technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
problem z HUGINEM
Wczoraj pobrałem ze strony hugin.sourceforge.net wersję Hugin 0.7. Zainstalowałem i chodził jak burza. Dzisiaj próbuję uruchomić program i wyskakuje okienko-zmora "wystąpił problem z aplikacją..." itd. Po kilku bezowocnych próbach wywaliłem śmiecia, pobrałem jeszcze raz, zainstalowałem. I znowu to samo. Komunikat o błędach jest taki:
AppName: hugin. exe
AppVer:0.0.0.0
ModName: unknown
ModVer: 0.0.0.0
Offset: 4d5276ff

Jako antywirusa mam Avasta, ale to chyba nie on - wczoraj działało. Przed którymś uruchomieniem dzisiaj wyłączyłem avasta i nic to nie dało.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
technik219, chyba najszybciej bedzie odinstalowac i zainstalowac ponownie. Nie widze innej mozliwosci w tej chwili,
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Może wcześniejsza wersja pójdzie , na linuksie miałem tak z serią 0.7.0 rcx więc wróciłem do
0.6 na przeczekanie . Albo spróbować w drugą stronę wersji SVN http://hugin.huikeshoven.org/ .
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Dzięki za informacje. Odinstalowałem, zainstalowałem ponownie. Nic nie dało. Wyczyściłem rejestry, zbędne pliki tymczasowe, już miałem przywracać system ale... Tylko przy instalacji wyskoczyło mi 6 dodatkowych plików, które przy pierwszej instalacji wyrzuciłem do kosza. Po ponownej instalacji doczytałem, że te pliki trzeba zachować w jakimś folderze, żeby się nie zgubiły, bo one coś tam robią. No i na razie jakoś ruszyło. Jakbym miał problem, to chyba rzeczywiście poszukam starszej wersji. Ta 0.7.0 ma oznaczenie "beta", a to oznacza wersję testową (chyba?).
Jeszcze raz dzięki.

[ Dodano: 2009-07-04, 13:51 ]
A programik jest rzeczywiście "wporzo". Trochę nietypowy interfejs, ale radzi sobie z panoramami zrobionymi z ręki bez patrzenia na "punkt nodalny", z czym miał problem inny nasz kolega.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Mam następujące propozycje:
Jeżeli nie chcemy inwestować w specjalne oprzyrządowanie (głowica i statyw)
http://vr360.pl/panoforum....88&topic=345.0
http://www.fotoporadnik.pl/panoramy-glowne.html
oraz bawić się w staranne wyk. zdjęć "nodal punkt", ani wnikać w ustawienia aparatu (wystarczy dowolny aparat i tryb automatyczny), pozostaje nam tylko pamiętać, aby sąsiednie zdjęcia nieco na siebie zachodziły (nawet do 1/4, nie “wąskim paskiem”!!).
Po "nacykaniu" zdjęć zachwycającej nas panoramy musimy skorzystać z: Autostich, który pobieramy ze strony:
http://www.cs.ubc.ca/~mbr...autostitch.html
opisany jest jako “free demo”, ale w rzeczywistości jest to w pełni funkcjonalna wersja programu.
Rozpakowujemy go i uruchamiamy. Wybieramy menu file/open i zaznaczamy wszystkie Nasze zdjęcia. Nie przeszkadza, że wśród zdjęć z panoramą, przez pomyłkę znajdą się jakieś przypadkowe zdjęcia. Można też składać kilka panoram równocześnie - o wszystko zadba sam program.
Po chwili mamy gotową panoramę. Będzie to plik pano.jpg w tym samym folderze, co wskazane przed chwilą zdjęcia.
Polecam jednak spróbować z Image Composite Editor`a:
http://research.microsoft....roups/ivm/ICE/
działa jak Autostitch ale szybciej i lepiej!!! (w porównaniu do Hugin`a błyskawicznie)
(Uwaga: musimy mieć zainstalowany program .NET Framework 3.5)
The stitched panorama can be saved in a wide variety of formats, from common formats like JPEG and TIFF to multi-resolution tiled formats like HD View and Silverlight Deep Zoom.
Features
- State-of-the-art stitching algorithms automaticaly place source images and determine panorama type
- Advanced orientation adjustment view allows planar, cylindrical, and spherical projections
- Support for different types of camera motion
- Excellent exposure blending using Microsoft Research fast Poisson algorithm
- Automatic cropping to maximum image area
- No image size limitation - stitch gigapixel panoramas
- Native support for 64-bit operating systems such as 64-bit Vista
- Output in a wide variety of image formats:
o HD View
o Silverlight Deep Zoom
o TIFF, JPEG, PNG, and more

Pozdrawiam
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Zbyma72age, w zasadzie przyczepię się do jednego: jak kopiujesz coś to sprawdź czy link są dobre. Do ICE był błędny:

http://research.microsoft...groups/ivm/ICE/

Co do Hugina, dostepna jest wersja Beta 0.8, w ta wersja 0.7 to już wyszła z fazy bety (tak mi sie wydaje).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Z Hugina zrezygnowałem Z bólem, ale zrezygnowałem. Drastycznie zaniżał mi wielkość obrazka po złożeniu. Jak w PS-ie złożona panorama miała np. 6000x2400 pixeli, to z Hugina wychodziła z 1800 na krótszym boku. Chociaż dobrze sobie radził z panoramami "z ręki"... Szkoda.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
technik219, a dawałeś "Wylicz pole widzenia" i "Wylicz optymalną wielkość"?

Hm. Bedę się musiał przyjrzeć rozmiarom skłądanych panoram ...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Myślę że technik nie do końca poznał możliwości hugina i nie stosował opcji o której napisałeś.
W huginie składanie trwa dosyć długo ale efekty są bardzo dobre...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
W huginie składałem panoramy ponad 10000 pikseli po dłuższym boku. Co prawda w starej wersji ale myślę, że w nowej też da się to wszystko ładnie poustawiać.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
piotrecius, technik219 napisał swoje wątpliwości w przypadku tej jednej panoramy, a nie maksymalnego rozmiaru jaki ten program obsługuje. Na wynikowy rozmiar składa się kilka parametrów, w tym np. wybrane odwzorowanie, czy też to co wcześniej napisałem.

Ja z Huginem nie miałem większych problemów, uważam że to dobry program (co nie znaczy że nie potestuję innych ... no, tych bezpłatnych oczywiście).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No, nie wnikałem w ustawienia programu (pole widzenia i optymalną wielkość). Nie bardzo sie w tym orientuję. Rzecz w tym, że po złożeniu panoramy jest ona otoczona czarną ramką o powyginanym kształcie. Przepakowuję to do innego programu, w którym mam możliwość przycinania i kadrowania i tam po wykadrowaniu do prostokąta wychodzi mi panorama "obcięta" do (przykład) 1800 pikseli na krótszym boku, podczas gdy panorama złożona w (przykład) Photoshop Elements na Photomerge ma 2400 pikseli. Czyli, że Hugin "obcina" i to znacznie. Mówię: może jest opcja w ustawieniach, żeby nie obcinał, ale nie dotarłem do niej. Jakby była, to z radością wracam do Hugina, bo na prawdę radzi sobie z takimi panoramami, których inne programy nie podejmują się składać (chociaż bywa też odwrotnie ;-) ). Jeśli ktoś zna Hugina, niech coś podpowie - będę wdzięczny :-B :-B
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
W podglądzie panoramy można ustawić sobie rozmiary panoramy (tj. jak ma być ucięta, są 2 suwaki - 1 poziomy i 1 pionowy), ale ja zazwyczaj robię tak by było dużo czarnego, a przycinam w FastStonie. Co do kątów widzenia itp itd. wystarczy przy składaniu naciśnąć te 2 przyciski i voila, też nigdy nie wnikałem głębiej w te ustawienia.

Jest natomiast opcja wyboru punktu centralnego oraz wypoziomowania panoramy. W wersji 0.8.0 częściowo jest to zautomatyzowane. Można obrócić tak panoramę, by podczas przycinania mniej trzeba było wyciąć.

Co do tej czarnej ramki, ja bym tego ramką w ogóle nie nazywał. Hugin (i nie tylko ten program) remapuje zdjęcia, tak by pasowały do siebie, po przekształceniach zdjęcia mają inne wymiary (nie tylko długośc i szerokość) i przy ich spasowywaniu w jedno powstaje takie cuś właśnie. Pamiętaj, że można wybrać któreś z 10 odwzorowań jakie oferuje ten program, jak nie odpowiada Ci takie ułożenie krawędzi, możesz wybrać inne.

No ale jak nie podszedł Ci ten soft, to trudno. Żyje się dalej
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
To ja mniej więcej z grubsza pojmuję. Tylko z tą rozdzielczością muszę pokombinować, żeby tych pikseli było chociaż trochę więcej. Bo co z tego, że zdjęcia wyjściowe mam 10 megowe, jak po złożeniu panorama wygląda jakby była składana z 5-megowych?
Podczas wyrównywania w okienku pokazuje się komunikat, że zdjęcie zostało przeskalowane do 1200x1600 pikseli, ale to nie o to chodzi. Przeskalowanie obejmuje tylko odnajdowanie punktów kontrolnych, a właściwe składanie panoramy odbywa się po naciśnięciu "zapisz". Cóż, jeszcze będę z nim walczył.
Dzięki za wyjaśnienia.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Nawiązując do swojej poprzedniej wypowiedzi o Microsoft ICE, informuję zainteresowanych, że na stronie:
http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=20194
opublikowałem
Poradnik: Image Composite Editor – prawie automatyczne łączenie zdjęć w panoramy
na pewno brak ograniczeń co do rozmiaru panoramy.
Poradnik dedykuję osobom nie lubiącym zbytniej klawiszomani.
Efekty gwarantowane, ale trzeba jak zawsze na początku, trochę potrenować.

Pozdrawiam
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Dzięki, zaraz przestudiuję :-B
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to ja się pochwalę (po kliknięciu na obrazek pojawi się większy):




panoramki robione z ręki i bez żadnego filtra, składane w hughin, zmniejszone do 600 pix na krótszym boku na potrzeby prezentacji (oryginalnie największa ma 14637x2889pix)

hughin bardzo fajny, ale dobrze jest mieć mocny procek i sporo ramu - przy składaniu wygładzanych panoram czy hdr potrafi nieźle przymulić kompa
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
pyciar napisał/a:
hughin bardzo fajny, ale dobrze jest mieć mocny procek i sporo ramu - przy składaniu wygładzanych panoram czy hdr potrafi nieźle przymulić kompa
A ktoś składa niewygładzone? A ten nowy Hugin z tego co zauważyłem działa nieco sprawniej od wersji 0.7 (chodzi o czas składania). Mi z niego takie coś ostatnio wyszło (planeta w Gimpie już robiona).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Wreszcie rozgryzłem "mój" problem. W zakładce "plik" otieram "preferencje", potem "asystent" i w okienku "zmniejsz panoramę wynikową" ustawiam 100 procent. Teraz gra i buczy. Jednak zostaję przy Huginie :-D
Desmond - Zdjęcie "w pytę" :-B . Może jakaś podpowiedź? Albo pokaż ze dwa zdjęcia wyjściowe. :-B

[ Dodano: 2009-09-08, 20:33 ]
Zresztą - nieaktualne - już wiem jak to się robi ;-)
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Podrecznik Hugin
Jest to w miarę całościowe omówienie w naszym języku:

Hugin obsługa programu do składania panoram, czyli co, gdzie i do czego.

Hugin pozwala złożyć dowolną panoramę (poziomą, pionową, wielorzędową, pełnej sfery…) i zdjęć wykonanych bez użycia statywu czy ze specjalną głowicą panoramiczną.
Aplikacja to już obecnie prawdziwy kombajn.
Hugin jest programem “donacyjnym”; każdy użytkownik proszony jest o uiszczenie opłaty jaka wydaje mu się stosowna.
Podręcznik dotyczy najnowszej wersji Hugin 2009.2, ale lada dzień będzie opublikowana wersja Hugin 2009.4.0
Podręcznik jest w pdf.
http://zbyma.republika.pl...nik%20Hugin.pdf
Jest to wersja 1.0 być może starczy mnie sił, aby potem wprowadzać poprawki i uzupełnienia.
Długo się zastanawiałem czy opublikować ten Podręcznik.
Myślę jednak że będzie pomocą i da odpowiedź na wiele zadawanych pytań.
Życzę efektownych panoram.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach