pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to ja tak na szybko: tulipanek z 50-200 pasuje so 18-55? do kita z k-m nie dodają osłonki i pomyślałem że dokupię długiego kita a osłonka będzie do obu :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pyciar, ale osłona od długiego kita nawet jeżeli będzie pasować, to może winietować na szerokim końcu -> do krótkiego kita jest tulipan, do długiego natomiast "doniczka" ;-)

możesz dokupić taki tulipanik który się mocuje na gwincie filtra
o taki -> http://www.allegro.pl/ite...lipan_49mm.html

dłużej się go zakłada i ściąga, ale spełnia swoje zadanie :-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Przepraszam, że się podpinam do tematu ale nie znalazłem odpowiedniego- jak to jest z przeciwwskazaniami do używania osłon przeciwsłonecznych? Jedynym bezwzględnym, jak mi się wydaje, jest winietowanie osłony w niektórych szkłach z wbudowaną lampą błyskową (a w pozostałych przypadkach lepiej mieć ją na obiektywie) ?
 

Klod76  Dołączył: 06 Cze 2009
przecwskazanie do uzywania oslon przeciwslonecznych jest jedno - jesli zalezy Ci na redukcji kontrastu zdjecia, zlapaniu flary lub innych tego typu efektach artystycznych - wtedy uzywanie oslony przeciwslonecznej jest nie wskazane. Oczywiscie uzywajac niewlasciwej wielkosci przeslony ryzykujemy winietowanie - ale to inna sprawa.

[ Dodano: 2009-07-23, 09:10 ]
w praktyce ja oslone mam zawsze nawet kiedy robie zdjecia po ciemku ;), chociaz bede chyba musial zmienic ten nawyk bo dioda K-7 jest za blisko osi optycznej obiektywu i niektore oslony zaslaniaja ją tak ze przestaje spelniac swoja role.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Osłona przeciwsłoneczna daje też dobrą ochronę przy próbie złapania przez dziecko za przednia soczewkę, uderzeniach obiektywem o twarde przeszkody itp. drobnych zdarzeniach losowych.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja też stosuję ją gdy pada deszcz lub śnieg :-) Tak aby nie zapaskudził soczewki.
 
Outlander  Dołączył: 31 Lip 2009
plwk napisał/a:
Osłona przeciwsłoneczna daje też dobrą ochronę przy próbie złapania przez dziecko za przednia soczewkę, uderzeniach obiektywem o twarde przeszkody itp. drobnych zdarzeniach losowych.
Oj święta racja! Tulipanek uratował mi obiektyw przy upadku na beton, jestem mu za to tak wdzięczny że go posklejałem i noszę dalej mimo że nie jest już taki ładny ;-)
 

Kamilek  Dołączył: 10 Paź 2007
Witam!! A korzystając, że jest taki temat, czy pentax przewidział możliwość oddzielnego zakupu osłony przeciwsłonecznej, np. do Kita, bo zgubiłem, a zależy mi żeby mieć oryginalną, bo ładnie pasuje, nic nie trzeba wkręcać. Jak da się kupić to dajcie znać.

Pozdrwiam Kamil
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Kamilek, Daję znać - np: TUTAJ za jedyne, bagatela, 28 funciaków, aczkolwiek wysyłka tylko na terenie UK ;)

ps. Cena jest z nieba bo w tym samym sklepie różnica w cenie k20d body od zestawu k20d body + krótki kit to 30 funtów... a sam obiektyw kosztuje 69...
 

pl65  Dołączył: 25 Maj 2009
A w Polsce nie da się dokupić tulipanka do kita? Bo może i bym kupił :-D
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
pl65, Jak znam realia to Apollo chętnie Ci sprowadzi i sprzeda ale taniej pewnie wyjdzie kupić cały obiektyw ;P
 

pl65  Dołączył: 25 Maj 2009
no pewnie :-P ja im sprowadzę :-D . A ciekawe czy w ogóle apollo oferuje tulipanka :-) ...
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
pl65 napisał/a:
A ciekawe czy w ogóle apollo oferuje tulipanka

nie
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie wiecie czy kit dodawany w kicie z KM-ką, to tylko w naszym kraju jest bez tulipana?
 

SoulSick  Dołączył: 10 Lip 2008
jorge.martinez, w Anglii też jest sprzedawany bez osłonki.
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
pewnie skoro odchudzali obiektyw i zmniejszali puszkę, to dodanie osłony byłoby w ich mniemaniu faux pas :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Amatorska puszka to obiektyw nie może wyglądać Pro :mrgreen:
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
BTW, sorry za pytanie, ale pierwszy raz spotkałem się z tego typu tulipanem, ale w kicie (samsung) jest w osłonie wyciągany element - taki sobie kawałek plastiku. Czy ktoś mnie oświeci w jakim celu to się demontuje? Nie bijcie :->
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
boober, do obracania filtrem (na przykład polaryzacyjnym) bez ściągania tulipana.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
boober, to okienko jest po to, że jak zamontujesz sobie filtr polaryzacyjny, to możesz sobie nim obracać, bez zdejmowania tulipana (wystarczy wyjąć okienko)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach