karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Kosmo napisał/a:
już wrzucam sample


Gdzie, gdzie one są?
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Kosmo napisał/a:
już wrzucam sample

pod warunkiem, że nie będziecie krytykować kadrów.. :-P

OK. Warunek przyjęty, wrzucaj
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Wczoraj coś mi serwer fiksował i nie wyświatlały się katalogi, więc nie mogłem załadować, oto fotki/sample:

(1)


(2)


(3)


(4)


Nie wyostrzałem ich po zmniejszeniu, flow taki: skan na automacie, jako pozytyw, zmniejszenie do 700 px na długim boku, zapis jako jpg nieco poniżek 200kb /96dpi.

[ Dodano: 2009-08-15, 11:19 ]
No i mi trochę nieostro wyglądają po załadowaniu na serwer, ale u mnie jest ok, ostro, nie wspominając o slajdzie samym w sobie, który wygląda rewelacyjnie.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
dzerry napisał/a:
a czym sie ta ikonta rozni od moskwy?


Konstrukcyjnie to w zasadzie niczym. Ale z całą pewnością najwyższy z modeli Moskwy miał obiektyw (Industar 105 mm) sporo lepszy do koloru niż Tessary z Super Ikonty, bo miał już kilka przyzwoitych powłok.
Największą wadą konstrukcji tych aparatów jest dość szybko "rozjeżdżająca się" równoległość płaszczyzny obrazu obiektywu i płaszczyzny filmu, przy ogniskowej 105 mm objawia się to szybkim spadkiem (przesunięciem) ostrości względem środka kadru. Ale można czasem trafić na dobry, niezuzyty egzemplarz, podobno powtórne justowanie jest niezwykle kłopotliwe. Właśnie Plaubel Makiny poczynając od pierwszego modelu z lat 30 mają zupełnie inny, bardzo precyzyjny i stabilny system wysuwania obiektywwu.

[ Dodano: 2009-08-15, 11:34 ]
Kosmo napisał/a:
nie wspominając o slajdzie samym w sobie, który wygląda rewelacyjnie.

a co to za rejon geograficzny ???
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Yeti napisał/a:
a co to za rejon geograficzny ???

zdjęcia na Krymie robione
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Kosmo napisał/a:
zdjęcia na Krymie robione

Tak podejrzewałem, właśnie do takich krajobrazów to Super Ikonty / Moskwy mogą być dość użyteczne, bo ich słabe możliwości kadrowania akurat mniej przeszkadzają. Z tak małego i mocno skompresowanego obrazka nie można ocenić obiektywu, ale chyba masz niezły egzemplarz.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Yeti napisał/a:
Z tak małego i mocno skompresowanego obrazka nie można ocenić obiektywu, .

też tak mi się wydaje, w dodatku mam nowy skaner i nie wiem jak ustawienia dopieścić
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Moskwę pięć można samemu justować i wyrównywać płaszczyznę . Jest to stosunkowo mało skomplikowane (robiłem to kilka razy) . Moskwy dwa lub pierwsza wersja Moskwy 4 to niestety nagminny problem dalmierza ale tak jak i we fedach da się spokojnie tym ostrzyć . A nie wspominamy tutaj o Erconach z dołożonym dalmierzem . To wprawdzie powłoki takie sobie ale cena 100 złotych za aparat i 20 za dalmierz jest zachęcajaca . Posiadam dwie Ercony 2 z Tessarem 105/3,5 i Erconę dwa z Nowonarem 110/4,5 , Erconę jeden z takim samym Nowonarem i starszą jedynkę z Nowarem 110/4,5 . Tesar jednak to Tessar legenda i piekno zarazem . Na szrotach w Sandomierzu za dwieście złotych handlarz dwa tygodnie temu chciał za Super Ikontę z Tessarem 200zł byłem wściekły że pojechałem pół godziny wcześniej (byłaby moja) . Zeiss to wspaniała firma
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Kosmo napisał/a:
nie wspominając o slajdzie samym w sobie, który wygląda rewelacyjnie.


w takiej wielkości skan i do tego ta proporcja - wygląda jak z cyfrówki po prostu ;-)

Ale slajdy w ręku są przecudowne, aż się skanować nie chce co nie ? :-P

(btw jaki nowy skaner masz? zmieniłeś V500 na coś innego? )
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
guerilla napisał/a:
Ale slajdy w ręku są przecudowne, aż się skanować nie chce co nie ?

No dokładnie, na skanie tak płasko jakoś.. Może to jeszcze mój brak obycia, bo ja skanowałem zawsze BW dotychczas, kolor okazjonalnie.

guerilla napisał/a:
(btw jaki nowy skaner masz? zmieniłeś V500 na coś innego? )

V700.. :-)

[ Dodano: 2009-08-17, 03:54 ]
pawel1967 napisał/a:
Posiadam dwie Ercony 2 z Tessarem 105/3,5

no właśnie chyba taką posiadam - przejrzałem foty na sieci
tylko mój jest Tessaar T*, a tam na fotkach jest Novar - czym się różnią?
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Novar to tryplet co za tym idzie jego rozdzielczość nie jest tak wyrównana jak w czterosoczewkowym anastygmacie Tessara . Kolor powłok w późniejszym (Novonarze ) jest niesamowity . A tak naprawdę to odpowiednik industara 23 miękki obiektyw do pięknych portretów bardzo plasyczny
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
karma, a moze cos takiego:


zrodlo i info: http://arukucamera.net/Linhof220.html

Alez to musi miec genialny wizjer... Do szerszych portretow podobno cudo!
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Jak się ostrzy mieszkowcami, które nie mają dalmierzy? Takim czymś np.:

?
Albo takim:

?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Stachu, a) na oko b) zewnętrznym dalmierzem, mocowanym np. na stopkę lampy.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Stachu, Zaopatrz się w zwijaną miarę, będziesz jak filmowiec ;-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Wygodniejszy byłby dalmierz laserowy :-P . Tylko co z tego, że pomiar zrobi się dokładny jak obiektyw może być po tylu latach zdrowo rozjustowany.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Ten typ Voigtlandera ma tak zrobioną optykę że można ostrzyć na oko lub punkty które te aparaty posiadają .Naturalnie przy odpowiedniej też ustalonej przysłony . To filozofia tej firmy przed wojną i po niej . Ten górny ma dorobione sanki lampy błyskowej . Dopiero modele z dalmierzem posiadały optykę bodaj Heliar i inne podobne , które wymagały już użycia dalmierza tzn nie tolerowały lekkich błędów ustawienia ostrości i posiadały wysoką rozdzielczość . To tyczyło miechowców 6x9 Bessa , nie tych na zdjęciach 6x6

[ Dodano: 2009-10-04, 22:10 ]
Były też dodawane (dokupowane) osobno dalmierze Voigtlander i nie tylko
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Ten typ Voigtlandera ma tak zrobioną optykę że można ostrzyć na oko lub punkty które te aparaty posiadają .Naturalnie przy odpowiedniej też ustalonej przysłony . To filozofia tej firmy przed wojną i po niej . Ten górny ma dorobione sanki lampy błyskowej . Dopiero modele z dalmierzem posiadały optykę bodaj Heliar i inne podobne , które wymagały już użycia dalmierza tzn nie tolerowały lekkich błędów ustawienia ostrości i posiadały wysoką rozdzielczość . To tyczyło miechowców 6x9 Bessa , nie tych na zdjęciach 6x6


Paweł, mógłbyś napisać to powoli i po ludzku? Mało rozumiem.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
stare szkła były f11 lub f16 i łatwo się ostrzyło po rysuneczkach lub na oko. a jak się zrobiły jaśniejsze to już klops ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Po ludzku . W Voigtlanderze występowały szkła stosowane tylko do dalmierzowców 6x9 (Helomar 3,5/105 , Skopar ale o jasności 3,5 , i najlepszy Heliar 3,5/105) , to szkła bardzo dobre optycznie ale wymagajace precyzji w ustawianiu ostrości . Natomiast trzysoczewkowe Voigtary czy czterosoczewkowe Skopary jasności 4,5 były tak skonstruowane że błędy w ostrzeniu (delikatne nie były aż tak widoczne nawet w Voigtarze jasności 4,5). To coś jakby Industar 23 miękki i wybaczający będy , a Industar 24 ( w wersji niemieckiej Tessar 3,5/105 błędów nie wybaczał). Voigtlandery tego typu (amatorskiego ) posiadają dwa punkty ustawiania ostrości na oko dla przysłony 8 . Dlatego w założeniu każdy mógł nim robić zdjęcia - ostrzyć .Jeszcze trzeba pamiętać o niskiej czułości dawnych filmów norma to 25 asa . Przy takiej czułości i ogniskowej np 105mm potrzeba statywu , chyba że dzień jest słoneczny . Te na zdjęciach to Voigtlandery 6x6 czyli coś pośredniego , ale zasada podobna

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach