joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
JacekK,
dzieki chyba bedzie do macro on na kiedyś tam jak mnie to zacznie kręcić ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jeszcze dwa sample z wersji 44-2


 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Eldred napisał/a:
Swoją drogą właśnie przymierzam się do szkiełka, które ma coś takiego z przodu

Taka przesłona, moim zdaniem, spowoduje, że będziesz miał inny bokeh. Zamiast plamek okrągłych, będziesz miał plamki prostokątne (na pełnej dziurze).
http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=4494
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
I kilka z heliosa 44-3




 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
karabud, Przyjemne portrety.
Nie wiem czy dobrze kombinuję?
EXIF pokazuje S5Pro z mocowaniem Nikona i ogniskowa 87mm dla APS, czyli nie masz możliwości ustawienia ostrości na nieskończoność, albo przebudowałeś cały tył Heliosa by skrócić odległość do matrcy lub nie potrzebujesz ustawienia na nieskończoność.
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
JacekK napisał/a:
karabud, Przyjemne portrety.
Nie wiem czy dobrze kombinuję?
EXIF pokazuje S5Pro z mocowaniem Nikona i ogniskowa 87mm dla APS, czyli nie masz możliwości ustawienia ostrości na nieskończoność, albo przebudowałeś cały tył Heliosa by skrócić odległość do matrcy lub nie potrzebujesz ustawienia na nieskończoność.


No pokazuje 87mm dla aps bo helios ma 58mm(58x1.7=87). Moge ustawiac na nieskonczonosc-wystarczy wykrecic prawie maksymalnie tylna grupe soczewek przy pomocy np srubokreta nie rozbierajac w ogole obudowy;)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
OK 58 na APS pokazuje 87, wiadomo
Cytat
wykrecic prawie maksymalnie tylna grupe soczewek przy pomocy np srubokreta

Rozumiem, że cały sie przesuwa, inaczej obiektyw zostanie powaznie rozjustowany i nieostry, a tego na fotkach raczej nie ma (a może to ta silna winieta na 2 i 3 )
Ciekawi mnie to, bo nieczęsto adaptuje się Heliosy do nikonowskiego bagnetu.
pozdrawiam
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
JacekK napisał/a:
OK 58 na APS pokazuje 87, wiadomo
Cytat
wykrecic prawie maksymalnie tylna grupe soczewek przy pomocy np srubokreta

Rozumiem, że cały sie przesuwa, inaczej obiektyw zostanie powaznie rozjustowany i nieostry, a tego na fotkach raczej nie ma (a może to ta silna winieta na 2 i 3 )
Ciekawi mnie to, bo nieczęsto adaptuje się Heliosy do nikonowskiego bagnetu.
pozdrawiam


Przeciez tam nic nie zmieniaz oprocz odlelosci tylnej grupy soczewek od przedniej wiec co ma sie zmienic?Winieta to dodana jest ;) Prawde mowiac nie ma minusow takiego zabiego oprocz tego ze w wersjach 44m-x to ta tylna grupa sobie lata a w 44-3 mimo wykrecenia nie porusza sie wogole
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
karabud napisał/a:
I kilka z heliosa 44-3

pieknie na jakiej przesłonie to 1 pamietasz?
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
Miedzy 2 a 2.8 wszystko robilem nim. Prawdopodobnie pierwsze na 2 a reszta na 2.8 tak bym po glebi sie sugerowal.Tak wogole to zapasowy obiektyw byl; jak sprzedalem swego czasu n85 1.8 i n50 1.8 i czekalem na n50 1.4 i s85 1.4. Ogolnie egzemplarz mi sie dobry trafil i moze zastepowac drozsze szkla w pewnych warunkach. Zwlaszcza wersje 8listkowe ktore maja ladniejszy bokeh
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No widzisz, że na pierwszym przydałaby się tylna przesłonka, wtedy zeszłoby to "mleko". Czy winietowanie jest naturalne? Czy dorabiałeś? Helios raczej nie powinien w ten sposób ściemniać rogów.
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
technik219 napisał/a:
No widzisz, że na pierwszym przydałaby się tylna przesłonka, wtedy zeszłoby to "mleko". Czy winietowanie jest naturalne? Czy dorabiałeś? Helios raczej nie powinien w ten sposób ściemniać rogów.


hehehe to mleko i winieta to postprocess zamierzony ;)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
karabud, OK.czyli wysuwa się cały, tylko że wykręcany za tył.
A jeszcze jedno. Czy w S5 działa światłomierz z optyką bez styków?
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
Pracuje normalnie jak kazdy helios 44-3 w zenicie tyle ze ma wykrecona czesciowo tylna grupe soczewek co pozwala ogniskowac dalej(tak jak ustawianie ostrosci jest przesunieciem wzgledem siebie tych grup tak tutaj jest wstepnie przesuniete umozliwiajac ogniskowanie dalej).
S5 to jak d200 czyli mierzy swiatlo co by nie bylo zalozone. Nawet jak nic nie ma zalozone tez mierzy:D
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
karabud, a masz foto tego heliosa bo 44-3 tez rozne były
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
44-3 sa takie same - starsze wersje z 86 i nie wiem do ktorego wlacznie maja troche inna konstrukcje obudowy- pierscien ostrosci jest za nisko osadzony i sie nie da do adaptera przykrecic w taki sposob zeby ostrzylo na nieskonczonosc w innych systemach(to zdjecie oddaje nieco to o czym pisze)



Ja mialem 2 z 90 i sa ok
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
w moim sa na rowni dokladnie czekam teraz tylko na przejsciowke :-P
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
karabud napisał/a:
hehehe to mleko i winieta to postprocess zamierzony ;)

Mogłeś to od razu dopisać pod zdjęciem, to bym niepotrzebnie palców na klawiszach nie obtłukiwał :-P
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
karabud, Dzięki za info
w takim razie:
Helios wystepuje w 4 wersjach korpusu:
Z preselekcją przesłony: 44 i 44-2 stare (mozliwe założenie przejściówki, pasuje do Pentaxa, Canona i Sony)
i 44-2, 44-3 z taka obudową jak Twoja- pasuje do Nikona po głębszym wkręceniu i nie pasuje do innych, bo wystaje pierścień us. ostrości i haczy o korpus aparatu.

oraz M do M7 z automatyką przesłony i nowsze M7 z inna lżejszą konstrukcją.
łączy się z P,C,S ale trzeba blokować bolec (z wyjątkiem H 44-M który ma przełacznik A/M) i nie podchodzą do Nikona bo się nie da ich głębiej wsunąć w korpus.
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
Wszystkie heliosy mozna zaadaptowac do nikona nie rozkrecajac nic w obudowie a odkrecajac tylna grupe soczewek jedynie czy to jest 44-2 czy 44m-7mc(za wyjatkiem tego wczesnego 44-3 i na m39)

A co do listy wszystkich heliosow 44 to jest ich znacznie wiecej niz mozna by przypuszczac mam nadzieje ze nie zlamie regulaminu jak dam link do forum gdzie wypisali prawie wszystkie http://forum.mflenses.com...one-t11435.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach