thorgal  Dołączył: 09 Sty 2007
Z1p vs Praktica BC1, L
Witam wszystkich raz jeszcze.

Mam pytanko odnosnie porownania jasnosci w wizjerach Z1P oraz Praktici BC1, albo L/L2, albo Nikona FM2. Zastanawiams sie nad wejsciem w Pentaxa oraz nabyciem Z1p ale chcialbym aby ktos pomogl mi porownac te wizjery bo tamte poza Pentkiem mam i sa dla mnie punktem odniesienia.
Przegladalem forum i nie znalazlem takiego tematu, a badz co badz Praktic na rynku troche jest wiec moze sie to przydac takze na przyszloc.

To jak pomozecie :-) ?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
thorgal napisał/a:
Mam pytanko odnosnie porownania jasnosci w wizjerach Z1P oraz Praktici BC1, albo L/L2, albo Nikona FM2


1. Jeśli zamierzasz uzależnić wejście do systemu od porównania wizjera lustrzanki AF i MF, to od razu popełniasz (IMO) błąd na starcie.
2. Nie znam Prakticy BC1, kiedyś miałem w rękach Nikona FM3 (chyba ma to jakieś odniesienie do FM2) i znam Z1p - oczywiście że Z1p będzie najciemniejszy. Jak chcesz mieć porównanie, to w szranki powinny stanąć np. Pentax LX i np. Nikon FM 2 - oba manuale, oba z pięknymi wizjerami.
 
thorgal
Mertz, To nie tak, chce zorientowac sie w opiniach na ile ostrzenei manualne w Z1p jest zblizone do tego czy innego manuala z tych co podalem zeby wiedziec w co sie pakuje.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
thorgal napisał/a:
hce zorientowac się w opiniach na ile ostrzenei manualne w Z1p jest zblizone do tego czy innego manuala


Teoretycznie jest - bo tu i tu szukasz ostrości. I oczywiście wyostrzysz i na Z1p - tyle że mniej komfortowo, z wiekszym marginesem błędu. Ot co. Tyle że to samo będzie w większości lustrzanek AF (no, nie wiem jak jest w modelach najwyższych).
Poza tym nie masz analogii:
1. AF=mniejszy i ciemniejszy wizjer, bez mikrorastra i klina
2. MF=większy/wielki i jasny wizjer + mikrosraster i klin

Komfort na dłuższą metę nieporównywalny.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
Komfort na dłuższą metę nieporównywalny.
- tak to prawda czysta matowka i tak dobra jak w Z1p to cos pieknego....duzo lepiej i latwiej niz w LX z klinami.....dopiero LX z czysta matowka beattie dal podobne mozliwosci
ale po obejrzeniu ostatnio nowszych matowek do LX-a mam zamiar kupic jeszce nowsza - oczywiscie czysta....
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
tak to prawda czysta matowka i tak dobra jak w Z1p to cos pieknego....duzo lepiej i latwiej niz w LX z klinami.....dopiero LX z czysta matowka beattie dal podobne mozliwosci


:) - czyli jak porównamy podobne parametry, to wychodzi, że manual do ostrzenia i tak górą
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
czy ja wiem......Z1p mial ta matowke jakas....."przyjazna"....
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Hmm, z tego co pamietam, Z1p miał tą samą matówkę co MZ-5n. I naprawdę nieźle dawało się na niej pracować. Nie zmienia to jednak faktu, że przegrywal pod tym względem z posiadanym przeze mnie ME Super - jasnością, wielkością, kontrastowością obrazu. Oczywiście, można się czepiać - że Superek ma przeszkadzający czasami mikroraster, a MZ-5n kreski pośrodku (w standardzie Z1p też coś tam ma) pola widzenia. Ale gdyby porównywać na tych samych zasadach - Z1p i LX, oba z matówkami "beattie" (tak to się nazywało?), to chyba nie byłoby wielkich watpliwości. A LX'owi bliżej do FM2 i FM3 niż Z1p.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mertz, - pewnie tak ale ja juz tej szansy raczej nie bede mial :roll:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ja tam powiem tyle: jak patrzę w wizjer K2, to jestem w szoku! Przyzwyczajony ostatnio do pracy na DS (gdzie wizjer jest jasnym ale mniejszy) przesiadając się na K2 mam wrażenie, że cały świat mi się tam mieści i widać wszystko co najczarniejsze (nawet d*** mu***na)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
To dosc ciezki temat, trzeba samemu oblookac (daleko do mnie nie masz jakby co a do Fotonyfa jeszcze blizej :-) ) - stare matowki moze sa i wieksze ale za to czesto "bardziej ziarniste" - nie kazdemu to odpowiada... Takze nie dziwi opinia, ze np wizjer Super A moze komus odpowiadac bardziej niz ten z MX czy MESuper...

A seria K nie powala mnie za bardzo wizjerem tak BTW... ;-)

Pzdr
Spinner
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
To dosc ciezki temat, trzeba samemu oblookac (daleko do mnie nie masz jakby co a do Fotonyfa jeszcze blizej


Dokładnie.

A jak się zabierzesz ze mną do Bydgoszczy w niedzielę, to parę osób bedzie miało tam parę sprzętów i bedziesz mógł porównać i zobaczyć, że to nie takie proste.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
ja tam powiem tyle: jak patrzę w wizjer K2, to jestem w szoku!


Sparafrazuje pewien kawał:

Tylko nie przykładaj do oka MEsuper, bo sie waść zesr*** ;-) :-P :-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
alkos napisał/a:
Tylko nie przykładaj do oka MEsuper, bo się waść zesr***


Dokladnie... tym bardziej mysle jak tutaj by cos zrobi/przerobic aby do MZ/Z wsadzic np matowki z MX, Super A itp... poprobowac moze i innych systemow - Olkow OM (o w morde !! - mam jedna - musze jutro oblookac jakie sa roznice w porownaniuz ta od Z1p...) czy innych...

A moze jakies zbiorowe zamowienie Beattie zrobimy??:-P

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Dokladnie... tym bardziej mysle jak tutaj by cos zrobi/przerobic aby do MZ/Z wsadzic np matowki z MX, Super A


Wsadzalem - sa lekko gorsze. To nie kwestia matowki tylko powiekszenia oraz kwestii, ze w manualach dociera do niej 100% swiatla, a w AF tylko ~60%...

[ Dodano: 2007-01-10, 00:02 ]
Spinner napisał/a:
Olkow OM (o w morde !! - mam jedna - musze jutro oblookac jakie sa roznice w porownaniuz ta od Z1p...


Acha - lookałem ostatnio przez OM1ke - MEsuper taki sam. Tylko troche inny... moze cieplejszy zdeczka...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Tiaaa... tego sie spodziewalem niestety... Dla mnie to by mogli wersje MZ-3 i Z1p okrojona o AF robic za to z lepszym wizjerem, matowka z klinem - fajnie by bylo... :shock: :mrgreen:

Ale OM-1 jak?? Mieciutko chodzi, co?? Tylko te szkielka z pierscieniem przyslon a nie po tej stronie... :-P

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Ale OM-1 jak?? Mieciutko chodzi, co?? Tylko te szkielka z pierscieniem przyslon a nie po tej stronie...


Mieciutko? NAJMIEKCEJ :-) Tego mi zawsze brakowalo w pentaxach - nie rozmiaru, nie wizjera - tylko tego wytlumienia... i sexi dzwieku :-)
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Spinner napisał/a:
Tylko te szkielka z pierscieniem przyslon a nie po tej stronie... :-P


Pierscien przyslon to dla mnie sprawa duzo mniej istotna niz ustawianie czasu ekspozycji w OM-1... Moze ja jakis dziwny jestem ale jakos nie potrafilem sie przyzwyczaic do takiego rozwiazania. Oczywiscie z wyjatkiem tego "drobiazgu" korpus milusi.

Szczegolnie mile wspomnienia wiaza mnie z nim jako, ze popelnilem nim pierwsze fotki pierworodnego :)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Stanislaw Boryn napisał/a:
Pierscien przyslon to dla mnie sprawa duzo mniej istotna niz ustawianie czasu ekspozycji w OM-1... Moze ja jakis dziwny jestem ale jakos nie potrafilem się przyzwyczaic do takiego rozwiazania.


To tylko i wylacznie kwestia przyzwyczajenia IMHO bo jesli uwazasz rozwiazanie z kolkiem czasow po prawej stronie, kolo naciagu filmu za lepsze to ja przepraszam ale nie kumam... :mrgreen:

Pomysl taki jak w OM jest genialny... wiem,ze sie trudno przelamac... ale jest lepszy - trzymasz aparat w pozycji "do focenia" i masz wsio pod lapa...

Pzdr
Spinner
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Spinner napisał/a:
Pomysl taki jak w OM jest genialny... wiem,ze się trudno przelamac... ale jest lepszy - trzymasz aparat w pozycji "do focenia" i masz wsio pod lapa...


Niestety "chwilke" zajmuje oswojenie sie na tyle, zeby bez spozierania stwierdzic czy sie czasem nie foci przy czasie 1/15 zamiast 1/125. Bo spozieranie zdecydowanie mniej wygodne niz na standardowe kolko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach