JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Dzieki, faktycznie dużo tego, ktoś tą listę pokazł kiedyś. Chyba trumil9


Podstawowe typy korpusów Heliosa + pokazany wcześniej przez karabud'a
Inne to rózne wersje tych podstawowych od różnych producentów i dat produkcji
2 i 3 mimo pozorów znacznie się różnią. to nie tylko inne karbowanie pierścienia ostrości.
mają inny rozkład śrubek, 3 znacznie mniejszą wagę i inne proporcje elementów.
pozdrawiam

[ Dodano: 2009-12-30, 22:13 ]
lewa strona f2 prawa f5.6

1 para: Biotar i Helios44-2

2 para Helios 44M i Helios 44 M-6 MC

i Helios 44 M7 MC

[ Dodano: 2009-12-30, 22:21 ]
Fot. ISO 640 czas 1/4 s dla f5.6 i 1/30 dla f2. aparat na manualu, światła raz mierzone i przeliczone dla f5.6. AWB, światło mieszane - sufitowy halogen 3X 60 W, światełka choinkowe i światło z okna. + statyw
ostrość ustawiona na najmniejsza odległość na jaką pozwala Helios bez pierścieni posrednich. Bez obróbki poza zmniejszeniem i połączeniem w grupy przy pomocy PhotoScape 3.4

[ Dodano: 2009-12-30, 22:27 ]
Mała róznica na fot z Biotara wynika z przesunięcia łańcucha na choince. Zapomniałem powtórzyć fotki.
Widać, że obiektywy z MC mają zauważalnie wiekszy kontrast. Dziwne "mroczki" na blikach z Heliosa M-7 odsłoniły jego wadę, której wcześniej nie zauważyłem - małe przwie niewidoczne rozwarstwienie spoiwa łaczącego jedną z grup soczewek wewnątrz tylnej sekcji obiektywu. Myślę, że wpływa to na tak słabe wyniki tej sztuki przy f2

[ Dodano: 2009-12-30, 22:34 ]
Przesłony Biotara i H 44-2 są 10 listkowe, M 8-listków a M6 i M7 6 listków co widać na fotkach
Tym razem najlepiej wygląda H 44-2 i H 44 M, najgorzej Biotar i M-7 (naturalnie subiektywnie)
Jak mi przejdzie grypka to próba w terenie - "długa aleja z pierwszym planem"
pozdrawiam
wiele szczęścia w Nowym Roku

[ Dodano: 2010-02-03, 21:30 ]

biotar


H 44-2


H44-M


H44 M-6 MC


H44 M-7 MC
po lewej f2 po prawej f5,6
balans bieli automatyczny wszystko prosto z puszki tylko pomniejszone w PhotoScape
Pliki RAW nawet obrobione w aparacie nie mówiąc o kompie wyglądają zancznie lepiej jeśli chodzi o kolorystykę i dynamikę, ale miało byc bez szachrajenia więc jest.

[ Dodano: 2010-02-03, 21:39 ]
Światło zastane z okna, fot z ręki
Zastanawiam się co zmieniło tak barwy? Aparat był trochę rozgrzany po ok 20 - 30 fotkach, próby wykonałem w odstępach kilkudziesięciu sekund, przy zmianie redukcji może 1-2 minut. Nie wiem co wpłynęło na takie zmiany AVB.
Tym razem najlepsza ostrość mają H44 M i H44 M-6 najgorsza Biotar, chociaż ma to swój urok.
Zasadniczo różnice nie są bardzo duże. Szkoda, że nie ustawiłem balansu bieli ręcznie.
Zwraca uwagę duża różnica pomiędzy żółtawym Biotarem i fioletowym H-6 i H-7
Pozdrawiam
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
Odkopałem temat, spotkalem pod bagnet K dwa heliosy oznaczone:
HELIOS-44k-4
MC HELIOS-44K-4
Jak to rozumieć ? ten pierwszy nie ma powłok MC?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:-) dosłownie tak
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
samemu nie chciało mi się w to wierzyć, myślałem że była jedna tylko wersja
Dobrze że zapytałem To chyba lepiej ten bez MC omijać :-/
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:shock: niekoniecznie jest wiele dobrych obiektywów bez powłok MC choćby http://www.pentaxforums.c...0-2-pancake-jpg

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach