rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Vivitar 100mm/3,5 jast aktualnie na naszej giałdzie, bdb szkło, choć tu bez dedykowanej soczewki więc ze skalą 1:2. A Tamrony 90mm/2,5 Adaptall często trafiają się na ebayu - wprost genialne szkło o niesamowitej plastyce, choć sama przejściówka adaptall ze stykami trudna do zdobycia.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Co do Tamrona 90mm/2.5 to były przypadki, że dawał zieloną flarę na zdjęciu na cyfrankach, nie wiem jak często to występuje. Należy też pamiętać o dedykowanym konwerterze dla skali 1:1. Dyskusja na temat tego obiektywu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3487
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
gebi napisał/a:
Co do Tamrona 90mm/2.5 to były przypadki, że dawał zieloną flarę na zdjęciu na cyfrankach, nie wiem jak często to występuje

nie uswiadczylem u siebie (ale owszem cos kiedys czytalem na ten temat). mam wersje z wiekszym filtrem (sa dwie wersje tego szkla: starsza bodajze 52B z malym filtrem 49 bardziej pancerna, i swiezsza bardziel plastikowa, z wiekszym filtrem (55?) - niemniej bardzo solidna)
rbucz napisał/a:
A Tamrony 90mm/2,5 Adaptall często trafiają się na ebayu - wprost genialne szkło o niesamowitej plastyce,

powiem szczerze ze porownywalem sobie tlo pewnego specyficznego motywu (w tle bylo mnostwo malych obiektow - cos ala gruby zwir) dla dwoch obiektywow: smc-a* 85/1.4 i owego tamrona i..oba fajne ale subiektywnie bardziej podchodzi mi tamron;], takze cos w tym staruszku jest
pozdrawiam
kp
 
zhism  Dołączył: 07 Lis 2008
pentax strasznie drogo ceni swoje logo :-?
http://www.fotorimex.pl/p..._f2,8_macro.htm
http://www.fotorimex.pl/p..._100mm_f2,8.htm

O ile mi wiadomo to obiektywy różnią się tylko logami, skąd więc ta cenowa przepaść ?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zhism - to identyczne szkła, ale te ceny są i tak tylko teoretyczne - w obu przypadkach 'produkt niedostępny'. Przyjdzie nowa dostawa to i cena może ulec zmianie.
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Dzięki za porady:) Nie wiem czy w tym miesiącu się spręże - trochę wątpię, ale w przyszłym postaram się nabyć 100mm/3,5
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
zhism, ceny dziś są chore, ale to szkło warte jest swej ceny. Najostrzejszy obiektyw jaki kiedykolwiek miałem. Przy b. zgrabnych gabarytach jak na tego typu obiektyw makro.
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
z tymi cenami sprzętu sytuacja jest taka sama jak z cenami benzyny , dolar i ropa tanieją a ceny paliw nie chcą spadać ( albo tanieją niewiele ) . Sklepy trzymają sztamę i nie przeceniają sprzętu . Być może trzeba jeszcze trochę poczekać aż jeszcze trochę spadnie dolar i wtedy będzie trochę normalniej :D , oby ! .
 

maxbreak  Dołączył: 09 Cze 2009
Hej czy wie ktoś jak może sie nadawać stałka 135/2.8 z trybem macro do właśnie takich zdjęć? konkretnie chodzi mi o makinon 135/2.8 macro. Za Chiny nie mogę znaleźć informacji na temat tego obiektywu.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Jeśli chcesz się zająć zdjęciami makro to nie jest to dobry wybór. Po pierwsze skala odwzorowania tego obiektywu to zaledwie 1:4.5, a po drugie jeśli wierzyć choćby temu testowi, to obraz w trybie makro jest miękki, bardziej wygląda jak obraz z obiektywu 85mm soft Pentaksa niż ostre makro:
http://www.pentaxforums.c...e-two-them.html

Mam takie szkło ale pod inną nazwą i nie robiłem nim nigdy zdjęć w trybie makro, więc nie potwierdzę ani nie zaprzeczę, że uzyskuje się nim takie efekty.

Z drugiej strony popatrz tutaj na efekty:
http://irenaleite.blogspo...rait-macro.html

Czasem naprawdę dochodzę do wniosku, że najszczęśliwszy byłem gdy miałem 50-tkę Heliosa i 135-tkę Jupitera, a jak jeszcze dokupiłem 28mm to prawie nic mi nie brakowało...

[ Dodano: 2009-08-24, 11:52 ]
No cóż, podpiąłem ten obiektyw (Presenta 135mm/f2.8 macro) do korpusu, żeby zobaczyć co potrafi w makro, ale wygląda na to, że nie można go zastosować jako typowego obiektywu makro.
Obiektyw w pełni otwarty daje bajkowy obraz z poświatą:

Przysłona 2.8


Po przymknięciu do f5.6 - f8 (nie pamiętam dokładnie) poświata się zmniejsza, ale nie znika do końca:


[ Dodano: 2009-08-24, 11:55 ]
Ps. Pierwsze zdjęcie jest przepalone w czerwonym kanale, ale dzięki temu ciekawiej wygląda :-)
 

Szpileczka  Dołączyła: 03 Sty 2008
piotrek0001 napisał/a:
mam pytanie czy do sigmy 70-300 moge dokupić coś co mi zwiększy ogniskową ?
i drugie pytanie jeśli takie coś jest to czy też zwiększy mi odwzorowanie makro ?
i ostatnia sprawa lepiej kupić raynoxa 250 czy 202 czy moze tez pierscienie pośrednie ?(bez styków)

Sigma 70-300 i macro to raczej jakaś porażka - nie dość,że ciemna to jeszcze mydło.
Próbowałam z konwerterem x2 - odpada.
Pierścienie pośrednie nie dają aż takiego powiększenia jakie bym chciała, a mam duże wymagania :oops:
Jedyne rozwiązanie jeśli w ogóle uprzesz się na podpinanie czegokolwiek macro do sigmy to raynox 250.
Jedyne, znośne, które udało mi się zrobić Sigmą, chodź nie do końca makro

 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podpinanie konwertera do amatorskiego zooma to porażka. Konwerter powiększ obraz rzutowany przez obiektyw zgodnie ze swoją krotnością - a więc rozdzielczość obrazu spadnie co najmniej zgodnie z krotnością konwertera (co najmniej - gdyż sam konwerter też nie jest idealny optycznej i dołoży swoje zniekształcenia). Przy współczesnych lustrzankach cyfrowych rozdzielczość matrycy aparatu jest zwykle lepsza niż rozdzielczość taniego zooma - więc dokładanie do takiego obiektywu konwertera nie da lepszego efektu niż cropowanie obrazu w komputerze.
 
Rysiek24  Dołączył: 27 Wrz 2009
a co byscie polecili amatorowi z zakresu 18-200 i wiecej , najlepiej z AF - czy takie uniwerslane obiektywy w ogole daja rade ? , bo jak to sie mowi - co jest do wszystkiego, to jest do niczego :) - co do ceny to powiedzmy max 2000 tys zl :roll:
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
Rysiek24 napisał/a:
a co byscie polecili amatorowi z zakresu 18-200 i wiecej , najlepiej z AF - czy takie uniwerslane obiektywy w ogole daja rade ? , bo jak to sie mowi - co jest do wszystkiego, to jest do niczego :) - co do ceny to powiedzmy max 2000 tys zl :roll:


do makro? nic

miałem t18-250, spoko był całkiem. ALe do makro na pewno sie nie nadawał mimo MACRO w nazwie
 
Rysiek24  Dołączył: 27 Wrz 2009
a dlaczego sie nie nadawal ? , wlasnie ogladam w necie sigme 50-500 kawal armaty i cena tez niezla :)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Rysiek24 napisał/a:
a dlaczego sie nie nadawal ?
Skala odwzorowania 1:3.45
 
Rysiek24  Dołączył: 27 Wrz 2009
nic mi to nie mowi , szczeze jestem jeszcze w tym zielony :) dopiero wkraczam w ten "swiat" - mam juz jakies ksiazki niedlugo poczytam :)
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Rysiek - z wiki:
skala odwzorowania (czyli powiększenie fotografowanego obiektu na materiale światłoczułym).

Do makro sensowna skala odwzorowania to 1:2, 1:1, chociaż i na 1:3 można coś podziałać, ale jest to bardziej problematyczne.

Co do napisów MAKRO na obiektywach to powinno się publicznie wieszać ludzi którzy są odpowiedzialni za wystukanie takiego napisu na obiektywie który do makro nijak się nadaje.
Kit Pentaxa który nie ma żadnego "makro" w nazwie daje skalę 1:2.9, natomiast Sigma 18-50 mm f/2.8 EX DC Macro 1:3 :]
 
Adiemus  Dołączył: 16 Lis 2009
Marek Wyszomirski napisał/a:
Nie sprawdzałem jak Sęgma 70-300 pracuje z makrokonwerterami, ale spodziewam się, że bardziej zadowolony będziesz z DCR. Seria MSN to silne makrokonwertery o dużych zdolnościach skupiajacych i małych odległościach roboczych - MSN200 ok. 3cm, MSN-500 ok. 2cm. Przy ogniskowej 300mm skala będzie bardzo duża, ale pracować się będzie bardzo ciężko - jeśli w ogóle się da ze względu na winietowanie (MSN mają gwint zaledwie 37mm).
potwierdzam -korzystając z doświadczeń nie swoich, ale kumpeli, która nabyła MSN-202 właśnie do sigmy 70-300 i narzeka, że jest za mocny. niemniej przy sporej dozie cierpliwości można tym zestawem przyzwoite zdjęcia zrobić, żeby nie być gołosłownym odsyłam do przykładu na deviancie: http://dreami.deviantart....tmare-118105230

odgrzewam temat, albowiem poruszone w nim już zostały zagadnienia z dziedziny fizyki optyki ;-) -a nie ma sensu zakładać nowego w celu uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania (brzytwa ockhama działa i moderatorzy mogą krzywo spojrzeć :-P )

pytanie (zwłaszcza do Marka Wyszomirskiego) o możliwości optyczne makro zestawu obiektywów mocowanych filtrami do siebie:

w wielu miejscach w necie spotkałem się z informacją, że powiększenie takiego zestawu oblicza się dzieląc ogniskowe obu szkieł przez siebie. czyli jeśli -teoretycznie- mamy obiektyw 20 mm przyłożony do 200mm, powinniśmy dostać na matrycy 10:1
ALE: czy nie jest to zależne też od WYJŚCIOWEJ mocy bazowego tele? wszakże porównując (powiedzmy) SMC Pentax-A* 200mm F4 Macro ED 1:1 z SMC Pentax-A 200mm F4 posiadającym powiększenie 0.14x (dane z pentaxforums.com/lensreviews) to już na dzień dobry mamy różnicę ponad siedmiokrotną :roll:
na zdrowy chłopski rozum (z fizyki to ja jestem cienki) powinno się skorygować te pierwotne wyliczenia w zależności od posiadanej optyki -tylko jak to przeliczyć?

i drugie: w swoim artykule Makrofotografia piszesz, Marku, w części 4. Pierścienie odwrotnego mocowania", że "Określenie skali odwzorowania w takim przypadku wymaga znajomości wymiarów obiektywu - znając je i odległość miedzy płaszczyzną bagnetu a filmem można wyznaczyć położenie środka optycznego wewnątrz obiektywu a następnie wyliczyć, o ile odsunie się on od płaszczyzny filmu po odwrotnym zamocowaniu obiektywu."
Czy dobrze rozumuję, że jeżeli mamy do wyboru dwa szkła o ogniskowej 35mm o różnej konstrukcji, np. SMC Pentax 35mm F3.5 o długości 3.6cm oraz SMC Pentax 35mm F2 o długości 5.6cm, oba z serii K, to (pomijając światło) większe powiększenie uzyskamy z tego drugiego TAKŻE w przypadku zamocowania go odwrotnie na drugim obiektywie?

z góry wielkie :-B
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
klimecki_ napisał/a:

swiete slowa, do listy warto dodac tamrona 90/2.5 (2.8) wersja adaptall (opcja z A jak najbardziej, tyle ze sporo osob na nia poluje), i sigme mf 90/2.8


I jeszcze genialny Panagor 90/2.8 Macro (bez styków, ale osiąga 1:1 bez żadnych dodatków). Tokina vel. Vivitar Series 1 90/2.5 (1:2) no i legendarny Kiron 105mm f/2.8 macro (1:1, ma styki) vel. Lester A. Dine, vel. Vivitar Series 1 . Panagora miałem, Kirona mam i muszę powiedzieć że dorasta do legendy :-) . Nie tylko jako szkło makro ale i portretówka. Na ebayu chodzi nawet powyżej $300 ale to nie jest wygórowana cena ;-) .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach