Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sigma 10-20 vs pentax 12-24
sluchajcie bylo juz kupe pytan o to szklo , ale poniewaz mam dosc konkretna prace do wykonania i musze jednak kupic jedno z tych 2 szkiel
uzylem narazie 12-24 do czesci prac i to szklo jest absolutnie super ale brakuje troche szerokosci :roll:
przerazila mnie troche ta sigma ito :
http://www.optyczne.pl/33..._Dystorsja.html

chodzi o ostatnie zdjecie - czy posiadacze tego szkla moga potwierdzic lub zaprzeczyc zjawisku az takiego krzywienia na krawedziach ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tokina (pentax) 12-24 w testach ma podobnie http://www.optyczne.pl/45..._Dystorsja.html
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
interesuje mnie tylko ostatnie zdjecie - drzwi ktore wygiete sa w beczke bo sfocone pod katem
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
popatrz na przednia soczewke w sigmie a przestaniesz zadawac pytania ;) taki fishaj prawie :P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
muciaq, proponuje jednak troche sie zastanowic zanim zaczniesz tak pisac.....obejrzyj sobie 12-24 pentaxa.... to przestaniesz tak pisac...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tetenalu, Marek Wyszomirski ma na pewno tę Sigmę, bo miał ją na PPD . Nawet udało mi się kilka zdjęć nią zrobić, ale one niestety Twoich dylematów nie rozwiążą. ja w każdym razie byłem nią zachwycony i się do niej przymierzam około św. Mikołaja - list juz napisałem :mrgreen: Spróbuj Marka zapytać, może On Ci bardziej pomoże.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada, -dzieki - faktycznie juz sie dogadalismy....
mam plik i staram sie go wyprostowac.... ale albo ja cos zle robie albo w PS nie ma jak wyprostowac takich wad obiektywu...(choc dziwne bo wydawalo mi sie ze kiedys to robielm)
cz sa jakies darmowe programy dobrej ajkosci do prostowania?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No nie znam PS-a tak żeby się na ten temat wypowiedzieć, bowiem go nie używam. Natomiast kiedys prostowałem takie zdjęcia w Photoshop Elements, więc nie sądzę, żeby w PS-ie się nie dało. Nie pamiętam tylko dokładnie jak to robiłem. :-/ Była chyba jakaś gotowa funkcja z siatką, wg której korygowało się wszystkie zniekształcenia, przesuwając linie siatki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bodaj w PTLens można kilka plików wyprostować w okresie testowania.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Fafniak, ja mam PS CS2 i jest tak: menu Filter wybierz Distort/Lens Correction i prostuj
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak, RAWthreape nawet niezle prostuje ...

10-17@10


po prostowaniu


analogicznie


 

5pirit  Dołączył: 11 Wrz 2007
milo: nieźle, soft jest za free czy trzeba kupe kasiory wydać?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
RT jest za free, ale można wspomóc twórcę programu.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
5pirit napisał/a:
milo: nieźle, soft jest za free czy trzeba kupe kasiory wydać?


www.rawtherapee.com/ - spodoba sie :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotr_luk, ja mam neistey CS - o ile mi widomo nie ma tam takiej opcji....
milo,
ten soft dziala tylko na rawach czy na tifie tez taka korekcje zrobi ?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
milo,
ten soft dziala tylko na rawach czy na tifie tez taka korekcje zrobi ?


rawy, tify i jotpegi...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzieki - jutro na spokojnie zrobie przymiarke.....
matko - softu coraz wiecej..... :roll:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak, przeciez o RT kolega Żorż pisal jakies 100lat temu...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
milo, ake ja nie znosze jak w kompie mam dziesiatki programow....
dla mnie idealem byloby posiadanie :
pentaxowego (kolor) / lightrooma / CS3
i cos do ciaglego "skanowania" obrazkow (mam picase - ale to jakies dziwne jest)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Wracając do tematu - zapomniałem zabrać karty dzisiaj ze sobą, ale ta Sigma tak ma - na samym brzegu widać skrzywienia. Ale tylko na samym brzegu, już kawałek od brzegu jest prosto. W moim egzemplarzu tak jest przynajmniej. Jak będziesz chciał to podrzuce zdjęcia.
Nie korzystałem z tej opcji w RT, nie jestem pewny czy poradzi sobie z nieregularnym zniekształceniem. :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach