepiej.

Myślę, że ciekawsze zdjęcie będzie na długim czasie. Ale warto zrobić i takie i takie.

guerilla napisał/a:
darkduch napisał/a:
Z moich doświadczeń, jeśli zamierzasz oceniać fotki na wyświetlaczu


było takie słońce że histogramu nie widziałeś ??? :shock:

Przecież histogram nie zawsze "prawdę ci powie".
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
xrog napisał/a:
Jak będziesz fotografował leżącego lwa - priorytet przesłony

Eee, wtedy to koniecznie zdjęcia seryjne... a zaraz potem w nogi!
 
GetRight  Dołączył: 29 Maj 2007
Piotr napisał/a:

Sprawdzaj na podglądzie histogram - czy zdjęcienie jest czasem niedoświetlone lub prześwietlone.
Ważny jest dobry plecak - ja mam lowepro z takim przeciwdeszczowym opakowaniem. To sie może przydać gdyby był deszcz albo wręcz przeciwnie - czyli tumany kurzu. P.S> ja byłem kilka dni w Botswanie kilka lat temu http://www.pbase.com/piotreks/africajuly05


Mam torbe lowepro, taką mała na max 2/3 obiektywy, która również ma ten przeciwdeszczowy płaszczyk - przydatna rzecz. Bardzo ładna galeria.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach