campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
K20d, tendencja do niedoświetlania
Szukałem, ale nie znalazłem.
Gdzieś kiedyś na jakiejś stronce (konkretnie to ująłem) wyczytałem opinię amatorską, że K20 ma tendencję do niedoświetlania. I to widać.
Jak sobie z tym poradziliście? Stale włączona kompensacja ++, na ile?
Czy jak wywołujecie RAWy, to wsadowo, i jakąś zadaną ilość działek?
Zauważyłem, że optymalna metoda to wywoływać jpeg-i z puchy masowo i dać ISO I I 0 I I kreskę w prawo na +, ale z tym wiele zachodu jest.
Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich pentaksiarzy :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kadr kadrowi nierówny i w tych co robię potrzebna jest kompensacja w obie strony. Każdego RAWa wywołuję indywidualnie, część ustawień kopiuję ale i tak poprawiam.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Jeżeli K20D ma podobny skalibrowany światłomierz jak K10D to aparat stara się naświetlić klatkę tak, aby nie przepalić - tyle mogę powiedzieć z własnego doswiadczenia. Po przesiadce z kompakta ogromnie mi to przeszkadzało - teraz ogromnie mi to odpowiada.

Światłomierz działa prawidłowo bo jak używam spota, to naświetla idealnie (chyba, że JA coś schrzanię).

To raczej truizm, ale pamietaj, że w cyfrze masz tak, że jak niedoświetlisz, to wyciagniesz z cieni baaardzo dużo (najwyżej trochę zaszumi) a jak przepalisz to kupa, nie zrobisz z tym nic i wygląda nieciekawie.

Co do kompensacji ekspozycji, nie ma złotej reguły. Ja 90% zdjęć robię w trybie Av i mniej więcej wiem już, że przy jasnych scenach trzeba dać +0.5 do +1.5 inaczej aparat niedoświetli, przy ciemnych -0.5 do -1.0 bo będzie zajasne. Dużo zależy też od tego co chcesz osiągnąć.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
czyli, jak powiedziałeś Tapirek, K20 ma swoisty zawór bezpieczeństwa:)
Teraz już rozumiem. Trochę szkoda, bo zapominam o tym i później w domu porażka ze zdjęciami. Na szczęście mam te krókie sesje i mogę sobie z tym poradzić. Dzięki za pomoc, guys:)
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
campanelli napisał/a:
czyli, jak powiedziałeś Tapirek, K20 ma swoisty zawór bezpieczeństwa:)


Z mojego doświadczenia wynika, że lustrzanki (niezależnie od producenta, pewnie poza Nikonem D40x ;-) ) raczej naświetlają tak, aby zachować światła. Trzeba się po prostu zaprzyjaźnić z korekcją ekspozycji i tyle. Trochę praktyki, naucz się używać histogramu i będziesz w pełni panował nad naświetlaniem i osiągał efekty o jakie Ci chodzi.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
tapirek napisał/a:
Trochę praktyki, naucz się używać histogramu i będziesz w pełni panował nad naświetlaniem i osiągał efekty o jakie Ci chodzi.


Hehe, korzystam z histogramów, świetne narzędzie:) Mi chodzi tylko o dużą liczbę plików, żęby nie męczyć się z każdym zdjęciem.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
campanelli napisał/a:
Hehe, korzystam z histogramów, świetne narzędzie:)


Przy obróbce, czy przy ustalaniu parametrów naswietlania podczas robienia zdjęć?
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
najczęściej przy obróbce. często brakuje czasu w trakcie fotografowania.
zauważyłem prostą zależność:
przy 0EV komp:
- przy zachmurzeniu mając słabe słońce za plecami zdjęcia wychodzą niedoświetlone
- przy zachmurzeniu mając słońce z przodu zdjęcia wychodzą prześwietlone.

[ Dodano: 2009-12-28, 22:33 ]
EDIT:
po czasie widać progres :P trochę poczytałem i wiem, że te wnioski nie byly zbyt genialne :D
pozdrawiam!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach