inz.mamon  Dołączył: 14 Gru 2010
Modrzew ,
pewnie masz racje i chyba sie tak skonczy , troche sie jeszcze nimi pobawie (zawsze brakowalo czasu) i pojda do ludzi .
pzdr
 
borek_21  Dołączył: 09 Mar 2013
Witam.
Zakuplilem obiektyw do leciwego juz pentaxa 100d.
Niestety w swietle zarowym potrzebuje innych ustawien dla AF-u i dla dziennego innych.
Nie byloby problemu gdyby nie fakt ze dla poszczegolnych ogniskowych potrzebuje dodatkowo korekty w body czyli na 17 mmm jest FF natomiast na 50 BF .
Czyli wychodza 4 USTAWIENIA kazde do regulacjii w body.
Zamierzam zakupic w przeciagu kilku miesiecy K-30 ale czy proble zniknie?
Obiektyw zakupilem w fotozakupy.pl i mam 10 dni na zwrot i nie wiem czy warto.
Czy moze poprawic sie wspolpraca z tym szklem na k_30 lub czy jest mozliwosc wyregulowania szkla bezplatnie.
Posiadam rowniez 50 fa 1.4 jak i sigme 70-300 apo i nie mialem problemow z AF.
Pozdrawiam.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
wyślij wszystko do regulacji albo poczekaj na k30 i sprawdź jak z nim będzie i dopiero wtedy z nim wyślij do regulacji

Z moją k10d przy świetlówce kompaktowej też lubi przestrzelić na niższych ogniskowych
 
borek_21  Dołączył: 09 Mar 2013
 
Obiektyw jest ostry juz od 2.8 ale co z tego jesli ustwie go na 50 mm ze trafia w punkt to na 17 mm jest ogromny BF i im dalej punkt ostrzenia tym wieksza wada.
Poczekalbym za K-30 ale podejrzewam ze problem nie zniknie i pewnie obiektyw poprostu tak ma. Szkoda bo zastanawialem sie tez nad pentaxem 35 mm 2.4 i pewnie to bylby lepszy wybor.
Rozumiem ze w razie bym go zostawil i wyslal z K-30 do regulacji usluga ta jest w ramach gwarancji czyli darmowa?
Wlasnie duzo czytalem o problemach AF pentaxa w swietle zarowym natomiast przy jasnym szkle 50 1.4 nigdy nie zauwazylem tego problemu, natomiast w tamronie taki problem niestety jest widoczny i nie wiem na ile jest to wina szkla a na ile body?
Przepraszam za brak polskich znakow.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
K-30 nie ma ponoć problemu z różnym ostrzeniem w zależności od typu światła.
Jeśli obiektyw jest na gwarancji to usługa jest darmowa.
Też miałem problem z bf/ff w tamronie 17-50, wysłałem do kalibracji i problem zniknął.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
borek_21 _ mam wspomnianego Tamrona, kupionego również w Tarnowskich Górach, wybieranego z 5-6 sztuk i ma podobny problem jak Twój.
Mam trochę BF a trochę FF w zależności od ogniskowej. Nie jest to jakaś spora różnica, ale czasami zauważalna.
Wyślę zestaw na darmową kalibracje ( gwarancja Tamrona obejmuje taką), ale wtedy gdy zmienię body na docelowe ( K5IIs) .
Dlatego ślij śmiało aparat + szkło do gwaranta i nie powinno być problemów oprócz kosztu transportu( w jedną stronę).

A odpowiadając na pytanie - czy warto zamienić DA 18-55 na Tamrona to odpowiedź brzmi - TAK.
Za 1200pln otrzymujemy dobre optycznie szkło, o stałym świetle, małych wadach optycznych i dosyć uniwersalnym zakresie ogniskowych.
No i te 5 lat gwarancji !
 
borek_21  Dołączył: 09 Mar 2013
Jednak mnie przekonaliscie :-)
Zostawiam szkielko i poczekam za K-30 zobaczymy jak tam bedzie wygladac praca z tym Tamronem i ewentulanie caly zestaw wysle do kalibracji.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Wady optyczne 18-55 mk1 widać już na 13x18 z K100D. Oczywiście w pewnych sytuacjach zdięciowych. Co więcej, na tym korpusie widać różnicę pomiędzy 18-55mk1 a mk2. Jak podłączę Sigmę 18-50/2.8 EX DC Macro do K100D, to tak jakbym miał kilka stałek o ogniskowych 18, 24, 28, 35 i 50 :-) Obiektywy wymieniam przekręcając pierścień zooma. Na 16Mpix ta Sigma już taka mega kosmiczna nie jest, ale wciąż bardzo dobra (naprawdę minimalne CA na 2.8).

Chciałem zakupić właśnie Tamrona 17-50 nowego, ale trafiła się ta Sigma używana za 1000 i długo się nie zastanawiałem.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
espresso, Ja tak głupio zrobiłem i kupiłem sigmę 30, teraz z jakiś dziwnych Tamrona 17-50 praktycznie nie zakładam na korpus.... Chociaż tamron, muszę przyznać to bdb. obiektyw.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Czy różnica między kitem WR a T17-50 również jest tak kolosalna jak między kitem I a T17-50?
 

hiperfokalny  Dołączył: 06 Lut 2010
Jest, tamron to bardzo ostre szkiełko, nawet na pełnej dziurze. Z zakupu na pewno będziesz zadowolony. Osobiście zostawiłem sobie pentaxa 16-45/4, którego również polecam.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
espresso napisał/a:
Lenin napisał/a:
to tak jakbym miał kilka stałek o ogniskowych
oj naiwni Ci od stałek, zamiast jedną taka sigmę kupić to nie dosyc że kaskę wydają, to pierścienia do kręcenia nie mają. :-P


Jakby tak zebrać 15Ltd, 21Ltd, DA35/2.4, 40XS, DA50/1.8, to podejrzewam, że w sumie by były lżejsze od tej Sigmy i łatwiej w kieszeniach poupychać :mrgreen:

I jest jeszcze "druga strona medalu": mianowicie klasyczny zoom (od 16, 17, czy 18mm) to najtańszy szeroki kąt :cry:
Z utęsknieniem czekam na (~)21mm XS, ale nadzieja matką głupich powiadają.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach