wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Mi kilka tygodni temu jeden z 4 pierwszych enelopów (z 2007 r.) zaczął świrować - leci mu pojemność jeśli się go ładuje dużym prądem. Jakoś mi się nie wydaje żeby był bardzo mocno eksploatowany w tym czasie - szacuje że mógł mieć około 40-60 cykli ładowania.
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
U mnie z kolei chyba w drugim ładowaniu w ich życiu Eneloopy mają od 2300, poprzez 2400 (2 aku) do 2800 mAh (a nominalnie powinny mieć przecież 2000 mAh). Niepokoi mnie zwłaszcza ten jeden mocno odstający do przodu. Już przerabiałem takie coś z innymi aku (nie Eneloopy) i długo mi jako całość nie pożyły.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Taaa....
Na akumulatorkach zazwyczaj podana jest nominalna pojemność ogniwa. Żeby takie ogniwo naładować, trzeba w niego wpompować (od stanu rozładowania) jego nominalną pojemność + ok.50%.
Proste, nie?
Na wszelki wypadek dodam, że niektórzy "producenci" podają wartość właśnie tego, co trzeba władować, żeby naładować. I cieszą się ludziska jak z - nomen omen - bateryjki :evilsmile:
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jak pisze Kiwak - sprawność akumulatora, czyli stosunek energii oddanej podczas pracy do energii włożonej plasuje się w granicach 50%-60%. Ładowarka sprawdza jak długo odbywało się ładowanie danym prądem - na tej podstawie podaje jego pojemność. Wiec jest to obarczone błędem bo dużo zależy od charakterystyki ogniwa i późniejszego odbiornika prądu. Różne prądy obciążenia ogniwa powodują wcześniejsze lub późniejsze pojawienie się na ogniwie lawinowego spadku napięcia.
 
palton  Dołączył: 26 Mar 2012
Zamówiłem zestaw - ładowarkę BC-700 + Eneloop XX 2500 . Mam nadzieję, że to zakończy ciągłe kupowanie baterii, które wytrzymują zaledwie :!: 30 zdjęć (połowa z lampą). :cry:
 

T25  Dołączył: 09 Maj 2012
palton,
myślę, że używanie zwykłych baterii alkalicznych w aparatach to pomyłka.. klikniesz może kilkadziesiąt zdjęć i to wszystko. Pamiętam kiedyś włożyłem 4 nowe do Minolty, zrobiłem może z 10 zdjęć z fleszem i padły :(
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
Panowie a taki zestaw jest wart?? czy cos innego brac?? chyba ze gdzies taniej??
- https://www.hurt.com.pl/l...2500,p8326.html
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
mam taką samą ładowarkę i jestem z niej bardzo zadowolony , niestety o tych enelopach Ci nic nie powiem bo używam tylko tych białych ,mam chyba z 20 szt. i złego słowa nie mogę powiedzieć .
 

dispar  Dołączył: 14 Kwi 2010
Mam BC-700 i miałem "czarnuchy" do kiksa... spoko, nie narzekałem (poszły z kiksem do córki :lol: )
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Po około dziesięciu ładowaniach moje eneloopy 1900 mAh zaczęły wskazywać dziwne wartości po naładowaniu
dwa z nich po około 1500, jeden 2000, a czwarty 2250 mAh. BC 700 wskazuje, że są naładowane. Czyżby koniec akumulatorków ? Dodam, że są one nowe, nie były wystawiane
na mróz, ładowane zawsze najmniejszym prądem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
gawain74 napisał/a:
ładowane zawsze najmniejszym prądem.
To za mało trochę. Optymalny jest 500 mA. Zrób im refresh na 500 mA.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
gawain74 napisał/a:
Po około dziesięciu ładowaniach moje eneloopy 1900 mAh zaczęły wskazywać dziwne wartości po naładowaniu
dwa z nich po około 1500, jeden 2000, a czwarty 2250 mAh. BC 700 wskazuje, że są naładowane. Czyżby koniec akumulatorków ? Dodam, że są one nowe, nie były wystawiane
na mróz, ładowane zawsze najmniejszym prądem.
A rozładowywałeś je do końca? Ja zawsze używam rozładowywanie prądem 250mA a potem ładowanie 500mA (przełącza się automatycznie).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Rozładowanie Eneloopów nie jest konieczne za każdym razem. Wyustarczy to zrobić co kilka ładowań. Eneloopy (jak wszystkie inne aku) pełne parametry osiągają po ok. 5 cyklach. podczas tych pierwszych ładowań nie należy ich przed ładowaniem rozładowywać. Dopiero szóste ładowanie powinno być poprzedzona rozładowaniem. Ładować powinno się prądem o natężeniu C/10, czyli dla jednego aku o poj. 2000mAh powinien to być prąd o natężeniu ok. 200mA (dla czterech: 4xC/10 czyli ok. 800mA). Ładowarki procesorowe działają nieco inaczej. Najpierw dają prąd o wyższym natężeniu i w miarę doładowywania zmniejszają natężenie aż do przełączenia na prąd podtrzymania, co pozwala na wyrównanie pojemności akumulatorków.
W Twoim przypadku może być kilka przyczyn takiego stanu, jak opisałeś. Za mały prą ładowania, niefirmowe akumulatorki, nieodpowiednia ładowarka. Jeśli ładowarka ma opcję ładowania pojedynczych ogniw, rozładuj je pojedynczo i dopiero wtedy naładuj (w porządnej ładowarce).
Ja się kiedyś pomyliłem i ładowałem 4 aku w ładowarce przełączonej na 2 aku. Zorientowałem się po dwóch cyklach. Myślałem, że aku będą do wyrzucenia, ale zrobiłem jak wyżej i po dwóch cyklach wszystko się naprawiło. To było półtora roku temu, a aku działają jak prosto ze sklepu (Eneloopy oczywiście).
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki dotyczące akumulatorków.
Zrobiłem refresh i wygląda na to, że wszystko wróciło do normy, dla 4 enelepoów (1900)
stan po naładowaniu wynosi między 1930 mAh, a 1955 mAh, nie ma już takiego kosmicznego rozrzutu jak wcześniej :)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Podepnę się i zapytam o trwałość takich akumulatorów (rzeczywistą/realną a nie podawaną przez producenta: ostatnio czytałem że eneloopy 3 generacji trzymają 70% energii po 5 latach - skąd to wiedzą jak tak na prawde ta technologia jest na rynku od 5-7 lat?).
A teraz do rzeczy: mam 2 komplety (4xGP Recyko+ i 4xKodak Pre-charged - oba "typu eneloop"), ładuję je w ładowarce GP ReCyko+ dołączonej do akumulatorów (GPAR01gs, 2 kanały, prąd 180mA, 2,8V, ponoć procesorowa)
Do tej pory wychwalałem je pod niebiosa bo po naładowaniu spokojnie leżały w torbie nawet miesiąc i wiedziałem że jakis prąd tam w nich jest i awaryjnie będę mógł ich użyć.
2-3 miesiące temu zaskoczyły mnie GP - po 12-14h ładowaniu (bo k-m juz się na nich nie uruchamiał a flash dość długo ładował) i włożeniu aparat pokazał zielony symbol, niestety kilka h póżniej na koncercie juz się nie uruchomił. Myślałem że niechcący go włączyłem i zeżarł prąd ale gdy je naładowałem ponownie, sprawdziłem stan i odłożyłem na tydzień znowu były puste (wszystkie równo - sprawdzałem miernikiem i miały niecałe 1.2V, naładowane mają zazwyczaj 1,34-1,36) aparat się nie uruchomił.
W tym miesiącu zdarzyła się ta sama sytuacja z 2 kompletem (Kodak) - te same objawy
Myślałem że coś nie tak z ładowarką - uzyłem innej (GP PB350S procesorowa, 2 kanały, prąd 160mA, 2,8V, ponoć procesorowa) ale też po kilku dniach akumulatorki znowu zdechnięte. W dodatku te 2 ładowarki bez problemu ładują stary komplet GP 2500Ah (klasyczne - trzymają prąd ok 15-20 dni ale świeżo po naładowaniu pozwalają zrobić spokojnie 350-500 zdjęć)

Styki w k-m przeczyściłem wacikiem z alkoholem a potem na sucho. Jak wiecie wskaźnik baterii w tym aparacie nie jest zbyt precyzyjny - "zielony" szybko zmienia się w "żółty" a ten znika jeszcze szybciej za to na "czerwonym" często potrafi cykać w nieskończoność. Często nawet jak zdechnie to po 2 szybkich włączeniach się uruchamia i jeszcze z 30-40 zdjęć zrobi.

Wiek aku: ReCyko+ chyba z 3 lata Kodaki prawie 2 stare GP 3 albo 4 lata

A moze jakiś użytkownik z Krakowa mógłby pożyczyć na kilka dni BC700 abym mógł spróbować wskrzesić/sprawdzić te akumulatory?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
pyciar napisał/a:
GPAR01gs, 2 kanały, p
pyciar napisał/a:
uzyłem innej (GP PB350S procesorowa, 2 kanały,
Cały czas o 2 kanały za mało.
pyciar napisał/a:
akiś użytkownik z Krakowa mógłby pożyczyć na kilka dni BC700
Pisz na PW, mogę w niedziele po południu użyczyć - najdalej do piątku. Powinno na refresh wystarczyć.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Coś niski prąd ładowania w tych ładowarkach, gdzieś czytałem że nie powinien być mniejszy niż pojemność/10.
Może to jeden uszkodzony akumulatorek i w efekcie tak się dzieje dla całego zestawu.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
k33l napisał/a:
nie powinien być mniejszy niż pojemność/10.
To był standard dla starych technologii Ni-Cd. Dla Ni-MH może być znacznie więcej, nawet do C/1, a standartowo to się przyjmuje C/5
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Dada, chodzi mi że za mały prąd ładowania.
Sam swoje Eneloopy ładuję na 700mA bo szkoda mi czasu a zanim je zajadę to pewnie zmienię sprzęt 3 razy.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Ładowarki były dołączone do odpowiednich akumulatorków więc uznałem że producent wie co robi ;) Zdaję sobie sprawę z tego że ładowarki są raczej prymitywne - nie mają funkcji odświeżania no i ładują na raz 2 ogniwa ale jak sprawdzałem po ładowaniu napięcia aku czy prąd jaki dają na tym samym obciążeniu to różnice były najwyżej w 2 miejscu po przecinku.
Uszkodzenie pojedynczego ogniwa raczej wykluczam bo sprawdzając miernikiem albo używając ich "w kombinacji" byłbym w stanie to wyłapać dlatego zgaduję że mogły sie zestarzeć (próbowałem oszacować ile ładowań na nich wykonałem ale pewno nie więcej niż 100-130).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach