Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak sprzedać swoje zdjecia czyli przygoda z iStockphoto.
Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia w zakresie sprzedaży zdjęć w tym serwisie...?

http://jezykpolski.istock...p?SearchLang=PL

Na razie umieściłem tam 4 swoje fotki ale zainteresowanie jest znikome...
Nie zarobiłem ani marnego 1 $ :-) )

Co zrobiłem nie tak?
Zdjęcia są za słabe? albo słabo opisane?
Link do moich zdjęć poniżej :

http://jezykpolski.istock...nableLoupe=true

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Markus napisał/a:
Zdjęcia są za słabe? albo słabo opisane?

Slabe sa.

Przegladales to?
http://jezykpolski.istock...ost_popular.php
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Nie odbierz mnie zle, ale zastanow sie, dlaczego ktos chcialby zaplacic za te zdjecia? Jak sobie wyobrazales potencjalnego kupca? Wydawca albumu z pejzazami, kalendarza? Jesli tak, to te zdjecia sa zdecydowanie na to za slabe. Nie wyobrazam sobie, ze by ktokolwiek inny bylby sklonny je kupic.

Widziales jakie zdjecia najbardziej sie sprzedaja?

dz.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Może i najlepsze nie są, ale jakąś truskawkę na białym tle ktoś zrobił i ludzie to kupują...:-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Nie odbierz mnie zle, ale zastanow sie, dlaczego ktos chcialby zaplacic za te zdjecia?


Bez przesady, 1 i 3 moim zdaniem sie nadają.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ojej, ale ja mowie w kontekscie sprzedazy. Truskawka na bialym tle jest atrakcyjna graficzne, latwa do uzycia w wiekszym projekcie. Przeciez tam ludzie nie kupuja zdjec, ktore im sie po prostu podobaja, tylko takie, ktore beda najlepiej sie nadawac do okreslonego celu.

Wynajmij 20 facetow w graniturach, kaz im wdrapac sie na Biskupia Kope, zrob 300 zdjec, wybierz 10 najlepszych, nazwij serie "Achieving team success", dodaj odpowiednie tagi i zacznij liczyc pieniadze.

A propos tagow - na przyklad "Mountain in fog' gdybym szukal gory we mgle, zima, to chyba jednak o cos innego by mi chodzilo ;-)

dz.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Tam nie sprzedają się foty "dobre" fotograficznie a dobre graficznie. Postaw się na miejscu grafika i pomyśl jakich zdjęć, jak zrobionych potrzebowałbyś. Najwięcej zdjęć sprzedają tam byli graficy, którzy wiedzą jakie są potrzebne. Teraz w agencjach stockowych jest duża konkurencja i fotki muszą być perfekcyjne technicznie i nie tylko.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Markus napisał/a:
jakąś truskawkę na białym tle ktoś zrobił i ludzie to kupują...:-)


Bardzo, bardzo przydatne do wszelkich produktów spożywczych - opakowań herbat, jogurtów etc...

Markus, podpowiedź:
trudno znaleźć ładne plastry ananasa oraz przekrojoną brzoskwinię (z pestką i bez), mówię poważnie. Jak chcesz coś wrzucać na stocki, to faktycznie trzeba uwzględniać potrzeby potencjalnych nabywców zdjęć.

dzerry dobrze kombinuje.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Samp napisał/a:
Bardzo, bardzo przydatne do wszelkich produktów spożywczych - opakowań herbat, jogurtów

No nie bardzo :-) Opakowania sa projektowane od podstaw. Zdjecia ze stokow ida glownie na www i do prezentacji wszelakich.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
Samp napisał/a:
Bardzo, bardzo przydatne do wszelkich produktów spożywczych - opakowań herbat, jogurtów

No nie bardzo :-) Opakowania sa projektowane od podstaw.

No nie bardzo :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Samp napisał/a:
No nie bardzo

Podaj przyklad :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
Podaj przyklad :-)


W połowie lat 90. była herbatka owocowa Posti z owoców leśnych, z tymi samymi stockowymi czarnymi porzeczkami (albo borówkami, jedno licho), co pojawiły się na opakowaniu innego producenta - może jeszcze dziś sobie przypomnę, jak się nazywał...

Używa się stocków na potęgę - ale pięknie by było, gdyby tak nie było...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Samp napisał/a:
W połowie lat 90. była herbatka owocowa Posti z owoców leśnych, z tymi samymi stockowymi czarnymi porzeczkami (albo borówkami, jedno licho), co pojawiły się na opakowaniu innego producenta - może jeszcze dziś sobie przypomnę, jak się nazywał...

Niezle :shock: :mrgreen:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ok.Dziękuję wszystkim za porady.

Macie może jakieś swoje konta na istoku?
Chętnie obejrzę co się sprzedaje i jest z Polski.

Na razie widziałem jakiegoś fotografa sprzedającego pejzaże... ładne nasycone kolory jesiennych liści itp.

Co do truskawek, to nie mam osprzętu studyjnego,koniecznego aby uzyskać fotki na odpowiednim poziomie technicznym...
Na istoku jest niestety bardzo duża konkurencja i przebić się takiemu amatorowi, jakim nie wątpliwie jestem jest trudno.
To największy , chyba w światowym necie serwis tego typu...

Fajnie byłoby zarobić chociaż na jakiś nowy filterek do obiektywu :-)

Pozdrawiam MK

ps. Alkos dzięki za słowa otuchy...:-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Markus napisał/a:
Co do truskawek, to nie mam osprzętu studyjnego,koniecznego aby uzyskać fotki na odpowiednim poziomie technicznym...

Zrób sobie namiot bezcieniowy. Koszt kilkadziesiąt złotych.

Co do stocków, na forum C. czytałem kiedyś niezły wątek z poradami kobiety, która żyje ze stockowych fotek.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Markus napisał/a:
ps. Alkos dzięki za słowa otuchy...:-)
ech Markus, mi na przyklad te zdjecia sie podobaja. Ta gora z ktorej sie wysmiewam nawet bardzo. Ale ty pytasz sie o zdjecia na stocka. Nie odpowiedziales mi na pytanie, kto i dlaczego mialby je kupic? W miedzyczasie przyszedl mi jeszcze do glowy wydawca przewodnika, ale takie rzeczy wydaje sie raz na kilka lat. Robisz dobre zdjecia, na ktore niestety nie ma popytu.

Jesli ja mialbym kiedys zarabiac na zdjeciach, to chcialbym pojsc na calosc, tak jak niektorzy bohaterowie ostatniego odcinka "Genius of photography" - max dwa zdjecia rocznie, kazde minimum milion :-P . Tak jak zdjecie "99 cents", ktore poszlo na aukcji za 2,4 mln dolarow.


Andreas Gursky, 99 cents

pozdrawiam

dz.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
O.O
2,4mln?
Nie znam się, więc proszę o uświadomienie, co jest tak cennego w tych fotografiach? Kadr? Kolory? Dobrze wyglądają jako tło artykułów w czasopismach? Cokolwiek?

Zgłupiałem...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
thrackan napisał/a:
2,4mln?
Nie znam się, więc proszę o uświadomienie, co jest tak cennego w tych fotografiach? Kadr? Kolory? Dobrze wyglądają jako tło artykułów w czasopismach? Cokolwiek?

Zgłupiałem...


Jeśli zadajesz takie pytania, nie stać cię.


:-P
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
dan napisał/a:
No nie bardzo :-) Opakowania sa projektowane od podstaw.

To zależy ile klient ma na to pieniędzy, albo ile chce wydać. Miałem "przyjemność" brać udział w projektowaniu opakowań dla Oetkera (jakieś jogurty sezonowe - zimowe, letnie etc.) i zdjęcia pochodziły właśnie ze stocka, tudzież robiliśmy je we własnym zakresie (bo np. migdałek leżał nie tak jak trzeba). Było to po prostu tańsze niż profesjonalna sesja, a technologia druku i tak "wycinała" wszelkie niedociągnięcia w oświetleniu i naszych umiejętnościach.
Także reguł nie ma ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Przynajmniej oglądalność mi podbiliście :-)
Zastanowię się co przeciętnie znajduje się w gazetach i na opakowaniach i może pójdę w tym kierunku....
Chociaż robienie zdjęć truskawkom, jakoś mnie nie pasjonuje :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach