JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
Wydaje mi się, że obiektyw jest jak najbardziej normalny. Mam taki sam i tak samo idą ciągi wartości. Możesz sprawdzić. Przesłona na 2, pierścień domykania nie da się ruszyć, obydwie czerwone kropki i 2 są w jednym ciągu położone dokładnie nad 2 z oznaczenia Helios-44-2, otwór w obiektywie pełny.
 

Foinix  Dołączył: 03 Sie 2009
JackW, no a u mnie otwór jest domknięty, a przy wartości 16 jest otwarty...
 
JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
To musi być ciekawostka. Nie rozbierałem obiektywu, więc się nie wypowiadam. Dziwne mi się wydaje przy produkcji masowej, w zakładzie przemysłowym, takie wykonanie. Prawdopodobnie ktoś złożył w ten sposób po wcześniejszym rozebraniu obiektyw. Chociaż to też mi się wydaje dziwne mimo, że nie znam wewnętrznej budowy tego obiektywu.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
JackW, może to celowo było. Miałem też w rękach Heliosa, który miał odwrotną numerację przysłony. Przy 16 był otwarty, przy 2,8 przymknięty (liczby mogły być inne, ale wiecie o co chodzi). Myślałem, że taki był zamysł producentów tej serii Heliosów.
 

Foinix  Dołączył: 03 Sie 2009
no już znalazło się kilka takich przykładów... ale czym powodowana jest odwrotna numeracja ?
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
Pewnie błędem ;)a obydwa pierscienie sa zle oznaczone?
 
JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
Może pomoże. To jest oryginalna instrukcja od Zenita E i obiektyw myslę, że prawidłowy.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Pierwszy pierścień ustala wartość przesłony, drugi pozwala na domknięcie jej do zadanej wartości na pierwszym pierscieniu. To taki patent z czasów gdy nie znano przesłony automatycznie przymykanej np. popychaczem i trzeba to było robić ręcznie.
Chodzi o to aby ustawaić ostrość przy max. otworze przesłony bo najjasniejszy obraz na matówce i najmniejsza GO i bardziej "jednoznaczna: ostrość. Po ustawieniu ostrości pierścień dociąga się "w ciemno" do oporu wyznaczonego na zadaną wartość przesłony.
Dziwaczne, ale to pochodzi z czasów światłomierzy selenowych. tabelek naswietleń itd.
Dzisiaj dość użyteczne ze waględu na bezstopniową możliwość domknięcia przesłony.
Trochę inaczej rozwiązali to Niemcy z Zeissa (np. Biotar 2/58 i1.5/85 produkowane w CCCP jako Helios 44 i 40) i Meyera, ale generalnie działało podobnie.
pozdrawiam
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Hm, tak patrzę na te Heliosy ... coś mi nie pasuje. I faktycznie, to o czym ja pisałem, to nie był wcale Helios, a Mir 1B. Zapomniałem o tym drugim pierścieniu blokującym zakres przesłon, ale w nim też była odwrotna numeracja.
 

Foinix  Dołączył: 03 Sie 2009
Desmond napisał/a:
Zapomniałem o tym drugim pierścieniu blokującym zakres przesłon, ale w nim też była odwrotna numeracja.


o właśnie... wszystko się wyjaśniło... w tym Heliosie też jest ten pierścień... Tylko aby go przesunąć musiałem użyć "nadludzkiej" siły, ale jakbyście widzieli mój uśmiech i zdziwienie - o to się przesuwa !!! :mrgreen: Jak zblokuje się na odpowiednią przysłonę to wartości się zgadzają :-P
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
Hehehehe :D
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
W spadku dostałem 12XP z tym obiektywem. A jeden taki zestaw już mam i na tym obiektywie logo zakładu (KMZ bodajże) to pryzmat, na tym drugim - taki promień przechodzący przez soczewkę i kółko. Dobrze kojarzę, że ten pierwszy jest trochę lepszej jakości (wersja eksportowa)?
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
a jakie wersje masz dokładnie?
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
to są 44M-4, 2/58
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Jak sobie radzicie z blokadą bolca?
44M-4 niestety nie ma przełącznika auto.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
fanmario napisał/a:
44M-4 niestety nie ma przełącznika auto.

moj ma, takie srebrne pokrętełko A/M
 

Y  Dołączył: 15 Paź 2009
Ja zakleiłem bolec klejem "kropelką" w 44M-4 :-) Mam jeszcze body Zenita TTL, od 15 lat nieużywane... i pewnie tak zostanie.

 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Pomimo, że to budżetowe szkło nie lubię ekstremalnych rozwiązań, kropelka kusi ale poczekam.
Ciemno widzę ten obiektyw po gotowaniu w celu pozbycia się kleju.
 

Y  Dołączył: 15 Paź 2009
Jest to ekstremalne, ale absolutnie nie przeszkadza w powrocie do Zenita i robieniu zdjęć na filmie 35mm (tylko po co?). Wygoda obsługi nie zmienia się diametralnie - TTL mierzy światło przy roboczym otworze przysłony. A zamiast gotowania można kupić innego Heliosa za 20-30 zł :-)
Początkowo myślałem o zablokowaniu popychacza jakimś paprochem ale przy takich rozwiązaniach ryzykujemy uszkodzenie circa 100-razy droższej cyfrowej puszki.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Y:
yyy...
Y napisał/a:
... przy takich rozwiązaniach ryzykujemy uszkodzenie circa 100-razy droższej cyfrowej puszki.

Fakt.
Kleję!
I skleiłem!!!
Test:
Helios44M-4 Światło żarowe w kuchni, f/2 1/30sec ISO 800
Z potwierdzeniem ostrości i ulubionym zielonym przyciskiem
I tak Pentacon 50/1.8 poległ i i spoczął tam gdzie dotychczas Helios.

Za co spotkała mnie zasłużona nagroda i za :-B wasze zdrówko

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach