Ile procent posiadanego sprzetu uzywasz "na co dzien"?
100%
11% Complete
12 (11%)
75%
22% Complete
24 (22%)
50%
25% Complete
27 (25%)
25%
41% Complete
44 (41%)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Masz rację. Przepraszam za błąd.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
a_czacha napisał/a:
Za to taki adapter jak z linku dla obiektywów UV wykonałem prototypowo. Teraz robię drugi, w odróżnieniu od pokaznego w blogu mój powinien ostrzyć na nieskończoność.

Mam UV Tpcor 1:4 f=135mm ale nie sądziłem, że do czegoś to się jeszcze nada. Nie odczuwałem wielkiego żalu z tego powodu, opinie o szkłach UV są z reguły takie, że to optycznie raczej 2 liga. Ale teraz widzę, że jest cień szansy na sprawdzenie tej opinii osobiście. Napisz coś więcej o tych Twoich adapterach, czy i jak działa przysłona, skąd bierzesz bagnet UV i w ogóle. :-)
a_czacha napisał/a:
Pięćdziesiątka produkowana do Unirexa w każdym razie na Pentaxie wygląda cudnie. To jeden z ładniejszych obiektywów w ogóle

Masz jakieś zdjęcia do pokazania jej i z niej? :-)
a_czacha napisał/a:
Trochę udało mi się znaleźć schematów optycznych, ale w niektórych przypadkach jest ciężko, to prawda.

O! W internecie? Gdzie??
a_czacha napisał/a:
Autentycznie gadałem z operatorem aparatu rentgenowskiego, żeby po prostu zebrać te, których nie ma opisu i prześwietlić Człowiek ów jest otwarty na nowe wyzwania, da się podobno zrobić.

:shock: Yyy, brzmi trochę jak robienie jajecznicy w betoniarce. Masz jakiś efekt takiego eksperymentu? ;-)

[ Dodano: 2012-02-14, 20:07 ]
Benek napisał/a:
a_czacha napisał/a:
porządam

Pożądam. Np. porządnie pożądam ;-)

Dziękujemy za ten cenny wkład do dyskusji w temacie "środki masowego przekazu w służbie bezpieczeństwa". :-P
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Ufff...Sporo tego, tak więc po kolei.
Zakupiłem uszkodzone aparaty (głównie chyba Uni) i z nich wymontowałem dwa elementy mocowania obiektywu (te do regulacji przesłony). Potem to już tylko zmagania z tylnymi częściami obiektywów M42 i K, gwintownikami 1mm średnicy, cięciem CNC elementu łączącego. Główny problem polega na tym, że oryginalne otwory w elemencie Topcon są tam, gdzie zwoje gwintu w M42 :-)
Jednak chyba jestem bliski rozwiązania tej kwestii...
Pięćdziesiątka owa jest dość niska i cała srebrna, w tym jej urok. Mocowałem prototypowym że tak powiem adapterem, dlatego szczególnie nie przykładałem się do zdjęć, postaram się coś znaleźć i wrzucić, może mam też jej wygląd ogólny na aparacie
Na razie dla mniej zorientowanych w kształcie:
http://www.samlarkameror....v_topcor_50.jpg
Niezłe, co?
Na podstawie moich nieśmiałych prób stwierdzam ostrożnie, że ten obiektyw zachowuje się bardzo poprawnie. To chyba cecha ogólna wszystkich szkieł tej firmy. Produkowała mało modeli, szczególnie z dzisiejszej perspektywy, albo z takumarowego wysypu krótkich tele chociażby. Jednak była to oferta przemyślana i sensowna, nastawiona albo na masowego odbiorcę (seria UV jako budżetowy system bez pierścienia regulacji przesłony) albo na specjalistów (bagnet exacta: fotografia naukowa, medyczna i militarna - dostosowanie do peryskopów amerykańskich okrętów podwodnych...) Ogólnie nawet seria UV sprawia pozytywne wrażenie, niektóre z posiadanych egzemplarzy jakożywo przypominają niemiecką optykę. Co do właściwości zdjęciowych, to jeszcze trochę cierpliwości, tokarka musi nieco podziałać :-)
Schematy uzyskałem z podanych przez Ciebie linków, ale nie wszystko tam się znalazło. NIeoczekiwanie na jakiejś japońskiej aukcji ktoś wystawiał katalog Topcona w języku rodzimym. Były dobrej jakości zdjęcia, dało się nieco odczytać :-) tak to metodą poszlakową coś zgromadziłem, ale muszę zajrzeć do zasobów, bo są nieuporządkowane. Chciałem nieco przybliżyć zapomniany system jakimś artykułem czy czymś w tym rodzaju, ale jak to zwykle bywa wolę opierać się na własnych doświadczeniach, czyli muszę skończyć ten adapter. Chciałem również dorwać makro obiektyw 50mm, ten rozbieralny, jednak na razie to marzenie ściętej głowy, chyba więcej z tym będzie zabawy, niż z polowaniem na Macro Travenara firmy Schacht :-)
Z tym rentgenem, to ja jak najbardziej poważnie, jednak nie zdążyłem jeszcze zrealizować planu. Trzeba przygotować nieznane egzemplarze, poukładać na cieniytkiej podstawce formatu A3, zawieźć do przychodni, zasiąść w poczekalni między połamanymi pacjentami i potem na pendrivie przenieść do komputera obraz. Pan operator mówił, że już jakieś takie akcje przeprowadzał, nie związane z fotografią, tylko z naprawą nietypowego sprzętu. Tak więc jest nadzieja... Próbnie kładliśmy parę przedmiotów na stole i obserwowaliśmy na monitorze jak promienie sobie radzą, ale było to przy okazji wykonywania przeze mnie planszy celowniczej do tego aparatu, czyli byłem tam bardziej zawodowo niż hobbystycznie :-)
No ale jak coś się urodzi w tej sprawie, to uczestnicy tego forum dowiedzą się pierwsi.
Jak odnajdę wszystkie posiadane schematy, to też wrzucę, nie ma sprawy...
Czy coś pominąłem? :-D
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
a_czacha napisał/a:
Czy coś pominąłem?

Jedynie browarka, którego chętnie bym Ci postawił. ;-) :-B
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
:-D no cóż, może i tak się zdarzy (Benek, "zdaży" czy "zdarzy"? :-) pogubiłem się w tej ortografii :-D )
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Benek, we need You. Help us. (nie piszę po polsku, żeby nie ryzykować popełnienia błędu, bo sprawdzanie pisowni przestawiło mi się niechcący na angielski i nie wiem jak przestawić z powrotem). :-P
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Może Benek zdąży, aby to, co Wam się może zdarzyć, nie wydarzyło się. :-B
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Właśnie uzupełniałem spis o Pentaxa H2, którego dostałem w komplecie z "kitowym" Auto-Takumarem 55/2 i futerałem, cały komplet w pudle. :-) I w instrukcji przeczytałem, że przed ustawieniem ostrości należy koniecznie naciągnąć migawkę, bo pozycja lustra zmienia się przed i po naciągnięciu migawki i przesunięciu filmu i jest właściwa dopiero po tym. Nie wiedziałem, jak to czasami dobrze przeczytać instrukcję. ;-)

[ Dodano: 2012-03-21, 19:37 ]
Dopisałem też Auto-Takumar 1:2.3 f=35mm. Miałem już takiego identycznego, ale... Mój miał numer 277509, ten ma 277501. Kurczę, teraz będę musiał polować na pozostałe 7 numerów z tego przedziału. Szajba nie zna litości. ;-)
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Taka moja dzisiejsza obserwacja...
Zauważyliście, że one rozmnażają się przez pączkowanie (obiektywy oczywiście)? Tylko tak mogę wyjaśnić ciągłe pojawianie się kolejnych szkiełek... :-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Moje zeby paczkowaly potrzbuja drozdzy ... takich zielonych
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
wuzet napisał/a:
Moje zeby paczkowaly potrzbuja drozdzy

Spróbuj metody przez podział :-)
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
plis napisał/a:
Zauważyliście, że one rozmnażają się przez pączkowanie (obiektywy oczywiście)?

Do światła pewnie idą, jak w tym starym kawale.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ebelbeb, a takiego pentaxa w kolekcji masz:

 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Bardzo zabawne. ;-)
Mam trochę sprzętu Pentaxa z pograniczna fotografii i stomatologii, ale typowego sprzętu medycznego nie zbieram.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Wyprowadziłem dzisiaj część ferajny na spacer ;-)



 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
To sie nazywa byc kolekcjonerem, wywalic 1000000 jencow !!!!! I jeszcze nie koniec aukcji :shock:

http://page15.auctions.ya...tion/t270211841


A ja sie martwie nad zakupem za 100000 jencow , to juz sporo...... a tu....... pstryk :shock: .


U mnie, jeszcze troszke i pokaze swoja "sciane placzu" :-P
 
jungli
[Usunięty]
Ebel przebij!!!!!

pozdroofka:)
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
ebelbeb nie musi niczego przebijać, bo jak większość wie, nie o kasę tu chodzi :evil:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
PiotrB. napisał/a:
To sie nazywa byc kolekcjonerem, wywalic 1000000 jencow !!!!! I jeszcze nie koniec aukcji :shock:
przeliczając na złotówki to jest 42 tysiące, ciekawe tylko jakie tam są podstawowe ceny. Np u nas można kupić piwo za ~3, 4,2zł = 100 jenów, ile średnio kosztuje piwo w Japonii?
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
Eldred napisał/a:
ile średnio kosztuje piwo w Japonii?

W Japonii pije się sake :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach