Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jesli chodzi o mnie to prosze wstrzymac konie....... :shock:
wyglada na to ze moje 2 obiektywy AF sa zepsute.....
mam obiektyw argawena 50 1.7 wersja F i o ile widze te wszystkie "testowe" p***** to jest w punkt no moze 2mm FF ale wszystko z reki !!!! wiec takie reczne wachania sa normalne......
foty strzelone rozne (nie tablice) wykazuja trafienia praktycznie w punkt....
gdzie moge ew. wyslac jpgi tak zeby ew. mozna bylo to ocenic przez innych?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
spakuj w zipa i wyslij na
pentaxrawchallenge at gmail kropka com
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak - Czyli jeśli dobrze zrozumiałem cały czas wojowałeś z korpusami a okazało się, że wina jest po stronie obiektywów?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski, - owszem chyba tak..... :shock: ALE obydwa byly w serwisie.......
FA 50 1.4 byl u Rendaszki........ i ostrzyl na DLu calkiem niezle.... :roll:
70-210 - byl czyszczony i tu mam klopota bo nawet na DL u nie trafial.....ale DL jesli chodzi o AF jakos specjalny raczej nie jest.....
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
A może problem FF w świetle żarowym ma coś wspólnego z problemem, a właściwie brakiem obsługi żarowego dla ustawiena AWB. Swoją drogą to dziwne dlaczego AWB nie działa na żarowym i raczej jest to problem zakresu czujników niż softu, bo jaki problem poprawić to w sofcie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dodatkowo wydaje mi sie ze centralny punkt AF mam dosc mocno przesuniety do dolu........tak na wysokosc krawedzi () tych nawiasow

[ Dodano: 2007-01-18, 21:17 ]
czy ktos wie jak dokladnie wyglada sensor srodkowy - ksztalt ?!?!?!

[ Dodano: 2007-01-18, 21:22 ]
co jest dosc dziwne w poziomym polozeniu aparatu sensor AF bardzo szybko wczesnie reaguje na zmiany w polu af ALE juz przy pionowym ustawieniu aparatu reaguje "jakby blizej" tego podswietlonego pola
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
argawen napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Tylko, że to nie wyjaśnia kwestii wrażliwości systemu na naładowanie baterii
Hm.. tylko u mnie bateria była full, potem nagle pokazała się połowa, zrobiłem może ze trzy fotki i aparat wyświetlił, że bateria jest rozładowana. To kiedy ty zdażyłeś zrobić te fotki testowe ? :mrgreen:

Ja ładowałem baterię tuż po wyjęciu aparatu z pudełka (we wszystkich trzech przypadkach), ale słyszałem, że akukulatory Li-Ion osiągaja pełną wydajność dopiero po drugim - trzecim ładowaniu... Może tu leży przyczyna?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
co jest dosc dziwne w poziomym polozeniu aparatu sensor AF bardzo szybko wczesnie reaguje na zmiany w polu af ALE juz przy pionowym ustawieniu aparatu reaguje "jakby blizej" tego podswietlonego pola
Hm...przemieszcza się ?

[ Dodano: 18-01-07, 22:04 ]
Jest już info o konkretnych zmianach w sofcie do K10D. Fafniak, może jak się wgra, to coś pomoże ?. Narazie info, ale są podane konkrety.
http://forums.dpreview.com
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen, - nie wiem....dziwne to jest ....ale moze metodologia moich testow jest do dupy :-P
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Link z nowym firmware:
http://www.4shared.com/file/9096751/9934950f

[ Dodano: 2007-01-18, 23:03 ]
oficjalnie ma wyjść 23 stycznia
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Wracając do tematu AF : już chyba wiem o co chodzi z tym FF/BF zależnym od światła. Jak wynika z zasad działania AF, światło do czujnika trafia, przy pełnym otworze przesłony, z krawędzi soczewek obiektywu. Niezależnie od położenia punktu ustawiania ostrości. Oczywiście właśnie w takich warunkach soczewki generują największą aberację chromatyczną (krawędź soczewki to przecież pryzmat). Jeżeli w oświetleniu jest przewaga składnika czerwonego (światło żarowe - widmo światła w temperaturze 2500K ma wielokrotnie mniej składowej niebieskiej niż czerwonej) to wygenerowana aberacja jest "niesymetryczna" - znacznie intensywniejszy jest pas światła czerwonego niż niebieskiego . Ponadto, trzeba pamiętać że sensor nie rozróżnia kolorów, dla niego po prostu krawędź jest nieostra w innym miejscu niż wynikałoby to z "symetrycznej" aberacji przy normalnym świetle dziennym. To samo oczywiście wystąpi gdy na źródło światła nałożymy kolorowe filtry mocno zmieniające równowagę między niebieskim a czerwonym składnikiem widma światła wpadającego do obiektywu. Nie wystąpi to natomiast dla szkieł o małej aberacji, czyli np. Limitedach. Do tego trzeba dodać że w obiektywach korygujących aberacje, aberacja chromatyczna może występować na innych składowych widma, np. składowa zielona z jednej, a (czerowony + niebieski) magenta z drugiej strony "tęczy", i wtedy sensor AF będzie wrażliwy na inny rodzaj zachwiania równowagi składowych światła. I żeby jeszcze pognębić, jak wynika z artykułu układ AF ma własne pryzmaty, zapewne podatne na aberacje (chociaż nie wiadomo do jakiego stopnia). Tak czy inaczej, właśnie ze względu na aberacje, idealnej ostrości ustawić automatycznie się nie da i już; musi być jakaś tolerancja.

NIEZALEŻNIE od tego, AF może też być niedokładnie wyregulowany, i wtedy wystąpi stały błąd AF, dla każdego szkła.

Czyli: jeżeli aparat ma FF lub BF z dobrym, nowym szkłem, w każdym świetle tyle samo (albo różnice są minimalne) to jest to problem ustawienia sensora AF. Jeżeli ostrość raz jest FF, a raz BF zależnie od kolora światła, to jest to problem szkła albo toru optycznego (pryzmatów) w układzie AF.

A ustawienie WB w aparacie? Nie sądzę żeby miało jakiekolwiek znaczenie. Teoretycznie procesor mógłby podawać sensorowi AF taką informację aby skorygować "niesymetryczność" aberacji, ale wtedy musiałby znać również wielkość i rodzaj aberacji dla każdego założonego szkła. Co również, teoretycznie może być podawane przez szkła FA razem z MFT, ale to jest czysta spekulacja ....

To teraz życzę wszystkim zainteresowanym miłego testowania :-P i dobranoc :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Tak, to by się trzymało kupy, ale teraz skąd nagłe wyleczenie w mojej puszce?
Bo według tej teorii powinienem mieć cały czas FF... Zmieniałem wprawdzie 50-tki testując ostatnią puszkę, ale większych różnic nie stwierdziłem...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[/quote]
Bronek napisał/a:
Jak wynika z zasad działania AF, światło do czujnika trafia, przy pełnym otworze przesłony, z krawędzi soczewek obiektywu.


Chyba nie masz racji - trafia dokładnie z takiego obszaru szkła obiektywu, przez ktore biegna promienie wystarczajace do "pokrycia" danego pola AF. Chyba że o te ci chodzi o soczewki układu AF. A i to nie zawsze... (inna sprawa, ze niektore obiektywy mają aberracje chromatyczna nawet w samym centrum...)

[quote="Bronek"]Nie wystąpi to natomiast dla szkieł o małej aberacji, czyli np. Limitedach.

31-ka mocno "zajeżdża" magenta/zielenia. Ale ja akurat to lubie :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
Nie wystąpi to natomiast dla szkieł o małej aberacji, czyli np. Limitedach
77/1.8 ma sporą AC przy dużych dziurach.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Tu jest wątek, w którym dyskutowane jest dokładnie takie samo zjawisko jakie zaobserwowałem w przypadku obu egzemplarzy 50/1.4 , które miałem okazję używać. Nie jestem pewien, czy można to nazwać klasyczną aberracją chromatyczną...

http://forums.dpreview.co...thread=21718520

Też obfotografowałem zadrukowaną stronę i na przysłonach 1.4 i 2.0 mam dokładnie taki sam efekt jak autor tamtego wątku. Takie zmniejszenie kontrastu z pewnością nie pozostaje bez wpływu na AF. Zauważyłem jeszcze coś. Strzeliłem kilka fotek tej strony z flashem i WB ustawionym na flash - okazało się, że zdjęcia przy pełnej dziurze mają zabarwienie czerwonawe, a im bardziej przymykam przysłonę, tym silniejsza staje się dominanta niebieska... Muszę porobić jeszcze trochę prób z ręcznym WB... A może to normalne zjawisko? Bo już sam nie wiem...

[ Dodano: 2007-01-19, 05:10 ]
Właśnie sprawdziłem, przy MWB zjawisko nie występuje...
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek napisał/a:

<ciach>
To teraz życzę wszystkim zainteresowanym miłego testowania :-P i dobranoc :mrgreen:


Jak dla mnie to się trzyma kupy i pewnie problemem jest tu duzo wieksza czułość AF.
W ist DS z moim szkłem problem nie występuje, ale jego czułość jest tak niska, że prawdopodbnie efektu CA nie zauwaza ;-)



pozdr

r0man
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Bronek napisał/a:
Nie wystąpi to natomiast dla szkieł o małej aberacji, czyli np. Limitedach
77/1.8 ma sporą AC przy dużych dziurach.

no tak, na mojej 31 już to zauważyłem, a na 77 jeszcze nie. Ale taka spora, dla 1.5x cropa, to na pewno ona nie jest. Czy jest tak samo (jak zauważył Alkos dla 31), zielono/mangentowa? Jeżeli tak, to jest niewrażliwa na temp. światła. Ale oczywiście dalej jest wrażliwa na widmo, i dla światła fluorescencyjnego (kilka wysokich garbów w widmie, w tym jeden okolicach barwy zielonej) to może powodować błędy AF właśnie przy świetlówkach.

[ Dodano: 2007-01-19, 07:55 ]
jaad75, AF zawsze działa na przesłonie w pełni otwartej. Jakość obrazu rzutowanego przez przymknięty obiektyw nie ma dla AF znaczenia. Ale jeszcze nie przeczytałem o czym jest ten wątek na dpreview, może zupełnie o czymś innym.

[ Dodano: 2007-01-19, 07:57 ]
alkos napisał/a:
Chyba nie masz racji - trafia dokładnie z takiego obszaru szkła obiektywu, przez ktore biegna promienie wystarczajace do "pokrycia" danego pola AF
jesteś pewnien? Z tego artykułu o działaniu AF do którego podałem link, wynika coś innego.

[ Dodano: 2007-01-19, 07:58 ]
Acha, no i oczywiście aberacja chromatryczna może też wystąpić w układzie optycznym AF.
 
Marysia  Dołączyła: 03 Sty 2007
valdi99 napisał/a:
D, DS, DL, Kastoda czy Kadysz - wszystkie jak czytam (i sam stwierdzam) mają problemy z FF/BF. Część z Was pisze, że wydumane ale ja niestety nie mogę się z tym zgodzić. Wystarczy test na focuschart i wszystko jasne. Może przy streetshooterce czy fotach "u cioci na imieninach" nie jest to istotne, ale dla mnie, gdy zwykle mam "głębie" rzędu 2-3cm, jest to kluczowe!


valdi specjalnie dla Ciebie założyłam sigmę apo macro 300/4 i postrzelałam do linijki - idealne trafienia w punkt. GO mniejsza niż 1 cm.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marysia napisał/a:
sigmę apo macro 300/4 i postrzelałam do linijki - idealne trafienia w punkt. GO mniejsza niż 1 cm.
U mnie także FA 300/4.5 w punkt.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
jesteś pewnien? Z tego artykułu o działaniu AF do którego podałem link, wynika coś innego.


Wiesz co? Przeczytalem to uwaznie i doszedlem do wniosku, ze glupi jestem. Nie rozumiem tej optyki na rysunku... :-/

Bronek napisał/a:
Acha, no i oczywiście aberacja chromatryczna może też wystąpić w układzie optycznym AF.


O, wlasnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach