Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Już napisałem do moderatorów prośbę o podmianę tych niefortunnych zdań na takie, które wyrażają to, o co mi tak na prawdę chodziło, pozdr.

[ Dodano: 2009-11-05, 15:24 ]
pyciar napisał/a:
może nie ten wątek ale... o ile "nieostrzy" helios44 z przejściówką z kołnierzem? jeśli modelka/motyw będzie 8-10 metrów ode mnie to uda mi się wyostrzyć?


U mnie Helios 44m-4 + przejściówka z kołnierzem ~4,5m
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Masaho napisał/a:
~4,5m
a w drugą stronę? macro jaki kawałek w cm. obejmuje?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
pyciar napisał/a:
matb napisał/a:
To jakaś bzdura jest!
matb, ktoś już powyżej to samo napisał :mrgreen: ja wiem w czym rzecz ale dla potomnych może wytłumaczysz co i dlaczego?

Niestety, nie mam żadnej przejściówki na M42 (bo obiektyw to bym chyba nawet jakiś znalazł), więc nie jestem w stanie tego zrobić. W każdym razie trzeba pamiętać, ze funkcjonalność M42 zależy w dużym stopniu od aparatu. I tak np. z obiektywami serii K/M teoretycznie nie da się robić zdjęć innych niż na pełnej dziurze z MZ-50, a z M42 w przejściówce da się (o ile nie ma popychacza czy coś takiego). W dSLRach też jakoś nie do końca jest tak, że M42 z przejściówka ma funkcjonalność bezstykowego z bagnetem K. Bo patent z pomiarem światła przez "zielony guzik" w takim K10 działać nie będzie, nieprawdaż?
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
pyciar napisał/a:
a w drugą stronę? macro jaki kawałek w cm. obejmuje?

na C20D (eos/pk + pk/m42) ok. 12cm w poprzek (obecnie nie mam innej cyfranki)
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Kupiłem przejściówkę z blokadą i nie mogę jej wyjąć. Przejściówka zablokowała się w takim miejscu jak tu:
http://img151.imageshack....31/21104828.jpg
Męczę się z nią od 4 godzin. :cry:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Karol Popik, musisz odgiąć sprężynkę w przejściówce, to ona blokuje.
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Wiem, ale to nic nie dało, trzyma się bardzo mocno.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Karol, tak jak mówi Zdano. Dodatkowo nie wciskaj całości klucza w bagnet (o ile masz klucz) - użyj samej końcówki - nie za głęboko, bo w przeciwnym razie klucz (o ile go masz) zatrzyma się na bagnecie.

[Edit] i właśnie tak jak piszesz, będzie się mocno trzymał.

 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Pokręć przejściówką w korpusie z odgiętą sprężynką, musi wyjść.
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Nic nie pomogło, nie chce się kręcić ani w lewo ani w prawo.
 
Radolex  Dołączył: 03 Kwi 2010
Jak masz taki kluczyk ja np. tu na zdjęciach:
http://www.systembank.pl/produkt,773,2018.html
wsadź jeden koniec np ten z dziurką w otwór z blaszką tak żeby ten bolczyki od kluczyka były na górze. Przyciśnij teraz blaszkę mocującą do wewnątrz adaptera i popchnij kluczyk do siebie.Powinien przekręcić się o jakiś 2mm i zablokować. Wsadzasz teraz tak samo kluczyk do drugiej dziurki i bezproblemowo wykręcasz do końca.
Mnie jest tak łatwiej bo samymi paluchami sobie nie radzę .
Mam nadzieję że pomogłem i że dostatecznie jasno się wyraziłem :-B
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Napisz jaka odległość jest między śrubką, a otworem w przejsciówce, będzie wiadomo czy zablokowało się przy ruchu w lewo czy w prawo. Na obrazku odległość x

 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Na szczęście przy pomocy igły udało mi się wreszcie wyciągnąć adapter. :mrgreen: Powodem zablokowania była nie dokręcona przez Chińczyków śrubka.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
DRUGI raz może ci tego szczęścia zabraknąć 8-)
 
Hadeerek  Dołączył: 23 Kwi 2013
pyciar napisał/a:
może nie ten wątek ale... o ile "nieostrzy" helios44 z przejściówką z kołnierzem? jeśli modelka/motyw będzie 8-10 metrów ode mnie to uda mi się wyostrzyć?

Jeśli nie robisz makro to nawet nie myśl o kołnierzu. A jak będzie 15-20m do modelki to będziesz leciał po nową przejściówkę bez kołnierza bo z kołnierzem nie ostrzy?

A kluczyk najlepiej od razu wywalić. Przejściówka wypina się po dociśnięciu blaszki paznokciem. kluczykiem chyba bym już sobie dawno bagnet zarąbał.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Jak wygląda sprawa zwierania styków dla przejściówki z kołnierzem? Będzie ona powodować jakieś problemy? Nie trzeba w kołnierzu szlifować "banana" aby styki nie zwierały?

Chciałbym do K-50 podpiąć MC Helios-44-3
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Nie wiem jak w K-50, ale powinno być tak samo jak w starszych modelach, czyli styki powinny być zwarte żeby aparat dobrze mierzył ekspozycje na zielonym przycisku.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Masaho napisał/a:
Nie wiem jak w K-50, ale powinno być tak samo jak w starszych modelach, czyli styki powinny być zwarte żeby aparat dobrze mierzył ekspozycje na zielonym przycisku.


To jak się odbywa pomiar ekspozycji w przypadku adapterów bez kołnierza? Tam chyba styki są wolne (tak jakby nie było obiektywu)?

Dodatkowo martwi mnie problem opisany tutaj.

Kiedyś pożyczyłem kumplowi to szkło i trzeba było dorabiać podkładkę, żeby pierścień ostrości się kręcił. Co do ostrzenia na odległość nie pamiętam jak się to skończyło.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Przy przejściówce bez kołnierza obiektyw powinien mieć metalową "d*pkę", a jeżeli nie ma, to:
-albo folia aluminiowa
-albo zdarcie farby

To ja mam 3 rożne typy Heliosa i z żadnym nie mam takiego problemu. Chyba tylko ten jeden model (44-3), do którego jest link tak ma, więc jeśli taki posiadasz to masz po prostu dużego pecha :)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
W przypadku szkieł na M42 zwarcie styków praktycznie nie ma znaczenia jak i praktycznie żadnego sensu nie ma używanie zielonego przycisku.
Ponieważ w szkle M42 przysłonę ZAWSZE przymykamy ręcznie, (popychacz bowiem nie działa) to w trybie AV, TV itd pomiar światła działa nam płynnie i stale. Przycisk to trzeba używać w trybie "M" i tylko wtedy zwarcie styków jest konieczne, ale nie widzę sensu używania tego trybu skoro i tak wcześniej ręcznie trzeba przymykać przysłonę, bo na M42 czy chcemy czy nie i tak pracujemy na roboczej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach