Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Koszty wolania filmow ISO 400 i wiecej samemu...
Hej:-)

Tak mnie naszlo - ile kosztuje Was wywolanie filmu o ISO >=400 samemu w takich wywolywaczach jak X-TOL, D76 itp?? Gdzie sie tanio zaopatujecie??

Musze cosik wybrac do wolania filmow ISO400 i do forsowania... bo czesto na tym foce...

Do niskoczulych obleci mi R09 bo rzadko wolam (1:100 i do zlewu - jednorazowka)- czy cos podobnie jednorazowego mozna "wymyslec" do wyzej czulych??

Pzdr
Spinner

P.S. Wlasnie rozmieszalem R09 - sprobuje wieczorkiem dwie roleczki Polypanka w jeden koreks wrzucic - mam nadzieje, ze nie bede plakal... :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Xtol 1+3, 80ml (bez obawy) na 1 film (320ml), czyli 1 opakowanie za ~45pln na ~62 filmy, co daje ok. 72groszy za sam wywolywacz na film.

Do forsowania nic tanszego i lepszego nie znajdziesz ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ok, brzmi super - a jak to sie ma to do np tego: http://lolek.allegro.pl/i...egatywowy_.html wlasnie o czyms takim mowisz?

Acha - rozwazasz to? Jak?

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
wlasnie o czyms takim mowisz


tia :-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
No ale ja nie potrzebuje 5 litrow tylko 1:10 z tego - jak to rozwazyc?? Czy moze wsio rozrabiasz a potem rozlewasz na "porcje" w 10ciu butelkach?? :-P

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wsio rozrobic w pieciu litrach i zalac do dziesieciu butelek po Grolshu (ciemne szklo, ceramiczny korek) Dwa lata ustoi, byle w ciemnicy ;-)


Ewentualnie w 2,5l i do pieciu butelek - bedzie dluzej stac, do paru lat nawet - trzeba pamietac tylko przy rozrabianiu o odpowiednim przeliczeniu stezenia.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Aaaa... dzieki, no to mi sie przejasnia... I z porcyjki ile filmikow robisz?? Jakie korekcje dajesz z uwagi na zuzycie sie wywolywacza??

No i tak BTW - mam problem z temperatura - wiecznie u mnie w lazience 25stopni... Jak przeliczyc te Twoje slawne 20min w 20stopniach??

Jest niby http://www.phototec.de/e_rechner.htm ale nie ma 1:100 w R09...

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
I z porcyjki ile filmikow robisz??


Z jakiej porcyjki?

Jesli mam rozrobione na 5l, po prostu odlewam z butelki 80ml i dopelniam woda do 320ml. Wywoluje w tym 1 film i do zlewu.

Jesli na 2,5 - odlewam 40 i dopelniam do 320.

Spinner napisał/a:
Jakie korekcje dajesz z uwagi na zuzycie się wywolywacza??


Zadne. Roztwor roboczy jest jednorazowy. A ten stojacy w butelkach sie nie utlenia w stopniu wplywajacym na wywolanie. Nawet jesli jest go juz malo.

Spinner napisał/a:
No i tak BTW - mam problem z temperatura - wiecznie u mnie w lazience 25stopni... Jak przeliczyc te Twoje slawne 20min w 20stopniach??


W 25ciu wychodzi 12,5 min wg. http://www.ilfordphoto.co...10208211880.pdf Ja bym jednak trzymal sie 20 - podobno rodinal reaguje na temperature troche nieliniowo....

Jak chcesz utrzymac 20stopni, nalej do miski/zlewu wody w tej temp i w niej trzymaj koreks podczas wywolywania. Aha - warto tez przed nalaniem wywolywacza nalac do koreksu (do pelna) czystej wody w zadanej temperaturze i potrzymac kilka minut - rozmiekczy to emulsje (chociaz niewiele to daje ;-) ) , a przede wszystkim wyrowna temperature samego tanka.



PS - w zalaczniku tabelka z czasami dla xtola w roznych rozcienczeniach. Sam malowalem :-D
 

rytmisk  Dołączył: 23 Paź 2006
przepraszam że się wetnę w rozmowę

alkos :
Cytat
Dwa lata ustoi, byle w ciemnicy


poza ciemnicą jakaś szczególna temperatura przechowywania jest potrzebna ?
ma być chłodno , zimno , lodowato ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
rytmisk napisał/a:
poza ciemnicą jakaś szczególna temperatura przechowywania jest potrzebna ?


Pokojowa bedzie ok. W lodowce / zima w piwnicy cos sie moze wytracac - teoretycznie mozna podgrzac i sie na nowo rozpusci, ale glowy nie dam ze bedzie w 100% ok.

Aha - oczywiscie po dlugim okresie lezakowania trzeba sprawdzic na koncowce filmu, czy wywolywacz ja zaczernia w pare minut. A nuz uszczelka/ korek pusci gdzies w miedzyczasie...

 

rytmisk  Dołączył: 23 Paź 2006
dzięki :)

zmykam z wątku
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Aaaa... dzieki, no to mi się przejasnia... I z porcyjki ile filmikow robisz?? Jakie korekcje dajesz z uwagi na zuzycie się wywolywacza??

No i tak BTW - mam problem z temperatura - wiecznie u mnie w lazience 25stopni... Jak przeliczyc te Twoje slawne 20min w 20stopniach??

Jest niby http://www.phototec.de/e_rechner.htm ale nie ma 1:100 w R09...

Pzdr
Spinner


a kto ci każe w łazience wywoływać?:)
film do koreksu i idziesz z tym gdzie chcesz,czyli tam gdzie masz lepszą temperature

btw co do rodinalu to słyszałem, że kilka stopni w tą czy tamtą wielkiej różnicy nie robi (przy sporym rozcieńczeniu oczywiście i czasie rzędu 50minut )

ale nie sprawdzałem, robie w 20 bo to ułatwia sprawę:)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
btw co do rodinalu to słyszałem, że kilka stopni w tą czy tamtą wielkiej różnicy nie robi


Stopien moze tak.

Co do kilku - rownie dobrze moglbys powiedziec ze nie robi roznicy, czy sie film wola godzine, czy dwie ;-)

(patrz wyzej zalinkowana tabelka ilforda)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
guerilla napisał/a:
btw co do rodinalu to słyszałem, że kilka stopni w tą czy tamtą wielkiej różnicy nie robi


Stopien moze tak.

Co do kilku - rownie dobrze moglbys powiedziec ze nie robi roznicy, czy się film wola godzine, czy dwie ;-)

(patrz wyzej zalinkowana tabelka ilforda)


słyszałem też że ta tabelka ilforda jest szemrana trochę:)

tzn działa tylko na niektóre kombinacje film+wywojka.
(Ale mi zawsze pasuje w sumie..)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wybacz, ale dla mnie twierdzenie ze kilka stopni w tą czy w tamtą jest dużo bardziej szemrane :-P

 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Oki, wielkie dzieki... a masz jakies wypraktykowane zestawy X-TOL plus HP5 czy Delta400 czy TRI-X gonione na 1600/3200/6400 ?? Po co wywazac otwarte drzwi.. :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wszystko w tabelce.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Oooo... soooorry, wylogowalo mnie i nie widzialem... BTW - kieopska sprawa z tym wylogowywaniem...;-(

To moze powiesz co lubisz na 1600/3200 puszczac?? Delta? Tri-x? Hp5?

Pzdr
Spinner
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Oooo... soooorry, wylogowalo mnie i nie widzialem... BTW - kieopska sprawa z tym wylogowywaniem...;-(

To moze powiesz co lubisz na 1600/3200 puszczac?? Delta? Tri-x? Hp5?

Pzdr
Spinner

ja,choć nie pytany, powiem że trix jest najlepszy do forsowania
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Spinner napisał/a:
No ale ja nie potrzebuje 5 litrow tylko 1:10 z tego - jak to rozwazyc?? Czy moze wsio rozrabiasz a potem rozlewasz na "porcje" w 10ciu butelkach?? :-P
ja ostatnio zrobiłem partyzantkę, popatrzyłem ile ważą torebki, popatrzyłem ile mam pojemności koreksu, podzieliłem przez 6 i 7 zawartości torebek (profesjonalnie, rozsypując na gazecie, robiąc z tego okrągłą płaską kupkę i dzieląc jak tort). Wydzielone "szczypty" do koreksu, reszta do torebek. Wywołałem i jest ok, błąd niezauważalny, jednak następnym razem będę już wszystko rozrabiał - wygodniej i szybciej (a przede wszystkim pewniej).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach