kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
gebi napisał/a:
No cóż, podpiąłem ten obiektyw (Presenta 135mm/f2.8 macro) do korpusu, żeby zobaczyć co potrafi w makro, ale wygląda na to, że nie można go zastosować jako typowego obiektywu makro.
Obiektyw w pełni otwarty daje bajkowy obraz z poświatą:

Z tego co sie orientuje taka poswiate mozna usunac poprzez zamontowanie maski pomiedzy obiektywem a matryca.

Widzialem zdjecia z olka + takumar 50mm 1.4. Po zastosowaniu maski poswiata znikala.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Adiemus - reguła, ze skalę wyliczamy dzieląc przez siebie ogniskowe obu szkieł działa przy założeniu, że obiektyw podłączony do korpusu jest naostrzony na nieskończoność. Jeżeli naostrzymy go na mniejszą odległość - skala odwzorowanie wzrośnie. Dokładne wyliczenie o ile wzrośnie - nie jest sprawą prostą - łatwiej określić to empirycznie - np. fotografując linijkę.
Co do drugiego pytania - prawdopodobnie również przy odwrotnym mocowaniu skala będzie się różnić. W którym przypadku będzie większa - nie można jednoznacznie powiedzieć bez dokładnej znajomości konstrukcji mechanicznej i optycznej obu obiektywów. Znaczenie ma tu oprócz ogniskowej głównie odległość między płaszczyzna główną przedmiotową obiektywu (wyznaczaną dla jego normalnego zamocowania) a gwintem pod filtr. Można się spodziewać, ze przy większej długości fizycznej obiektywu odległość ta będzie większa - i co za tym idzie skala odwzorowania też będzie większa - ale między 'można się spodziewać' a 'jest pewne' zachodzi jednak różnica - możliwe są różne dziwne konstrukcje dla których będzie inaczej.
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Panie Marku mam pytanie. Jakie efekty da Tamron 70-30 Di LD Macro F: 4-5,6 i na niego odwrotnie zamocowany Helios 58mm/f2? W przyszłości jeszcze może Raynox.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie miałem tego Tamrona, więc niewiele mogę powiedzieć. Mogę jedynie zasugerować oszacowanie skali odwzorowania na długim końcu - robimy to dzieląc ogniskową głównego obiektywu przez ogniskowa dodatkowego obiektywu lub makrokonwertera. Raynox DCR-250 ma ogniskową 125mm. Przy krótkich ogniskowych Tamrona (szacuję, ze gdzieś tak poniżej 100mm - ale to tylko szacunek - trzeba by to sprawdzić empirycznie) można się spodziewać winietowania - zarówno z Heliosem jak i Raynoxem DCR.
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
A jak będzie ustawiać się ostrość? Zdaje mi się, że Helios na nieskończoność, Tamron zależnie od skali odwzorowania, a ostrość ustawiać będę poruszając całym zestawem.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ostrość ustawia się zbliżając/oddalając aparat od motywu. Makrokonwertery i soczewki nasadkowe mocowane przed obiektywem narzucają swoją odległość ostrzenia - w przypadku DCR-250 jest to ok. 11cm od przedniej soczewki. Kręcenie pierścieniem ostrości na obiektywie zmienia ją tylko w stosunkowo niewielkim stopniu - w tym mniejszym, im silniejszy jest makrokonwerter. W przypadku obiektywu makro ze względu na większy zakres nastaw odległości ostrzenia obiektywu możliwości zmiany ostrości układu obiektyw+makrokonwerter jest większy, ale i tak wygodniej sie ostrzy przemieszczając zestaw. Pozycja pierścienia ostrości ma natomiast istotny wpływ na skale odwzorowania. W przypadku obiektywu zmiennoogniskowego możemy z kolei regulować skalę odwzorowania zmieniając ogniskową.
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Dziękuje, ale ja to wiem. Chodziło mi o ustawianie ostrości Tamronem i odwróconym Heliosem, bo nie wiem jak to wygląda, gdy są dwa obiektywy.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
karol Popik - sorry, jakoś źle rano doczytałem Twoją wiadomość. Masz rację - Helios na nieskończoność (kręcenie jego pierścieniem ostrości przy odwrotnym mocowaniu nie powoduje żadnych zmian położenia soczewek a jedynie wysuwanie dalej do przodu gwinu pod filtr), Tamron - w zależności od żądanej skali odwzorowania i ostrość - przesuwając cały zestaw.
 
karabud  Dołączył: 10 Kwi 2009
A ja mam pytanie - jaka bedzie roznica odleglosci ostrzenia i skali dla np Cosiny/Soligora 100 3.5 w polaczeniu z :
1. Odwrotnie zamocowanym heliosem
2. Raynoxem
3. Mieszkiem/Pierścieniami przy takim odwzorowaniu jak 2 powyzsze
?
 
jard  Dołączył: 14 Lis 2009
Witam,
Chciałbym zapytać o pierścienie pośrednie do makro, tanie, bez styków, przewidziane do korzystania z obiektywem MF. Takie jak np. oferowane na aukcjach:

http://allegro.pl/item871..._k20d_k10d.html
http://allegro.pl/item854...25_39_wawa.html

Martwi mnie jednak problem domykania przysłony - czy jest możliwość jej ręcznego przymknięcia, czy też należy pracować na pełnym otworze? Nie wiem czy podane oferty dotyczą pierścieni tej samej konstrukcji - wydaje się, że adapter do mocowania obiektywu w pierwszej ofercie ma jakąś dźwignię - może właśnie do przymykania przysłony?
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Na moje oko żaden z tych pierścieni nie ma popychacza przysłony.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
jard, ustaw na maualnym nie zapiętym obiektywie przysłone powiedzmy 16 zobacz jak się zachowala przysłona, a teraz przysłone 4 i masz odpowiedż pozdrawim
 
subbar  Dołączył: 17 Paź 2009
Czy możecie podać jakiś przykładowy zestaw dzięki któremu będzie można wykonać zdjęcie o powiększeniu takim jak to na TYM zdjęciu. Rozumiem że dwa obiektywy połączone ze sobą + konwerter ale dokładnie jakie obiektywy będą najbardziej pomocne do osiągnięcia takiego efektu i jaki konwerter ?

Czy zakup konwertera MAKRO RAYNOX MSN-505 może być pierwszym krokiem w kompletowaniu zestawu ? Stosunkowo mało wypowiedzi jest na jego temat.


Pozdrawiam
Bartek
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
subbar napisał/a:
Czy możecie podać jakiś przykładowy zestaw dzięki któremu będzie można wykonać zdjęcie o powiększeniu takim jak to na TYM zdjęciu. Rozumiem że dwa obiektywy połączone ze sobą + konwerter ale dokładnie jakie obiektywy będą najbardziej pomocne do osiągnięcia takiego efektu i jaki konwerter ?

Możesz się spytać bezpośrednio jego autora, grzehoofr udziela się przecież na forum ;-)
Nie wydaje mi się, żebyś trafił z użytym zestawem, dodatkowo grzehoo bawił się chyba ostatnio "stackowaniem", także widoczny na tym zdjęciu efekt może być nie tylko zasługą szkła...
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
subbar, stawiam na Tamrona 90/2.8 + pierścienie pośrednie i stackowanie ;-)
 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
Witam wszystkich,
Pomimo ze od dłuższego czasu przeglądam forum, to jest to mój pierwszy post dlatego zdobylem się na to oficjalne powitanie :-)
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem k100d i szukam jakies dluższego zooma. Na celowniku mam sigme 70-300 APO DG i pentaxa 55-300. Po przeczytaniu opinii na forum, skłaniam sie do pentaxa ale pozostaje jeszcze jedna kwestia, ktora mnie frapuje - makro (dlatego piszę w tym wątku)
Jako ze interesuje mnie fotografia makro, w planach mam tez zakup rayonxa 250. I tu mam pytanie: Czy pentax 55-300 z raynoxem (i ewentualnie z soczewkami close-up +1d albo +2d) nada sie do takiej fotografii? Czy lepiej kupic sigme, ktora jest tansza i ma funkcje makro?

pozdrawiam
(i proszę o wyrozumiałość ;-) )
 
Adiemus  Dołączył: 16 Lis 2009
sigma 70-300 daje max. powiększenie 1:2 przy ogniskowej 300 w trybie makro, ale obraz wtedy jest trochę mydlany... nie wiem jak pentax 55-300, nigdy w ręku nie miałem. nie miałem też nigdy raynoxa ;)
próbowałem tej swojej sigmy z kompletem pierścieni pośrednich (66mm), ale wtedy daje tylko około 1:1 a koszmarnie niewygodna w użyciu. już lepiej podpiąć staruszka Heliosa i wychodzi na mniej więcej to samo (a ręce się nie trzęsą). wada jedna: odległość robocza to kilka cm od obiektywu w porównaniu do ok. pół metra dla sigmy.
osobiście kupiłem sobie do makro pierścień odwrotnego mocowania, mam do tego 2 szkła M42 (Helios 44-2 i Pentacon 29 f2.8, muszę jeszcze dokupić redukcje) i ostrzę zęby na nowy sezon ;)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
może tak?
Adam napisał/a:
Na celowniku mam sigme 70-300 APO DG i pentaxa 55-300. Po przeczytaniu opinii na forum, skłaniam sie do pentaxa ale pozostaje jeszcze jedna kwestia, ktora mnie frapuje - makro (dlatego piszę w tym wątku)
Jako ze interesuje mnie fotografia makro, w planach mam tez zakup rayonxa 250.


Jeśli chcesz się skupić bardziej na makro (pytanie też jak "skala" to dla Ciebie makro?), to z tego co tu wyczytałem i co widziałem na przykładach (i wiedziałem czym jest robione), to Raynox plus ... kompakt (nawet używany) z możliwością stosowania filtrów da ci stosunkowo niskim kosztem finansowym najlepsze [edit: no dobra - może nie najlepsze, ale ... wystarczające jak sądzę] dobre efekty połączone z łatwością wykonywania zdjęć makro (nakładasz Raynoxa i ... gotowe). Kompakt ma małą fizycznie ogniskową, co przekłada się w praktyce na dużą większą głębię ostrości (a z nią w makro są generalnie problemy).

Sam posiadam K100D i wspomnianą Sigmę, i do makro, z uwagi na małą GO, nadaje się ona "średnio".
Przykłady (moje pierwsze próby praktycznie) poniżej:

1. Wykadrowne+rozmiar do forum


2. Zeskalowany cały kadr do forum


3. Wykadrowne+rozmiar do forum


Jak widać, bajek nie ma, ale ... to też zapewne wina braku umiejętności u mnie. Zaś opiniami o "maślanej" Sigmie w zastosowaniach nie-makro się nie przejmuję, ponieważ na moje "domowe" potrzeby jest wystarczająco dobra :-)
 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
Adiemus, Rafi, dzięki za pomoc
Rafi napisał/a:
Jeśli chcesz się skupić bardziej na makro(..)

Narazie, mając tylko 18-55, skupiam sie głownie na telezoomie, a macro przy okazji jezeli sie da i to przy niedużych kosztach ;-) Gdybym mial juz ww. sigme/pentaxa szukałbym jakiejś stałki z zakresu 100-130, o których tyle juz napisano w tym temacie.

Interesuje mnie mniej, wiecej (zeby nie szukac daleko, posluzylem sie zdjeciem z tego tematu) taka skala odwzorowania:

Czy obiektywem niededykowanym do macro - czyli w moim przypadku kupna 55-300 (z raynoxem) - da sie cos takiego uzyskac?
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
Mam Tamrona 90 i Sigmę 70-300. Różnica w skali odwzorowania jest znana i oczywista (T 1:1, S 1:2) ale ważny jest też przedmiot fotografowania. Sigma jest całkiem niezła "na motylki" bo ma dość dużą odległość ostrzenia a Tamron jest lepszy do mniej płochliwych modeli. Nie narzekam na jakość fotek z mojej Sigmy i kilka osób z forum używa jej z Raynoxem. Może podzielą się opiniami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach