JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
Zdjęcia bez ustawienia ostrości
Witam

Jak można ustawić aparat żeby robił zdjęcia bez ustawienia ostrości?
Wiem że kiedy jest w trybie MF to zrobi bez problemu ale czy w AF też się tak da? Jeśli miga "dioda" ostrości to nie zrobi zdjęcia :/ przeszukałem instrukcję ale jakoś nie znalazłem tego... W menu C nie znalazłem nic co by mogło to zmienić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JSF35 napisał/a:
ale czy w AF też się tak da?

Ustaw AF-C
 
JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
No tak tylko ze wtedy jak przesune aparat to zmienia mi ostrość a własnie chodzi mi o t zeby zrobił zdjęcie w AF-S
 

w4syl  Dołączył: 16 Lis 2007
Nie wiem, jaki masz aparat, ale w KaSetce jest w opcjach możliwość wybrania zachowania się aparatu po wciśnięciu guzika "OK" ... można tam wybrać "Cancel autofocus" czy jakoś tak ... no i można wtedy pstrykać chyba :) Znaczy się ... wciskasz OK i jednocześnie spust migawki bez ustawienia ostrości.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
JSF35 napisał/a:
Jak można ustawić aparat żeby robił zdjęcia bez ustawienia ostrości?


Fajnie podać na początku typ aparatu.
Strzelam, że masz k10. Jeśli nie to trudno. Jeśli tak to możesz guzik AF na plecach korpusu z poziomu menu AF Button Function ustawić na pozycję 2 -> Cancel AF.
Wtedy mimo załączonego autofokusa, gdy będziesz trzymał guzik AF to aparat nie będzie ustawiał ostrości i będzie waił fotki po każdym wciśnięciu spustu ;-)
 
JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
Jacek S napisał/a:
Fajnie podać na początku typ aparatu.


Przepraszam ze nie dopisałem :/ moja wina... tak mam k10d

Czyli nie da się tego zrobić jak widzę :) Teraz też robię to właśnie tak jak napisałeś z tym AF z tyłu :)
Dzieki za odpowiedzi :)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
JSF35 napisał/a:
Czyli nie da się tego zrobić jak widzę :)


Nie rozumiem o co chodzi dokładnie. Masz dwa sposoby w korpusie na to aby aparat nie robił zdjęć z AF. jeden to wyłączyć AF, drugi to skonfigurować przycisk.
Dodatkowo np. w szkle 28-70 f2,8 AL można przesunąć pierścień do ustawiania ostrości w inne położenie i aparat zachowuje się tak jakby został przełączony na manual. Inną opcją są obiektywy z shift-focus, gdzie w każdym momencie możesz chwycić pierścień ostrości i mimo włączonego autofokusa ostrzyć manualnie.
No dobra. Wymieniłem cztery sposoby. Czego zatem się nie da? ;-)

Jeśli chodzi Ci o priorytet wyzwolenia migawki przy włączonym autofokusie to jest to możliwe tylko przy włączonej "dobiegaczce". Pozostaje wtedy selektywne wybieranie punktu autofokusa aby nie trzeba było przekadrowywać.
Możesz ewentualnie odwrotnie skonfigurować przyciski. Wyłączyć AF ze spustu, a zostawić tylko pod kciukiem.
Osobnego guzika czy ustawienia w menu aby bezwzględnie priorytetem była migawka przy włączonym autofokusie w body k10 brak. (osobiście mi go nie brakuje) Trzeba się posiłkować ww. sposobami i wybrać najlepszy dla danej sytuacji zdjęciowej ;-)

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
JSF35, a nie chodziło ci może o tzw. hiperfokalną? czyli, takie ustawienie obiektywu, żeby np. od 1.5 metra od ciebie wszystko do nieskończoności było ostre?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Autor ma na myśli POTWIERDZENIE OSTROŚCI!.

Jak nie złapie dokładnie, miga. A autor chce żeby mimo wszystko zrobił zdjęcie.

Menu?
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
luhso napisał/a:
Jak nie złapie dokładnie, miga. A autor chce żeby mimo wszystko zrobił zdjęcie.


To jest właśnie priorytet wyzwolenia migawki ;-)

 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Nie doczytałem. Wybaczyć. :mrgreen:
 
JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
Ale namieszałem ;) ok wyjaśniam o co mi chodziło.

Jest taka sytuacja że w trybie AF-S jeśli podejdziemy za blisko obiektu albo jest np za ciemno i aparat nie poradzi sobie ze złapaniem ostrości miga mu ta dioda (sześciokąt bodajże) i wtedy na żadnym trybie od M do AUTO nie zrobi zdjęcia. Pytałem czy da sie gdzieś w menu przestawić go w ten sposób żeby mimo braku ostrości aparat jednak wyzwolił migawkę ;)

Wiem że można to zrobić ustawiając sobie przycisk AF na "Cancel AF" czy jakoś tak i tak właśnie robię ale zaczeło mnie to czasami wkurzać... Można też zmienić sobie to pokrętło na MF i też zrobi.
OK więc zostaje mi wciskanie przycisku AF i już...

A pisałem "czyli nei da sie tego zrobić jak widzę" mając na myśli to że nieda się zrobić zdjęcia na AF-S bez potwierdzenia przez aparat ostrości wciskając nic innego jak tylko spust migawki :)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
JSF35 napisał/a:
A pisałem "czyli nei da sie tego zrobić jak widzę" mając na myśli to że nieda się zrobić zdjęcia na AF-S bez potwierdzenia przez aparat ostrości wciskając nic innego jak tylko spust migawki :)


Gdyby się dało, to już widzę ile wtedy byłoby narzekania na słaby autofokus. Większość użytkowników nie wykonałaby wówczas ani jednego ostrego zdjęcia ;-)
 
JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
Może i tak ale można uzyskać w ten sposób fajne efekty...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
JSF35 napisał/a:
Może i tak ale można uzyskać w ten sposób fajne efekty...


blury ? ;-D
 
JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
Yhy...Chodzi też o to że czasami nie chce robić całkiem ostrego zdjęcia a czasami zalezy mi na szybkim złapaniu czegoś- nie w kazdym zdjęciu liczy sie przede wszystkim ostrosc. No i chodzi też o to ze jak sie rodzika bawi aparatem to mnie juz zaczyna telepac powoli jak sie pytaja czemu to nie robi zdjęć... i tak nawet pozniej na nie nie popatrzą nawet no ale ma pstryknąć i koniec :-| trzeba bedzie im zostawic na AF-C ;)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
JSF35 napisał/a:
No i chodzi też o to ze jak sie rodzika bawi aparatem to mnie juz zaczyna telepac powoli jak sie pytaja czemu to nie robi zdjęć...

sobie nabyłeś aparat czy rodzince ... ? no chyba, że sponsorowali ... :roll:
 
JSF35  Dołączył: 09 Kwi 2008
Sobie ale jak się czasami bawią to niech się bawią :) sponsorowali s6500 tego juz nie ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JSF35 napisał/a:
No i chodzi też o to ze jak sie rodzika bawi aparatem to mnie juz zaczyna telepac powoli jak sie pytaja czemu to nie robi zdjęć...

Tłumaczy się, że tak działa zabezpieczenie antyrodzinne :-P
 
Długi  Dołączył: 16 Sty 2008
JSF35 napisał/a:
nie w kazdym zdjęciu liczy sie przede wszystkim ostrosc.

Ciekawy pogląd :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach