jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Fafniak napisał/a:

Czy mozliwe ze aparat ma jakis system "uczacy" ?

Niemożliwe, ale tak to wygląda. Dzisiaj w nocy sprawdziłem jeszcze raz Focus Chart przy żarówkach i cały czas jest dobrze...
Ale tak jak pisałem wielokrotnie, w świetle dziennym problem nie występuje, więc się nie dziw, że zniknął teraz.
 

komar  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czytajac o problemach z BF/FF zastanawiam sie, czy nie byloby mozliwe dodanie w oprogramowaniu aparatu opcji kalibracji AF. Wyobrazam sobie to tak, ze robi sie jakis standardowy test na celnosc AF i nastepnie, jesli jest taka potrzeba, wprowadza sie poprawke , wywolujac odpowiedna pozycje z menu aparatu. Dodatkowo, mogla by byc mozliwos ustawienia innych poprawek dla roznych szkieł, bo przeciez szkła AF sa przez body rozpoznawane. Wiem, ze aparat powinien miec idealnie dzialajacy AF, wychodzac z fabryki, ale jak widac nie zawsze tak jest. Co sadzicie o moim pomysle?

Pozdrawiam
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
argawen napisał/a:
Oczywiście te 10-20mm to był żart, mam ok 2mm FF
no to jest najlepszy powód żeby dać sobie spokój z tymi duperelami. Tyle to wynosi bezwładność motorka AF.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75, - teoretycznie mozliwe by bylo wprowadzenie funkcji uczenia sie......komar, to dosc dobrze opisal.....
ALE pytanie jest co z trafnoscia AF jezeli tylko problem wystepuje tylko przy zarowym swietle....
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Fafniak napisał/a:
jaad75, - teoretycznie mozliwe by bylo wprowadzenie funkcji uczenia się......komar, to dosc dobrze opisal.....
ALE pytanie jest co z trafnoscia AF jezeli tylko problem wystepuje tylko przy zarowym swietle....
Poczekaj jeszcze trochę, Tobie pewnie też się "naprawi". Z każdym naładowaniem akumulatora jest lepiej... Żeby mi tylko nie zaczął back fokusować z czasem...:)
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek napisał/a:
argawen napisał/a:
Oczywiście te 10-20mm to był żart, mam ok 2mm FF
no to jest najlepszy powód żeby dać sobie spokój z tymi duperelami. Tyle to wynosi bezwładność motorka AF.


muszę was zmartwić - zrobiłem dodatkowe testy i przy żarówce energooszczędnej ja też mam około 2mm (góra). nawet przy bardzo słabym dziennym jest ok - zawsze w punkt.

problem występuje u mnie jedynie przy halogenkach oraz przy zwykłej żarówce

stan naładowania baterii na razie nie ma u mnie nic do rzeczy - wyniki są w pełni powtarzalne na baterii całkowicie naładowanej, jak i częściowo rozładowanej - całkiem rozładowanej nie testowałem.

Bronek: Ty jako jedyny, ze wszystkich udzielających się w dyskusji, stwierdziłeś, że nie masz FF w ogóle. Możesz zrobić testy przy różnych źródłach światła - również tych kłopotliwych ?

Myślę, że warto - wielu osobom jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy jest sens wymieniać/regulować body mogłaby zaoszczędzić niepotrzebnej przerwy w obcowaniu z k10d.
innym być może zaoszczędzi rozczarowania przy zakupie ;-)

no chyba, że wolisz nie wiedzieć - to też zrozumiem :-P

pozdrawiam

r0man

 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
r0man napisał/a:
przy żarówce energooszczędnej


niecierpię tych żaróweczek!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :roll:

Dlatego jedyne miejsce w domku gdzie to mogę mieć to łazienka i kuchnia :) tam mi to nieprzeszkadza bo z aparatem RACZEJ niechadam :P :P
No chyba że załaduję ORWO - poradzi sobie ze wszystkim :) :-B :-B :-B :-B
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
TomiTom napisał/a:
r0man napisał/a:
przy żarówce energooszczędnej


niecierpię tych żaróweczek!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :roll:



ale k10d je lubi :-P
przy nich FF praktycznie nie występuje
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
moze doleję doliwy do ognia, ale
Bronek napisał/a:
Tyle to wynosi bezwładność motorka AF.
z tym się nie zgodzę. Nie wiem dokładnie, ale tak mi się wydaje, że silniczki są teraz bardzo precyzyjne (a przy tym tanie) i niedokładność rzędu 2mm to IMHO jest przepaść. Ale jak mówię, nigdzie nie wyczytałem jaką dokładność mają silniczki AF Pentaksa. BTW a może ktoś wie, co siedzi w K10d-jaki model silniczka, to zapytam speca od takich rzeczy o jakąś specyfikację.
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Witam,

To i ja doleję trochę oliwy :-P

Jeszcze garść przemysleń - być może bez wartości, ale co mi tam :-;

Róznice w działaniu AF w świetle żarowym, dziennym i jarzeniowym wskazują moim zdaniem na "optyczną" genezę zjawiska.

Dla przypomnienia: żarówki mają widmo ciągłe i świecą w niskim zakresie temperatur barwowych podczas gdy świetlówki (do których należą tzw. - nieprawidłowo - żarówki energooszczędne) generują widmo pasmowe o składowych zarówno o niskiej, jak i wysokiej temperaturze barwowej. Poszczególne pasma generowane są przez poszczególne składniki luminoforu i razem mieszając się dają wrażenie światła np. dziennego - zaleznie od typu swietlówki.

Różna barwa światła to oczywiście różne długości fali a różne długości fali to różne współczynniki załamania światła, które skutkują różną stopniem ogniskowania składowych światła w zależności od ich długości - znany efekt aberracji chromatycznej (zawsze mi się te aberracje mylą).

Teraz będzie gdybanie:
Możliwą przyczyną problemu może być zatem np zbytnie uczulenie czujników AF na swiatło o danej długości fali lub brak korekcji położenia obiektywu w zależności od temperatury barwowej swiatła w którym dokonywany jest pomiar.
Koniec gdybania.

Reasumując: mechanizm zjawiska może być oczywiście zupełnie inny, natomiast jego "optyczna" geneza jest chyba dość oczywista.

W zależności od przyczyn rozwiązaniem może być po prostu nowy firmware lub wymiana jakiś elementów toru pomiarowego AF, natomiast nie wierzę, że jest to spowodowane rozrzutem parametrów aparatów i wystarczy regulacja w serwisie.

Wyniki są po prostu zbyt powtarzalne.
Moim zdaniem wymiana body nie ma w tej sytuacji sensu.

Nie ma się co oszukiwać, chociaż gdybym miał w domu jedynie świetlówki energooszczędne, a nie zarówki, to też pewnie bym twierdził, że mam idealne body i problem mnie nie dotyczy :-P

Pozdrawiam

r0man
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man, po pierwsze 2mm to żaden FF czy BF, tylko jak pisałem - bezwładność motoru albo pomiaru; to naprawdę zbyt mało by AF w tej klasie sprzętu mógł zagwarantować. Po drugie: przetestowałem raz i stwierdziłem że styka. A na ile to możesz sobie zobaczyć na zdjęciach tutaj (na górze robione deesem, na dole kadyszką).
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Bronek: ja to rozumiem i dla mnie również to już nie jest problem :-P

z tego co czytałem w innych wątkach, żyjesz w cywilizowanym kraju i pewnie żarówek tradycyjnych w okolicy nie uświadczysz.

Chodzi mi jedynie o to, że na tradycyjnej żarówce to nie jest 2 mm ale kilkanaście lub więcej. W takich warunkach może to trochę przeszkadzać.

Dla mnie wniosek jest prosty. Będę robił zdjęcia w domu - wkręcę sobie świetlówkę energooszczędną i tyle :-D

A to całe gdybanie to tylko pasja badawcza - lubię wiedzieć jak jest naprawdę ;-)

pozdrawiam

r0man
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
2mm to żaden FF czy BF, tylko jak pisałem - bezwładność motoru albo pomiaru


Nieprawda, Bronek. W takim wypadku ludzie raz mieliby FF, raz BF po milimetrze ... Zreszta jak wytlumaczysz fakt, ze moj 50/1.4 zawsze trafia w punkt, a 31/1.8 _zawsze_ lekko za? Tyle ze ja sie tym nie przejmuje, bo w normalnej fotografii i tak to nie wyjdzie :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nikt nie czytal mojego postu powyżej??????
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref - czytal, ino linki podales nieklikalne :-P
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
r0man, a nie, na szczęście mam w paru miejscach w domu halogeny. Spektrum "żarówek energoszczędnych" jest tak nietypowe, że musiałbym po każdej zmianie żarówki kalibrować aparat. Zdaje się ze to dolne zdjęcie, robione kadyszką, było przy halogenach (w sumie 300W mam w tym pokoju = 6 x 50W). No i w ogóle dobrze mi sie w tym pokoju robi zdjęcia, bo to "salon".

alkos, no dobra, ale jak zauważyłeś - można to spokojnie olać.

[ Dodano: 2007-01-16, 12:45 ]
tref, silniczek to jedno, a helikoida ostrzenia to drugie.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Dziś kończyłem przerwaną wczoraj sesję, było trochę zimniej, zrobiłem 450 zdjęć i bateria nie spadła jeszcze do połowy. Nie wiem jak się to ma do wczorajszych 305 zdjęć na całą baterię.
Jednakże dziś zastosowałem mały trick, mianowicie wyłączyłem jednosekundowy podgląd po każdym zdjęciu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
mianowicie wyłączyłem jednosekundowy podgląd po każdym zdjęciu.
Trzeba było tak od razu pisać. Wiesz, firmy zawsze podają maksymalną ilość zdjęć na jednym naładowaniu w najlepszych warunkach temperaturowych i wszystkich mozliwych wyłączeniach, jak podgląd itd :-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja cały czas robię z podglądem 1s i po pierwszym naładowaniu akumulatorek wystarczył na ponad 500 zdjęć.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Ja cały czas robię z podglądem 1s i po pierwszym naładowaniu akumulatorek wystarczył na ponad 500 zdjęć.

Ja mam włączony podgląd 5s i też zawsze robię powyżej 500...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach