tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
Hydrofen W 17
Witam,mam takie pytanie:Czy Hydrofen ma jakiś zamiennik?Nie mogę znaleźć czasów wołania dla interesujących mnie filmów.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
tomek969, gdzie szukasz? Jakie to filmy?
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
np.Polypan F lub T-max 400 na 1600
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Podobny w składzie do Hydrofenu jest ORWO F-43 (Final), i czasy można traktować jak wyjściowe (zamiast fenidonu - metol). Może Ilford ID 68?
A nie prościej odżałować jeden film i zrobić testy? Naświetl cały film na danej czułości, potnij go na kawałki po kilka klatek i wywołuj co minutę - dwie. Na którymś pasku trafisz właściwy czas.
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
Cóż,będę eksperymentował.

Znalazłem opinie,że jest podobny do Microphenu(?)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tomek969, A tu sprawdzałeś ? http://www.digitaltruth.c...Foma&mdc=Search Z tym podobieństwem do Microphenu to bym raczej uważał. :-P
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
Przynajmniej czasy wywoływania podobne-Microphen stock/ Hydrofen 1+1.Zaryzykuję Microphen jako punkt odniesienia.
 
22v  Dołączył: 30 Lip 2009
Albo ze strony Korexu..

http://www.korex.net.pl/
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
No i wywołałem T-max'a 400@1600 w hydrofenie,arbitralnie wyznaczając czas na 15 min.Negatyw kąpie się w wodzie.Kilka końcowych klatek wygląda obiecująco.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Pokaż, pokaż :-D
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
Jutro zeskanuję w labie.Ogólnie wyszło nieźle.Duży kontrast,sporo klatek niedoświetlonych.Chyba z Tamrona 28-75 najlepsze,z M42 niedoświetlone,ale nie jestem pewien.Dawałem korekcję x2-czyżby za mało?(ME super).
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
tomek969 napisał/a:
wywołałem T-max'a 400@1600

Hydrofen do forsowania się nie nadaje.

tomek969 napisał/a:
Dawałem korekcję x2

Korekcję do czego? I czym się różni pomiar światła w Tamronie od M42? w MESuper.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
rychu napisał/a:
Hydrofen do forsowania się nie nadaje.

A niby dlaczego?
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
Wydaje mi się,ze mój ME super fałszuje pomiar z radzieckimi obiektywami.SuperA robi to na pewno.

Generalne,tak to wygląda(sorry)

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Nic bardzo złego nie widać. To znaczy widać obrazki i jakieś szczegóły. Czy z m-42 to te górne paski?
 
tomek969  Dołączył: 21 Paź 2007
w tym problem,nie wiem.Zawsze wydaje mi się,że zapamiętam..,Pewne jest że albo Tamron albo Helios.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
technik219 napisał/a:
Podobny w składzie do Hydrofenu jest ORWO F-43 (Final)

Nie !!! Jak pisał kiedyś w Fotografii bodajże W.Tuszko, Hydrofen powstał w laboratorium Fotonu jako "Polski Microphen" i w praktyce faktycznie jest bardzo podobny w działaniu. Różnica jak podejrzewam jest w jakości zastosowanych składników.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No jak nie jak tak. Hydrofen od F-43 różni się tylko zastosowaniem fenidonu zamiast metolu. Zgodzę się, że przez to ich działanie nie jest jednakowe, ale chemicznie to to samo.
Co do oryginalności tej polskiej myśli fototechnicznej nie będę się wypowiadał, żeby nikogo nie urazić. Mogę jedynie się zgodzić, że F-43 i Final różnią się zawartością siarczynu (ale bardzo podobny: więcej calgonu, 5 gramów mniej siarczynu nie jest aż tak wielką różnicą ;-) A jest jeszcze jedna modyfikacja nie do końca zbadana: Orwo-43, która wydaje się być klonem, jeśli nie tym samym co ORWO F-43).
Co do różnych składów wywoływaczy: Mój nauczyciel nie używał żadnej wagi do odmierzania składników. Brał łyżkę "tego", dwie i pół łyżki "tamtego", szczyptę "owego". I jak powiedział, że negatyw w tym wywołany będzie drobnoziarnisty, o podwyższonym kontraście, to taki był.

[ Dodano: 2009-09-04, 10:54 ]
A co do niektórych twierdzeń Pana W.T., szczególnie jeśli chodzi o czasy wywoływania, to radzę być ostrożnym ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
technik219 napisał/a:
fenidonu zamiast metolu

technik219 napisał/a:
chemicznie to to samo.
Żartujesz chyba . :shock: To że oba są reduktorami to trochę za mało. Węgiel i benzyna też są paliwem, a nie są tym samym chemicznie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach