Y  Dołączył: 15 Paź 2009
fanmario, ładne ale przy f2 nie musiałeś kleić :-D
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Tyle to wiem :-B
Ale jak mi bolec wyskoczy po kleju to podrzucę do jakiegoś spawacza.
Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
Chyba trzeba będzie ogłosić jakiś konkurs z Heliosami.
Ostatni widziałem gościa fotografującego Ncośtam na starówce w Gdańsku naprzemiennie Heliosem i Zenitarem chyba 85mm. Tego drugiego nie jestem pewien bo głupio mi było wsadzić mu łeb w wizjer. Latał taki skupiony z monopadem.
Po tych samplach w domu powiem tylko tyle , że eksperyment się nie skończył, a mam jeszcze pierścienie pośrednie...
Duże :-B :-B :-B za pomysł z odgrzaniem pleśniaka.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
fanmario, Odkręć śrubki dupki, na popychacz załóż kawałek rurki, nadaje się z "pałeczki z wacikiem do ucha" i zakręć. Nic nie wypadnie i się nie rozleci.
Proste jak budowa cepa i odwracalne.
pozdrawiam
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
JacekK napisał/a:
Odkręć śrubki dupki, na popychacz załóż kawałek rurki, nadaje się z "pałeczki z wacikiem do ucha" i zakręć. Nic nie wypadnie i się nie rozleci.
zrobiłem tak z Pentacon 50mm 1.8 i wszystko działa - metoda skuteczna i sprawdzona
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Następnym razem.
Parę razy wkręciłem przy przymiarkach i już mi się przejściówka w bagnecie obraca.
 

Tomesh  Dołączył: 01 Lip 2008
ewentualnie kawałek rurki od wkładu do długopisu - u mnie działa wyśmienicie
ganiam z tym heliosikiem już jakiś czas i ten kręcony bokeh jest genialny jak na bardzo niskobudżetowe szkło - poza tym nie mam nic tak jasnego do dyspozycji.
Tylko trochę przeszkadza te zmienianie przejściówki, ale cóż:)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam swoje: Biotara 2/58, Heliosa 44-2, Heliosa 44-M, Heliosa 44-M6 MC i Heliosa 44-M7 MC i pożyczony Helios 44 M4. Powoli szykuję się do testów porównawczych. Na razie wydaje się, że M7 wypada najgorzej, M6 najlepiej. Kiedy będę miał test gotowy pokażę.
Powierzchownie 44-2, M4 , M6, M7 wyglądaja jak z fabryki, M mocno przetarty ale soczewki OK, Biotar taki średni. Czekam na chwilęwolnego czasu. Mysle, że najlepiej spróbować na jakiś typowych motywiach: krajobraz, portret, makro i coś z silnym bokehem przy f2, f5.6, f16. Już teraz wiem że M6 i M7 nie maja tak silnej tendencji do kręcenia bokehu jak starsze. Przy f2 uklad zniekształceń na rogach obrazu maj tendencję do promieniowego a nie kołowego.
Heliosy ponoć maja duży rozrzut jakości nawet w obrebie jednej serii więc trudno tu generalizować. Ale... zobaczymy.
pozdrawiam

[ Dodano: 2009-11-08, 00:25 ]
No to tak, obiektywy jak widzą , niestety Helios 44 M4 nie dotarł.

Obrazki juz nie młode bo z października i na razie tylko krajobraz.
Ustawienia na manualu, światło raz mierzone i przeliczane. Róznice wynikają z róznych wartości rzeczywistych a nie nominalnych przesłon.




[ Dodano: 2009-11-08, 00:32 ]
Po kliknięciu 100% obrazu.
Wnioski, hmm... tylko subiektywne. Ciekawe, że Helios M7 przy f16 robi fioletowy placek na środku obrazu.
Osobiście to najbardziej podoba mi się M i M6, najmniej M7
c.d. - bokeh, właśnie nad tym pracuję.
pozdrawiam
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
wygrzebałem w końcu starego zenita et a na nim helios :-P



o taki dokładnie
bałem sie że będą jakieś kombinacje z przesłoną ale widzę że nic tam nie ma i można ją swobodnie przymykać nie mam jeszcze przejściówki na m42 więc nie sprawdze jak to działa
Pytanie moje ma ktos takiego i czy dobrze kombinuje że będę mógł z nim w trybie av gx20 focić??

Coś więcej mi może ktos napisze o tym szkle oznaczenie mc na nim to powłoki??
Pozdrawiam
 

buran  Dołączył: 06 Kwi 2008
Ten placek jest w kolumnie M6 a nie M7.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
JacekK, dzięki za opis szkiełek, teraz już wiem żeby polować na heliosa w wersji 44-2, bo zależy mi na jak najbardziej zakręconym bokehu (chciałem podpiąć to szkiełko pod 5D ;-) )

Już na tych samplach widać że razem z biotarem mają najbardziej migrenowe rozmycie brzegów ze wszystkich 58/2.

Mimo wszystko czekam z niecierpliwością na porównanie bokehowe, duuże :-B dla Ciebie :-D

 

mic_kas  Dołączył: 11 Kwi 2008
JacekK napisał/a:

c.d. - bokeh, właśnie nad tym pracuję.
pozdrawiam



czekamy z niecierpliwością! :mrgreen:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Czy używając obiektywów takich jak Helios stosujecie tylną przysłonę w kształcie prostokąta? Na forum Olympusa była na ten temat cała dyskusja, Jedni byli za, inni nie mieli zdania. Zrobiłem i wkleiłem taką przesłonę do przejściówki i mimo wszystko poprawia ona obraz na przysłonach 2 i 4 (co do 5,6 i więcej można dyskutować) -jest bardziej kontrastowy i ostrzejszy. Czy podobnie jest z Pentaxem?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Pentax fabrycznie stosował takie przesłony w niektórych szkłach, więc chyba ma to sens.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja mam takie coś w 135L i jest to szkło niesamowicie ostre od pełnej dziury (f/2), tak że domykanie niewiele zwiększa ostrość. Ale to chyba nie tylko zasługa kwadracika na bagnecie, ale też optyki. :-P
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dsk, hejt!!! :-)
A ja jak widać stopce zaopatrzyłem się dzisiaj w wersję 44-2, do akurat pan w komisie miał za 40zł w b.ładnym stanie.
Nie miałem okazji dobrze go przetestować pod kątem bokehu z braku odpowiedniego tła, ale jak tylko będą sprzyjające warunki, porównam EF50/1.4 z pentaconem 50/1.8 i Heliosem 58/2 44-2 i wrzucę tutaj przykłady.

Na razie mogę tylko stwierdzić, że trafił mi się całkiem przyzwoity egzemplarz.


[ Dodano: 2009-12-14, 20:10 ]
Swoją drogą to całkiem przyjemnie chodzi pierścień ostrości, nie tak jak w nowszych heliosach tylko bardziej jak w Takumarach (z tym że jakby trochę tłuściej).
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
buran, Rzeczywiście M6
joker333, może byc problem z ta wersją ze względu na budowę tyłu obiektywu
Ktoś już o tym pisał, tylko nie pamiętam gdzie.
pozdrawiam
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
technik219, w sumie to by miało sens, ale przy szkłach m42 w zasadzie trudno określić w jakim momencie się zatrzymają w przejściówce i bagnecie, więc trzeba by trochę pokombinować żeby dokładnie zrobić takie prostokątne okienko, żeby idealnie pasowało.
Ale chyba spróbuję.
Masz moze link do forum Olka gdze o tym piszą?
Swoją drogą właśnie przymierzam się do szkiełka, które ma coś takiego z przodu :shock:
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
JacekK napisał/a:
joker333, może byc problem z ta wersją ze względu na budowę tyłu obiektywu
Ktoś już o tym pisał, tylko nie pamiętam gdzie.
pozdrawiam

a dokładniej nieco jaki problem może pamiętasz?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Okienko z tyłu ma minimalizować odbicia w tylnej części obiektywu i komorze lustra i zapewne dla wielu obiektywów, szczególnie bez powłok, może dawać widoczne efekty.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
joker333,
http://pentax.org.pl/view...t=17085&start=0
kenzo o tym

Co do reszty testu. Moja siostrzenica, która pozowała mi do prób z portretem miała dość po Heliosie 44M. Hmm... chyba straciłem modelkę na zawsze :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach