wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Wywolywanie blon cietych.
Witam,
Chcialbym zawalczyc w temacie wlasnorecznego wywolywania blon cietych formatu 9x12. Jestem mocno zdeterminowany/umotywowany by to zrobic, gdyz moj lab liczy sobie $4 za wywolanie jednej czarno-bialej blony, ja zas mam w zanadrzu jeszcze 46 takowych i spodziewam sie kolejnego transportu.
Przerzuciwszy net, skonstatowalem, ze najbardziej pasujaca mi metoda sposrod wielu opisanych to metoda wywolywania w kuwetach.
Jestem ciekaw, czy ktos z was mial do czynienia z tematem wywolywania blon cietych.
Pokornie wyslucham czegokolwiek na temat, tym bardziej, ze jak dotad nie wywolywalem samodzielnie niczego, ale to temat na inna bajke.
Przy okazji: material, ktorego uzywam w tym momencie to Fomapan 100. Nie zapytalem niestety w labie, w czym mi to wywolano.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Przez wiele lat wywoływałem błony cięte, teraz już tego nie robię, przeszedłem całkowicie na cyfrę. Temat ten jest opisany na forum fotopolis,udzielałem rad chętnemu na samodzielne wywoływanie błon większych formatów. Nie próbuj nawet wywoływać w kuwetach, szkoda czasu, pieniędzy i błon.Można teraz tanio kupić procesory Jobo do tego przeznaczone.
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Jerzy,
probowalem znalezc na fotopolis, to o czym swpomniales i nie wyszlo mi.
Czy moglbys podac link do tekstu, o ktorym wspominasz?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Może już tego nie ma , było to dwa lata temu. Poszukam, jak znajdę to podam.
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
OK, przylozylem sie mocniej do szukania i znalazlem temat o przerabianiu koreksu. Czy to miales na mysli?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Znalazłem tylko jeden post na ten temat, z moimi zdjęciami szpul do dużego formatu i opisem jak je zrobić:
http://forum.fotopolis.pl...1&highlight=4x5
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Dzieki. Wlasnie to znalazlem.
Zupelnie zapomnialem, ale kupilem swego czasu cos takiego:
http://cgi.ebay.com/ws/eB...bayphotohosting
Po fakcie naczytalem sie duzo o tym, ze jest to najgorsza z mozliwych opcji, odstawilem wiec to i zapomnialem, ze mam.
Mowiac o JOBO, czy masz na mysli konkretne modele?
Moj lab swoja droga wywoluje 4x5 w wieszakach mieszczacych 4 blony. Jako, ze 9x12 jest nieco mniejsze, zorganizowalem sobie wieszaczek 4x5 i przerobilem na tyle, by 9x12 z niego nie wypadalo. Laborant krecil nosem patrzac na moj wynalazek, ale -chwalic pana- sprawa sie udala.
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
ja blony normalnie wkrecam do koreksu krokusa - 1a po 2giej.

zrobilem tez ogranicznik - sztywne mocowanie miedzy gorna tarcza a pokrywa, zeby podczas mieszania sie wszystko w srodku blony byly na swoim miejscu.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
darius_Er napisał/a:
ja blony normalnie wkrecam do koreksu krokusa - 1a po 2giej.

Jak? Przecież jest inna szerokość.

I jak to jest z tym wywoływaniem w kuwetach?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja zrobiłem tak - wziąłem stary koreks, wywaliłem szpule - zostawiłem tylko kolumnę na środku. Z kawałków plastiku zrobiłem przegrody, tak że koreks podzielił się na dwie półkule. Wkładam do takiego koreksu 2 błony, emulsją do środka i tak wywołuje.
Film ładnie rozpiera się o ścianki.

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd wiesz, po której stronie jest emulsja? Takie błony, to równo wycięte prostokąty, czy mają jakieś wypustki/perforacje?

Próbowałem nawinąć na rozszerzoną szpulę od krokusa przycięty do 9x12cm kawałek folii i nawet da radę, ale ledwo się trzyma. Chyba za szerokie są te błony, żeby nawijać na szpule. Albo, wziąłem za miękką folię.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
błony cięte mają wypustkę na jednej krawędzi.
Musi tak być, żeby wsadzić dobrze do kasety czy koreksu.

znalazłem w sieci:



w ten sposób położona błona ma emulsję na górze.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dzięki gilby, będę walczył.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
spoko :)
trzymam kciuki.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A jak wpływają na odczynniki metale? Jakbym zrobił miedzianą lub stalową ramkę do koreksu to nie wybuchnie?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Jakbym zrobił miedzianą lub stalową ramkę do koreksu to nie wybuchnie?


Aluminiowej nie rob, bo ci powoli bedzie wywolywacz nadzerał...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach