Janusz  Dołączył: 22 Lis 2007
K10D - wielokrotna ekspozycja
Czy ktoś korzystał z trybu wielokrotnej ekspozycji w K10D, ewentualnie z jakim skutkiem?
Wydaje mi się, że tryb ten nie działa poprawnie (przynajmniej u mnie), a może jest to
kwestia jakiś dodatkowych ustawień?
Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
U mnie w GX-10 działa (zgodnie z instrukcją), ale tylko sprawdziłem i nie używam. IMHO w aparacie cyfrowym ta funkcja nie ma większego sensu. Lepiej to można zrobić na kompie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Janusz - po pierwsze vitaj na forum.
Po drugie - możesz opisać, na jakiej podstawie sądziesz, że u Ciebie tryb ten nie działa poprawnie?
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
U mnie też działa- w menu ustawiasz na multi robisz pare zdjęć i wychodzi zdjątko robiłem z pięciu fotek budzik przestawiając wskazówki :) fajne bajer
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Witaj, Janusz. Jest dokładnie, jak napisał zenza, jeśli chcesz po raz kolejny zrobić zdjęcie w wielokrotnej ekspozycji musisz znowu wejść w menu i wybrać ilość klatek.
Robert N napisał/a:
U mnie w GX-10 działa (zgodnie z instrukcją), ale tylko sprawdziłem i nie używam. IMHO w aparacie cyfrowym ta funkcja nie ma większego sensu. Lepiej to można zrobić na kompie.

To zależy, czy preferujesz robienie zdjęć aparatem czy komputerem...
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
vesper napisał/a:

To zależy, czy preferujesz robienie zdjęć aparatem czy komputerem...

Vesper, jak zwykle zadziorna ;-) Rozumiem, że drukujesz zdjęcia podłączając drukarkę do aparatu ?
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Jak zwykle? Przecież ja jestem do rany przyłóż... *

Chodzi mi o to, że niektórzy ludzie tak się zapatrzyli w możliwości, jakie daje technika, że upłynniła im się granica między zdjęciem a grafiką i sposobem pracowania nad jednym i drugim - bez osobistych wycieczek. Oczywiście mało istotne jest, jak się co nazwie - to tylko słowa. Ważne co kto lubi i co się komu podoba. Osobiście nadmiernego grzebania w zdjęciach przy kompie ani lubię ani mi się podoba.

Drukuje mi lab, nie drukarka, bo a - nie mam, b - oni to robią lepiej i taniej, c - nie chciałoby mi się, d - lubię, jak przychodzą do mnie paczki z przyjemną zawartością.

No, to pozdrawiam. :roll:




* ale paskudne kłamstwo :evilsmile:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
vesper napisał/a:
b - oni to robią lepiej
dobrze trafiłaś.
 
Janusz  Dołączył: 22 Lis 2007
Do menu wchodzę tylko raz aby ustawić ilość zdjęć i zaznaczyć automatyczną ekspozycję dla wybranej ilości zdjęć. Potem wyzwalam spust migawki pilotem, tyle razy ile wybrałem zdjęć w menu (2-9). Nie wchodzę do menu po każdym wyzwoleniu migawki !!!. Efekt końcowy jest taki, że na zdjęciu elementy, które zmieniały miejsce na kolejnych ujęciach
są b. blade, przeźroczyste. Nie wiem dlaczego?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Pokaż zdjęcie. Jest tak być może dlatego, że nakładają się światła na światła, więc te fragmenty kadru są jaśniejsze.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Jest dokładnie tak jak pisze Tref. Kolejne porcje światła powodują przenikanie obrazów i spadek kontrastu.
Poniżej - podwójna eksopzycja:



Kiedy się w to bawiłem, to tyż tak miałem. Niestety, coś za coś.
Pozdrówka - Kuszelas
 
Janusz  Dołączył: 22 Lis 2007
Dzięki za wyjaśnienia. Być może rzeczywiście lepiej sie nie da. Jednak jeśli tak jest,
funkcja ta jest tylko dolepionym przez Pentaxa gadżetem. Można sobie wyobrazić jak
wygląda 9-krotna ekspozycja.....
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Janusz, a jak sobie wyobrażasz wielokrotną ekspozycję realizowaną w aparatach analogowych? Dokładnie tak samo! Element światłoczuły [klisza/matryca/papier] łapie taką ilość światła, jaką go oświetlisz. To do operatora sprzętu należy decyzja, co należy wysłonić, żeby nie poprzepalać poszczególnych fragmentów kadru, a pozostałe doświetlić, żeby uzyskać poprawną ekspozycję całości.

Kiedyś, na kliszy, radzono sobie przysłaniając czarnym brystolem ten fragment obiektywu, który "widział" ten fragment obrazu, który mógł być prześwietlony przy ponownej ekspozycji. Z cyfrą jest podobnie.

Zatem poprawność działania Kadyszki w tej kwestii jest :!: tylko trzeba wiedzieć, jak z tego korzystać [na szczęście to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek].

Ta funkcja jest o tyle gadżetem, że z cyfry to możesz sobie wielokrotną ekspozycję zrobić na kompie. No, ale czasem potrzebujesz czegoś na już, bez kompa. To właśnie cecha pokazująca wyższość tego modelu od tańszych - one nie mają możliwości, K10D ma.
Multi o którym piszesz nie jest jednak gadżetem jeśli chodzi o działanie, bo działa poprawnie.
 
Janusz  Dołączył: 22 Lis 2007
Myślę, że jednak nie działa poprawnie, ponieważ jak na pewno wiesz, aparat ten może
realizować wielokrotną ekspozycję na dwa sposoby: 1. manualnie, a więc to ja decyduję o
wartości ekspozycji każdego ze zdjęć, oraz 2. wybieram w aparacie AUTOMATYCZNĄ ekspozycję w zależności od liczby zadeklarowanych wcześniej zdjęć i to aparat ma zdecydować jak mają być naświetlone poszczególne kadry - chyba, że jest to gadżet.
Ale jestem uparty co?
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Kuszelas bardzo ładne zdjęcie, ciemnawe trochę, ale naprawdę mi się podoba.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Janusz napisał/a:
Efekt końcowy jest taki, że na zdjęciu elementy, które zmieniały miejsce na kolejnych ujęciach
są b. blade, przeźroczyste. Nie wiem dlaczego?

Ekspozycja dobierana jest tak aby robiąc kilkakrotną ekspozycję na elemencie stałym był naświetlony poprawnie czyli nic dziwnego, że elementy ruchome będą niedoświetlone.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Janusz napisał/a:
Ale jestem uparty co?
Troszku. Może wstaw zdjęcie (znalezione gdzieś w sieci np.), które uważasz za dobrze zrobioną multiekspozycję.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie chce mi się tego jeszcze raz tłumaczyć. Pokaż fotki, pogadamy. Niby masz rację, ale ta racja wynika ze złego rozumowania. Niech ktoś to łopatologicznie wyłoży, albo poda koledze jakąś konkret literaturę do poczytania [spychologia stosowana :evilsmile: ].
 
Janusz  Dołączył: 22 Lis 2007
Czekam na "fotki" z serwisu Pentaxa - takie jakie Pentax uważa za poprawne.
Jak tylko je dostanę - pokażę je.
A tak nawiasem mówiąc nigdy nie twierdziłem, że w tej sprawie mam rację, może mam
po prostu zbyt wielkie oczekiwania.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Janusz napisał/a:
Czekam na "fotki" z serwisu Pentaxa - takie jakie Pentax uważa za poprawne.
Ke?
Janusz napisał/a:
... może mam po prostu zbyt wielkie oczekiwania.
Może ... a może wstaw swoje zdjęcie i dostaniesz od razu odpowiedź, czy tak to powinno wyglądać.

Co do tego serwisu ... sorry, ale nie liczyłbym na odpowiedź :-) zwłaszcza, że klient (Ty) sam nie wie czego chce.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach