Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
[obiektyw] 50mm f1,4 i olbrzymie problemy z front focusem pr
Witajcie ,zauważylismy z Fafniakiem iż jego pentaxowe 50f1,4 ma duze problemy z ff, jest to problem nie tylko na jego korpusie , pożyczyłem sobie to szkiełko od niego i zauważyłem ze ten problem pojawia sie na wszystkich korpusach k10 d. Moja prosba jest taka , ażeby użytkownicy tego szkła zrobili testy czy przy przysłonie f1,4 , i napisanie czy problem pojawia sie u was takze....
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
... a czy oby nie jest to problem samego obiektywu Fafniaka.
Jak K10D sprawdza się z innym jasnymi obiektywami?
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
asus , fafniak razem ze mna przetestowal kilka korpusów a jego jest idealny, z 50 mm f1,7 dziala jak zyletka .... co do 1,4 testowany na ok 14 korpusach :( cos nie tak .... a nie jest to wina samego szkiełka
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Moj FA 50/1.4 na przeslonie 1.4 dziala w punkt, o tyle o ile mozna tak powiedziec bez uzywania statywu i prawdziwego focus-chart. Podobnie nie zauwazylem problemow z Limitedami, a korzystam glownie z tak plytkiej GO jak to mozliwe, czesto przy swietle zarowym. Moze w weekend jeszcze potestuje przy swietle slonecznym, jak mi rodzina pozwoli (bede mial statyw).

Jezeli chodzi o Fafniaka, to hm... u niego FF jest solidny nie tylko na 50tce, ale rowniez na 70-210 :-/

[ Dodano: 2007-01-22, 13:57 ]
Piotr Sawicki, jezeli moge cos zasugerowac - skoro juz testujecie w hurtowni, to moze rozpakujesz jeden DA 70/2.4 do tego celu ? Powinien byc najbardziej wiarygodny - nie dosyc ze Ltd to jeszcze specjalnie pod cyfrowke i odpowiednio "dlugi" zeby bylo co ogladac. No i jeszcze sugeruje aby FF/BF rzedu 2mm na odleglosci metra sie nie przejmowac, naprawde wydaje mi sie ze mechanizm AF nie ma az takiej dokladnosci.
 

Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
:-D :-D oj Fafniak ma juz nowe body od świetego mikołaja wiec .... przy 70-210 trafia w punkt i z innymi szkiełkami chodzi jak zły tylko ta nieszczesna 50f1,4
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Piotr Sawicki napisał/a:
:-D :-D oj Fafniak ma juz nowe body od świetego mikołaja wiec .... przy 70-210 trafia w punkt i z innymi szkiełkami chodzi jak zły tylko ta nieszczesna 50f1,4

Piotrze, a podpinałeś fafniakowe 50/1,4 do jakiegoś K100D?
 

Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
 
Piotrek w sumie to nie i wezme to sprawdze bo na to nie wpadłem , wtedy bedzie wiadomo czy to wina szkiełka

[ Dodano: 2007-01-22, 17:26 ]
to jest test na ff z 18-55 pentaxowym szkłem . sam nie wiem o co chodzi ...
 
tx77  Dołączył: 17 Sty 2007
Mam nadzieje, ze jak tylko ceny k10 trosze jeszcze spadna, to tez bede mogl tak powybierac jakis najlepszy egzemplarz jak Fafniak ;-)

Pozdrawiam
Tomek
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Uważam, że problemy z 50/1.4 wynikają zarówno z winy korpusu, jak i szkła. Myślę, że duża aberracja 50-tki przy otwartej przysłonie zaburza pracę nadwrażliwego na CA systemu AF K10-tki, nawet w przypadku całkowicie sprawnych korpusów i to jak działają w dużej mierze zależy od konkretnego egzemplarza 50-tki. Nieprzypadkowo jest to szkło, z którym najczęściej stwierdza się FF - te 1/2 przysłony w porównaniu do 50/1.7 nie robi przecież aż takiej różnicy w DOF. Jeżeli masz ciut gorszy egzemplarz szkła, to mimo, że działał bezproblemowo ze starszymi Pentaxami, może nie działać prawidłowo z K10D. Niektóre 50/1.4 (jak 2 moje egzemplarze) działają na granicy możliwości systemu AF K10D i wtedy występują problemy w zależności od rodzaju oświetlenia i stanu naładowania baterii, czy nawet nawroty FF bez uzasadnionej przyczyny. Jeżeli aparat nie ma problemów z innymi, mniej aberrującymi jasnymi szkłami, wina leży po stronie szkła. Tak tłumaczę sobie to zjawisko na dzień dzisiejszy...
 

Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
 
"Mam nadzieje, ze jak tylko ceny k10 trosze jeszcze spadna, to tez bede mogl tak powybierac jakis najlepszy egzemplarz jak Fafniak " nie kazdy ma tak dobrze......

A co do cen k10 nie nalezy spodziewac sie obnizki cen :) :mrgreen:

Co do Fafniaka to musi miec niezłe chody w Laponi , moze zna Rudolfa ,renifera mikołaja ... który go znim poznał.... :mrgreen: :mrgreen:
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Piotr Sawicki napisał/a:

A co do cen k10 nie nalezy spodziewac się obnizki cen :)


BTW
Siedzisz w branzy foto... powiedz mi - to prawda, ze Canon (a za nim pewnie nikon, pentax itd) maja podniesc ceny o 8-10% ? Slyszalem taka informacje w jakims sklepie foto (oczywiscie potraktowalem jako ścieme), ale jakis czas potem gdzie indziej tez taka informacje uslyszalem... Prawda to ? Czy raczej blef sprzedawcow?
 

Piotr Sawicki  Dołączył: 21 Gru 2006
:-( Z przykroscią potwierdzam tą informacje , takze musze powiedziec że i ze strony olympusa i sonego , padły takie stwierdzenia , co do pentaxa dzisiaj rozmawiałem ale nie udało mi sie wyciagnać tej informacji , nie wiem dokońca czym jest podyktowana owa podwyżka cen na rynku ale od dawna sie szykowała.
Smutne ale prawdziwe...
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Piotr Sawicki napisał/a:
:-( Z przykroscią potwierdzam tą informacje , takze musze powiedziec że i ze strony olympusa i sonego , padły takie stwierdzenia , co do pentaxa dzisiaj rozmawiałem ale nie udało mi się wyciagnać tej informacji , nie wiem dokońca czym jest podyktowana owa podwyżka cen na rynku ale od dawna się szykowała.
Smutne ale prawdziwe...


No, ale tak patrzac na puszki w segmencie amatorskich DSLRów to zarowno: Canon 400D, Nikon D80 i Pentax K10D to jakby nie bylo dosc nowe aparaty i muszą taniec z racji tego, ze przestana byc nowosciami.... Nie wyobrazam sobie, zeby nagle ceny tych puszek zaczely isc w gore.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pxm napisał/a:
Piotr Sawicki napisał/a:
:-( Z przykroscią potwierdzam tą informacje , takze musze powiedziec że i ze strony olympusa i sonego , padły takie stwierdzenia , co do pentaxa dzisiaj rozmawiałem ale nie udało mi się wyciagnać tej informacji , nie wiem dokońca czym jest podyktowana owa podwyżka cen na rynku ale od dawna się szykowała.
Smutne ale prawdziwe...


No, ale tak patrzac na puszki w segmencie amatorskich DSLRów to zarowno: Canon 400D, Nikon D80 i Pentax K10D to jakby nie bylo dosc nowe aparaty i muszą taniec z racji tego, ze przestana byc nowosciami.... Nie wyobrazam sobie, zeby nagle ceny tych puszek zaczely isc w gore.

Ze strony Pentaxa ma to być podwyżka cen akcesoriów (zwłaszcza tych mniej popularnych) i być może szkieł (to raczej spekulacje użytkowników)... Tyle można się się dowiedzieć z wypowiedzi Pentaxa w tej sprawie. Twierdzą, że nie są w stanie trzymać cen na niskim poziomie, bo wzrosły koszty produkcji, a jednoczesnie nie chcą wycofywać pewnych produktów, bo bez nich system byłby niekompletny. Część mniej popularnych akcesoriów bedzie dostępna wyłącznie na specjalne zamówienie. Czyli w zasadzie bez zmian...:)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
Czyli w zasadzie bez zmian
;-) no rzeczywiście. Ale Limitedy to wolę sobie skompletować teraz. A w zasadzie, to już skompletowałem ... :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Bronek napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Czyli w zasadzie bez zmian
;-) no rzeczywiście. Ale Limitedy to wolę sobie skompletować teraz. A w zasadzie, to już skompletowałem ... :mrgreen:

Też tak sobie pomyślałem i czekam aż pojawi się jakaś 31 Ltd na horyzoncie... 77 Ltd tez mi się marzy, ale z drugiej strony czaję się również na te dwa nowe zoomy i FGZ-540... No i jeszcze matówka Katz Eye... Obawiam się, że mój budżet może tego nie wytrzymać, nawet mimo sporych rabatów...:)
Tak apropos, używa ktoś może FA35/2.0? Jestem ciekawy Waszej opinii o tym szkle?
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Tak apropos, używa ktoś może FA35/2.0? Jestem ciekawy Waszej opinii o tym szkle?

Używać - nie używam, bo go nie mam :evil: Miałem jedynie okazję pobawić się nim przez parę chwil i od tamtego czasu choruję na nie. Problemem jest zakończona chyba produkcja. Jestem jednak niepoprawnym optymistą, że w końcu uda mi się upolować ten obiektyw.
Wracając do możliwości tego szkła - napiszę tylko tyle, że ostre jak żyleta praktycznie od pełnej dziury...

Pozdrówka
Marucha
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
le Limitedy to wolę sobie skompletować teraz. A w zasadzie, to już skompletowałem ... :mrgreen:
czy o czymś nie wiemy :?: Masz 43 :?:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
jaad75 napisał/a:
Tak apropos, używa ktoś może FA35/2.0? Jestem ciekawy Waszej opinii o tym szkle?


Uzywam drugiego juz egzemplarza (dzieki Piter:-P) bo kiedys juz je mialem ibaaaardzo lubilem - szklo bajeczne a w stosunku cena/jakosc nie do pobicia... No i szpanerska oslonka...;-)

Pzdr
Spinner

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach