Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Co sprawdzać w ist DS?
Kupiłem DSa na Allegro, no prawie -mam jeszcze możliwość wzięcia go do ręki i sprawdzenia przez zapłaceniem. Więc jest pytanie: na co zwócić szczególną uwagę, żeby nie obudzić się potem z jakąś wadą mniej lub bardziej ukrytą. Chodzi o aparat z obiektywem kitowym 18-55.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Na pewno sprawdź działanie AF'a - z kitem powinien pracowaćOK, ale jak masz jakąś stałkę FF, koniecznie zobacz czy ostrzy prawidłowo.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Niestety nie mam nic z pentaxa i mało tego -nigdy jeszcze nie byłem posiadaczem aparatu cyfrowego a cyfrową lustrzankę miałem w rękach tylko przelotem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
to co napisał Mertz, - AF czy pracuje to wiesz chyba jak sprawdzić, a o co chodzi z FF/BF masz tutaj (powodzenia, dużo czytania)
LINK
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zrób zdjęcie na f=22 i jeśli będą paprochy na matrycy, to poproś sprzedawcę o wyczyszczenie. To w sumie tyczy się zakupu każdej używanej lustrzanki cyfrowej.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
rób zdjęcie na f=22 i jeśli będą paprochy na matrycy


O fakt, racja - tylko wyceluj na jakąś ścianę, sufit. Wtedy wszystko wylezie.
Tak dla informacji włącz aparat w ciśniętym przyciskiem Fn (chłopaki - nie pomyliłem?). Od razu poznasz wersję softu.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
okej poznam wersję oprogramowania ale ja się na tym znam jak świnia na gwiazdach więc niewiele mi to pomoże, poza tym wersja softu to nie wada ukryta, transakcja została przeprowadzona na Allegro i chodzi tylko o wyeliminowanie ewidentnych wad o których sprzedający nie powiedział lub sam o nich nie wiedział. Chciałbym przy odbiorze sprzętu sprawdzić to co się da na szybko w prowizorycznych warunkach, nie będe w stanie robić jakichś testów z oglądaniem zdjęc na monitorze itd. Fotki sufitu oraz czarnej klapki (na długim czasie) otrzymałem od niego wcześniej i nic nie wykazały ale wezmę sobie Wasze uwagi do serca.

PS. Mertz -czytałeś "Wizję lokalną" Lema?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ramon napisał/a:
chciałbym przy odbiorze sprzętu sprawdzić to co się da na szybko w prowizorycznych warunkach, nie będe w stanie robić jakichś testów z oglądaniem zdjęc na monitorze itd. Fotki sufitu oraz czarnej klapki (na długim czasie)
zrób to na f22 i na LCD powiększaj-wystarczy, eby zobaczyć jak jest zaświniona matryca, a jeśli cyzsta będzie też wyjdzie. Chodzi głównie o to, żeby nie była baaardzo brudna.

Co do nr wersji, to przed włączeniem trzymaj wciśnięty MENU, a nie Fn
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ramon napisał/a:
Mertz -czytałeś "Wizję lokalną" Lema?


No właśnie nie, jedna z pozycji na liście, którą ciągle mam przed sobą. A czemu pytasz? Chodzi o podpis? To z Dzienników Gwiazdowych. Dla zainteresowanych fragment - jako ciekawostka:

http://www.desoto58.com/s...nderbird60.html


tref napisał/a:
Co do nr wersji, to przed włączeniem trzymaj wciśnięty MENU, a nie Fn


Acha :))
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
W sobotę będę odbierał aparat. Może to zabrzmi głupio ale nie znam DSa więc poproszę o krótą instrukcję jak wejść do menu i ustawić AF tak by działał tylko czujnik środkowy? Żebym w warunkach stresu nie musiał się biedzić jak to zrobić :)
Drugie głupie pytanie -jak się powiększa obraz na LCD?
Kartę testową do FF/BF już wydrukowałem. Jakie odstępstwo od ideału jest Waszym zdaniem do zaakceptowania -2mm?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ramon, spoko. Z DSem raczej nie będziesz miał FF/BF. Pentaksy charakteryzują się tym, że bierzesz do ręki, dwa razy obrócisz w prawo i lewo i już wszystko wiesz na temat obsługi.
Aby jednak rozwiązać dręczące Cię dylematy, polecam ściągnięcie sobie instrukcji w PDFie lub analizę testu na Dpreview, zwłaszcza tego tyczącego menu:
http://www.dpreview.com/r...istds/page8.asp
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
W Dsie rozrasta się i odkleja okładzina.Dzieje się to przy intensywnej eksploatacji ,warto sprawdzić czy nie była klejona.Warto sprawdzić czy działa z kartą z jaką się ma zamiar pracować.Mój DS ni z gruszki ni z pietruszki odmówił pracy ma szybkim kingstonie 1GB.Program miałem już uzupełniony dawno i nie była to wina karty.Można sprawdzić zgodność pomiaru AF z ręcznym a to dlatego.Że ludziska usiłują wyciągać matówki czy trzeba czy nie.Po za tym DS to bardzo mocna i długowieczna maszyna.Pan Rendaszka stwierdził że D i DS to pod względem wytrzymałości ta sama klasa.Mój już dawno przekroczył 100tyś cykli i ma się nieźle.Pozdrawiam i miłej eksploatacji.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
O! dzięki za podpowiedzi i dodanie otuchy po tym jak poczytałem o problemach z AF w K10D :)
Przypomniała mi się jedna sprawa -jak sprawdzić liczbę pstryknięć wykonanych aparatem?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
W Pentaksie nie sprawdzisz.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
No więc już mam ten aparat :) Wydaj emi się że numery zapisywanycvh zdjęć oznaczają poprostu kolejne fotki cyknięte od wyprodukowania aparatu względnie od wgrania innego oprogramowania. Czyli jak zwykle jakaś możliwość sprawdzenia jest ale też każdy licznik można przekręcić.
Ogólne wrażenia są takie, że sprzęt jest zadbany, trochę wyczyszczony przed sprzedażą żeby ładnie wyglądał ale absolutnie nie wyświechtany -jak ze sklepowej półki. Pierścień od ogniskowej mógłby chodzić z troche większym oporem i jednocześnie bardziej gładko/płynnie ale to chyba ogólna cecha takich kitów. Kupie sobie metalową stałkę i będe się napawał.
Wizjer miał być duży i jasny a jest taki sobie, jeśli w innych dSLRach jest mniejszy to dobrze że wziąłem DSa natomiast może z lusterkami zamiast pryzmatu jest trochę jaśniej. Inna sprawa, że chyba sam obiektyw ogranicza jasność bo ma w końcu 3,5-5,6. Moja Minolta męczy mnie swoim wizjerem przy obiektywie 35-70 ale z jasną pięćdziesiątką 1,7 pracuje się znakomicie.
AF -super szybki to nie jest, rzeczywiście. Po dwóch dniach przełączyłem też na czujnik centralny bo nie mogłem się z nim dogadać, jak chcę ostrzyć na dom a on mi celuje na gałęzie drzew :) Więc sprawdziły się przepowiednie forumowiczów, że liczba czujników AF nie jest ważna bo głównie używa się i tak środkowego.

Jest jeden kłopot -wyraźne paprochy na matrycy widoczne na przykład na niebie lub białej kartce już od przesłony 16 a nawet 13. Wynegocjowałem od sprzedawcy częściową rekompensatę za tę niedogodność. Serwis Apollo na Szyszkowej w Wawie mówi że czyszczenie kosztuje do 100 zł -czy można im ufać? nie zepsują czegoś? Serwis w Gdyni odpisał mi że 180+VAT.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Ramon napisał/a:
może z lusterkami zamiast pryzmatu jest trochę jaśniej
nie byloby. Z lustrami jest wiecej powierzchni przez ktore przechodzi swiatlo, wiec wieksza strata swiatla. Paproszka mozesz sam wyczyscic, byla o tym dyskusja (nie pamietam gdzie dokladnie)
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Dzieje się to przy intensywnej eksploatacji ,warto sprawdzić czy nie była klejona.

mi sie guma odkleila przy przebiegu 10k, wiec nie sadze aby mozna to nazwac intensywna eksploatacja...
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Bronek -tak, tak, czytałem (chyba to samo) i najbardziej mi się podobał sposób z kawałkiem karty telefonicznej/kredytowej/itp z mikrofibrą chociaz nie do końca wiem co to jest mikrofibra he he i gdzie taką szmatkę kupić. Najmniej mnie przekonały opowieści o pałeczkach higienicznych. Osobiście zrobiłem przedmuchanie własną gębą po uprzednim wysuszeniu zębów i gardzieli przez intensywne oddychanie, co zakrawa na profanację, ale w ten sposób pozbyłem się z matrycy włoska, który mnie najbardziej denerwował. Paprochy punktowe pozostały w zasadzie bez zmian i, co najważniejsze, nie przybyło nowych.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ramon napisał/a:
liczba czujników AF nie jest ważna bo głównie używa się i tak środkowego.
eee zależy, czasem nie mogę przekadrowywać, więc używam tych bocznych.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wtedy uzywasz AE-L., czyli blokujesz AF i przesuwasz aparat aby dobrze skadrowac.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach