Enzo  Dołączył: 20.12.2006
kojut napisał/a:
Są jeszcze Tamrony o identycznych parametrach, tańsze, ale za to trochę gorzej wykonane, na śrubokręt i mają problemy właśnie z kalibracją.

Mój nie miał problemów z FF/BF. Za to w odróżnieniu od Sigmy świetnie pracuje pod światło.

kerad  Dołączył: 02.08.2006
A mój robi co chce i jak chce. Wczoraj na spacerku takich mi baboli nasadził, że nie wiem co o tym myśleć :roll: Jakieś rozmyte, ostrość raz FF raz BF i aberracje których wcześniej w takiej skali nie widziałem :shock: Zauważyłem też że przedni pierścień w który wkręca się filtry ma delikatne luzy na dole. Luz jest jak dociskam od przodu w stronę soczewki. Czy to możliwe, że sam się rozkręca?

kerad napisał/a:
Zauważyłem też że przedni pierścień w który wkręca się filtry ma delikatne luzy na dole. Luz jest jak dociskam od przodu w stronę soczewki. Czy to możliwe, że sam się rozkręca?

Piszesz o Tamronie? Jeśli tak, to wystarczy scyzoryk.

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Enzo napisał/a:
Piszesz o Tamronie? Jeśli tak, to wystarczy scyzoryk.

:shock: Tak o Tamronie. Dlaczego tak się dzieje i czym te śruby można "przyblokować"? Mam go od nowości i jest mało używany. Czy to przez osłonę słoneczną?

kerad, nie wiem, po prostu przedni moduł łapie luz raz na jakiś czas (rzadko zakładałem osłonę). Jednak cała operacja naprawcza zajmuje minutę, dwie i po sprawie.

espresso  Dołączył: 30.04.2007
kerad napisał/a:
czym te śruby można "przyblokować
kropla lakieru do paznokci załatwia problem
Enzo napisał/a:
w odróżnieniu od Sigmy świetnie pracuje pod światło
to prawda, ale w Sigmie można stosunkowo łatwo poprzez nieznaczne przekadrowanie uniknąć blików, czy też je tak usytuować iż nie będzie większego problemu aby je zlikwidować w postprocesie. Gdybym jednak miał wybierać pomiędzy kitem a Sigmą to nawet bym się nie zastanawiał nad wyborem sigmy znając jej wady i zalety. To oczywiście nie oznacza iż KITowy obiektyw może się tak kiepsko zachowywać. Mam kolegę który od lat korzysta głównie z tego obiektywu i ma świetne obrazki: https://500px.com/photo/235593989/rogalin-floodplains-by-piotr-karwski?ctx_page=2&from=user&user_id=3515806 Wystarczy obejrzeć też parę obrazków: https://500px.com/gear/lenses/pentax/smc-pentax-da-18-55mm-f3-5-5-6-al-wr

espresso napisał/a:
w Sigmie można stosunkowo łatwo poprzez nieznaczne przekadrowanie uniknąć blików

Przy reportażu nie mam czasu na przekadrowania i później w postprodukcji oglądam sobie blika na pół kadru. Jakby się dało złożyć z Tamrona i Sigmy jeden obiektyw to byłoby idealnie :-)

Tamrona miałem kilka lat, obecnie dalej służy rodzinie. Był na morzu, górach i w piaskowej burzy. Fajny. Wiertarka, ale lepsza pod słonko. Niektórzy mówią że kiepska mechanicznie. Ja tego nie zauważyłem. Sigma za to jest cicha i od czasu jak stała się tania (nie zawsze tak było) to zdaje się iż zupełnie wykopała z rynku pentaxowe 16-50. Bo niedosyc że o połowę taniej to i optycznie lepiej.

eagle70  Dołączył: 06.10.2015
Dzięki za podpowiedzi, dzisiaj zrobię sobie testy FF, BF, a Sigmę sobie kupię nową za ok 1490 zł więc dam radę, poczytałem , że jednak obrazek jest dużo lepszy niż w kicie.
Czy kalibrację zapamiętuje puszka dla każdego obiektywu oddzielnie ?

SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
Tak. Albo dla wszystkich - jak sobie ustawisz.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
eagle70 napisał/a:
Czy kalibrację zapamiętuje puszka dla każdego obiektywu oddzielnie

Tak. Chociaż czasami różnie to bywa, bo np. Sigma potrafi taki sam nr ID przypisać różnym obiektywom. Pzdr.

espresso napisał/a:
To oczywiście nie oznacza iż KITowy obiektyw może się tak kiepsko zachowywać. Mam kolegę który od lat korzysta głównie z tego obiektywu i ma świetne obrazki:
To oczywiście nie oznacza iż KITowy obiektyw może się tak kiepsko zachowywać. Mam kolegę który od lat korzysta głównie z tego obiektywu i ma świetne obrazki:

Ja też o DA 18-55 AL II nie mogę złego słowa powiedzieć, mnie jako amatora z krótkim stażem w zasadzie wystarczał ale kupiłem K5II Z WR-rem i myślałem , że będzie jeszcze lepiej :
https://www.flickr.com/ph...157680437160044

Oczywiście te że stykiem A.... polecam też lekturę https://www.pentaxforums....troduction.html

kojut  Dołączył: 13.04.2011
Enzo napisał/a:
kojut napisał/a:
Są jeszcze Tamrony o identycznych parametrach, tańsze, ale za to trochę gorzej wykonane, na śrubokręt i mają problemy właśnie z kalibracją.

Mój nie miał problemów z FF/BF. Za to w odróżnieniu od Sigmy świetnie pracuje pod światło.

Ja też w swoim Tamronie takich kłopotów nie miałem i również byłem zadowolony z pracy pod światło. Jednak faktem jest, że te obiektywy borykają się z tym problemem.

smigacz74  Dołączył: 03.10.2017
kerad napisał/a:
A mój robi co chce i jak chce. Wczoraj na spacerku takich mi baboli nasadził, że nie wiem co o tym myśleć Jakieś rozmyte, ostrość raz FF raz BF

kerad, witaj w klubie, Tamron 17-50 f/2.8 to chyba mój najgorszy zakup. Wrócił niedawno z kalibracji, oczywiście musiałem jeszcze raz odwieźć go do Gdańska. Serwisant wgrywając różne programy czuł się bezsilny, ja też i nie mam siły więcej tam jeździć, wgrywając w końcu to "odpowiednie" oprogramowanie, testował na podwórku pokazując mi efekty, body skalibrowane na "0" - wróciłem do domu, przetestowałem po swojemu, ustawiłem body na -3, jest znośnie ale nie to. Zauważyłem (serwisant zwrócił na to moją uwagę), że ostrzy gorzej od nieskończoności do punktu niż odwrotnie, przed strzałem zakrywam ręką obiektyw i dopiero celuję. Głownie z tą kalibracją taki problem, że BF i FF pojawiają sie czesto w zależności od odległości od fotografowanego obiektu.Ta sama przypadłość i na K-5 i na K-3. Duży plus dla Pana z serwisu, który w ramach rekompensaty wymienił mi zarysowaną przednią soczewkę. Za kalibrację wraz z konserwacją mechanizmów focus i zoom zapłaciłem 300 zł, podobnie co zapłaciłbym za wymianę przedniej soczewki. I jeszcze ciekawostka, ponoć w Pentaxach automatyka AF uzależniona jest od balansu bieli, to spostrzeżenie serwisanta.

Odświeżam temat zakupu obiektywu alternatywy dla KITowego Pentaxa 18-55 AL II WR
mam na oku używane :
Sigmę 10-20 F4-5.6 EX DC ok 1090 zł
TAMRON 17-50mm F/2.8 Di II na gwarancji ok 1000 zł
Sigma 17-50 2.8 EX DC ok 850 zł
Co wybrać czy Sigma 10-20 jest znacząco lepsza od tych dwóch ?
robię dużo krajobrazów

powalos  Dołączył: 20.04.2006
eagle70, Sigma 10-20 jest po prostu szersza co ma duże znaczenie przy krajobrazach. Obrazki produkuje ładne. Przy krajobrazie i tak przymyka się przynajmniej do "8". Te 17-50 T i S są bardzo dobrymi zamiennikami podstawowego kita, ale przy krajobrazach może zabraknąć szerokości. Pzdr.

Color  Dołączył: 09.03.2015
eagle70, 10-20 to bardzo szerokie szkło, do krajobrazów świetne, ale też dość mało uniwersalne. Jak stricte jako zamiennik kita to Tamron 17-50 lub Sigma 17-50. Oba świetne, Sigma niby ostrzejsza, a z silnikiem HSM szybsza i cichsza.
Do landszaftów - zdecydowanie 10-20.

Panorama złożona z obrazków 17-50 (czy z 18-55) też ładnie wygląda. :idea:

JacekK  Dołączył: 08.09.2008
KIT to kit. Zasadniczo zauważalne słabszy niż zamienniki. Jedyny uszczelniony jaki mam i nie pamiętam kiedy ostatnio używałem. Widać dawno nie padało :-D
Tamrona takiego nie miałem ale Sigmy trzy 18-50, 17-70, 17-50 i jeszcze gdzieś na dnie szuflady dwa kity : pierwszy -pozostał po zmarłym K-10 i WR z kompletu z K-5. Nie używam.

Skocz do: