Robek760  Dołączył: 08 Maj 2012
Stabilizacja w K-7
Witam, jak w temacie, czy istnieje możliwość przypisania takiej funkcji przyciskowi na body
by po wciśnięciu wyłączać stabilizację a po ponownym wciśnięciu ją włączyć ponownie bez wchodzenia w menu, na korpusie K20 był taki przełącznik na K7 już go nie ma ale może można któremuś tą funkcję przypisać. Niestety mnie nie udało się w instrukcji tego znaleźć ale może mi to umyka.Proszę o pomoc.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Re: Stabilizacja w K-7
Wciskasz INFO, wybierasz Shake Reduction, kółkiem włączasz i wyłączasz. Szybciej się chyba nie da...

Tak BTW w jakiej sytuacji potrzebujesz tego szybkiego włączania i wyłączania?
 
Robek760  Dołączył: 08 Maj 2012
W przypadku jak zapomnę ją włączyć/wyłączyć a okazuje się potrzebna lub zbędna a zwłoka spowodowana grzebaniem w menu może mi zepsuć zdjęcie, fakt rzadko ma miejsce taka sytuacja ale było już tak raz czy dwa.
Dzięki za pomoc
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
To, o czym piszesz to chyba największa wada puszek serii k-5/k-7. Używam kilku szieł Sigmy ze stabilizacją "na szkle", która jest - IMHO - lepsza od tej w body (na przykład - poprawia osiągi AF w trybie AF-S, ale może to tylko moja subiektywna obserwacja). No i właśnie przy przepinaniu szkieł, kiedy stabilizacja jest potrzebna ze względu na warunki, gdy zmieniam szkło pentaxowe czy jakiekolwiek inne na Sigmę to zawsze do szału doprowadza mnie wyłączanie/włączanie SR. W starszych puszkach to zwyczajnie widać - przełącznik w pozycji on/off pokazuje, jak jest, jeden ruch ręką koryguje, jeśli potrzeba. W k-5/k-7 trzeba wyświetlić ekran i pokręcić kółkiem. Jak się fotografuje w nocy, to szczególnie drażni...
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
Mogę się mylić, ale czy SR nie potrzebuje drobnej chwili by się włączyć?
W K-7 odpowiedni symbol w wyświetlaczu pokazuje mi się dopiero po chwili.
Czy jeśli zdecydowanie wyzwolimy migawkę, bez naciskania wcześniej spustu do połowy to SR nie załączy się przypadkiem?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jeżeli SR jest włączony to po naciśnięciu spustu stabilizacja zaczyna działać od razu, lecz dopiero po chwili działa skutecznie co jest sygnalizowane pojawieniem się kontrolki w wizjerze. Po prostu musi mieć chwilę na start, co nie znaczy że mechanizm nie działa.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Robek760 napisał/a:
W przypadku jak zapomnę ją włączyć/wyłączyć a okazuje się potrzebna lub zbędna a zwłoka spowodowana grzebaniem w menu może mi zepsuć zdjęcie


Możesz dać przykład sytuacji jaka może mnie nagle spotkać gdy będę miał włączoną stabilizację i przez to popsuję zdjęcie?
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Jacek S napisał/a:
Możesz dać przykład sytuacji jaka może mnie nagle spotkać gdy będę miał włączoną stabilizację i przez to popsuję zdjęcie?


Mocujesz aparat na statywie i nic nie ma prawa drgnąć :!:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W trybie USER możesz zapisać predefiniowane ustawienia z włączonym lub wyłączonym SR (str. 225 instrukcji).
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Penteusz napisał/a:
Jacek S napisał/a:
Możesz dać przykład sytuacji jaka może mnie nagle spotkać gdy będę miał włączoną stabilizację i przez to popsuję zdjęcie?


Mocujesz aparat na statywie i nic nie ma prawa drgnąć :!:


i tak i nie, kiedyś przez pomyłkę zapomniałem wyłączyć SR jak fociłem fajerwerki na Sylwestra... zdjęcia jakoś wyszły... i o dziwo ostre :!: i nawet wydrukowane wyglądały...

poza tym wydaje mi się, że SR ma na tyle inteligentne żyroskopy, że stabilizują ruchy body, jeśli ich brak to SR po prostu nie będzie pracować - mylę się :?:

[ Dodano: 2013-08-06, 22:28 ]
Apas napisał/a:
W k-5/k-7 trzeba wyświetlić ekran i pokręcić kółkiem. Jak się fotografuje w nocy, to szczególnie drażni...
zawsze można wyłączyć ją PRZED wyjściem na nocny plener ze statywem
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Penteusz napisał/a:
Mocujesz aparat na statywie i nic nie ma prawa drgnąć


Faktycznie nagła sytuacja, w której dwusekundowa zwłoka spowodowana brakiem dedykowanego przycisku zabija plener :-)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Jacek S, zastanów się jeszcze, po co jest podnoszenie lustra przed zrobieniem zdjęcia, te różne wężyki, piloty itd. Do obśmiania nadaje się właściwie wszystko, ale wpierw trzeba się zastanowić czym to jest i czemu służy :-P
I już masz lekturę do poczytania :roll:
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Penteusz napisał/a:
I już masz lekturę do poczytania


Dobrze panie profesorze. Zacznę od podstaw :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach