Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
  [ *istDL] Problemy z DLem :(
Zauważyłem następujący problem - jak aparat polezy - powiedzmy tydzień nie radzi sobie zupełnie z robieniem zdjęć w trybie auto
Fota 1 jak sie mu wywali baterie i włoży jeszcze raz (te same oczywiście) robi zdjęcia normalnie Fota 2 - to już drugi raz tak mi się stało - 1 raz nie powiązałem tego z bateriami ale teraz mam pewność - używam akumulatory GP 1300 i 1800 i na obydwóch zestawach się to stało - wcześniej napewno były 1800 teraz 1300 więc wykluczam uszkodzenie AKU. czy miał ktos podobny problem??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z EXIF-ów wynika, że oba zdjęcia były wykonane w trybie manualnym przy przesłonie 6.70 i czasie 1/90s - o co chodzi?
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Z EXIF-ów wynika, że oba zdjęcia były wykonane w trybie manualnym przy przesłonie 6.70 i czasie 1/90s - o co chodzi?


poprawka - sorki - zawaliłem przy kopiowaniu - teraz zerknij - bo chciałem skardować zdjęcie i przekleiłem go do poprzedniego nie myśląc o EXTIFie, ale tryb manualny to nie jest napewno
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nadal widzę, że oba robine w manualu tyle, że w drugim mniejsza liczba przesłony i dłuższy czas niż w pierwszym czyli nic dziwnego, że prześwietlone.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
nie wiem dlaczego taka jest informacja - po mieszaniu w PS sie pochrzaniło - wystawiam jeszcze raz te fotki tylko pomnijszone w picassa - teraz widać że to nie manual Gorsze lepsze

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a ta kompensacja naswietlenia to co? !!!!!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dobre zdjęcie było robione w programie "krajobraz" - pomiar światła matrycowy, złe zdjęcie w programie "portret" - pomiar światła centralnie ważony. To jest przyczyna różnic - w drugim przypadku program źle dobrany do rodzaju sceny.
IrfanView nie wyświetlił mi w EXIF-ie kompensacji naświetlania co zauważył kolega Fafniak.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Dobre zdjęcie było robione w programie "krajobraz" - pomiar światła matrycowy, złe zdjęcie w programie "portret" - pomiar światła centralnie ważony. To jest przyczyna różnic -


ok - powiem tak - mam raczej pewność - ale ręki nie dam sobie uciąć że nie robiłem zdjęcia programem portret a było AUTO na pokrętle

[ Dodano: 2006-05-10, 15:08 ]
Fafniak napisał/a:
a ta kompensacja naswietlenia to co? !!!!!


no ja myślę że tu jest problem - ale nie mam nic wspólnego z taką zmianą - a już napewno pomiędzy zdjęciem nr 1 i 2 nie były dokonywane ŻADNE zmiany.

Jak już wspominałem problem zniknął po wyciągnięciu aku z aparatu
 
Grelu  Dołączył: 19 Kwi 2006
No ale zdaje się że pozycja AutoPict polega na tym że aparat sam dobiera program tematyczny. U siebie w DL zauważyłem, że Autopict przeważnie źle dobiera ten program tematyczny (zdaje się że to jakaś wypadkowa ustawionej ogniskowej, odległości i oświetlenia sceny), a nawet jak dobierze to rezultat nie jest zachwycający, temat zresztą poruszany - przepalone żółte kwiatki przy programie macro. Oczywiście automat po to jest zeby myśleć za usera, ale jak widać nie robi tego najlepej (delikatnie mówiąc :-/ ).
Mi to na szczęście bardzo nie przeszkadza bo przywykłem do tego dobra, które daje Me-super, a więc do co najwyżej automatyki migawki (Av) i zwykły program P to juz dla mnie aż nadto automatyki ;p (nie wspominając skoku cywilizacyjnego jakim jest dla mne AF)
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
Grelu napisał/a:
No ale zdaje się że pozycja AutoPict polega na tym że aparat sam dobiera program tematyczny.


Dla mnie tutaj jest sedno tej sprawy

chodzi mi własnie o to że jak się mój egzemplaż zleży - to w trybie auto wariuje i wystarczy pozbycie się baterii żeby się mu poprawiło.
Ale chyba to nie jest jednak normalne
 
Grelu  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sprawdzałem działanie AutoPicta "na sucho" - na dole w wizjerze pokazuje się jaki tematyczny został aktualnie dobrany - często wybór automatu nie jest najszczęśliwszy. Ale może istotnie, fotki nie były aż tak złe jak twoja pierwsza. Inna sprawa że u mnie aparat nie miał jeszcze tygodniowego leżakowania. Zresztą normalnie nie używam programów tematycznych.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie używałem innych trybów jak Av, Tv i M i nie mam pojęcia jak się w nich zachowuje. Również, jak dotąd, nie zdażyło mi się aby aparat tak długo leżał nieużywany. Oprócz tego mam włączony podgląd po wykonaniu zdjęcia z histogramem i to mi od razu podpowiada czy nie zrobilłem grubego błędu.
Dodatkowo zapisuję zdjęcia wyłącznie w RAW-ach i w ostateczności błąd wielkości 2EV da się skorygować.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
ja właśnie powoli uczę się pracować w trybie manualnym - ale predefiniowanych programów też używam, tak jak i trybu auto - szczególnie wtedy gdy aparat bierze mi żona do pracy - i dlatego uważam że powinno to jako tako przynajmniej działać.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zaraz zaraz.....przy automatyce aparat sam wprowadza przeswietlenia?!!??!??! Zamiast po prostu zmienic ekspozycje? Zapisuje to w EXIFie?!?!?!? Cos mi tu nie pasuje....
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
zaraz zaraz.....przy automatyce aparat sam wprowadza przeswietlenia?!!??!??! Zamiast po prostu zmienic ekspozycje?


rozwiń - bo tego to nie łapię
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wedlug mnie sam wprowadziles przeswietlenie i albo tego nie zauwazyles albo zapomniales.....Jakos nie chce mi sie wierzyc ze aparat w trybie automatyki dobiera ekspozycje / wprowadza korekcje i ja zapisuje do EXIF-a......to jest bezsensu....
Aparat po prostu wprowadzi "prawidlowa ekspozycje" (wedlug aparatu) ale nie ma powodu dla ktorego mialby zapisywac w exifie dane o przeswietleniu.....no chyba ze uzytkownik to przeswietlenie wprowadzil.....patrz pierwsze zdanie....
Zresetuj aparat i zrob kilka zdjec i obejrzyj exif-y....przy roznych motywach nie powinno byc tam wartosci przesiwtelenia/niedoswietlenia...
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:

Zresetuj aparat i zrob kilka zdjec i obejrzyj exif-y....przy roznych motywach nie powinno byc tam wartosci przesiwtelenia/niedoswietlenia...


no problem w tym że reset nie pomógł - ostatni tak próbowałem - natomiast wyciągnięcie bterii załatwia sprawę i aparat przestaje robić jaja
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie przeczytales tego co napisalem....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jeżeli miałeś wprowadzona korekcję, to po wyłączeniu aparatu ona nie znika. Dopiero wyjecie baterii likwiduje tą korekcje. Wydaje mi się, że po prostu nie zauważyłeś tej korekcji.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Jeżeli miałeś wprowadzona korekcję, to po wyłączeniu aparatu ona nie znika. Dopiero wyjecie baterii likwiduje tą korekcje. Wydaje mi się, że po prostu nie zauważyłeś tej korekcji.


ok - w takim razie upewnię się jeżeli przytrafi mi się jeszcze raz coś takiego - ale przy korekcji to mam akurat pewnośc że nie grzebałem - i raczej nikt inny do menu w aparacie mi nie wchodzi - ale zwrócę na to uwagę

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach