hellfire Dołączył: 20 Sie 2006
Problem ze światłomierzem z obiektywami bez styków K100D
Zrobiłem kilka zdjęć testowych w jednakowych warunkach oświetleniowych.

Mam K100D oprogramowanie 1.02, kitowe szkło Pentaxa ze stykami, którym robiłem zdjęcia na 55mm i Zenitowego Heliosa 58mm podłączonego przez redukcję M42.
Wszystko ISO 200, ze statywu, za oświetlenie robiła moja biurkowa lampka, tryb priorytetu przysłony.
"Using aperature ring" ustawione na "Permitted" - ciekawe jest to, że nie widzę żadnej różnicy pomiędzy włączoną a wyłączoną tą opcją.


Robiłem jednym i drugim obiektywem zdjęcia przy f5.6 (największe światła Pentaxa) i f16 (najmniejsze Heliosa).

Czasy odczytane z EXIF jakie ustawił światłomierz.
Średnią jasność podaję za GIMP-em w zakresie 0-255.

Helios f5.6, t=1/30s , jasność=37 , bardzo ciemne
Pentax f5.6, t=1/4s , jasność=109, poprawnie naświetlone

Helios f16 , t=1/6s, jasność=22, bardzo ciemne
Pentax f16 , t=2s , jasnosć=121, poprawnie naświetlone

Widać że różnica jest bardzo duża. Zdjęcia robione Heliosem na automacie mieszczą się na 1/3 histogramu.


Zrobiłem też zdjęcia Heliosem z ręcznie wprowadzoną korekcją EV+1.7

Helios f2 , +1.7EV, t=1/40s, jasność=101, minimalnie zbyt ciemne
Helios f5.6, +1.7EV, t=1/10s, jasność=89, nieco zbyt ciemne
Helios f16 , +1.7EV, t=1/2s , jasność=56, ciemne

Widać że im bardziej przymknięta przysłona tym gorzej idzie ten pomiar światła.

Na +2EV daje się od biedy robić zdjęcia, ale tracę już możliwość korekty (bo +2 to max), chociaż czasami i +2 to za mało (przy bardziej przymkniętej przysłonie).
Zostaje mi jedynie tryb M i ręczne przedłużanie czasu kilka razy ponad to co zaproponuje automat.

Bo niedokładność to nie jest nawet kilkadziesiąt procent, to jest kilkaset procent.

Czy ten typ tak ma, czy to jakiś problem mojego body? Cy da radę coś z tym zrobić samodzielnie, czy trzeba odstawić do serwisu?
Te same problemy co z tym Heliosem mam jak robię innym obiektywem na M42 przez przejściówkę (Soligor 200mm f2.8).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
rozumiem ze robisz m42 w trybie Av? Przestaw sie na M i mierz swiatlo AELem. Porownaj ten pomiar z pomiarem w Av. Roznice ustaw jak okorekte na stale przy danym szkle - voila. Niestety, tryb AV przeznaczony jest dla szkiel ze stykami i znane sa przypadki, ze glupieje. Pociaszajace jest to, ze u mnei zawsze o stala wartosc. Pomiar w M jest poprawny.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Potwierdzam - Av - nie działa - M - działa,
Cytat
"Using aperature ring" ustawione na "Permitted" - ciekawe jest to, że nie widzę żadnej różnicy pomiędzy włączoną a wyłączoną tą opcją.

Bez niej np nie ustawisz ogniskowej dla SR-a. Niby nie ma to większego związku z nazwą tej opcji, ale tak działa :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach