LuLs  Dołączył: 14 Sty 2007
Istdl - czy warto za tą cenę ?
Witam wszystkich

Stoję przed wyborem zakupu lustrzanki cyfrowej. Do tej pory historia mojej zabawy z fotografią wyglądała mniej więcej tak : na początku był nieśmiertelny Zenith, potem przyszedł czas na Pentaxa mz50 ( bardzo miły okres ) i po mz przesiadłem się na sprzęt cyfrowy czyli przez bardzo krótki okres czasu małpa firmy Sanyo a w chwili obecnej Panasonic FZ20. Niestety przyszedł czas kiedy czegoś zaczyna mi brakować w kompaktach i chcę zacząć przygodę na powrót z lustrzankami ( pojawiły się jako takie finanse :) ) i tu zaczął się mój dylemat - co wybrać ???!!!

Przeszukuję więc cały net w poszukiwaniu odopwiedniego kandydata i wyłoniło się kilka opcji :

Nikon d70s, Canon 350d lub 400d no i oczywiście Pentax k100d, od razu zaznaczę iż jestem amatorem i sprzęt wykorzystywać będe do focenia rodzinki ( imprezy rodzinne, wakacje, jakieś krajobrazy ) czasami do imprez typu wesela, komunie itp. i dlatego też chcę nabyć amatorską lustrzankę na początku z kitowym szkłem. Nie ukrywam iż skłaniam się najbardziej w kierunku Pentaxa ( dostępność i uniwersalność szkieł a co za tym idzie ich cena ) i moim faworytem był :) k100d, tyle że mam jeszcze jedną opcję ( która się pojawiła niespodziewanie i której nie brałęm pod uwagę ) mianowicie Isdl - mogę nabyć nówkę sztukę w cenie 1850 zł z kitowym obiektywem ( bodajże 35 - 80 ale nie pamiętam dokłądnie ) i tu mam do szacownego grona pytanie - czy warto? czy może jednak dołożyć i kupić k100d ?.

Z góry bardzo dziękuje za wszelkie sugestie

pozdrawiam
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
LuLs - witaj :mrgreen:
Ja bym w tej chwili skłaniał się w kierunku k100d - ulepszona jakość jpg-ów (chociaż i tak zawsze trzaskam raw-y...), polepszony AF , no i SR, który może się czasem przydać.
Tak jak zaznaczyłem - to tylko moje zdanie.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na DL-a, to zajrzyj jeszcze tu:
http://www.europassat.com...=produkt&id=373
Ten 50-200 jest na pewno więcej warty niż ta róznica w cenie.

Pozdrówka
Marucha
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
LuLs,

Czy k100d czy *istDL to Ci nie powiem, bo w rękach ist'a raz tylko przez przypadek miałem. Ale w kwestii szkła, to sprawdź lepiej jakie w tym kicie dają! Jeśli jest to SMC 35-80 (takie, jakie dawali w kicie do MZ50), to kicha :-p Raz, że raczej słabe, dwa - że Ci ogniskowych nie styknie! Bo w cyfrówkach jest taki dynks, co się nazywa crop, i on powoduje, że w porównaniu do filmu 35mm należy zastosować mnożnik 1,5. Czyli "efektywne" ogniskowe będziesz miał 52,5-120mm. Czyli szerokiego Ci zabraknie (nie mówiąc, że ten obiektyw jjako taki robi się dopiero na ogniskowych 50+mm, czyli z kropem 75+mm). Jeśli jednak jest to standardowy dla cyfrowych lustrzanek SMC DA 18-55, to spoko. Tylko trochę ciemny, ale i tak "na dzień dobry" nabędziesz stałkę 50mm f/1,7 a może nawet f/1,4 ;-)
No i nie do końca wierzę w tę "dostępność i uniwersalność szkieł" :-P
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Używałem przez dwa lata DSa, od kilku dni jest już kadyszka i zdecydowanie mogę Ci polecić DS - to jest wersja ekonomiczna (wizjer a i zatem komfort pracy jest lepszy w DS niż w DL, a za te pieniądze bez problemu go kupisz bądź taniej) lub K100. Miałem K100 kilka razy w ręku i robi bardzo pozytywne wrażenie. Skoro jednak chcesz zaczynać przygodę z Pentaxem i zależy Ci na kosztach popatrz jednak na DS. Jest bardzo solidny, oczywiście pasują do niego wszystkie obiektywy "K" i działa ze starszymi lampami błyskowymi. W póżniejszych modelach wymagana jest lampa z P-TTL, a zatem droższa a do "rodzinnego focenia" i zreszta nie tylko wystarczy np. solidny Metz.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Papcio - jest dokładnie tak, jak napisałeś. Dodam tylko, że DS ma większy bufor od DL-a i K100 (więcej zdjęć w serii).
Wspomniałeś też o obsłudze TTL-a w lampie - używam właśnie Metz'a 44AF-3P i do tej pory mnie nie zawiódł, a focę nie tylko "rodzinnie" :mrgreen: Oprócz wizjera, to właśnie przechyliło szalę na stronę DS-a.

Pozdrówka
Marucha
 
LuLs  Dołączył: 14 Sty 2007
Dzięki wielkie za odzew i cenne rady.


Niestety obiektyw w tym dl to 35 - 80 :(. Ds-a już chyba nowego nie dostanę a interesuje mnie sprzęt nowy.

A czy ktoś może coś więcej powiedzieć na temat tego Istdl2 w konfiguracji jaką w linku podał kolega marucha, wogóle czy warto pchać się w istdl2 czy dać sobie spokój.

http://www.europassat.com...=produkt&id=373

Czy ten sklep internetowy jest godny polecenia ?


Pozdrawiam
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
marucha napisał/a:
Papcio Wspomniałeś też o obsłudze TTL-a w lampie - używam właśnie Metz'a 44AF-3P i do tej pory mnie nie zawiódł



Mnie niestety tak, choć to pewnie zwykle uszkodzenie. Narazie walczą z nim w serwisie od ponad pół roku... A ja używam Sigmy z P-TTLem i tez czekam na serwis (problemy z DS i K10) na wymienę oprogramowania lampy ;)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
papcio napisał/a:
problemy z DS
Miałeś problemy ?
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
papcio napisał/a:
problemy z DS
Miałeś problemy ?


Tak, o ile poprzedni Metz 44 naświetlał idealnie o tyle sigma w zależności od obiektywu niedoświetla lub nie, a przysłonę zawsze stara sie ustawić na maxa, czego przy Metzu tez nie miałem. Nauczyło mnie to focenia z lampa w trybie Av, mam nadzieję, że upgrade oprogramowania sigmy rozwiąże wszystkie problemy.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
papcio napisał/a:
Tak, o ile poprzedni Metz 44 naświetlał idealnie o tyle sigma w zależności od obiektywu niedoświetla lub nie, a przysłonę zawsze stara się ustawić na maxa, czego przy Metzu tez nie miałem. Nauczyło mnie to focenia z lampa w trybie Av, mam nadzieję, że upgrade oprogramowania sigmy rozwiąże wszystkie problemy.

Ale to chyba jednak wina leży po stronie lampy...

Pozdrówka
Marucha
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Polecam europassata, firma z klasą. Kupowałam tam swój aparat, znajomi też kupowali i nikt nie narzekał, a wszyscy chwalą.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LuLs, *istDL2 z dwoma obiektywami za cenę z europassata to wyjątkowa okazja.
 

Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
nie neguje tematu ale czy to bedzie gwarancja pentax polska 24 msc ? bo z informacji nic takiego nie wynika ,...... cena bardzo atrakcyjna
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Europassat to raczej gwarancja niemiecka, ale chyba załatwiana poprzez sklep.
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
witam
z racji tego, ze na na swiecie i w Polsce panuje moda na kupowanie i posiadanie dslr'a ja tez postanowilem sie poddac tej fali:). jak dobrze pamietam, uswiadomilem to sobie, (ze musze go miec) - w czerwcu 06. Codzienne czytanie forum roznego rodzaju, list, testow doprowadzało do tego, ze kupuje go (dslra) w nastepujacym "porzadku czasowym i sprzetowym":
d50->alfa->100d->10d->30d(to przez ich "cash back")->k10
I bylem juz na 100% zdecydowany na kadyszke (ale juz historyczne jej problemy z ff oraz cena pewnie sprawily), ze w ostatnia srode wstalem rano i stwierdzilem ze biore za pół darmo tego dl2 z dual kitem.
W srode napisalem do nich by mi juz go przysylali. Niestety telefon moj milczal, dzwonek do dzwi tez nie chcial dzwonic wiec ja wystukalem ich nr w piatek i okazalo sie nie maja tego na stanie. Dowiedzialem sie jednak, ze bedzie wtorek/sroda(16-17.01) - wiec czekam - i jesli kogos bedzie to interesowalo jeszcze- jak to sie skonczy to oczywiscie opisze(ale pewnie nie bedzie bo wszystkich juz wynudzilem tym jednym postem)
I jeszcze teraz moje refleksje dlaczego jednak zdecydowalem sie, jakby nie patrzec na ten krok w tył (to tak juz do dobicia czytajacych):
Kupuje go (przynajmniej tak sobie mysle) ze na jakis czas, a celem glownym jest k10, gx10 a moze 1d?:)
wiadomo, ze głownym atutem jest cena 2200-1400(sklepowe ceny za kity)=800PLN - no jesli mozna tak podliczyc to mysle ze warto - zawsze bedzie pozniej 2gie body:)

Ps
to tak dla podlizania sie - super forum - jestem tu codziennie i chłone jak kon owies te wasze marne wypociny na temat aparatow i fotografii
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
???!
To my tu o fotografii gadamy??
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
To my tu o fotografii gadamy??
Licząc wszystkie posty, to tych o fotografii jest najmniej.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
argawen napisał/a:
Licząc wszystkie posty, to tych o fotografii jest najmniej

Ale za to ile wartościowych trści jest w nich zawarte
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Ale za to ile wartościowych trści jest w nich zawarte
Nie zaprzeczam :-)
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
To chyba jedyne forum w ktorym czytam wszystkie tematy, również te niezbyt mnie interesujace (wnoszac z tytułu postu) z prostego powodu, że offtopiki rozwijają się na całkiem ciekawe zagadnienia, poruszając niekiedy wyjątkowe mysli... do tego wszystko okraszone humorem :-)
Nie marudze wiecej bo OT robie ;)...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach