juha  Dołączył: 18 Lis 2007
K10D FF/BF - Zrobiłem test na FF/BF
Witam

Zrobiłem dziś test na FF/BF. Po zmianie body K100D Super na K10D odniosłem wrażenie, że bardzo duża zdjęć wychodzi nie ostra szczególnie przy większych wartościach ogniskowej.. Wiem, że mój obiektyw Sigma 18-200 na pewno nie jest brzytwą, ale z K100D Super było lepiej.
Aparat oczywiście był na statywie, światło dzienne zza okna, stabilizacja wyłączona, aparat pod kątem 45 stopnie, tryb Av (jak najmniejsza wartość przysłony). Zamieszczam kilka zdjęć przy różnych ogniskowych, pomożecie zintepretować czy mam BF? Mam firmware 1.10, więc mogę wejść do menu serwisowego i dokonać korekcji, jakiego rzędu wartości proponujecie jeśli są niezbędne?
Pierwsze 4 zdjęcia to cropy. Dwa ostatnie to oryginały z trochę zwiększona kompresją.

Pozdrawiam

http://juha.neostrada.pl/bf/IMGP0651_cr.jpg
http://juha.neostrada.pl/bf/IMGP0652_cr.jpg
http://juha.neostrada.pl/bf/IMGP0653_cr.jpg
http://juha.neostrada.pl/bf/IMGP0654_cr.jpg
http://juha.neostrada.pl/bf/IMGP0656.JPG
http://juha.neostrada.pl/bf/IMGP0657.JPG
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
z k100d było lepiej niż k10d bo 6mpx to mniej niż 10mpx. z k20d będzie już dramatycznie pewnie :)
 
juha  Dołączył: 18 Lis 2007
guerilla napisał/a:
z k100d było lepiej niż k10d bo 6mpx to mniej niż 10mpx. z k20d będzie już dramatycznie pewnie :)


Właśnie nad tym się zastanawiałem, czy nie jest to powodem. Ale część zdjęć z K10D jest ostrych, więc może ta sigma pociągnie 10MP? Poniżej crop jednego z takich nieostrych zdjęć, które są moją zmorą,

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
juha napisał/a:
Poniżej crop jednego z takich nieostrych zdjęć, które są moją zmorą,
Wg mnie to zdjęcie jest poruszone. Zajrzałem w Exif: 200mm, t=1/180 - niby SR powinien dać sobie radę, ale nie musiał.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
juha napisał/a:
Poniżej crop jednego z takich nieostrych zdjęć, które są moją zmorą,
Wg mnie to zdjęcie jest poruszone. Zajrzałem w Exif: 200mm, t=1/180 - niby SR powinien dać sobie radę, ale nie musiał.


nie jest poruszone, widać po włosach wystających spod czapki na przykład.
po prostu b.słabe szkło, 28-70/4 od analoga dawał podobne efekty na 70mm i 10mpx.więc po prostu trzeba zmienić szkło..
 
juha  Dołączył: 18 Lis 2007
A czy z Tamronem 18-250 będe miał to samo? Jak mogę się zorientować czy szkło które sobie wybrałem pociągnie te 10MP?

Jeszcze jedna sprawa. Podejrzewam, że zmiana rozdzielczości ina 6MP w aparacie nic nie da?
Dziękuję za pomoc.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Robienie zdjęć w mniejszej rozdzielczości nie ma większego sensu. Na pewno nie będą przez to wychodzić zdjęcia jak z kasetki. :-D
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
juha napisał/a:
A czy z Tamronem 18-250 będe miał to samo?

Ten tamron jest powszechnie uznawany za najlepszy w swojej klasie (ultrazoomów za małe pieniądze) i z tego co pamiętam z różnych wypowiedzi i testów, to zachowuje się znacznie lepiej od tej Sigmy. Pytanie tylko, czy do portretów nie lepiej by było kupić 50/1.7 lub 50/1.4 Pentaxa. Miałbyś wtedy dużo lepszy sprzęt do tego, a Sigma zostałaby jako "spacerzoom".

juha napisał/a:
Jeszcze jedna sprawa. Podejrzewam, że zmiana rozdzielczości ina 6MP w aparacie nic nie da?

Tylko producent wie, jak dokonywana jest interpolacja w dół. Prawie na pewno są to uproszczone algorytmy, pomimo stosowania specjalizowanych procesorów. Lepiej pomniejszać na komputerze ( to nie moja opinia, nie znam się. Takie krążą w sieci). Przy zmniejszaniu zdjęcia zwiększasz jakby ostrość pozbywając się części artefaktów interpolacji.
 
juha  Dołączył: 18 Lis 2007
pawelek-79 napisał/a:
juha napisał/a:
A czy z Tamronem 18-250 będe miał to samo?

Ten tamron jest powszechnie uznawany za najlepszy w swojej klasie (ultrazoomów za małe pieniądze)


Właśnie też słyszałem takie opinie i dlatego pytam o niego. Pentax 18-250 to chyba dokładnie to samo co ten Tamron.... Zależy mi na jednym uniwersalnym obiektywie.

Pozdrawiam
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
Witam,

mam tego tamrona podpiętego do k10 - też zależało mi na 1 uniwersalnym zumie. Póki co jednak dopiero zapoznaje się ze spzretem, więc trudno mi cokolwiek stwierdzić. Niemniej jednak, przy dużych ogniskowych i małych szczegółach (kwiatki np) pewne problemy z ostrością są. I tez mnie to martwi - nie wiem czy wina moja, czy sprzetu. Przykładowa fota (z tych bardziej ostrych):

http://www.fotoik.pl/inde...pokaz&id=437139
 
juha  Dołączył: 18 Lis 2007
korkotrampek napisał/a:
Witam,

mam tego tamrona podpiętego do k10 - też zależało mi na 1 uniwersalnym zumie. Póki co jednak dopiero zapoznaje się ze spzretem, więc trudno mi cokolwiek stwierdzić. Niemniej jednak, przy dużych ogniskowych i małych szczegółach (kwiatki np) pewne problemy z ostrością są. I tez mnie to martwi - nie wiem czy wina moja, czy sprzetu. Przykładowa fota (z tych bardziej ostrych):

http://www.fotoik.pl/inde...pokaz&id=437139


Mógłbyś zamieścić gdzieś to zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości, ewentualnie jakiegoś cropa, ale bez żadnej obróbki. Bardzo byłbym wdzięczny. Może masz gdzieś jakiś portret zrobiony przy maksymalnej ogniskowej, oczywiście też bez obróbki, coś w tym stylu co ja pokazałem. Niechciałbym zamienić siekierki na kijek, dlatego zależy mi na tym. Pozdrawiam
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
juha - umówmy sie tak, podaj maila na priva to CI wyśle kilka fot i se zobaczysz. Problem natomiast może być tej natury, że nie trzymam z reguły oryginałów po ich przerobieniu;/ więc tylko tyle na dziś mogę zaoferowac. ALe przeciez mogę popstrykac nowe później:)
 
jq  Dołączył: 29 Sty 2008
Podepnę się do tematu. Zakupiłem Tamrona 28-75 i początkowo wszystko wydawało mi się ok dopóki nie fotografowałem kwiatków na 75mm wychodziły zawsze dziwnie nieostre. Więc wykonałem test na BF/FF i wyszło mi to:

Dla ogniskowej 28mm F2,8 ostrzy idealnie


Dla 42 F2,8 już nie do końca - FF


Dla 75 F2,8 już się praktycznie zdjęć nie da robić - FF


Kit ostrzy bdb na 18 jak i 55 mm.

Czy można to wyregulować w obiektywie ? Bo regulacja body dała ostrość przy 75 ale znowu olbrzymi BF na 28mm. Kwalifikuje się obiektyw do reklamacji czy body ? Chyba że jest to nie do naprawienia?
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
IMO niekoniecznie przyniesie to BF na 28mm. Po prostu wtedy jest większa GO i ew. FF na tej ogniskowej nie zobaczysz. Spróbuj w menu serwisowym go podbić, by na 75mm ostrzył w punkt i wtedy zobacz co się dzieje na innych ogniskowych. Powinno być OK :!:
 
jq  Dołączył: 29 Sty 2008
Podbiłem na -260um i wtedy na 75 ostrzy w punkt ale na 28 jest daleko poza punktem - BF - ostro zaczyna się dopiero 15mm za linią.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
No to zostaje serwis obiektywu :-/
 
aneheli  Dołączył: 29 Kwi 2008
masz linka do tej kartki z testem i jak to przeprowadzić bo też mi się wydaje że nie zawsze mam ostro przy kicie :/
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Witam.

Dołączę do tego postu moje przemyślenia na ten temat. Zadam również kilka pytań - gdyby ktoś zechciał pomóc - będę wdzięczny. :-)
Wczoraj kupiłem k10D. Wcześniej miałem k100D, którego to aparatu często używałem wraz ze szkłem manualnym smc-m 1.4/50. Najpierw była radocha z nowego "szpszętu" ale zaraz potem natrafiłem na problem tego diabelskiego FF i mina mi zrzedła. Jak to możliwe że aparat za 2500 zł notorycznie nie trafia z ostrością, a model z niższej półki nie miał z tym żadnego problemu?
Czy to tylko przypadłość naszego systemu czy np Cannony i Nikony też tak mają? Poniższe sample dobrze ilustrują mój problem:


Tablica testowa - wykonałem wiele zdjęć - w każdym sytuacja prezentuje się podobnie.



Żeby nie być posądzonym o cykanie tylko i wyłącznie tablic testowych prezentuję crop portretu - ostrość nastawiałem na oko z prawej strony zdjęcia...


W kasetce nie miałem żadnego problemu - w k10d takich bliskich portretów już nie zrobię.

Po przeczytaniu postów dotyczących FF wiem, że:
-FF można skorygować z poziomu menu serwisowego,
-aby wejść do menu serwisowego należy zainstalować firmware 1.10

Lista moich pytań jest jednak dłuższa:
a. gdzie mogę ściągnąć firmware 1.10?
b. czy skorygowanie FF dla smc-m 1.4/50 nie spowoduje np występowania BF w innych szkłach, np w Tamronie 70-300, albo w kicie??? (może ktoś ma takie doświadczenia?)
c. czy ktoś po obejrzeniu sampli, które wkleiłem może powiedzieć o jaką wartość dokonać korekcji w menu serwisowym?
d. czy wszystkie kadyszki mają ten problem i czy mam prawo prosić sklep o wymianę na inny model?

Jeżeli ktoś miał taki problem to proszę o jakiś szerzy opis radzenia sobie z tym problemem ( co i jak zrobić w menu serwisowym ). Z góry dzięki wszystkim.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Marcinicus napisał/a:
Żeby nie być posądzonym o cykanie tylko i wyłącznie tablic testowych prezentuję crop portretu - ostrość nastawiałem na oko z prawej strony zdjęcia...

Całe szczęście, że gatunek ludzki jest zazwyczaj wyposażony w dwoje :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach