gmlynek  Dołączył: 04 Sty 2007
[K100D] K100D + m42
Witam,
Mam pytanie. Gdy podłączam jakikolwiek obiektywy m42 (poprzez adapter oczywiście) do K100D, nie ma możliwości ustawienia ogniskowej dla redukcji drgań. Czy to jest normalne i dlaczego tak się dzieje?
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Nie wiem jak to wyglada w K100D, ale w K10D trzeba aparat przestawic w tryb obslugi obiektywow manualnych przelacznikiem po lewej stronie bagnetu, potem wylaczyc i wlaczyc body.
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
gmlynek, było o tym już wiele razy. W menu, w "Custom Settings", ustaw "Fl with S lens used" na 2, oraz "Using aperture ring" również na 2.
 
gmlynek  Dołączył: 04 Sty 2007
Dziekuję za odpowiedzi.

ClicoFantastico, dzięki za podpowiedź - wszystko działa :-)
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Mam wielką prośbę do użytkowników KaSetek.
Czy taki adapter M42 jest odpowiedni do KaSetki. Czy ktoś ma taki adapter jak się sprawdza a jeśli nie ten to jaki?
Jakie musi spełniać kryteria i gdzie można taki kupić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Oto link do aukcji z adapterem o który pytam.

Adapter M42
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
::ART::,

ja mam taki:
http://allegro.pl/item154...nczonoscia.html

Z dostrzeżonych zalet: nie ma tej blaszki i nie trzeba używać kluczyka, relatywnie niska cena.
Z wad: nie ma "blokady". Znaczy można "niechcący" odkręcić. Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych reduktorów, ale ten mój jest stosunkowo trudno odkręcić z obiektywu. Najlepiej jest po "wykręceniu" reduktora z obiektywem z bagnetu jeszcze lekko "odkręcić", żeby zszedł z gwintu obiektywu. Bo jak jest zakręcony adapter na obiektyw to bardzo ciężko go wykręcić.
Nie wiem, na ile klarowny jest mój wywód o kręceniu, ale jak się :-B :-B łyknie i empirycznie do sprawy podejdzie, to się jasne stanie. Mam nadzieję ;-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
matb napisał/a:
Najlepiej jest po "wykręceniu" reduktora z obiektywem z bagnetu jeszcze lekko "odkręcić", żeby zszedł z gwintu obiektywu

Oczywiście trzeba to zrobić trzymając obiektyw założony do aparatu i wtedy przekręcić odrobinę poza pozycję "do wyjęcia".
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
djack napisał/a:
Oczywiście trzeba to zrobić trzymając obiektyw założony do aparatu i wtedy przekręcić odrobinę poza pozycję "do wyjęcia".
djack,
o, o, o właśnie - o to chodzi!
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Kupilem taka przej sciowke o jakiej pisał matb.
Zaczynam testowanie zobaczymy jak bedzie.
Do tej pory sprawdzalem z obiektywem pentacon 2.8/29 i wszystko jest ok.
Dzieki za pomoc.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2007-01-28, 15:27 ]
Troszkę potestowałem i .....
Mam problem.
Jeden z obiektywów ma ciężko działający pierścień od nastawu ostrości związku z czym czasami odkręcam sobie obiektyw ponieważ ta przejściówka nie ma blokady zapobiegającej samoczynnemu odkręcania się obiektywu.
Czy ktoś z posiadaczy takiej przejściówki ma podobne problemy? Jeśli tak to czy da się je w prostu i skuteczny sposób rozwiązać.
Teraz zastanawiam się czy jej nie wymienić na inną.

Czy taka przejściówka jak w linku poniżej jest odpowiednia i będzie zabezpieczała przed niechcącym odkręceniem z body aparatu, a jednocześnie nie będzie sprawiała problemów jej użytkowaniu?

http://www.allegro.pl/ite...e_in_japan.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach