rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
  Proszę nie bić po twarzy - jaki film?
Mam mały dylemat z racji niemania doświadczenia w rejestracji obiektów takich jak ten:
Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Mikołowie
Chcę do tego podejść po zmroku, przy świetle najprawdopodobniej halogenowym. Obiekt jest dyskretnie oświetlony z widoczną fakturą muru i delikatnymi cieniami i tak bym to widział na kliszy.
Dlatego zastanawiam się nad wyborem filmu BW i ekspozycji.
Czy przedłużyć ekspozycję w czasie naświetlania, czy bawić się w forsowanie.
I proszę nie strzelać do nołplisa :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
rychu, - badz twardy !!!!!!J bralbym ilforda 3200
alkos ci go odradzi bo go nie lubi.....
Trix chyba bedzie dobry.....
FOMAPAN 800 fajny byl - duze ziarno i dosc plaski co moze pomoc przy kontrastowym motywie...(ale uzywalem go 10 lat temu :roll: )
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Zaraz zaraz - a kto powiedzial, ze bedzie strzelal z lapki... Przeciez po zmroku to i statyw... to wtedy PanF, Apx100 i tego typu rzeczy a nie forsowanie i 3200iso... Albo cos zle zakumalem...

Pzdr
Spinner

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner, - ja lubie ziarno.... ZIARNO :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
rychu napisał/a:
dyskretnie oświetlony z widoczną fakturą muru i delikatnymi cieniami i tak bym to widział na kliszy.


A jak sie ma to forsowanie i ziarno do tego :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner, - dobrze ma sie ? :-P
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jaaaasne, szczegolnie do "delikatnych cieni" i "dyskretnego oswietlenia"... Nie ma jak przywalic 3200ISO... :mrgreen: :lol:

Pzdr
Spinner
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Rychu masz dobry swiatlomierz? To sprawdz jakie warunki wychodza na iso 100. Chyba ze chcesz ziarniste zdjecie, to co innego. Jesli gladkie, jak dupa niemowlecia, to lepiej 100 Fuji.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Fafniak będę trzymał fason, dopóki się nie wyda … :oops:
Spinner dobrze zakumałeś. Ziarno – beee, kce gładkie i śliczne bez „upiększania” na siłę
PiotrBJeśli MZ5n ma dobry światłomierz to mam

Dzięki „Ciemniaki”
A gdybym tak po cichutku pisnął FP4+ żonka mi ostatnio eksterminację w lodówce chciała uskutecznić, to może najpierw przed migawką przeciągnąć właśnie przy tej okazji :?: I ziarenko fajne i czuły na cienie, tylko Ilford nie podaje tabel naświetlania :idea:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Spox, chcialem pisac FP4 ale nie wszyscy go lubia - ja tak:-)... Da rade:-)

Pzdr
Spinner
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
może tabelki tutaj przydadzą się: http://www.digitaltruth.com/devchart.html
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Polecam Fuji Across 100 - ma najmnieszy efekt Schwartz... Szwarc.. schilda? ... Szwarcenegera? No, jakos tak ;-) Chodzi o to, ze nie musisz dodatkowo przedluzac czasu przy bardzo dlugich ekspozycjach. Do dwóch minut robisz wg. swiatlomierza, podczas gdy w takim np. FP4 przy 4 sekundach trzeba naswietlac 8 czy tez 16... dokladnych danych nie pamietam, sa w sieci i na stronie producentów.

Poza tym to genialny film tez i z innych powodów :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
rychu napisał/a:
Chcę do tego podejść po zmroku, przy świetle najprawdopodobniej halogenowym.
Uwazaj z tym swiatlem. Ja tam nie wiem jak to sie fachowo nazywa, ale jak jest takie zolto-pomaranczowe swiatlo, to trzeba trzeba przeswietlac nawet o 3EV, a juz na pewno bracketing. W Gdansku wszystkie koscioly sa tym badziewiem oswietlone. Kiedys szwedalem sie w nocy po Starym Miescie, upatrzylem sobie kadr oswietlony czesciowo takim czyms (wersja - snopy z ziemi), zmierzylem swiatlo, zapialem szczelnie kurtke i czekam az ktos bedzie szedl. Po 15 minutach wymieklem (wialo strasznie). Potem sie okazalo, ze dobrze zrobilem ;-) Po jakims czasie zaciagnalem tam znajomych i wyszlo nic. Ledwo oswietlone cegly i jakies cienie zamiast ludzi, a wcale nie mierzylem na swiatla.

pozdrawiam

dz.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
alkos napisał/a:
Polecam Fuji Across 100


Z Alkosa to nam sie kurka ostatnio fan "B&W Fuji" robi... :mrgreen: ale cos w tym musi byc bo nie jest osamotniony w zachwytach... Ciekawi, tak BTW, dlaczego tak malo popularne sau nas te filmy, skoro Fuji Polska dobrze stoi/stalo w naszym kraju...

No i szkoda, ze Alkos teraz koreks do szafy wrzuci... :cry:

Pzdr
Spinner :-P
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Spinner napisał/a:
chcialem pisac FP4 ale nie wszyscy go lubia

Ok - no to sza ...
cotti napisał/a:
może tabelki

Tylko chemia - nie ma naświetlania. A tak na marginesie - nie miała by Koleżanka ochoty zmierzyć się również z tym tematem?
Alcos napisał/a:
Fuji Across 100 - ma najmnieszy efekt Schwartz

Zniosę wszystko, byle nie naświetlanie z półobrotu :mrgreen:
Cytat
FP4+ to genialny film tez i z innych powodów

Chętnie się dowiem więcej - plisss :-D
dzerry napisał/a:
Uwazaj z tym swiatlem

Myślisz chyba o tym sodowym badziewiu - też wspominałem o tym niedawno w osobnym wątku.
Szczęśliwie tam są kierunkowe reflektory, a wtym nie stosuje się żarników sodowych.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a ja polecam polypana - nawijasz rolki i próbujesz do skutku robić,aż wyjdzie :)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
[quote="rychu"]Jeśli MZ5n ma dobry światłomierz to mam



No nie wiem czy bedzie dobry swiatlomierz. Chodzi o swiatlomierz punktowy, np. Sekonic, Minolta. Wieczorem masz dluzsze czasy naswietlania, chyba wykraczjacy poza mozliwoscia aparatu, nie wiem jaki zakres czasu w aparacie. Czasem trzeba 15 do 30 sekund, zalezy ile swiatla ma kadr.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
PiotrB. napisał/a:
swiatlomierz punktowy, np. Sekonic, Minolta

Ojejku :!: przecież nie wiedziałbym nawet jak to chwycić, a co dopiero ... :-D
Taki światłomierz to dla zboczeńców - ja tylko fotki pstrykam :mrgreen:
MZ5n daje do 30s w automacie, potem zostają dwie rece z palcyma :-P jakoś daję sobie radę.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tez tak myslalem na poczatku, ale teraz, to nie problem. Ale wierz mi, jak dokladnie zmierzysz, to potem nie trzeba kombinowac przy wolaniu zdjec. :mrgreen: Ja tez, tylko fotki pstrykam :mrgreen:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
dzerry napisał/a:
jest takie zolto-pomaranczowe swiatlo

Takie jak to?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach