Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 018
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
- stosowanie narzędzia Split Toning (Tonowanie) globalnie na skanach czarno-białych; dopuszczalne kolory tonowania to: sepia, niebieski, złoty
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)
- zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.
Każdy uczestnik może przysłać jedną pracę.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to godz. 22:00 4 sierpnia 2009 (wtorek).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
aaaaaaa, zapomniałem

kurdę, muszę się spieszyć, tylko 24 minuty zostały :!:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
kurdę, muszę się spieszyć, tylko 24 minuty zostały
I jeden dzień.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
aaaaa

i napięcie opadło :-(
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
opiszon, właśnie miałam Ci przypomnieć w szałcie, ale stwierdziłam, że nie będę taka nachalna :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Iza, łe, jak się dowiedziałem że do jutra jeszcze czas, to stwierdziłem że nie ma co się rozpędzać i anulowałem ściąganie pliku (było 95%)

jutro mi się samo przypomni ;-)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
ja mam totalne pomieszanie, z dniami tygodnia, w sobotę miałem poniedziałek, w niedzielę wtorek a dzisiaj wydaje mi się, że jest środa... Wysłałem, bo jeszcze jutro coś pomieszam :-|

[ Dodano: 2009-08-03, 22:43 ]
aha, znów nie mam potwierdzenia...
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
takseo napisał/a:
aha, znów nie mam potwierdzenia...
Wg moich danych powinieneś je już dostać.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Juz mam. Nie wiem co się dzieje ostatnio...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
o rany, nad tym to sie naglowilem. znowu jakis kodak? :-x
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
alkos napisał/a:
znowu jakis kodak?
Trzeba Jarka Dabrowskiego spytać.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
o rany, nad tym to sie naglowilem
Ojtam, ojtam, przynajmniej łatwo punkt czerni ustawić.
alkos napisał/a:
znowu jakis kodak?
Reala.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Reala.


O mamo. No to moze ten skaner? Bo mi czerwienie straszliwie zjada, a z reali nie powinno...
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
alkos, już trochę zdjęć Jarka tutaj było, więc możesz sobie porównać.
Odcinki: 6, 8, 12, 15.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Iza napisał/a:
już trochę zdjęć Jarka tutaj było, więc możesz sobie porównać.


No tak, ale nie wiedzialem ze z Reali, a wiem jak wygladaja fuji na mojej minolcie...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
O mamo. No to moze ten skaner? Bo mi czerwienie straszliwie zjada, a z reali nie powinno...
Marudzisz, odwrotka w Vue + autolevels i praktycznie nie ma co robić. Fakt, czerwień obcina trochę na bluzie przy podbijaniu kontrastu, ale żeby aż tak narzekać? Bardzo jestem ciekaw innych wersji.

No, ale skoro coś ze skanerem nie tak, to może zadzwonię do supportu, podobno mają świetny i to w Irlandii.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
No dobra, rozmowa z alkosem na temat skanów to jakiś wyższy stopień wtajemniczenia :mrgreen:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ojtam, ojtam, przynajmniej łatwo punkt czerni ustawić.

Czarny humor. :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No, ale skoro coś ze skanerem nie tak, to może zadzwonię do supportu, podobno mają świetny i to w Irlandii.


:evilsmile: :-P

Zadzwon, zadzwon, chlopaki nienawidza skanerow jak diabel swięconki; od razu ci powiedza ze z vuescanem to do gdzie indziej :-P

...robiles autolevels na tym pliku?

Jarek Dabrowski napisał/a:
akt, czerwień obcina trochę na bluzie przy podbijaniu kontrastu, ale żeby aż tak narzekać?


Ano tak. Z afryki mam gdzieniegdzie mega mocne kolory na bardziej kontrastowej superii i nie widzialem takich cudów.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Marudzisz, odwrotka w Vue + autolevels i praktycznie nie ma co robić.


Ta odwrotka w vue scanie to jakoś się odbywa tak, że jako źródło ustawiamy skan z pliku?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach