kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
SIGMA EF-530 DG SUPER i METZ 48 AF-1
Posiadam k100d


Mam dylemat między tą lampa SIGMA EF-530 DG SUPER a METZ 48 AF-1
albo inną lampe do 1200zł - nie więcej, jak już coś może być mniej,często robię zdjęcia portretowe,czasami wykonuję też ślubne plenery,bardziej zależy mi na świetle odbijanym od elementów otoczenia,czasami też od blendy, jeśli to pomoże w wyborze częsciej używam obiektywów na m42.

Dokładniej chciałbym się dowiedzieć czy opłaca się dopłacić te pare groszy do tej Sigmy czy jest dużo lepsza od Metza bo z tego co widzę z liczbą przewodnią nie ma takiej dużej różnicy a cena to 300 zł więcej za Sigme.

z góry dziękuje za przydatne odpowiedzi :-]
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Ogólnie zasada jet taka, że Sigmę kupuje się wtedy, gdy w sklepie nie ma Pentaxa ani Metza :-)

A tak poważnie, to czasem pojawiają się komentarze użytkowników odnośnie nie do końca poprawnej współpracy lamp Sigm z p-ttl. Z drugiej strony jest też sporo użytkowników, którzy sobie te lampy chwalą. Ja jestem trochę zrażony, bo o mało co nie kupiłem egzemplarza fatalnie prześwietlającego przy zdjęciach na wprost, za to niedoświetlającego przy odbiciu od ściany....

Nie słyszałem, by ktoś narzekał na tego Metza.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
kabu, 300zł przeznacz na coś do poprawienia błysku ze stajni LumiQuest i jeszcze ci zostanie na filtry korekcyjne i efektowe Lee albo Rosco. Będziesz miał w pełni wyposażoną lampę.
 
Peterka  Dołączył: 01 Paź 2008
Albo poluj na używanego FGZ-540...Chociaż ja też jestem na etapie kupna lampki i zdecydowałem się na Metza, a różnicę w cenie przeznaczę na poczet nowego szkła :mrgreen: .

Pozdrawiam
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kabu napisał/a:
częsciej używam obiektywów na m42
Więc dobrze by było, gdyby lampa posiadała automatykę własną (chyba, że zadowala cię manualne sterowanie lampą), niestety ani mniejszy metz, ani sigma własnej automatyki nie posiadają
 

kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
Co do manualnych spraw to jestem przyzwyczajony, widzę że dużo ludzi chwali tego Metza - więc przy najbliższym przypływie gotówki zdecyduję się na ten tańszy zakup a co do tych filtrów to totalnie brak mi wiadomości :-] Chciałbym jeszcze zakupić radiowy-przekaznik tak żeby lampę podpiąć na statyw i strzelać zdjęcia odbijając od parasola,można coś takiego dostać w rozsądnej cenie?

dzięki wielkie za odpowiedzi :-B
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Nie musisz kupować radiówki. Lampę można wyzwolić bezprzewodowo za pomocą błysku wbudowanej lampy. Błysk nie wpływa na ekspozycję. W lampie ustawia się tryb SL a w aparacie tryb błysku na "tryb bezprzewodowy".

Filtry korekcyjne służą do zmiany barwy światła lampy. Przykład. Zdjęcie w pomieszczeniu oświetlonym światłem żarowym. Lampa oraz światło żarowe mają inną barwę - kolejno niebieski i żółty. Robiąc komuś portret bez filtra doprowadzisz do tego, że tło będzie żółte (przy balansie bieli na lampę błyskową). Zakładając filtr CTO oraz wybierając balans bieli na światło żarowe sprawisz, że twoje źródło światła będzie identyczne z tym w pomieszczeniu.

Do korekcji światła lampy w oświetleniu fluorescencyjnego służy PlusGreen.

Istnieją też filtry szare do redukcji mocy lampy o dany stopień EV.

Są setki innych tego typu filtrów mniej lub bardziej potrzebnych.

Kolejną kategorią są filtry efektowne. Ich zadaniem jest zabarwianie np. tła w studiu na jeden z dowolnych kolorów.
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
Crow napisał/a:
w aparacie tryb błysku na "tryb bezprzewodowy".
zdaje się że k100d nie ma trybu bezprzewodowego a może się mylę ?
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
A tego to ja nie wiem. Ikonka ma kształt pioruna z literą W.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
adapter napisał/a:
zdaje się że k100d nie ma trybu bezprzewodowego
niestety nie ma :-( - to był jeden z powodów mojej przesiadki na K200D
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Ale właściwie, jeśli używasz obiektywów na M42 i jesteś przyzwyczajony do ustawień manualnych, to po co wydawać tyle kasy? Trzeba jaką starszą lampę kupić, tudzież niesystemową. Albo jakąś z automatyką własną, jest trochę używanych metzów i nie tylko w dobrych cenach. Potrzebujesz flasha z możliwością zmniejszenia mocy błysku i obracaną główką, kupisz którąś z powyższych i zapłacisz za mnóstwo bajerów, których nie będziesz używał.
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
Crow napisał/a:
A tego to ja nie wiem. Ikonka ma kształt pioruna z literą W.

W menu w k100d ? Nie zauważyłem.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Opisałem ikonę z menu k20 nie wiem czy takowa jest w innych modelach.
 
Peterka  Dołączył: 01 Paź 2008
Zawsze, jak podepnie jakieś szkło z afałem, będzie mógł korzystać z tych bajerów ;-)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Peterka, wystarczy, że podepnie szkło z A. Zwracam jednak uwagę, że jeśli
kabu napisał/a:
częsciej używam obiektywów na m42,
to warto się zastanowić, czy te bajery będą wystarczająco często używane, żeby tyle za nie płacić. Jasne? Nie odradzam kupna super lampiszcza, jeno myślę po poznańsku. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lampę z automatyką własną można kupić za kilkadziesiąt złoty (dobrze jakby miała jeszcze podział mocy błysku) i do pracy ze szkłami bez styków wystarczy.

Oczywiście trzeba pamiętać o napięciu na stopce do 10V.
 

kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
Raczej tu myślę przyszłościowo,niedługo wymiana obiektywów m42 na jakieś 2 jasne szkła z af :-]
 
Peterka  Dołączył: 01 Paź 2008
No to Metz :)
 

kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
Teraz uzgodniłem z kobietką, że można wziąć coś lepszego czyli Metza 58. Szczerzę powiedziawszy mam trochę sprzętu,ale ostatnio zbiera się tego dużo ale wszyskiego z taniej półki, chciałbym się pozbyć tego całego motłochu w torbie i mieć już 2-3 dobre szkła i oczywiście lampę o której za rok nie myślałbym żeby wymienić. Napiszcie mi czy jest odczuwalna róźnica między Metzem 48 a tym droższym 58 czy po prostu opłaca się dopłacić te kilka stówek i wpieprzać przez miesiąc chleb popijając wodą,ale poźniej nie żałować :)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
kabu krótka odpowiedź brzmi: opłaca się dopłacić :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach