Ile procent posiadanego sprzetu uzywasz "na co dzien"?
100%
11% Complete
12 (11%)
75%
22% Complete
24 (22%)
50%
25% Complete
27 (25%)
25%
41% Complete
44 (41%)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
I może jeszcze pochwalę się moim pierwszym elementem systemu Asahiflex z mocowaniem M37 - czterema pierścieniami:

Zabawna jest niby rzymska numeracja pierścieni I, II, III i IIII.
Liczby w centymetrach na każdym z pierścieni informują o zakresie odległości ostrzenia w połączeniu ze standardowym obiektywem. Sprytny patent, szkoda, że nie stosowany w późniejszych latach.
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
No, to piękna zdobycz! Gratulacje.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ebelbeb napisał/a:
Zabawna jest niby rzymska numeracja pierścieni I, II, III i IIII

moi dziadkowie mieli taki bardzo stary, duży zegar szafkowy (2 metry wysokości - teraz ma go moja ciotka), który na tarczy miał właśnie tak opisane godziny - IIII zamiast IV - widocznie kiedyś to nie było nic dziwnego ;-)

tu ciekawy wątek, który trochę tłumaczy http://zegarkiclub.pl/for...iii-zamiast-iv/

może po prostu designer tych pierścieni od Asahiflexa miał taki zegarek z IIII zamiast IV na tarczy i nie wiedział że prawidłowo powinno być IV :mrgreen:
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Mam, mam Exakte :-)

Już ją dziś wyprowadziłem na spacer. Ludziom niespecjalnie przeszkadza, że im zdjęcia z bliska robię a i jak na wariata też na mnie nie patrzeli więc kompromis akurat.

Dokładnie taką (po przeglądzie), z gniazdem synchro i z kominkiem zamiast pryzmatu:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jak się patrzy na takie aparaty, to nie można pozbyć się podejrzeń, że producent w hali obok produkował pistolety.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Identiko, nie ? ;-)

[ Dodano: 2011-01-20, 23:31 ]
radekone, a nie masz tam jakiejś cyfry pod ręką, żeby pokazać ten Twój egzemplarz z kominem ?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Jedyną cyfrę mam w telefonie więc trochę lipa:



To niebieskie to taki oldskulowy pasek Practica :-)

[ Dodano: 2011-01-20, 23:10 ]
Noo, jednak nie dokładnie taka sama jak powyżej ale podobna..
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
Gratulacje
radekone
Gratuluję udanego zakupu.Praca z (kominkiem)jest dosyć trudna,uciążliwa.Teraz powinieneś szukać na giełdach pryzmatu pentagonalnego oraz stosownych do Twoich zainteresowań matówek.Ihagee Drezno produkowało cała gamę matówek do wszystkich możliwych zastosowań.Może trafić Ci się jakiś porządny CZJ tele czy szrokokątny.
Czy sprawdziłeś działanie synchronizacji lampy?Bo z tym różnie bywa.Pozdrawiam!
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Nie chcę pryzmatu, wolę kominki i znam je ze średniaków. na ulicę w sam raz.
Ale o co chodzi z matówkami do innych zastosowań? Czy to o obiektywy chodzi? :-)

Jak trafię jakiegoś Biotara w dobrej cenie to kupię. Im mniej szkieł tym człowiek szczęśliwszy a zdjęcia lepsze, ot tak z doświadczenia.

Nie sprawdziłem synchro bo nawet nie mam lampy. Sprawdzę kiedyś przy okazji.
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
radekone napisał/a:
co chodzi z matówkami do innych zastosowań?


Do pryzmatu można zastosować szereg różnorodnych matówek np. z klinem,klinem podwójnym,mikrorastrem, trójpodziałem,liniami pionowymi do architektury i szereg innych,których w tym wątku nie jestem w stanie wymienić.
W kominku matówka to wycinek soczewki ze zmatowaną dolną stroną.Ta matowa strona nie ma żadnych odniesień.Do precyzyjnego ustawiania ostrości służy dodatkowa,podnoszona lupka.
Gniazda synchronizacji lampy mają różne czasy opóżnienia.W moich było tak,że jedno oznaczone symbolem X było do lamp błyskowych elektronicznych,drugie do lamp spaleniowych na specjalne żarówki (oj były to czasy).Teraz to chyba i takich lamp jak też żarówek nie znajdzie się w sprzedaży.
Życzę powodzenia w polowaniu na dobre ujęcia.Pozdrawiam!
 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
Cytat
To niebieskie to taki oldskulowy pasek Practica :-)

Mam taki :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Nazwany: dzięki, to ma sens!
Może dziś jeszcze wrzucę w koreks testowego polypana z wczoraj. Oby tylko ostrość na zdjęciach była jak należy.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
jorge.martinez napisał/a:
Jak się patrzy na takie aparaty, to nie można pozbyć się podejrzeń, że producent w hali obok produkował pistolety
No w przypadku tej Exakty to tylko Luger może być odpowiednikiem . To było dzieło sztuki . Nie było tak precyzyjnego aparatu jak Exakta . Była tak precyzyjna jak markowa szwajcarska Omega

[ Dodano: 2011-01-21, 16:16 ]
Do tej Exakty polowałbym na Pancolara . Są dostepne z tym bagnetem kiedyś miałem
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Pancolara nie problem kupić. No to jak się różnią między sobą Tessar, Pancolar i Biotar?
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
pawel1967 napisał/a:
przypadku tej Exakty to tylko Luger może być odpowiednikiem


Luger czyli według innej nomenklatury Paraellum. Znam,miałem,strzelałem z tego cudeńka.Niestety trzeba było oddać - bo stan lufy nie odpowiadał określonej kategorii.
Exakta (mechaniczne cudeńko) nie miało nigdy odpowiednika w jakości i precycji.Do tego słynne szkła Carl Zeiss.To były czasy,które się nie wrócą.Pozdrawiam!
 

dern  Dołączył: 29 Paź 2009
ebelbeb, gdzie znalazłeś taki adapter na mikroskop? Przydatna sprawa przy przygotowywaniu pracy badawczej :-D
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
No, to piękna zdobycz! Gratulacje.

Dzięki. :-)
dern, zazwyczaj się takie rzeczy kupuje od ludzi, którzy chcą je sprzedać. Ot i cały sekret. ;-)

[ Dodano: 2011-01-21, 22:14 ]
Ale ciii, bo się wyda. ;-)
 

dern  Dołączył: 29 Paź 2009
ebelbeb, teraz to już wszystko jasne, dzięki :-P
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
radekone napisał/a:
Pancolara nie problem kupić. No to jak się różnią między sobą Tessar, Pancolar i Biotar?
Bardzo się różnią . Pancolar jest bardzo ostrym obiektywem (dobrze zjustowany , delikatne kontrasty wspaniałe przejścia ) . Biotar to stary obiektyw konstrukcja z lat 40tych bodaj - nie jest tak ostry jak Pancolar kiedyś mówiono na tego typu optykę obiektyw Gaussowski . W wersji z lat 50tych dużo mniej ostry jak odpowiedniki rosyjskie Helios 44 (dobry egzemplarz). Tessar obiektyw o wyrównanej ostrości czterosoczewkowy bez lub prawie bez wad optycznych jednak jego ostrość nie jest taka jak nowoczesnych obiektywów (w wersji z lat 50-60tych) . Porównać tu moge do testu internetowego Tessar osiągał maksymalnie 70 linii podczas gdy Industar 50 dochodzil do 110 . Pancolar bodaj 130 osiągał . Pancolar jest jednym z najlepszych obiektywów 50mm na świecie jeślichodzi o optykę i nie licząc tego że stare wersje nie były wspaniałe pod światło ale Exakta tego typu to 50-60lata
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Akurat na ostrości mi nie zależy, to nie cyfra z makro. Ma ładnie rysować..

Czyli wniosek z tego taki, że skoro każdy z nich jest dobry to Tessar mi wystarczy i nie będę się napinać tylko pojdę robić zdjęcia :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach