Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
  Skopana ekspozycja - ratunek w obróbce
Hej,
ME Super skopał mi pomiar światła (podejrzewam boczne jasne elementy w kadrze), a chciałbym cokolwiek wyciągnąć ze zdjęcia:


próbowałem kilku operacji w kilku różnych programach i efekty nie bardzo mnie zadowalają, dlatego może znajdzie się ktoś, komu obróbka wraz z instrukcją zajmie parę minut ;-) .

TIF (111 MB ! )

swoją drogą MES ma pomiar centralny światła, dlaczego walnął takiego babola? Czy boczne,jaskrawe światło może aż tak wpływać na pomiar? inne "normalne" kadry są OK.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakiej wielkości docelowo chcesz miec to zdjęcie? Bo od tego zależy, jak mocno można się nad nim pastwić.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Rozdzielczość tak min 3000 na dłuższym boku (będzie to odpowiadało wydrukowi trochę większemu niż 15 cm na dłuższym boku /chyba :roll: /), ale jak się nie da to w ostateczności jakieś 1600 w poziomie (do monitora i WWW)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ganz napisał/a:
dlaczego walnął takiego babola?
Obstawiam swiatlo odbite od kwiatkow w tle plus zafarb w markizy/parasola.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wygląda na to, że już podczas skanowania było włączone wyostrzanie. Nieciekawie to wygląda
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Jedyne co udało mi się z tym na szybko zrobić to przeróbka na cz-b, ale i tak nie najlepiej wygląda :-/

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ganz napisał/a:
TIF (111 MB ! )
A po kiego grzyba? Na 100% kadru widac, ze tam nie ma zadnych szczegolow, tylko rozmemlana papka. Ten plik, nawet przy 3000 na dluzszym boku i tak jest za duzy. Tak na oko, realna rozdzielczosc tego pliku to jakies 1500 na dluzszym boku. Poza tym, 8 bitow na kanal to za malo do forsownej obrobki.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
dzerry, bo zamówiłem w labie wołanie ze skanem do TIFa i dostałem com chciał.... zamiast 2M JPG, 111M TIF...
Jarek Dabrowski, tego akurat nie zauważyłem (chociaż podejrzane jest to ziarno, które tylko się uwydatnia przy podostrzaniu w pełnej rozdzielczości - co jest logiczne)
razz, dzięki - jak wspomniałem, ostrzyłeś przy max rozdzielczości?
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Ganz, robiłem to na szybko na jpg'u nic nie ostrzyłem.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ganz napisał/a:
Jarek Dabrowski, tego akurat nie zauważyłem (chociaż podejrzane jest to ziarno, które tylko się uwydatnia przy podostrzaniu w pełnej rozdzielczości - co jest logiczne)
Jest pełno białych ciapek, które wyglądają właśnie jak zaszumiony i wyostrzony obraz.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ganz napisał/a:
chociaż podejrzane jest to ziarno
Ganz, za Jarkiem - to nie jest ziarno. To jest zwykly szum cyforwy, ktory wylazi przy ciagnieciu cieni. To nie ma nic wspolnego z ziarnem. Prawdziwe ziarno widac w srednich partiach poprawnie naswietlonych klatek i to tylko jesli klatka jest skanowana na skanerze o realnej wysokiej rozdzielczosci. Poogladaj sobie skany alkosa - tam widac prawidziwe ziarno (jesli w ogole widac - na kolorze bardzo rzadko).
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008


Obrabiałem jpega i wyszły zarąbiste artefakty jpg.

Ogólnie ponieważ parasol jest czerwony będzie taki klimacik wiec nie ma sensu walczyć z barwą. Na pliku większej rozdzielczości można by powalczyć i artefaktów mogło by być mniej. i z szumem można powalczyć - ale 111 MB to raczej za dużo na ściąganie przez komórkę, by marnować je na zabawę.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Thadeus, dzięki za próbę, będę musiał sam powalczyć.
Czy nast razem wystarczy zaznaczyć, aby wyłączali ostrzenie podczas skanowania? czy coś jeszcze? Na samodzielne skanowanie nie mam ani czasu, ani warunków, więc manufaktura odpada (mimo, że dałaby lepsze efekty).

[ Dodano: 2009-07-28, 20:36 ]
dzerry, Jarek Dabrowski, spróbuję najpierw odszumianie ciapek (na pełnej rozdzielczości) , potem wyostrzanie (na mniejszej) może da to jakieś efekty. Dam znać.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wymodziłem coś takiego:



Trochę zabawy w LR + odszumianie w Neat Image. Zmniejszyłem najpierw do 1800x1200 (odbitka 10x15cm) - i może coś z tego będzie, ale na większym formacie bałbym się odbijać.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Jarek Dabrowski, dzięki!

[ Dodano: 2009-07-29, 14:27 ]

żadnej rewelacji nie wycisnąłem, więc będzie trzeba wrócić do sprawdzonej zasady "wywalic i zrobic nowe" ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach