Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Kalibrator Spyder 3 Pro.
Chciałbym zakupić kalibrator Spyder 3 Pro. Z tego co wiem instrukcja jest w języku angielskim... Mam pytanie czy orientujecie się czy występuje także w jęz.polskim? Czy jeśli kiepsko znam angielski poradzę sobie z instalacją? :shock:
 

DarekK  Dołączył: 05 Lut 2008
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
DarekK napisał/a:
Pomoc:

http://spyder.datacolor.com/learn_videos.php


Dzięki ale nie widzę tu odnośnika do Spyder 3 Pro... Chyba że to to samo co Elite?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michal Sosnicki napisał/a:
Dzięki ale nie widzę tu odnośnika do Spyder 3 Pro... Chyba że to to samo co Elite?
To nie to samo, różnią się funkcjami w oprogramowaniu.

Tu są róznice.
http://spyder.datacolor.com/s3compare.php

Jakbyś miał jakieś problemy (tłumaczeniowe) z softem do Spydera3 - pisz na forum, pomogę.
 

DarekK  Dołączył: 05 Lut 2008
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
A nie lepiej kupic bez pro ? roznia sie tylko softem jesli wiesz co mam na mysli ;-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
espresso napisał/a:
Zwróć jeszcze uwagę na Eye One Display 2 :->

Spyder3 ponoć bardziej wypaśny jest - ma więcej czujników i jest dokładniejszy (szczególnie w porównaniu z poprzednią generacją Spyderów, które leżą i kwiczą).
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
espresso napisał/a:
Eizo wspiera Eye One. Być może coś z tego wynika.

Na pewno m.in. to, że gdy zaczęło wspierać, to Spydery tylko leżały i kwiczały. Teraz S3 radzi sobie czasami podobno lepiej od i1display2. Ale i tak nastawiałbym się na ColorMunki, czyli spektrofotometr, który nie dość, że dokładniejszy profil monitora zrobi, to jeszcze pomoże oprofilować drukarkę.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
To ja tylko chciałem dodać, że pytałem ostatnio o kalibrator pewnego forumowego użyszkodnika (jeśli będzie chciał to się ujawni :-P ), który zawodowo zajmuje się mówiąc krótko, ogólnie i węzełkowato obróbką graficzną (znając jego to pewnie obróbką skrawaniem również) i powiedział mi, że sam ma śjakiś tańszy z nazwą na samo h i że wystarczy - ważne, żeby był a jaki to już sprawa mniej istotna.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
espresso napisał/a:
tylko do przęcietnej plujki nie ma sensu, ponad przeciętnej też chyba jeszcze nie...

Jeśli chcesz drukować na jakimś niestandardowym papierze przy użyciu niestandardowych atramentów, a dla takiego zestawu nie ma dostępnego profilu, to bez kalibracji będzie kiepsko. Było o tym sporo w wątkach dotyczących drukarek.

sołtys napisał/a:
powiedział mi, że sam ma śjakiś tańszy z nazwą na samo h i że wystarczy - ważne, żeby był a jaki to już sprawa mniej istotna

Pewnie huey pantone? Wiesz, sołtys, równie dobrze można powiedzieć, że do fotografowania wystarczy zoom w okolicach 18-50. Ważne, żeby był - jaki, to już sprawa mniej istotna ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
rjan napisał/a:
równie dobrze można powiedzieć, że do fotografowania wystarczy zoom w okolicach 18-50. Ważne, żeby był - jaki, to już sprawa mniej istotna

Nie porównywałbym jednego i drugiego. Pytanie brzmi - co chcemy uzyskać kalibrując monitor a co chcemy uzyskać stosując taki a taki zoom. Pytanie drugie brzmi co uzyskujemy. Oczywiście niestety wypowiadam się na podstawie tego co usłyszałem i poczytałem od bardziej doświadczonych, więc nie piszę tego jak wyrocznię wszystkiego, ale tak jak ze wszystkim - jedni napiszą, żeby kupić kita, inni żeby koniecznie ze światłem 2.8 itd. itd. itd. Wszystko zależy od potrzeb. Mimo wszystko widzę jednak większą korzyść z zamiany kita na jakiś lepszy obiektyw (bo np. światło 2.8 pozwoli mi na więcej - nie będę się rozwijał - wiadomo o co chodzi) niż zakup droższego kalibratora zamiast tańszego (piszę o tych dostępnych obecnie na rynku).

Tak droższy jak i tańszy kalibrator umożliwi mi prawidłowe oprofilowanie monitora (zakładając, że operator nie popełni błędów). Ten droższy zapewne da mi więcej parametrów do kontroli tylko czy są mi one potrzebne? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy, bo to zależy od indywidualnych potrzeb i ewentualnie wiedzy i umiejętności co dadzą zmiany konkretnych parametrów. Jeśli komuś potrzeba - niech kupi droższy, ale nie da się zaprzeczyć, że również tańszym można monitor prawidłowo oprofilować.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
sołtys napisał/a:
Tak droższy jak i tańszy kalibrator umożliwi mi prawidłowe oprofilowanie monitora (zakładając, że operator nie popełni błędów).

Problem jednak w tym, że często tanie kalibratory dają niezbyt dokładne profile a efekty ich działania mogą być różne za każdym razem. Lepszy kalibrator pozwoli Ci na uzyskanie lepszych efektów (analogicznie jak lepsza ostrość lepszego szkła) a do tego może być bardziej uniwersalny - pozwoli np. oprofilować drukarkę. Podobnie zoom 2.8, który na 50mm da Ci więcej możliwości niż kit - np. zrobić portret z małą GO, czy lepiej doświetlić scenę przy użyciu lampy.

Jeśli ktoś ma taką możliwość, to IMHO lepiej dozbierać do Spyder3, i1display2, czy ColorMunki, niż zadowalać się spyder2express, czy huey. Jeśli nie, to trudno - lepszy taki kalibrator niż żaden. Dobrze jednak taką decyzję podejmować świadomie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
rjan napisał/a:
Jeśli nie, to trudno - lepszy taki kalibrator niż żaden. Dobrze jednak taką decyzję podejmować świadomie.

I dokładnie w takim właśnie kontekście pisałem wszystko powyżej. :-D :-B
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
sołtys napisał/a:
pewnego forumowego użyszkodnika [...], który zawodowo zajmuje się mówiąc krótko, ogólnie i węzełkowato obróbką graficzną (znając jego to pewnie obróbką skrawaniem również)

Jak napisałeś o tej obróbce skrawaniem, to od razu było wiadomo o kogo chodzi. :-P
 
jarules  Dołączył: 09 Lis 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jakbyś miał jakieś problemy (tłumaczeniowe) z softem do Spydera3 - pisz na forum, pomogę.


To ja chętnie skorzystam.
Mam problem ze wstępnym ustawieniem kontrastu i jasności-po resecie monitora (SUN na Trynitronie)jasność u mnie=30 a kontrast=100. W czasie kalibracji na etapie gdzie ustawiamy jasność i kontrast to pomijając wartości skrajne zawsze jestem w stanie rozróżnić jasne i ciemne prostokąty-te małe też.
Wpływa to oczywiście na wynik kalibracji. Jak to ustawić?
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
rjan napisał/a:
espresso napisał/a:
Zwróć jeszcze uwagę na Eye One Display 2 :->

Spyder3 ponoć bardziej wypaśny jest - ma więcej czujników i jest dokładniejszy
Trafiłem na test porównujący oba kalibratory:link do testu
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Taki sobie ten test. Bez jakiegoś referencyjnego sprzętu, to co można powiedzieć o tych wynikach? Poza tym Spyder3 powinien być porównywany w wersji Elite - podobny przedział cenowy jak i1display2.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
rjan napisał/a:
Ale i tak nastawiałbym się na ColorMunki, czyli spektrofotometr, który nie dość, że dokładniejszy profil monitora zrobi, to jeszcze pomoże oprofilować drukarkę.

Ja się właśnie do niego przymierzam (ostatnio potaniała wersja Photo) :-) Bawiłem się nim chwilę (oraz Eye One). Poza tym, że to spekrofotometr, to ma dołączany kapitalny soft. Wg specjalisty zajmującego się na codzień kalibracją urządzeń (byłem na szkoleniu), to jakością generowanych profili śmiało konkuruje ze sprzętem o rząd wielkości droższym.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
andrusz napisał/a:
rjan napisał/a:
Ale i tak nastawiałbym się na ColorMunki, czyli spektrofotometr, który nie dość, że dokładniejszy profil monitora zrobi, to jeszcze pomoże oprofilować drukarkę.

Ja się właśnie do niego przymierzam

Kupuj, kupuj! A następnie wpadnij w odwiedziny do Krakowa :mrgreen:

BTW. poza softem, masz jakieś porównanie między CM i i1 co do profili, które za ich pomocą można uzyskać?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
rjan jak kupię, to się pochwalę ;-)

Profile raczej się nie różnią. Za to podobno te ze Spydera są ciut inne i o ile kalibrujesz monitor i drukarkę Spyderem, to jest ok. Ale jak monitor Spyderem, a drukarkę innym kalibratorem, to kolory nie do końca będą zgodne. Z ColorMunki czy EyeOne nie ma tego problemu. Oczywiście w swojej cenie Spyder 3 jest bardzo dobry.

A oto, co mi napisał specjalista odnośnie porównania zestawu: 1. ColorMunki Photo, 2. EZColor + EyeOne Display - oba zestawy mają podobną cenę:

Cytat
EZ Color + EyeOne Display 2 to także niezłe rozwiązanie ale profil drukarkowy zdecydowanie lepiej wyjdzie przy pomocy spektrofotometru. A do EZ Color potrzebny jest dowolny skaner płaski, który pełni rolę urządzenia pomiarowego. Skaner to jednak nie spektrofotometr jak to jest w przypadku ColorMunki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach