hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
Jaka klisza?
chciałbym uruchomić swój stary kompakt Leica na kliszę i pomyślałem, że włożę mu jakąś BW i tu mam pytanie do Was, bo nie znam się na tym: chciałbym kliszę o jakimś wyższym iso, dającą efekt mocniejszego kontrastu i ziarna, co polecacie?

w przyszłości chciałbym też popstrykać na kolorze i ty interesowałby mnie film też z ziarnem i kolorami pastelowymi, takimi a la lomo.

będę wdzięczny za sugestie (gdzie w krakowie można się zaopatrzyć w taki film?).
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
hasos napisał/a:
chciałbym kliszę o jakimś wyższym iso, dającą efekt mocniejszego kontrastu i ziarna

Trix400 forsowany na 1600 :-) - bedziesz mial i ziarno i kontrast...
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
a kodak tmax 3200? a czy lab to wywoła?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
hasos, B&W woła się samemu. :lol: Naprawdę żadne filozofia. Pzdr.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
no niby tak, ale nie ma żadnego sprzętu i umiejętności, więc wolę oddać do labu. zobaczę jak zrobią (rozumiem że wywołają?).

w przypadku filmu 3200 można go też forsować, by otrzymać większy kontrast? czy przy iso 3200 takich rzeczy się nie robi?

analogicznie w przypadku filmu 1600 - forsować na 3200?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
hasos napisał/a:
a czy lab to wywoła?

T-max 400 CN (ta końcówka CN jest istotna ; to negatyw do C 41) albo ilford XP 2.
Tylko w przypadku negatywów chromogenicznych (tzn. cz-b do barwnego procesu C 41) zapomnij o duzym ziarnie i czystych bielach( przynajmniej ja nie potrafię wyciągnąć białego bez dodatkowych zabiegów typu odbielanie miejscowe w osłabiaczu Farmera). Ze swojej strony mogę polecić Agfę APX 400 wołaną w Rodinalu lub odpowiedniku R 09 (oczywiście nie w labie).

[ Dodano: 2009-07-20, 20:14 ]
hasos napisał/a:
niby tak, ale nie ma żadnego sprzętu i umiejętności, więc wolę oddać do labu.

Zatem jesteś skazany na negatywy chromogeniczne - jeden z w/w przeze mnie. Warto je wypróbować. Są bardzo dobre pomimo swojej specyfiki.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
czyli KODAK T-MAX 3200 lub FUJI NEOPAN 1600 odpadają? Jaki będzie w ich przypadku po wywołaniu w labie efekt?

czy będzie to coś w tym stylu

http://i272.photobucket.c...b6ff88613_o.jpg

http://photos.jpgmag.com/...2c6f577e0_p.jpg

Czyli jak kupię te negatywy CN to mam później w labie powiedzieć by jakoś specjalnie to wołali?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
hasos napisał/a:
w przypadku filmu 3200 można go też forsować,

Osobiście sugerowałbym rezygnację z T-maxa 3200. Jest drogi,a efekty mogą Cię rozczarować.
Na początek zacznij od czegoś bardzo dobrego w przystępnej cenie.mygosia, już poleciła Trixa. To b. dobry wybór.

[ Dodano: 2009-07-20, 20:22 ]
hasos napisał/a:
jak kupię te negatywy CN to mam później w labie powiedzieć by jakoś specjalnie to wołali?

Nie, jest to standardowe wołanie w C41. Najwyżej uprzedż,że to jest cz-b,bo może nie znają. ;-) Serio, gdy czasem podrzucałem tego t-maxa albo podobną konikę VX,to niektórym musiałem wyjaśniać ,co to za cudo.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
ok, dzięki za informacje. Zaopatrzę się więc na początek w tego trixa. Jeszcze tak na przyszłość: gdybym chciał kiedyś jakiś inny film kupić to mam szukać z dopiskiem "panchromatyczny" by się w labie wywołał?

i jeszcze odnośnie czegoś kolorowego co daje ładne ziarenko i pastelowe kolory w takim stylu

http://picasaweb.google.p...726212798099682
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
hasos napisał/a:
"panchromatyczny"

To określenie odnosi sie do uczulenia filmu na światło. Panchromatyczny,to inaczej "wszechbarwoczuły" czyli jednakowo uczulony na wszystkie składowe widma światła "białego". Kiedyś były filmy o różnym uczuleniu na światło np. ortochromatyczne (nie wiem,czy nie przekreciłem nieco nazwy),które były słabo uczulone na barwę czerwoną, zatem usta na nich wychodziły nie szare tylko czarne (zwróć uwagę na bardzo stare fotografie np. z końca XIX w.). Zatem o tym określeniu możesz zapomnieć- nie ma obecnie dużego znaczenia.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
ilforda xp2 chyba łatwiej będzie dostać.
A zdjęcia te co pokazałeś są z K-m'ki więc ciężko pokazać podobny materiał równając do cyfry i photoshopa.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
hasos napisał/a:
czegoś kolorowego co daje ładne ziarenko i pastelowe kolory

Kiedyś były fajne negatywy potretowe, o pastelowym oddaniu kolorów i dopasowane do naturalnego odwzorowania koloru skóry: Konica baby film, Konica SRG 160 czy Agfa portrait 160. Teraz został się chyba tylko Fuji z literą h w symbolu, o czułosci 400 ISO.
Był jeszcze amatorski Kodak Pro-color. Z tego co jest, możesz spróbować fuji reali 100. Dla mnie najlepszy film,ale bezziarnisty. I nie koniecznie pastelowy.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
no właśnie gdziś tu ostatnio na forum trafiłem na takie foty z filmu, chyba jakiś fuji był.
Czy gdybym chciał w przyszłości użyć filmu np. kodak 3200 lub fuji 1600 to lab go wywoła? forsowanie zrobi?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
hasos napisał/a:
kodak 3200 lub fuji 1600 to lab go wywoła? forsowanie zrobi?

Ech,uparty jesteś. ;-) Laby generalnie przystosowane są do wołania w C 41. Niestety klasyczne emulsje trzeba chlapać samemu. Czasami wołają je w punktach usługowych,ale trwa to długo i jest kosztowne. Myślę, że jakiś forumowy "ciemniak" wyświadczyłby Ci taka przysługę wg Twego życzenia tzn. z forsowaniem. A przy okazji sam mógłbyś zobaczyć,jak wygląda ta zabawa. Tylko uprzedzam : wciąga. :evilsmile: Ja gdy uczestniczyłem w tych "obrzędach' w dzieciństwie,to się zaraziłem i tak mi zostało do tej pory. Pomimo posiadania cyfry.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
;-) dzięki za cierpliwość, ale niezakumałem tego C41 (ale już sprawdziłem). Czyli ostatecznie jeśli chcę wołać w labie to pozostają mi te, które wymieniłeś? gdybym chciał używać tych 1600 3200 to albo muszę mieć zakład, który to woła, albo samemu - może kiedyś...

W krakowie jest kilka takich zakładów co to wołają np. średni format, skanują itp., może i wołają takie filmy nie w c41. O co miałbym zapytać, by się dowiedzieć czy zrobią taki 3200?
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
hasos napisał/a:
ok, dzięki za informacje. Zaopatrzę się więc na początek w tego trixa. Jeszcze tak na przyszłość: gdybym chciał kiedyś jakiś inny film kupić to mam szukać z dopiskiem "panchromatyczny" by się w labie wywołał?

i jeszcze odnośnie czegoś kolorowego co daje ładne ziarenko i pastelowe kolory w takim stylu

http://picasaweb.google.p...726212798099682


Na twoim miejscu naprawde bym odpuscil filmy do recznego wolania. Nie bedziesz nic wiedzial jak to bylo wywolane i nie masz jakiejkolwiek gwarancji, ze na drugi raz dostaniesz porownywalny efekt. Nie mowiac juz, ze nic ci nie daje ogladanie probek np. z Flickr bo one dotycza konkretnego sposobu wolania na ktory nie bedziesz mial wplywu. Zostaja ci filmy cz-b do procesu C41.
Ten przyklad z kolorem wyglada na cross. Czyli slajd wolany w procesie C41. Akurat 'efekt Lomo' polega zazwyczaj na tym, ze bierzesz Agfe CT100 (slajd) i wywolujesz jak negatyw w procesie C41. Nie wszystkie laby chca to robic.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
hasos napisał/a:
O co miałbym zapytać, by się dowiedzieć czy zrobią taki 3200?

Musisz mieć świadomośc,że byłoby to wywoływanie indywidualne. Myśle,że w punktach usługowych raczej nie bawią się w niuanse : wołają wg jednego standardu wszystkie negatywy ze względu na czas,koszty i ... wygodnictwo. Zatem wyniki mogą być średnie,bo proces tez zostaje uśredniony, tak by zawsze wszystko wychodziło- średnio dobrze do skopiowania w labie. Do T-maxów był nawet specjalny wywoływacz. Oczywiście można je tez wywołać w "nieśmiertelnym" D 76 i to z dobrym skutkiem, ale trzeba to zrobić indywidualnie wg wskazań producenta albo własnego doświadczenia.
Jeśli już pytać,to czy wołają dany negatyw, w jakiej wywojce i czy stosują wywoływanie indywidualne np. forsowne.I za jakie pieniądze. ;-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
hasos napisał/a:
O co miałbym zapytać, by się dowiedzieć czy zrobią taki 3200?
czy zrobicie 3200? :-P
A na poważnie kup trixa 400 przeforsuj go na 1600. W labie za forsowanie powinni ci policzyć ze 2/3 zł więcej. Ale i tak nikt nie zrobi tego lepiej niż ty sam ;-)
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
ok, dzięki za pomoc i rady. na początek kupię trixa, a jak wrócę po urlopie to się rozejrzę i popytam o ceny, ewentualnie o jakies indywidualne zabiegi. pozdrawiam


a czy ta agfa slajd to standardowy fil 135?
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
hasos, start do własnego wołania nie jest taki strasznie drogi. Na upartego w 200zł się zmieścisz. I to jak nie chcesz całej łazienki zaklejać :)
Potrzebujesz:
-wywoływacz
-przerywacz (woda plus ocet od żony/dziewczyny/mamy/z kuchni) około 3zł :P
-utrwalacz
(i to co powyżej zostaje do następnego wołania)
-worek (chyba 80zł)
-koreks to od 5zł

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach