matb  Dołączył: 02 Lis 2006
"Najlepszy" pomiar światła
W jakim korpusie Pentaxa pomiar światła jest "naj"? Taki, co "w ciemno" pozwala naświetlać slajdy i trafić w punkt?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ponoć w Z-1p jest taki wypaśny. Ale za dużo Ci nie powiem, bo slajdów jeszcze nim nie robiłem.

Chcesz, to pożyczę Ci na rolkę czy dwie, bo drugi na razie pusto u mnie stoi.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
l_uka napisał/a:
Jaka jest Wasza opinia na temat Z-1P? Jak wypada w porownaniu do wysokich modeli MZ (procz MZ-Sa)?

Stary, ale jary, rewelacyjny sprzęt. Ergonomia na szóstkę. Bardzo dokładny światłomierz (jak dla mnie - setki slajdów naświetlone bez zarzutu). Trochę głośne przewijanie powrotne filmu (nie dam głowy, czy mu się tak z wiekiem nie stało). Autofokus bez rewelacji, raczej wolny ale w miarę dokładny. Wizjer duży i jasny (nie taki jak w manualach, ale lepszy niż w MZcostam), wymienne matówki. Mechaniczny podgląd GO (ciężko się guzik trochę wciska) - może byc wadą, ja rzadko używam. Stopka na lampę z boczku - sprzęt lepej wyważony.
Po doczepieniu dedykowanego gripa z paskiem - ergonomia jest na siódemkę, pozostałe parametry bez zmian :-)
Po włożeniu matówki ze złotym podziałem.... ech, dzisiaj chyba jakiś slajd do niego zapakuję :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Robiłem slajdy na MZ30 i były lepiej naświetlone na automatyce, niż w MZ5N. Idealni wg mnie też naświetlal slajdy MESuper i Program A. Z1 nie miałem - nie wypowiadam się.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jak zza mgły pamiętam jakiś test z Foto-Kuriera, gdzie porównywali MZ-6 z bodaj EOSem 30/33, Nikonem F80 i Minoltą Dynaxem 5 – MZ-6 wypadł super. W ogóle wówczas generalnie prasa chwaliła pentaksowski pomiar światła.
Intuicja podpowiada, że w LX'ie może nie być źle...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Samp napisał/a:
Intuicja podpowiada, że w LX'ie może nie być źle...

Dzerry zdaje się chwalił LX-a w kontakcie ze slajdami.

Czy prócz wymienionych macie jeszcze jakieś typy? W sumie już jest wątek o najlepszej puszce do naświetlania slajdów i prócz Z1-p, LX-a, MZ-Sa i MZ-5n to się nic nie pojawiło innego (nie wspominając o puszkach z CW, które po prostu wymagają rozpoznania).
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ja robie slajdy mx'em i rzadko ktory udaje mi sie spieprzyc:)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Z SuperA wychodza takie bajeczne slajdy że hoho... i z Ist'a też ;-)
 

slimaczysko  Dołączył: 21 Sie 2008
Jak się ma pomiar w ME a ME Super ?? jest jakaś różnica ??

Może nie ten temat ale czy warto zakładać nowy ? :)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
jorge.martinez napisał/a:
Dzerry zdaje się chwalił LX-a w kontakcie ze slajdami.

robiłem LXem slajdy - wszystkie z rolki naświetlone dokładnie tak, jak trzeba
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
pawgra napisał/a:
Z SuperA wychodza takie bajeczne slajdy że hoho... i z Ist'a też
do tego pierwszego nie jestem tak przekonany ma skłonność do niedoświetlania, w mz-3 przestałem ufać automatyce raczej ma skłonności do prześwietlania, a *ist sprawdze w przyszłym tygodniu ;-)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
hmm... zrobiłem 3 rolki slajdów i wszędzie tam gdzie sam nie spieprzyłem kadru jest doświeltone perfekcyjnie. Super A używam prawie tylko i wyłącznie z A50 / 1,7 - w większości w automatyce własnej aparatu. Slajdy doświetlone w punkt...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Tak mnie zastanawia. Skoro w leciwych analogach pomiar światła był tak bardzo dobry, że się slajdy "w ciemno" naświetlało, to czemu spierniczyli to w cyfrówkach?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
matb, to chyba nie kwestia cyfrówek tylko tolerancji elementu światłoczułego.. Slajd mimo, że ma opinię trudnego do naświetlania, moim zdaniem jest znacznie łatwiejszy niż matryca.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
matth, coś mi chodzi po głowie, że rozpiętość tonalna slajdu nie jest wcale większa niż matrycy. A tolerancja Provii czy zwłaszcza np. Velvii jest raczej niewielka. Ale czy większa niż matrycy? Śmiem wątpić.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
matb, tu nie o rozpiętość chodzi. Mało slajdów zrobiłem, tanim, prostym P30n zepsułem może z jedną klatkę na rolce naświetlając różne sceny w 90% zdając się na pomiar aparatu. Wiele klatek obstawiałem, że przepalę, a tak się nie stało i ta jedna wyszła niedoświetlona.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
matth napisał/a:
matb, to chyba nie kwestia cyfrówek tylko tolerancji elementu światłoczułego.. Slajd mimo, że ma opinię trudnego do naświetlania, moim zdaniem jest znacznie łatwiejszy niż matryca.

Niestety to prawda. Zobaczcie ile w "erze cyfrówek" kłopotu i zamieszania było (jest) z pomiarem światła błyskowego... A kiedyś? prościutka automatyka, albo i jej brak, lampa w sufit i jak tylko mocy starczyło naświetlanie nie stanowiło problemu.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Mnie się wydaje, że ta tzw. tolerancja na naświetlanie bierze się z trochę innej charakterystyki np. slajdu i matrycy. Nie wiem jak to dokładnie opisać - brakuje mi teori - ale mam wrażenie, że nawet jeśli rozpiętość tonalna (między skrajnymi punktami czerni i bieli) jest podobna (lub nawet szersza dla matrycy cyfrowej) to inaczej rejestrowane są wartości pośrednie. Z tego co zaobserwowałem - slajd (lub negatyw) rejestruje jakby więcej przejść w związku z tym nawet przy skrajnych wartościach histogramu można więcej wyciągnąć niewielkim wysiłkiem. To trochę tak jakby klisze miały standardowo zaaplikowaną krzywą zmniejszającą kontrast.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Mnie w slajdzie najbardziej zadziwiło to jak oddaje niebo. W zwykły dzień robiłem zdjęcia i obstawiałem, że niebo jako, że bez jednej chmurki wyjdzie mi czasem przepalone zupełnie jak w cyfrze bez polara. A dostałem tak soczystą niebieskość, że aż gryzie. Na cyfraku ciężko mi coś podobnego z polarem ukręcić, aż się boje co by było gdybym założył go na slajd... Może i slajd ma małą tolerancję w takim sensie, że nie ma wielkiej rozpiętości na zdjęciach, ale na pewno trudniej go przepalić niż matrycę.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To wszystko zależy moim zdaniem. Po założeniu filtra IR matryca ma mega tolerancję, ale naświetlić i tak trzeba odpowiednio.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach