andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Nie unoś się.
Jak ładuję kompletami 4 x 4 od początku, to nie muszę dobierać i kombinować. Mnie nie interesuje co mi ładowarka wyświetla, funkcje i inne p*****, interesuje mnie żebym miał dobry komplet w body i drugi na zapas.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kto tu się unosi? Dba o Ciebie, żebyś się nagle nie zdziwił, że tak mało zdjęć zrobione a zasilanie się buntuje.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Mało, dużo to pojęcia względne - dla mnie to dużo.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Na początku wszystkie baterie działają miodzio. Na każdej ładowarce.
Miałem swojego czasu ogniwa Sony zakupione wraz ładowarką Sony. Posłużyło to trochę czasu, nie mogę narzekać. Ale przy ładowarce procesorowej najzwyczajniej oszczędzasz czas i pieniądze, dosłownie. Akumulatorki są lepiej naładowane (efektywniej), czasami szybciej, jak szwankują to wiemy które są nie teges, itp.
Warto dołożyć kilkadziesiąt złotych.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@plwk
Dokładnie i mógł bym to tak zostawić (a może nawet powinienem ) ale...

@andyspring
Ładowarka procesorowa nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania, możesz z niej korzytać dokładnie tak samo jak ze zwykłej, tzn. włączasz do prądy, wkładasz ogniwa, jak zasygnalizuje naładowanie wyciągasz ogniwa i tyle.
Nie musisz zwracać najmniejszej uwagi na cyferki a jeżeli któregoś pięknego dnia będziesz miał 5 sekund czasu możesz zobaczyć ile prądu zostało władowane w każde ogniwo i jeżeli wartości dla czterech ładowanych aku się bardzo różnią lub ładowane jest za dużo (jak na pojemność) to widzisz że coś jest nie tak.
Możesz wówczas zakupić nowy komplet lub spróbować odświeżyć ten.

Do poczytania:
http://www.baterie.batteries.pl/faq.html

Nie chcę się tu produkować, bo to nie ma najmniejszego sensu (Ty wiesz swoje i tego się będzie się trzymał) napiszę więc tak.
Jakiś czas temu robiłem test by sprawdzić co są warte te dedykowane (posiadałem do energizer, eneloop i jakiś nn)
Wszystkie moim zdaniem do jednego wora a wór do jeziora, eneloopy 2000 mAh były niedoładowane od 100 do 500! mAh (o tyle mniej pokazywała ładowarka przy rozładowaniu prądem 0,5A) dziś dokładnie już nie pamiętam. Eneloopy czarne to już szkoda gadać.

@andyspring
Jeżeli Tobie zwykła ładowarka wystarczy to Ok ale nie wpychaj innych na minę, bo być może chcieli by wykorzystać w pełni akumulatorki które posiadają i zrobić o 1/8 więcej zdjęć na komplecie aku niż ty na swoim.
 
piotrasss  Dołączył: 06 Sie 2015
Sid Gotama, napisałeś ze eneloopy czarne to juz szkoda gadać ? Jak mam to rozumieć??
Bo to je chciałem kupic skoro kilka osób tutaj stwierdzili ze są ok .
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Jak aku są źle dobrane, to przez tą najsłabszą, co pada pierwsza nie wyciąga się pełnej energii z całego kompletu.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
piotrasss napisał/a:
Sid Gotama, napisałeś ze eneloopy czarne to juz szkoda gadać ? Jak mam to rozumieć??
Bo to je chciałem kupic skoro kilka osób tutaj stwierdzili ze są ok .


Chodziło o ładowanie zwykłą ładowarką gdzie białe były niedoładowane 100 do 500 mAh przy czarnych było jeszcze gorzej.

Czarne są bardzo Ok, oczywiście coś za coś, większa pojemność ale mniej cykli ładowania.
https://en.wikipedia.org/wiki/Eneloop
Moim zdaniem warto, oczywiście pod warunkiem że masz czym naładować, bo jeżeli użyjesz zwykłej ładowarki to i tak nie wykorzystasz ich pojemności
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Mam enelopy około 5 lat. Mam tez ładowarkę procesorową. Po naładowaniu aku cyferki pokazują pojemność taką jak w dniu zakupu.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Dodam kolejną laurkę dla Eneloopów 1,9. Jedne kupiłem z lampą błyskową, już używane kawałek czasu, mam je od 2 lat, pewnie mają ze 3-4 lata albo więcej. HR-3UTGA, pojemność mierzona na ładowarce Technoline BC-700 to 2,02 - 2,03 Ah. Drugie dokupiłem, mają 2 lata (HR-3UTGB) - ok. 2,06 Ah. Ładowałem rzadko (ok 15-25 ładowań).
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
ja swoje eneloopy używam od 6 lat i cały czas są w eksploatacji zawsze ładowane w ładowarce procesorowej BATIMEX MW 8168 GS starsze egzemplarze widać spadek pojemności ale powiem że na taki okres użytkowania wypadają świetnie. Zawsze jest co włożyć do lampy czy do zabawki dla dziecka bo w aparacie stosuję baterie dedykowane.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A ja wrzucę troszku dziegciu...

kubica napisał/a:
Mam enelopy około 5 lat. Mam tez ładowarkę procesorową. Po naładowaniu aku cyferki pokazują pojemność taką jak w dniu zakupu.


Cyferki które się pokazują po naładowaniu to nie pojemność tylko ilość energi jaką ładowarka "wtłoczyła" do ogniwa.
Przy w pełni sprawnym ogniwie ilość władowanej energii jest o ok.20-30% większa niż faktyczna pojemność ogniwa.

By sprawdzić pojemność trzeba, naładowane ogniwo rozładować określonym prądem (w ładowarkach procesorowych jest do tego specjalna funkcja, może się nazywać TEST, Refresch & Analyze lub podobnie, gdzie będziemy musieli ustawić jakim prądem ma być ów test przeprowadzony. Wynik będzie właśnie pojemność wyrażana w mAh (ale pamiętajmy że po takim teście ogniwo jest puste)

A najlepiej (jak ktoś się lubi bawić w pomiary) taki test przeprowadzić nie w chwilę po naładowaniu ale np. 24h albo nawet tydzień po naładowaniu. Da to nam możliwość poznania faktycznego stanu ogniwa (samorozładowanie) a to dość istotny parametr gdy z zabranych aku będziemy korzystać za parę dni.

Być może @kubica zastosował skrót myślowy a ja się czepiam, ale uważam że lepiej to doprecyzować :-P
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
O samych akumulatorkach mogę powiedzieć wiele dobrego. Używam jednego kompletu odkąd mam aparat (7 lat) i dalej działają, choć przed wrześniowym wyjazdem kupię pewnie nowe (te stare dam jeszcze na odświeżanie).

Mam w związku z tym dwa pytania:
1. Widzę, że Sanyo Eneloop przejęła firma Panasonic? To dalej ta sama jakość?
Czy trzeba uważać na jakieś podróbki? Czarnych nie będę brał, bo te białe wystarczały w 100%.
2. Jakim prądem ładujecie? Wyczytałem, że ładując 200mA gorzej pracują niż po ładowaniu 500 lub 700. Ja zawsze myślałem, że oszczędzam je w ten sposób (ładując mniejszym prądem).

No i ogółem do wątku, bo widzę, że niektórzy piszą, że nie tylko Eneloop.
Przypominam, że K200D pracuje tylko na Eneloop, na żadnych innych nie pokazuje dobrze poziomu baterii i wyłącza się. Nie testowałem tylko tych z Ikei :)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Z k-m używam białych eneloop (już z 4-5 lat) i aku z ikei (2-3 lata). Nie zauważyłem różnicy w działaniu.
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Być może @kubica zastosował skrót myślowy a ja się czepiam, ale uważam że lepiej to doprecyzować :-P [/quote]

Dopóki aku siedzą w ładowarce już naładowane to cyferki pokazują napięcie ok 1.50 V Ale gdy odłączy się zasilanie i ponownie podłączy "V" jest już niższe. Nawet na nowych aku tak pokaże.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
kubica napisał/a:
naładowane to cyferki pokazują napięcie ok 1.50 V Ale gdy odłączy się zasilanie i ponownie podłączy "V" jest już niższe

Tak ma być, na każdym jest napisane 1,2 V.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam kilka zestawów, niektóre ponad 10 lat. I nadal działają. Ładowane tylko ładowarką procesorową. Do tej pory tylko jeden mi padł. Ale potrzebuję więcej. Mogę dalej białe kupować bez obaw? A co z tymi czarnymi - nigdy nie miałem w ręku, już nie mówiąc o jakimś urządzeniu. Troche boję się większych pojemności - miałem kiedyś (może jeszcze gdzieś mam) białe Sanyo 2700 mAh (nie Eneloop) i były okropne.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A propo Ladda z Ikea.
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Moje jednostkowe doświadczenie. Czarne padły, białe służą dalej, ładowarka starego typu, nieprocesorowa.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
majtek napisał/a:
Moje jednostkowe doświadczenie. Czarne padły, białe służą dalej

Tak samo. Ładowarka BC-700

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach