chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
Raw - pierwsze pytanie początkującego
Może was to wkurzy, ale pytanie jest proste. CZYM OBRABIAĆ RAWY Z K10D?
Do Canona uzywalem Capture One, ale nie widzi mi plikow z K10D (ani pentaxowych, ani adobeowych).
1. Czy jakas wersja Capture One obrabia juz rawy z K10D?
2. Jaki jest fajny program do obrobki rawow z K10D ? Co polecacie?
Przeczytalem wiekszosc watkow z LightRooma i tam wymienia sie wiele programow, ale w sumie zadnych konkretow dla poczatkujacego.
3. Moglby ktos zrobic takie mini zestawienie np.
1. Nazwa 2. Cena (darmowy / cena mniej-wiecej), makxymalnie 2 zdania na temat funkcji)
Pewnie i tak przejrze pare programow, ale nie wiem od czego zaczac !!!
Pomóżcie droga społeczności
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
PPL, Bibble Pro , Silkypix 3 . Sam osobiście używam PPL i Silkypix.

PPL otrzymujesz na płycie. Działa na silniku Silkypix.
Silkypix można kupic pełną wersję za 116000 jenów ( w przeliczeniu 405-410 zł)
Bibble Pro kosztuje chyba ok 129 $. Miałem kiedyś wersje 30 dniową, ale dziwnie działała.
Wszystkie obsługują Pentaxy. Silkypix i Bibble Pro także niektóre Samsungi w tym GX 10.
Najlepiej sobie ściągnij wersje trialowe i pobaw się.

[ Dodano: 22-01-07, 21:10 ]
chomik napisał/a:
Czy jakas wersja Capture One obrabia juz rawy z K10D?
Miałem kiedyś C1, ale nie potrafił dobrze odwzorować kolorów z Pentaxów. Dałem sobie spokój. Ale podobno z Canonem chodzi bardzo dobrze.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
ppl - pentax photo laboratory???
mi capture one nie widzi w ogole rawow z K10D
udalo sie komus otworzy rawa z K10D w capture one?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
chomik napisał/a:
ppl - pentax photo laboratory???
Tak
chomik napisał/a:
udalo się komus otworzy rawa z K10D w capture one?

Zobacz tutaj Capture One. W wykazie nie ma nawet K100D.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
no wlasnie ale piszesz ze kiedys miales... i w stopce masz k10d / k100d wiec wnioskuje ze rawy z nich wlasnie obrabiales... czy sie myle... ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
chomik napisał/a:
wiec wnioskuje ze rawy z nich wlasnie obrabiales... czy się myle... ?
Obrabiałem, ale z DS-a.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Capture One nie obsługuje plików DNG :?: :shock: :evil: To niemożliwe, przecież oni mierzą na rynek MF :!: :shock:
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
MF - sie znaczy sredni format? (poczatkujacy jestem - nie uzywac skrotow !!!)

[ Dodano: 2007-01-22, 22:13 ]
1. I bible pro i sylkypix w takich samych cenach (129 usd mniejwiecej tyle samo ile 128000 jenow)... Co byscie polecili z tych dwoch do zakupu? Jakie sa wasze doswiadczenia?

2. sa jakies darmowe aplikacje w miare sensowne?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
2. sa jakies darmowe aplikacje w miare sensowne?

Jest Gimp z pluginem UFraw. No i jest przecież PPL, który już masz, on chyba nie jest taki zły :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Według moich doświadczeń zarówno Bibble Pro, jaki SilkyPix 3 nie mają problemów z kolorami z Pentaksa. Obsługa SilyPix jest nieco (przynajmniej na początku) nieintuicyjna - mam tu na mysli obsługę kontrastu / jasności / gammy. Najlepiej zainstaluj sobie oba w wersji 30 -dniowej i poużywaj. Bibble jest tak jakby łatwiejszy do zrozumienia z biegu. Jest do tego wyraźnie szybszy od SP. Gdybym musiał wybierać, to kupiłbym oba ;-) Dlatego mam co innego :mrgreen:

Odnośnie cen:
SilkyPix 3 kosztuje 16000 jenów. Upgrade z 2: 12800 jenów.
Bibble Lite: $ 69 , Bibble Pro: $ 129.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
zdradzisz czego uzywasz (zupelnie innego)?
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
jest jeszcze adobe lightroom. do pobrania (jeszcze) za darmo z np. labs.adobe.com
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A ja się podepnę i zapytam: na PSa wydawać kupy kasy mi się nie widzi i go nie kupię, więc czy Elements może stanowić sensowną alternatywę? Czy jednak darmowy GIMP będzie najlepszą alternatywą? Czy może coś jeszcze innego, żeby na fotoszopie oszczędzić?
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
jakos wygodniej pracuje mi sie w silkypix niz w bibble (chociaz bylem ministrantem)... Ale czy ja dobrze widze, ze silkypix nie ma odszumiania, w przeciwienstwie do bibble (ktora ma bardzo fajnego noise ninja wbudowanego). ?
Czy odszumienie po wywolaniu rawa (juz na tiffie) da gorsze wyniki, niz odszumianie zaraz w czasie obrobki rawa?
Albo jak gdzies tego odszumiania w silkypix nie widzę?

Ja dopiero wybaduje obydwa, ale ktos pewnie ich uzywal juz od dluzszego czasu. Moglby ktos wypisac pare funkcji ktore są w jednym a nie ma w drugim. Takich istonych?
np.
W silky jest odszumianie, w Bibble nie ma

(chodzi o to ze mam pewna kwote do wydania na soft, ale to musi byc szybko zalatwione, i musze na dniach podjac decyzje. Przeboleje te 400-500zl, wiec ktory z tych dwoch)
prosze o jakies konkretne argumenty. Tylko porownanie Silky i Bibble

Znaczy sie znalazlem NR w Silky ale jest jakiś taki poor i non-efficient... czy sie myle?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SilkyPix nie jest "poor and non-efficient", tylko te suwaczki działają trochę nieintuicyjnie - bardzo trudno zapanować nad prześwietlonymi światłami na przykład, trzeba sie nawachlować w sekcji "kontrast" oraz dodatkowo ewntualnie krzywymi lub funkcją usuwania prześwietleń (w rogu na dole są takie ikonki).

Mówiąc szczerze i poważnie (bo czasem sobie tu żartujemy ;-) )wybrałbym Bibble*) **):
- bardzo dobre kolory,
- bardzo dobrze odszumianie
- bardzo dobra obsługa prześwietleń, cieni,
- krzywe,
- poza nasyceniem kolorów jest jeszcze "vibrant" czyli w działaniu wzmacnianie kolorów,
- podoba mi się interfejs,
- w razie czego jest funkcja "Perfectly Clear", która z normalnie naświetlonym zdjęciem może zrobić cuda ;-)


__________________________________
*) Bibble - wymowa: [bibl], kiedyś na ich stronie był wykaz różnych znaczeń słowa "bibble", zapamiętałęm tylko dwa: "wielki kot" oraz "najlepszy program do RAW" ;-) . Dla odróżnienia bible wym. [bajbl] oznacza biblię.

**) wybrałem PS2 (kupiłem upgrade do starego 5.5).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Czy może coś jeszcze innego, żeby na fotoszopie oszczędzić?

Ze swojej strony bardzo polecam Paint Shop Pro, za grosze, np tu:
http://www.allegro.pl/ite...fvat_od_ss.html
Ze wszystkich programów, które testowałem, ten spodobał mi się najbardziej. Moim bardzo osobistym zdaniem, ma zdecydowanie lepszy interfejs niż PS (uprzedzam - nie będę się z nikim na ten temat kłócił :-P ). Możliwości jak do obróbki fotografii - potężne. Na razie używam GIMP-a, daje radę, ale nie ma 16bit/kanał i interfejs jest, delikatnie mówiąc, dziwny. Ale w planach mam właśnie PSP - jest trial do ściągnięcia (chyba nawet 60-dniowy), można spróbować, polecam.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
prawie przekonanym Bible vs SilkyPix 1:0 może inne głosy jeszcze usłyszę?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No to jeszcze raz ja: Photoshop Elements 5 za cenę +/- 300 zł jest absolutnie wart przynajmniej przetestowania. Nie działa tak żwawo jak CS2, ale na pewno szybciej niż GIMP (szybki komputer mile widziany). W dodatku obsługuje ACR.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
ale na pewno szybciej niż GIMP

GIMP w ostatniej odsłonie działa masakrycznie szybciej, głownie interfejs, który do tej pory strasznie się mulił. Tak naprawdę dopiero teraz mogę go używać bez irytacji (nawet udziwniony interfejs przełknę). Coś tam chłopaki poprawili w GTK chyba.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
DNG to format RAWow stosowany w srednim formacie, K10D to chyba pierwsza mala lustrzanka ktora go obsluguje. Capture One jest skierowane m.in. na rynek MF, i dlatego powinen obslugiwac DNG. Ergo, Capture One nie powinien miec zadnych problemow czytaniem plikow RAW (w formacie DNG, nie PEF) z K10D.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach