Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 010
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc010.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 21.01.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Jestem z miasta, to widać,
Jestem z miasta, to słychać,
Jestem z miasta, to widać, słychać i czuć"


Duże obrazki są tu:
http://www.dojarek.com/prc/rc010.html

1. Amas
jak zwykle, uzylem Irisa. Tym razem wersje, które moglyby sie wydawac najbardziej realistyczne wcale mi sie nie podobaly. Po zastosowaniu funkcji equalization ukazal mi sie wlasnie taki mniej wiecej obraz. Próbowalem to jeszcze poprawiac, rozjasniac, ale taki akurat efekt, przynajmniej na moim monitorze, spodobal mi sie najbardziej!


2. bEEf
PPL + troszke gimp. Tym razem krecilem juz przy skalibrowanym "na oko" monitorze, no zobaczymy. W PPL-u na poczatek dalem AWB, pózniek uskutecznilem giecie krzywej w cieniach, praktycznie do ekstremum (wiecej sie nie dalo, bo szlo by juz miejscami plasko). Potem - pomyslalem, ze odetne troche wiezowce od nieba przez zminimalizowanie tego "blekitka" w dali - znowu krzywe, tym razem tylko kanal zielony i niebieski - dalem taki "uskok" w dól w miejscu, gdzie zaczynal sie juz odcien nieba - o dziwo, zadzialalo :)


3. Dancer


4. Ijon
Staralem sie uzyskac klimat betonowej dzungli w upalny dzien :) Uzylem UFRaw i Gimpa, ustawienia UFRaw: exposure 1.03; WB 5636 K, green 0.79; gamma 0.25, linearity 0.07; saturation 0.47. Dopiero w Gimpie zobaczylem ze wyszly szumy na budynkach bedacych w cieniu, ale postanowilem to olac, odszumilem selektywnym rozmyciem Gaussa i wyostrzylem. Miniaturki nie odszumialem


5. Jarek Dabrowski
Opis (niedlugi - niewiele grzebalem) bedzie troche pozniej - kompletnie nie mam czasu.


6. Korba
Czasu mialem malo, bo pólnoc sie zbliza, zatem wiele nie kombinowalem. Wywolanie w ACR na automatycznych ustawieniach. Potem, za pomoca krzywych w Photoshopie, wyszarzylem asfalt i rozniebieszczylem niebo. Przy okazji diabli wzieli kolor samochodu na pierwszym planie, ale przeciez nie o fotograficznie wierne :) odwzorowanie rzeczywistosci chodzi w tym zdjeciu.


7. Macioh
Najpierw wyciagnalem detale z cieni, pózniej podbilem kontrast i mieszalem troche z jasnoscia. Pózniej zaczalem mieszac kolorami a na koncu pogrzebalem w krzywych. Wszystko to robione bylo w lightroom'ie. W cs2 obróbka sprowadzila sie do klikniecia w auto przy krzywych i wyostrzenie malej wersji.
Ulica moze sie wydac swiecaca, niebo zbyt niebieskie a drzewa za malo zielone. Moze przesadzilem troche z kontrastem, ale trudno - przy ogladaniu na czarnym tle nie powinno to az tak przeszkadzac.
Nie chcialem zeby to zdjecie wyszlo naturalnie. Ot, taka radosna twórczosc mojego chorego umyslu.


8. Michu
Jakos tak nigdy agroturystyka i wszelkiego rodzaju pejzaze mnie nie wzruszaly. Dlatego podszedlem do tego wybitnego dziela naszego drogiego autora z lekka nutka dekadencji. By nie rzec wybitnej ospalosci. Prawde powiedziawszy do konca nie wiedzialem przeto, czym by tu pomachac, by obraz zyskal a nie stracil, wiec postanowilem zasymulowac filtr polaryzacyjny. Jak zwykle z marnym skutkiem.
Z uzytych pstyczków: PPL z balansem bieli na asfalt - jedynie. Szopa - shadows/Highlight, Hue/saturation, Selective color, wyostrzanie leciutkie.
Finito.


9. Zdano


10. Zorzyk
Efekt powstal w wyniku giecia krzywa w ACR. Chodzilo mi o pokazanie slonca i koloru nieba. Efektem ubocznym jest "niebieskosc" na ulicy (latwa do usuniecia dodatkowymi narzedziami, ale jak czystosc techniki to eolalem sloneczko niz ulice ;-) )

 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Okazuje się, że nie tylko ja postanowiłem odstąpić od "fotograficznej wierności" ;-) . Ale najbardziej podoba mi się wersja Macioha, która w tym zestawieniu wygląda bardzo realistycznie (mimo zastrzeżeń samego Macioha).

Realistyczny, choć zupełnie inny, jest obrazek bEEfa - z tej wersji zdjęcia aż bije gorąco. Ijonowi, który zadeklarował chęć osiągnięcia takiego efektu, gorzej się to udało, chyba przede wszystkim ze względu na magentowy (?) zafarb.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No, w końcu wyszło tak, jak chciałem. Może leciutko za ciepło na dole, ale - w sumie - tak też chciałem, jako całość IMHO zyskało na równowadze. Widzę, że niektórzy odjechali totalnie od realizmu :)

Amas, Dancer - odjazd zupełnie w bok, trzeba oceniać zupełnie w innych kategoriach niż techniczne zwycięstwo nad materią. Każde mi się na swój sposób podoba...

Ijon - fakt, trochę magentowo

Jarek - hmm, tym razem faktycznie niewiele kręcił, Korba też :)

Macioh - fajne, choć nienaturalnie, kojarzy mi się trochę z kolorowymi filmami z lat sześćdziesiątych

Michu - hmmm... fiolet i granat. Chyba nie warte to było tej szarej ulicy.

Zdano zrobił bardzo podobnie do mnie, ale postawił na uratowanie słoneczka - ok, ale zdjęcie wg mnie straciło na upale :)

Zorzyk - ekhm... to tłumaczenie o dodatkowych narzędziach w kontekście ostatniej dyskusji o zliberalizowaniu zasad to taka drobna szpileczka, jak rozumiem :mrgreen: Pomijając to - jakoś tak za kontrastowo i za kolorowo.

[ Dodano: 2007-01-22, 09:20 ]
Tak a propos - ilość informacji, jaka jednak ostała się w totalnie niedoświetlonych cieniach w tym zdjęciu, to najlepszy argument do używania raw-ów :-) M.in. dlatego właśnie kupiłem lustrzankę - do takich zabaw.
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Z wielkim zaciekawieniem zawsze odpalam kolejnego rawa na naszą zabawę....
Lecz gdy odpaliłem RC010 to minę miałem mniej więcej taką : /
Zwykłe zdjęcie turystyczne a w dodatku ten brzydki samochód na pierwszym planie....

Gdybym rozjaśniał i przywracał kolory do naturalności to nawet gdyby mi się to udało......... to nic ciekawego bym nie uzyskał.
Nasz RC nie polega na uzyskaniu największej naturalności zdjęcia.......... lecz jak za pomocą kilku suwaczków uzyskać Ciekawe zdjęcie.

Widzę, że tylko z Amasem spojrzeliśmy na to w ten sposób ; )

Okej - oceniam prace:
Amas - ładnie, lecz troszkę za kolorowo
BEEf - poprawna natauralność : )
Ijon - za blado
Jarek D - Jarek nam wywołał jpga z rawa : )
Korba - mogłeś iść za ciosem ; )
Macioh - gdybym nie widział, że to Towja to obstawiałbym, że to Micha : ) "kontraścik"
Michu - za niebiesko
Zdano - troszkę ponuro... lecz daje radę
Zorzyk - słoneczko świeci jak na Rodos...... lecz ulica wygląda jak topniejący asfalt ; )


uuuuuuu z kolejnym dreszczykiem już ściągam kolejnego RAWa....... ; )
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Nasz RC nie polega na uzyskaniu największej naturalności zdjęcia.......... lecz jak za pomocą kilku suwaczków uzyskać Ciekawe zdjęcie.

Nie zgodzę się, nie generalizujmy. Dla mnie on właśnie na tym polega. Podkreślam, że dla mnie :-) Nie dlatego, że uznaję tylko "naturalnie" wyglądające zdjęcia - wcale nie, po prostu tak sobie zupełnie prywatnie i na swoje potrzeby założyłem, w celu czysto treningowo-naukowym. Chcę opanować te piekielne suwaki. Ale uda mi się tylko, jeśli mój cel będzie jasno określony, łatwy (stosunkowo) do zweryfikowania, i, jednoczeście, trudny do uzyskania. A warunki te spełnia właśnie dążenie do naturalności zdjęcia.

Co nie zmienia faktu, że Twoja wersja mi się podoba ;-) I niech tak zostanie - niech każdy wyciągnie z RC jak najwięcej dla siebie. Poza tym, nie wykluczam, że w którymś następnym RC też pojadę "od czapy" :-)
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
bEEf napisał/a:
niech każdy wyciągnie z RC jak najwięcej dla siebie.


I niech tak zostanie ; )
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Macioh - scena jest kontrastowa, wiec zdjecie rowniez. Kolory i moje subiektywne wrazenia - pierwsza klasa!

[ Dodano: 2007-01-22, 16:54 ]
drugie miejsca Zdano, trzecie bEEf. Za realistycznosc. Ja niestety nie mialem w ten weekend czasu :-/
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek napisał/a:
Macioh - scena jest kontrastowa, wiec zdjecie rowniez. Kolory i moje subiektywne wrazenia - pierwsza klasa!

dzięki ;)
jak teraz patrzę na swoją wersję tego zdjęcia, to najbardziej przeszkadzają mi kolory - za dużo ich trochę.

ps. bEEf - podoba mi się Twoja wersja. brakuje tylko kontrastu i niebieskiego nieba.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Moje typy:
Macioh i Zdano.
Amas ciekawy efekt kolorystyczny, ale nie wiem czy jestem przekonany w 100%.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Właśnie, i chodziło o efekt, jaki osiągnął Macioh - dla mnie namberłan, chociaż kolorków bym ciutkę dodał ;-) .
Na pudle jest też miejsce dla Zdano, brak mi tylko trochę kontrastu i kolorów ;-) . W sumie ex aequo z pracą Jarka.

PS. Szkoda, że nie mogłem se użyć gumki :roll:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk, widzę Twoje rozgoryczenie i narastającą niechęć do reguł RC - nigdy bym nie pomyślał, że zrobisz pracę na odwal (niebieskie plamy na ulicy), z zaznaczeniem, że przecież później można to wymazać, no bo "czystość techniki" nie pozwala. Zasady są, jakie są - wygląda na to, że większości się podobają (mniej lub bardziej, ale zawsze).

Szkoda, że nie odniosłeś się wcześniej do mojego pomysłu zorganizowania drugiej zabawy, czyli ogólnie mówiąc "uczenia się PS-a" - od jakiegoś czasu się tutaj ten temat przewija.

Nie burz, tylko buduj, Jurek. :-/
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Jak już w opisie zeznałem, różne wersje obrobione pod kątem realizmu nie podobały mi się wcale, więc zacząłem kombinować. To co wyszło, nie było moim zamysłem, jest to po prostu wersja, która mi się najbardziej spodobała - właśnie przez te kolory. Pewnie gdyby nie RC, nigdy bym nawet takiej próby nie podjął, bo nie chciałoby mi się, a poza tym, skąd miałbym wziąć rawa ;)
Z zaprezentowanych wersji chyba najbardziej podoba mi się wersja Macioha - ja kombinowałem sporo i takich drzew nie udało mi się uzyskać.
Aha, Dancer, Twoja wersja u mnie wygląda strasznie ciemno i czerwono - jakoś mi się z późnym popołudniem na Marsie kojarzy ;)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
zorzyk, widzę Twoje rozgoryczenie i narastającą niechęć do reguł RC - nigdy bym nie pomyślał, że zrobisz pracę na odwal (niebieskie plamy na ulicy), z zaznaczeniem, że przecież później można to wymazać, no bo "czystość techniki" nie pozwala. Zasady są, jakie są - wygląda na to, że większości się podobają (mniej lub bardziej, ale zawsze).

Źle lub niejasno się wyraziłem :oops: ... nie ma rozgoryczenia (no co Ty), tylko za słabo zaakcentowałem "przekornosć i zgryźliwość".... Nie chce łamać żadnych zasad, ale z gumką (na boku) było mi łatwiej :mrgreen: a i efekt osiągnąłem lepszy... I nie wierz w takie niecne pomówienia, ze zrobiłem "na odwal", chyba ta edycja RC zaowocowała największą liczbą wersji pośrednich. O!
Jarek Dabrowski napisał/a:
Szkoda, że nie odniosłeś się wcześniej do mojego pomysłu zorganizowania drugiej zabawy, czyli ogólnie mówiąc "uczenia się PS-a" - od jakiegoś czasu się tutaj ten temat przewija.

Juz sie odnoszę - jestem za! PS to kolubryna, tak, że wynalazek gumki, za poduszczeniem Fafniaka bardzo mi sie spodobał. A najlepiej jak by to było właśnie coś w rodzaju tutoriala - "how to zrobić ładne zdjęcie" ;-)
A na zakończenie biję się w piersi za bycie powodem, a jak mnie nie wyrzucicie ze swojej bandy, to kto wie, może coś mi się rzeczywiscie uda zbudować? ;-)
Z braterskim :-B pozdrowieniem na zgodę :!:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
ps. bEEf - podoba mi się Twoja wersja. brakuje tylko kontrastu i niebieskiego nieba.

Dzięki, macioh :-) Teraz widzę, że o niebieskie niebo mogłem jeszcze powalczyć, myślałem, że się nie da, ale da się :-) . Natomiast co do kontrastu - może troszkę podkręcić bym mógł, ale ja właśnie lubię tak troszkę mniej kontrastowo, bardziej miękko i tak już chyba zostanie :-)

[ Dodano: 2007-01-22, 20:07 ]
Cytat
czyli ogólnie mówiąc "uczenia się PS-a"

Mam nadzieję, że bardzo "ogólnie" mówiąc, i nie będzie się to ograniczało tylko do PS-a, który jest programem zacnym, acz nienajbardziej dostępnym, przynajmniej dla mnie. Jeśli to bedą po prostu zadanka z retuszu, montażu itp, to jestem bardzo, bardzo za! Uczyłem tego studentów swego czasu, więc może pora nauczyć się samemu ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Nie chce łamać żadnych zasad, ale z gumką (na boku) było mi łatwiej
Ech, Żorż, jak dziecko, normalnie jak dziecko. Usta umazane na brązowo, ale: "To nie ja zjadłem tą czekoladę!"

Za pokutę masz wymyślić zabawę, w której będzie można uzywać gumki. I nie tylko.
I bez skojarzeń proszę.

:-B
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
podziwiam wszystkich, którzy wzięli się za to zdjęcie, mnie troszkę łapki opadły i po kilku ruchach suwaczkami zrezygnowałam...

bardzo podoba mi się kosmiczna wersja Dancera... zupełny odjazd w czerwień :-)
wersja Macioha drży od ciepła w powietrzu... zupełnie - dla mnie namber łan, choć wolałabym nieco ciemniej

jako zbyt niebieską widzę wersję Micha...
Zorzyk... to zbyt śmiałe :-)

to tyle pierwszych wrażeń :)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cotti podoba mi się twoje subtelne wyczucie stylu i wrażliwość na piękno :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach